Microsoft OneDrive: Bir hile sayfası

Windows 10 ve Office 365 kullanıcıları için varsayılan bulut depolama hizmeti Microsoft OneDrive'dır. Microsoft'un bulut depolama uygulamasını hızlandırmak için bu kılavuzu kullanın.

Yaklaşık on yıl içinde, her zaman açık, her zaman bağlı bulut depolama, yalnızca en maceracı teknoloji meraklıları tarafından benimsenen bir yenilik özelliğinden, internete bağlı bir bilgi işlem cihazına sahip hemen hemen herkes tarafından kullanılan ortak bir özelliğe dönüştü. Bulut depolama sistemleri artık hem akıllı telefonlar hem de PC'ler için beklenen bir standart özellik. Pratik olarak konuşursak, bir tür bulut depolama erişimine sahip olmayan bir bilgi işlem cihazı muhtemelen başarısız olmaya mahkumdur.

İçin Microsoft Windows 10 kullanıcılar, standart ve varsayılan bulut depolama hizmeti Microsoft OneDrive, işletim sisteminin en yaygın kurulumlarının ayrılmaz bir parçası olarak dahil edilmiştir. OneDrive'ın bu kişisel sürümü, kullanıcıların belgeleri, ekran görüntülerini, fotoğrafları, podcast'leri ve diğer yaygın dosya türlerini depolayabilecekleri temel bir bulut dilimi sunar.

İçin Microsoft Office 365 aboneler, standart ve varsayılan bulut depolama sistemi OneDrive İşkişisel sürümün aynı işlevselliğini ve üretkenlik uygulamaları ve iş operasyonları için önemli olan bazı geliştirmeleri sunan . OneDrive İş için özellik varyasyonları, özel olarak bireysel Office 365 aboneliklerine bağlıdır.

TechRepublic, BT liderlerinin Microsoft OneDrive'da hızla hız kazanmalarına yardımcı olmak için, Microsoft'un standart bulut depolama sistemiyle ilgili en önemli ayrıntıları ve ilgili kaynakları, yeni bilgiler geldikçe düzenli olarak güncelleyeceğimiz bu kılavuzda derledi. Bu makale ayrıca indirilebilir olarak da mevcuttur, Hile sayfası: Microsoft OneDrive (ücretsiz PDF).

GÖRMEK: Güç kontrol listesi: Bulut depolamayı yönetme ve sorun giderme (TechRepublic Premium)

Microsoft OneDrive nedir?

Microsoft OneDrive'ın kişisel sürümü, ücretsiz bir Microsoft hesabı kullanarak Windows 10 işletim sisteminde oturum açmayı seçen Microsoft müşterilerine sunulan bir bulut depolama hizmetidir. OneDrive'ın standart kişisel sürümü, kullanıcılara Microsoft tarafından yönetilen sunucularda bulutta 5 GB depolama alanına erişim sağlar.

Buna karşılık, Microsoft OneDrive İş, Microsoft Office 365 abonelerine sunulan bir bulut depolama hizmetidir. Bulut hizmetine erişmek için abonelerin Office 365 hesaplarında oturum açması gerekir. Kullanılabilir bulut depolama alanı miktarı, seçilen abonelik düzeyine göre belirlenir ve 1 TB bazından Office 365 İş Ekstra aboneliğiyle sınırsız depolamaya kadar değişir.

GÖRMEK: TechRepublic'in tüm hile sayfaları ve akıllı kişi kılavuzları

Microsoft OneDrive nasıl çalışır?

İster kişisel sürümü, ister iş sürümünü veya her ikisinin birleşimini kullanıyor olun, Microsoft OneDrive benzer şekilde çalışır. Kullanıcının bakış açısından, Windows 10 Dosya Gezgini'nde görüntülendiğinde OneDrive, sistemdeki başka bir dosya klasörü veya dizini gibi görünür. Şekil A PC'deki bir kullanıcıya Dosya Gezgini'nde nasıl göründüğünü gösterir.

Şekil A

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2019/11/08/3c66d604-b23e-445f-b85c-b5b5b6713732/resize/770x/362e177781bf5e7ab7a170da4e4b8956/a-cheat-sheet -onedrive.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ ">

OneDrive dosya klasörü, diğer herhangi bir dosya klasörü gibi yerel sabit sürücüde depolanır. Kullanıcılar, klasörler ve alt klasörler ekleyebilir, klasörlere dosya kopyalayabilir, dosyaları bir klasörden diğerine taşıyabilir ve ihtiyaç duyduklarında uygulamalardan dosyalara erişebilir. Windows 10 söz konusu olduğunda, OneDrive klasöründe depolanan dosyalar, sisteminizin sabit sürücülerinde başka herhangi bir yerde depolanan dosyalarla aynı şekilde değerlendirilir.

Önemli bir fark vardır: OneDrive dizininde yerel bir sabit sürücüde depolanan her dosya otomatik olarak ve anında buluta kopyalanır. Bu kopyalama işlemi arka planda gerçekleşir ve genellikle kullanıcılar tarafından fark edilmez. Kopyalama tamamlandığında, bu dosyalara bir internet bağlantısı ve geçerli bir oturum açma yoluyla erişilebilir.

Microsoft hesabının veya Office 365 aboneliğinin devreye girdiği yer burasıdır. Dosyalara başka bir bilgisayar kullanılarak veya bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilir, ancak yalnızca bu kullanıcı uygun oturum açma bilgilerini girerse. Daha güçlü yetkilendirme kimlik bilgileri, daha güvenli OneDrive verileriyle sonuçlanır.

GÖRMEK: Bulut mühendisi olarak başarılı bir kariyer nasıl oluşturulur (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

OneDrive'a orijinalinden farklı bir PC veya mobil cihazdan erişmek, bulutta depolananlar yerel sabit sürücüde depolananlarla tam olarak eşleşene kadar son dosya etkinliğini ekleyecek ve çıkaracak bir senkronizasyon dizisini etkinleştirecektir. Bu nedenle, hangi cihazlarınız OneDrive'a bağlı olursa olsun, etkinliğinizin, belgelerinizin ve verilerinizin doğru bir sürümüne sahip olacaktır.

Microsoft OneDrive, Windows 10 kullanıcı deneyimine birkaç önemli avantaj sağlar:

  • Herhangi bir cihazdan erişim–Bir dosya OneDrive klasörüne kaydedildiğinde ve ardından buluta yüklendiğinde, tüm cihazlarınızda kullanılabilir hale gelir.

  • Çevrimdışı erişim–Dosyalar buluttan yerel sabit sürücüye indirildiğinden, çevrimdışıyken dosyalara erişebilir ve bunları değiştirebilirsiniz. Cihaz daha sonra buluta erişim kazandığında, dosyanın yeni sürümü buluta yüklenecektir.

  • Dosyaları otomatik olarak yedekleyin–Dosyalar otomatik olarak buluta yüklendiğinden, her zaman bulut tabanlı bir yedeğiniz olur. OneDrive İş için, dosyalar Otomatik Kaydet özelliği kullanılarak değiştirildikçe buluta sürekli olarak yüklenebilir.

  • Paylaşım ve işbirliği–Belirli dosya veya klasörler diğer kullanıcılarla paylaşılabilir ve paylaşılan belge düzenleme için izin verilebilir. OneDrive İş kullanıcıları, işbirliği amacıyla dosyalara aynı anda erişebilir.

  • Kişisel Kasa–Hassas veriler içerdiği belirlenen dosyalar, kimlik doğrulaması ile korunmaktadır. Kişisel Kasanızdaki dosyalara yalnızca parmak izi, yüz tanıma veya SMS kodları aracılığıyla ikili kimlik doğrulama gibi kimlik doğrulama protokolleri ile erişilebilir.

Microsoft OneDrive'ın teknik özellikleri ve özellik varyasyonları nelerdir?

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki Microsoft OneDrive sürümü vardır: Kişisel ve İş. Bu kategorilerin her birinde, dikkate alınması gereken başka özellikler ve özellik varyasyonları vardır. Seçimler biraz karmaşık olabilir, ancak Tablo A ve Tablo B size her düzeyde sunulanlar hakkında daha net bir anlayış vermelidir.

Tablo A–Microsoft OneDrive Kişisel

Maliyet

Bedava

1,99$/ay

69,99 $/yıl

$99,99/yıl

Depolama

5 GB

100GB

1 TB

6 kişiye kadar kişi başı 1 TB

Ofis 365

Hayır

Hayır

Evet

Evet

Kişisel Kasa

3 dosya

3 dosya

Depolama sınırına kadar sınırsız dosya

Depolama sınırına kadar sınırsız dosya

Web için Ofis

Evet

Evet

Evet

Evet

Şifre korumalı paylaşım bağlantıları

Hayır

Hayır

Evet

Evet

Tablo B–Microsoft OneDrive İş

Açıklama

Plan 1

Plan 2

Temel İş

İş Primi

Maliyet

$5/kullanıcı/ay

10$/kullanıcı/ay

$5/kullanıcı/ay

12.50$/kullanıcı/ay

Depolama

1 TB

Sınırsız depolama

1 TB

Sınırsız depolama

Ofis 365

Hayır

Hayır

Ekipler, Exchange, SharePoint

Evet

Masaüstü Ofis uygulamaları

Hayır

Hayır

Hayır

Evet

Web için Ofis

Hayır

Hayır

Evet

Evet

Gelişmiş tanımlama güvenliği

Evet

Evet

Evet

Evet

Gelişmiş paylaşım özellikleri

Evet

Evet

Evet

Evet

Gelişmiş işbirliği özellikleri

Hayır

Hayır

Evet

Evet

Microsoft OneDrive neden önemlidir?

Bulut tabanlı depolama, tüketicilerin ve kurumsal kullanıcıların temel ve beklenen bir özelliği haline geldi. Önemli belgelerin, fotoğrafların ve diğer dosyaların bulutta güvenli ve şirket dışı depolanması artık iş istasyonları, kişisel bilgisayarlar ve mobil cihazlar için genel kullanıcı deneyiminin yalnızca bir parçası.

Bu kullanıcı beklentileri ortamında, Microsoft OneDrive, herkesin erişebileceği kolay, yerleşik bir bulut depolama çözümü sunmak üzere tasarlanmıştır. Çoğu durumda OneDrive, hem tüketiciler hem de kurumsal kullanıcılar için başlangıç ​​bulut depolama uygulaması olarak hizmet eder.

Kurumsal düzeyde, Microsoft OneDrive önemlidir, çünkü temel uygulama ve ilgili özellikler, sınırsız depolama kapasitesi, SharePoin gibi üretkenlikle ilgili öğeleri içerecek şekilde yükseltilebilir.t sunucular, Microsoft Ekipleri, Yammer ve eşzamanlı belge işbirliği.

GÖRMEK: Özel özellik: Çoklu bulutu yönetme (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Microsoft OneDrive'ın rakipleri nelerdir?

Tüketicilerin ve kurumsal kullanıcıların temel bulut depolama hizmetleri beklediği bir ortamda önemli bir rekabet olacak. Microsoft OneDrive, Windows 10 için yerleşik bulut depolama çözümü statüsünden yararlanabilse de, diğer çevrimiçi depolama hizmetlerinden rekabet.

Microsoft OneDrive kişisel için en belirgin rekabet muhtemelen Google sürücü. Kişisel Google Drive bulut depolama hizmeti, bir Google e-posta hesabıyla ücretsizdir ve 15 GB'den başlar. Tüketiciler, yıllık 19,99 ABD Doları karşılığında 100 GB'a ve yıllık 29,99 ABD Doları karşılığında 200 GB'a yükseltebilirler. Üretkenlik ve işbirliği özelliklerini içeren bir iş sürümü de vardır.

iPhone kullanan tüketiciler genellikle elma iCloud 5 GB ücretsiz olarak başlayan depolama hizmeti. Tüketiciler ayda 0,99 ABD doları karşılığında 50 GB'a ve ayda 2,99 ABD doları karşılığında 200 GB'a yükseltebilirler. Maksimum depolama kapasitesine ihtiyaç duyan tüketiciler için ayda 9,99 ABD doları karşılığında 2 TB alınabilir.

GÖRMEK: Karşılaştırma kılavuzu: En iyi kurumsal işbirliği araçları (TechRepublic Premium)

Düzinelerce başka tüketici bulut depolama hizmeti mevcut olup, tümü ücretsiz olarak temel bir kapasite düzeyi ve bir fiyat karşılığında yükseltilmiş düzeyler sunmaktadır. Temel ücretsiz kapasite sunan daha önde gelen rakiplerden bazıları iDrive (5GB), Dropbox (2GB), Box (10GB) ve CertainSafe (10 GB) içerir.

Ticari işletme pazarı için rekabet şiddetlidir ve sunulan hizmetler şirketler arasında büyük farklılıklar gösterir. Belirtildiği gibi, Google Drive, üretkenlik ve ortak çalışma özelliklerini içeren, işletmeye yönelik bir sürüm sunar; bu aynı zamanda Apple iCloud için de geçerlidir.

Ama bu atasözü buzdağının sadece görünen kısmı. Dünya çapında küçük ve orta ölçekli işletmelere hizmet veren yüzlerce, belki de binlerce kullanılabilir bulut depolama hizmeti vardır. Bu şirketlerin çoğu, kurumsal düzeyde de bulut depolama hizmetleri sunuyor.

GÖRMEK: En iyi bulut depolama hizmetleri 2021: Uzman seçimleri ve fiyatlandırma (ZDNet)

KOBİ ve kurumsal düzeydeki rekabet, Box ve Dropbox gibi iş tekliflerinden Google Cloud'un tam hizmet tekliflerine kadar uzanmaktadır. AWS, IBM, SAP ve Oracle, bunlardan sadece birkaçı. Belirli koşullar altında, OneDrive ile rekabet aslında Microsoft Azure ve kurumsal bulut depolama çözümleri.

Microsoft OneDrive'ı nasıl edinirsiniz?

Microsoft OneDrive'ın kişisel sürümü Windows 10 işletim sisteminin herhangi bir kurulumunda kullanılabilir. PC'nizde OneDrive'ın kişisel bir sürümünün etkin olup olmadığından emin değilseniz, beyaz bir bulut simgesi için Sistem Tepsisini kontrol edin (Şekil B). Beyaz bulut simgesi orada değilse, Başlat Menünüzde Microsoft OneDrive'ı arayın.

Şekil B

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2019/11/08/7ab405f7-b576-4ec8-8f6a-cffd4f5095a1/resize/770x/c709b870b8782a964201e4725af8cdca/b-cheat-sheet -onedrive.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ ">microsoft-onedrive-figb.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2019/11/08/7ab405f7-b576-4ec8-8f6a-cffd4f5095a1/resize/770x /c709b870b8782a964201e4725af8cdca/b-cheat-sheet-onedrive.jpg

Microsoft OneDrive İş Microsoft Office 365 aboneliği ile kullanılabilir. Bilgisayarınızda OneDrive İş'in bir sürümünün etkin olup olmadığından emin değilseniz, mavi bir bulut simgesi için Sistem Tepsisini kontrol edin (Şekil B). Mavi bulut simgesi yoksa, Başlat Menünüzde OneDrive'ı arayın veya Office365'te oturum açın ve OneDrive İş uygulamasını başlatın.

Not: Microsoft OneDrive'ın hem kişisel hem de iş sürümlerine aynı bilgisayardan veya cihazdan aynı anda erişebilirsiniz; bu gibi durumlarda, her klasörü açıklayıcı ve açık bir şekilde etiketlemek önemlidir. En son 2021 kurulumlarında, Microsoft OneDrive'ın hem kişisel hem de iş sürümlerinin mavi bir bulut simgesiyle temsil edilen tek bir dosya eşitleme uygulaması kullanması muhtemeldir.

Microsoft OneDrive'ın hem kişisel hem de iş sürümleri artık mevcuttur.

Microsoft OneDrive'ı nasıl kullanıyorsunuz?

TechRepublic'in bu eğitimlerine göz atın.

onedrive-logo.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2019/11/06/df89855a-1569-4eb0-a939-037c4f913e3f/resize/770x/c2427b775d614132a0dba17069239129 /onedrive-logo.jpg

Resim: Microsoft

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*