Microsoft Teams: Bu yeni mod, görüntülü toplantılarınızı daha az yorucu ve daha üretken hale getirir

Microsoft Teams'deki birlikte modu, görüntülü toplantı deneyimini insanları manipüle etmeyecek şekilde geliştirmek için teknolojiyi kullanır.

Arasında Trainspotting-tipi reklamlar, insanları ofise geri dönmeye teşvik ediyor ve Google'ın personeli Temmuz 2021'den önce ofise geri getirmeyeceği haberleri, işin geleceğinin nasıl görüneceğinden emin olmak zor. Ancak öngörülebilir gelecekte çok daha fazla görüntülü toplantı içereceği kesindir.

Yeni Birlikte mod Microsoft'un bu yaz Teams'e eklediği, insan beyninin çalışma şeklini (ve iyi olmadığı bazı şeyleri) ve diğerlerine tepki verme şeklimizi etkileyen bazı basit hileler kullanarak bu görüntülü toplantıları daha az yorucu ve daha üretken hale getirme girişimi. insanlar.

GÖRMEK: Görüntülü telekonferans yapılması ve yapılmaması gerekenler (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Video konferansla ilgili asıl sorun, dilsiz olduğunun farkında olmayan meslektaş, gürültülü yemek yiyen kişi ya da diğer böcek taşıyıcıları değildir. Teknoloji mükemmel çalışsa bile, yine de diğer insanlarla aynı odada olduğunuzu hissetmiyorsunuz. Bu sizi biraz endişelendirebilir, toplantıları sizin için daha yorucu hale getirebilir veya uzun toplantılarda konsantre olmanızı zorlaştırabilir ve daha fazla yanlış anlamaya veya daha az kibar davranışlara yol açabilir.

Kaçırdığın şey, aradığını bile bilmediğin tamamen bilinçaltındaki kişilerarası ipuçlarından oluşan ağ, Microsoft araştırmacısı Jaron Lanier TechRepublic'e açıklıyor. Bunları geri koyun ve insanları daha rahat hale getiren sosyal, mekansal ve kişilerarası farkındalık elde edin.

Görünümlü cam aracılığıyla

Jaron Lanier, VR öncüsü ve Microsoft Research'te Disiplinlerarası Bilim Adamı.

Resim: Wikipedia

“Beyniniz diğer insanların nerede olduğunu bilmek istiyor: o yüzden bilinçaltında etrafı tarıyor ve herkesin niyetinin ne gibi göründüğünü takip ediyor – dikkat durumlarının ne olduğunu; eğer dikkatinizi çekmeye çalışıyorlarsa, tepki veriyorlarsa size veya bir başkasına vb. “diyor, Microsoft Research'teki adı 'Disiplinlerarası Bilim Adamı' olan bir sanal gerçeklik öncüsü olan Lanier.

“İnsan beyni, eşyanın çevrede nerede olduğunu ve sizin çevrenizde nerede olduğunuzu takip etmek için özel alanlara sahiptir – ama özellikle, insanların çevrede nerede olduğunu. Diğer insanları takip etme ve çok iyi değerlendirme yapma konusunda çok iyi geliştik. hızla onlara neler oluyor. Düşman olup olmadıklarını bilmek çok önemli bir hayatta kalma becerisiydi. ”

Lanier, öğretmenler ve sunum yapanların bunun çok farkında olacaklarını söylüyor: “Önünüzdeki yüz kişiyi aynı anda izleyebilme ve hangilerinin dikkat etmediğini bilme konusunda inanılmaz bir his var. İnsanlar ödeme yaptığında birbirlerine dikkat edin, birbirlerine dikkat ettiklerini söyleyebilirsiniz. ”

Çoğu video konferans uygulamasının ızgara düzeni, ekranda ne kadar küçük kare olursa olsun bunu imkansız kılar. Ve kamera yukarıda, aşağıda, yan tarafta veya herhangi bir yerde ama baktığınız ekranın arkasında olduğu için, beyin aynı zamanda diğer insanların nereye baktıklarını fark ederek neye dikkat ettiklerini çözemez.

“Birbirimizle konuştuğumuzda, sadece kelime alışverişinde bulunmuyoruz, bakışlar ve jestler değiş tokuş yapıyoruz ve baş pozisyonunda ve ince göz hareketinde ince değişiklikler, hatta cilt tonundaki değişiklikler bile; bunların hepsi ölçülebilir bir şekilde parçası olduğunu bildiğimiz şeyler Genellikle bilinçaltında olsalar da iletişim konusunda. Bu şeylerin işe yaraması için, diğer insanlarla olan uzamsal ilişkinizi anlamanız gerekir, yoksa kime tepki verdiklerini bilemezsiniz. ”

Aksine bakış düzeltme Sohbet penceresine yazarken klavyenize bakarken bile kameranıza bakıyormuşsunuz gibi görünmeye çalışan Surface Pro X kullanıcıları için Teams'e gelen Birlikte modu, görünüşünüzü gerçek anlamda değiştirmez zaman. Ama sanki herkes aynı yerdeymiş gibi görünmesini sağlar, beyninizi insanların size baktığını bildiğini düşünerek kandırır ve ayrıca çevreye uyum sağlamak istemenizi sağlar.

Lanier, “İstediğiniz şey, beynin açıların yanlış olduğunu fark etmesini zorlaştıran, ancak aynı zamanda beyne insanları taramak ve algıya sahip olmak için fiziksel veya sanal alanın tutarlılığını veren bir tasarımdır” diye açıklıyor. .

Birlikte modu, Lanier'in 'bilimsel hile' dediği şeyin şaşırtıcı derecede basit bir kısmını kullanır. Teams, sanal bir arka plan uygulamak için yaptığı gibi sizi video akışından çıkarır; ancak kesikleri grup arkaplanına düşürdüğünde onları da ters çevirir, böylece kendinizi ve diğer herkesi aynadaymış gibi görürsünüz.

“Bu geometriye sahip olduğunuzda, beynin birinin nereye baktığını tahmin etmekte zayıf olduğu ortaya çıkıyor çünkü iki açı var: başlangıç ​​açısı ve sonra zıplama ve beyin aynalarla dolu bir ortamda gelişmediği için sadece bunda iyi değil. ”

Lanier, sonuç olarak, insanlar size bakmadığında beyninizin o kadar fazla farkına varmadığını söylüyor, bu yüzden siz de aynı şekilde göz ardı edilmiş hissetmiyorsunuz. “Sanal aynayı oluşturarak, beynin sosyal temas için ihtiyaç duyduğu mekansal farkındalığı koruyoruz, ancak beynin hataları kolayca algılayabileceği kişiden kişiye özel vektörü kaldırıyoruz. Beynin ihtiyaç duyduğu kısmı tutuyoruz, ancak daha sonra tek başına yazılımla yapamayacağımız kısmı atıyoruz. ”

Bu iki sorunu da çözmek, neden bir ekran görüntüsünde sevimsiz bir efekt gibi görünen şeyin aslında Birlikte modunu kullandığınızda çok farklı bir deneyim olduğudur.

“Artık kutularda değilsiniz, artık bir engelle ayrılmıyorsunuz. Birini gösterirsem, kime işaret ettiğimi anlayabilirsiniz. Farklı bir atmosfer yaratır: ortak bir yer hissi yaratır, Lanier, ortak bir hedef duygusu ve ortak bir pay yaratıyor “diyor.

Lanier, sanal ortam mükemmel olmaktan çok uzak, ancak davranışı değiştirecek kadar iyi, diyor: “İnsanlar odada nasıl göründüklerini fark ederler ve bilinçaltında yanıtlarının ve ipuçlarının doğru ve dürüst olacak şekilde performans göstermeye başlarlar. İnsanların başkalarına nasıl göründüklerinin derinlemesine farkında olmaları bu sosyal mekansal kişilerarası farkındalık ağını güçlendirir. Bilişsel olarak iyidir, duygusal olarak iyidir ve pratik olarak iyidir. ”

Teams'deki birlikte modu, kişilerin oyun oynamasına olanak tanır.

Resim: Microsoft

İnsanların Together modunda yaptıkları şeylerden bazıları, birbirlerine çakıp beşlik atıp atamayacaklarını, görünmez bir topun etrafına atıp atamayacaklarını veya web kamerasını köpeklerine doğrultup grupta görüneceklerini görmektir. Lanier, “Bu neredeyse evrensel bir fenomendi – insanların ilk karşılaşmada oyun oynamaları,” diyor Lanier ve başlangıçta sistemin iyileştirmek için tasarlandığı üretkenlik için kötü olmasından endişelenirken, hızla fikrini değiştirdi.

“Bilim, oyunun insan doğasında rastlantısal bir kusur olmadığı konusunda çok sağlamdır, aksine insanların birbirini tanımasını, çevrelerini tanımasını, durumu değerlendirmesini ve onunla rahatlık geliştirmesini sağlayan evrim tarafından geliştirilen bir stratejidir. ve işbirliği için modeller geliştirin. ”

Birlikte modu insanları eğlenceli hissettirecek kadar iyiyse, işe yaradığı anlamına gelir.

Bu oyunbazlık duygusu, çoğu zaman insanları daha zengin bir arka plan seti veya kendi geçmişlerini tasarlama yeteneği istemeye yönlendirir. Lanier bu konuda temkinli çünkü işe yarayan bir geçmişe sahip olmak, “ipte yürümek ve bilişsel ve sosyal algı etkilerini elde etmek için birçok farklı sorunu dengelemek” anlamına geliyor.

GÖRMEK: Microsoft Teams'de gizliliğinizi ve diğer ayarlarınızı yönetme

Together modundaki konferans salonu düzeneği kısmen sıraların kademeli olması nedeniyle çalışır: bunu değiştirin ve daha az başarılı – sadece bir kişi arkasındaki birini engellediği için değil, insanlar arasında açık bir algıya izin veren köşegenleri kaybettiğiniz için.

Havalı grafik tasarımlar yeterli değil; Lanier, insanlar arasındaki anlık etkileşimleri desteklemek zorunda olduklarını söylüyor. “Savaş ya da kaç tepkisini heyecanlandıracak insanlar arasında konumlanmaktan kaçınmak istiyorsunuz; insanların sözlü olmayan iletişimlerini özgün ve doğru olacak şekilde ince ayarlamalarına izin vermek istiyorsunuz: tüm bu etkileşimli şeyler kesinlikle öncelikli olmalı saf statik grafik tasarım yorumundan daha fazlası. ”

Birlikte modu başlarsa, insanlar farklı tasarım ve insan düzenlemeleri deneyecekler: bu, neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair kuralların ortaya çıkmasına izin verecek. Bazı fikirler, Lanier'in “yeni bir deneyim tiyatrosu” dediği şeyi teknolojinin yaratma şeklinden yararlanıyor. Birlikte modu, spor etkinliklerinde sanal izleyiciler için zaten kullanılıyor. Minecraft gibi bir şeye sahip geçitler için de işe yarayabilir.

“Minecraft bloklarından bir Roma Kolezyumu oluşturabilir ve Minecraft avatarlarının orada oturmasını sağlayabilirsiniz. Ardından, başka birinin web kamerasının önünde nerede oturduğuna dair bazı göstergeleriniz olduğu sürece, ikisi arasında birleşik bir izleyici oluşturabilirsiniz. . ”

Teknolojide gerçek ve sorumluluk

Çok fazla görüntülü toplantı sizi gerçekten yoruyor.

Resim: Microsoft

Birlikte modu, sizi arka plana daha iyi sığdırmak veya ışığı birleştirmeye çalışmak veya gözlerinizin altındaki kırışıklıkları veya torbaları temizlemek için kasıtlı olarak videonuzu yeniden boyutlandırmaz. Lanier, “Zorba olma tehlikesi var” diye uyarıyor. “Sosyal medya tasarımlarının birçoğunu eleştiriyorum, çünkü bence insanları gereksiz yere paranoyak ve kızdırıyorlar ve bir tür distopik etki yaratıyorlar. İnsanlara mantıklı gelen ancak durun teknolojiler yaratmanız gereken bir dengeleme eylemi var. tam da bu insanları manipüle etmeye başlayacağınız çizgide.

Lanier, “Pek çok bilgisayar etkileşimi, insanlara etkileşim içinde nasıl var olduklarına dair seçme şansı vermez” diye belirtiyor. Web kamerasından ne kadar uzakta oturduğunuzu veya lensinin ne kadar geniş açılı olduğunu telafi etmek için videonuzun ölçeklenme şeklini ayarlamayarak, Together modu insanlara katılmak ve orada olmak için çaba göstermenin başka bir yolunu sunar ve çoğu insan değişecektir. konumlarını veya cihazlarının sığmasını sağlar.

“Bu, insanların işbirliği yapmaları ve hepsini aynı boyutta olmaya zorlamak için teknolojik olarak müdahale edersek sosyal güven yaratmaları için bir fırsat yaratıyor. Sadece uzanıp omzundaki birine dokunmanız veya bunun bir yolunu bulmanız mümkün. onların alanlarını işgal etseniz de, siz yapmamayı seçersiniz, sosyal saygı ve normal bir şebeke modunda olmayan işbirliğini işaret etmek için bir fırsat yaratır.Umuyorum ki, sahne için az miktarda paylaşılan sorumluluk, dünyayı değiştirir. bunun zihniyeti, böylece insanlar, eğer bir konuşma olacaksa, herkesin birbirlerine karşı gerçekten sorumlulukları olduğunun farkında olsun – çünkü herkes herhangi bir ortamda, mantıklı ve medeni herhangi bir konuşmayı sürdürme sorumluluğunu üstlenmedikçe, konuşma olmayacaktır. ”

Benzer şekilde Lanier, video konferans sistemlerinin sanal plastik cerrahiyi normalleştirmediğini umuyor. “İnsanları 'daha iyi' gösteren, ten rengini ayarlayabilen, hatta yüzlerini ayarlayabilen algoritmalar var.” Kötü yapıldı, bu rahatsız edici olabilir Kediler ama aynı zamanda profesyonel bir sohbete nasıl bakmanız gerektiğine dair beklentileri de empoze ediyor: “Herkesin 'tamam, perdenin arkasındaki biri nasıl görüneceğime karar verebilir' dediği noktada biraz kontrol ve biraz güç bıraktınız. “.”

Lanier, bunu 'derin sahtekarlıklarla ilgili artan endişe' olarak adlandırdığı şeye bağlıyor (Microsoft'un bir algılama aracı onları tespit etmek için) ve teknolojinin insanlar için yarattığı 'deneyim tiyatrosunu' inşa etme sorumluluğu. “Sizi içine çekebilecek gerçekten canlı teknolojilere sahipseniz, insanları gerçekten derinden etkileyebilirsiniz. Bilgisayarımızla nasıl makul ve etik ve gerçeğe sadakatle hareket edebileceğimize dair karşılık gelen bir yapıya sahip değiliz; yani Şimdilik, onu biraz sezgisel bir sanat olarak ele almalıyız – bu bireysel tasarımcıların sorumluluğudur. ”

Lanier, “Derin yalanlardan ziyade derin gerçekler için kültür ve etik, yapı ve kurumsal desteği kesinlikle bulmamız gereken bir noktada olduğumuzu düşünüyorum” diyor.

İnsanların kasırgalara uçmasını sağlayan gerçek zamanlı verileri kullanan Microsoft Flight Simulator örneğini kullanıyor. “Dürüstlükle yapılırsa – yani hiçbir zaman mükemmel olamaz, ancak bunu yapan insanlar bunu olabildiğince doğru yapmak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar – bu neredeyse derin bir gerçeklik mekanizması gibi. 'Vereceğiz' diyor insanlar, dünyaları hakkında daha önce belirsiz olan hakikat düzeylerine erişirler. ”Bir denge vardır: bulutlar o anda olabildiğince doğrudur ve yine de uçup birinin penceresini gözetleyemezsiniz. Dezavantajı yoktur. İnterneti yaratanların çoğu, bunun tam olarak ortaya çıkacak etkinin olacağını umuyorlardı – sıradan insanlar daha fazla gerçeğe erişebilecek ve daha çok bağlı ve sorumlu olma duygusuna sahip olacaklardı. ve dünyanın bir parçası, biraz uzak, önemsiz ve cahil olmaktan çok. ”

Bu an için tasarlandı

Bu, Birlikte modundaki beyninizdir.

Resim: Microsoft

Birlikte modu mükemmel olmasa da, Lanier'in dediği gibi, “bu an için tasarlandığı” için Microsoft'un yalnızca birkaç ay içinde oluşturulmuş bir şeyi piyasaya sürmek istemesi yeterince iyi.

“Yalnızca pandemide geçerli olan varsayımlara dayanır. Her bir kişinin farklı bir fiziksel konumda bir web kamerasının önünde olduğunu varsayar. Şu anda bir konferans odasının var olduğunu varsaymaz. Şu anda içinde beyaz tahtalarınız olduğunu varsaymıyor Paylaşmak istediğiniz ortamınız. Şu anda pandemiden önce normal davranışlar olan pek çok şeyi varsaymıyor. Bu mevcut tasarım, pandemiyi biraz daha az sefil hale getirmek için pandemi sırasında piyasaya sürülüyor. ”

GÖRMEK: Çevrimiçi öğrenimi öğrenciler ve öğretmenler için daha iyi hale getirmek üzere tasarlanmış 9 teknoloji aracı (TechRepublic)

Normal şartlar altında, Birlikte modu birkaç yıl laboratuvarda kalmış olabilir, ancak testlerdeki ilk sonuçlar, onu bir an önce yayınlamaya değer kılacak kadar pozitifti.

Lanier, “Bunu test ettiğimizde, geçmişte yalnızca ayrıntılı ve pahalı hacimsel kameralar ve ekranlarla gördüğümüz sonuçları hatırlatan sonuçlar görüyoruz” diyor.

Beyin aktivitesinin ölçümleri bunun faydalı olduğunu gösteriyor. “Bunu kullananların daha rahat ve aynı zamanda daha dikkatli olduklarına dair bir gösterge görüyoruz, oysa geleneksel videoları kullanan kişiler belirli stres seviyelerini alma eğiliminde oluyor ve bir toplantı sırasında ve özellikle birden çok olay sırasında daha az dikkatli oluyorlar. bir günde toplantı. ”

Kullanıcıların nasıl hissettikleri hakkında söyledikleri şununla eşleşiyor: “Genel olarak daha rahatlar, daha özenliler ve çok sayıda toplantı yaptıktan sonra daha iyi hissetme duygusuna sahipler.”

Lanier, insanların toplantılarda davranış biçimlerinin de değiştiğini söylüyor. “İnsanlar bu durumdayken kameralarınızı daha fazla açık tutma eğiliminde mi? Öyle. Başkalarına kendilerinden daha çok bakma eğiliminde mi? Yapıyorlar, bu şaşırtıcı. Kimin konuştuğunu tartışmak için daha az zaman harcıyorlar mı? Yapın. Neyin daha iyi söylendiğini daha iyi hatırlıyorlar mı? Yapıyorlar. Büyük bir toplantıda kimin hazır bulunduğunu birkaç gün sonra daha iyi hatırlıyorlar mı? Hatırlıyorlar. Toplantı etkinliğinde ölçülebilir gelişmeler görüyoruz. ”

Lanier, bu tür uyanma faaliyetlerini ölçmenin, örneğin açık rengin uyku alışkanlıkları üzerindeki etkisi hakkında daha karmaşık etkileşimlerden (teknoloji endüstrisi halihazırda değiştikten sonra bu sonuçların değiştiği) makul ilk sonuçlara varmanızı sağlayacak şekillerde ölçmenin daha kolay olduğunu belirtiyor. işletim sistemlerinde ve monitörlerde yapılan değişiklikler).

Birlikte modunun nörodiverjan kullanıcılar ve engelli kişiler için ne kadar iyi çalıştığına dair yapılacak daha fazla araştırma var. “Ne zaman kullanıcı araştırmaları yaptığımızda farklı popülasyonlarla başlamak için çok çabalıyoruz, çünkü insanların yapay zeka algoritmaları veya kullanıcı arayüzü tasarımları gibi şeyleri, yetersiz ölçüde farklı bir popülasyona sahip olarak istemeden önyargılı hale getirmeleriyle ilgili trajik bir problem var. aynı zamanda gerçekte neler olup bittiğini anlamak için farklı popülasyonlar için özel testlere ihtiyacım var. Körler ve sağırlar için bu tür yaklaşımlar üzerinde çalışan aktif projelerim var, dikkat eksikliği bozukluğu olan insanlar için aktif projelerimiz var vb. kesinlikle çok önemli. ”

Lanier, bu, insanlara sunulma biçiminde daha az değişiklik yapmayı tercih etmenin başka bir nedeni.

“Herkesin birbirlerinin gözlerine bakmak istediğini varsaymak yanlıştır ve bu sadece bireysel bilişe ve insanlarla belirli ilişkilere çok bağlı değildir. Kültürel olarak da çok bağımlıdır. İnsanlardan, bakmaya başlarsak oldukça endişeliyim. çok fazla düzeltme, aslında tam olarak farkına varmadan bazı kültürleri diğerlerine tercih edecek ve farkına varmadan belirli bilişsel tarzlara sahip insanları diğerlerine tercih edecek ve muhtemelen belirli bir toplumda sosyal belirli sosyo-ekonomik sınıflardaki insanları diğerlerine tercih etmeye başlayacaktır. farkına varmadan “diyor.

“Bu korkunç salgının küçük olumlu etkilerinden biri, insanların o kadar çok görüntülü iletişim kurması ki sonunda güzel kıyafetler giymeye çalışmaktan ya da her neyse vazgeçiyorlar. Kabul etmek zorunda olmadığınız yeni bir kabul var. Başkalarıyla konuşmak için kendinizi tanıtmak için çok çaba sarf ediyorum ve bence bu iyilik için, bence bu tüm sistemi daha kapsayıcı, daha az korkutucu ve daha az elitist yapıyor, bu yüzden bu değişimin pandemiden sonra da devam edeceğini umuyorum. ”

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*