Microsoft'un Azure IoT platformu, çiftçiliğin daha çevreci ve daha akıllı olmasına yardımcı oluyor

Hassas tarım, daha düşük çevresel etki ile daha iyi mahsuller sunmak için sensörleri, yapay zekayı ve çiftçiliği bir araya getiriyor. Şimdi aynı zamanda karbonu izlemeye de yardımcı oluyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/02/e5ca2060-b61a-4991-a58a-df38fdcc14cc/tr-azure-farmbeats-diagram.jpg" target=" _blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Microsoft">

Resim: Microsoft

Genellikle Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) ev veya endüstri için geçerli olduğunu düşünürüz, ancak çok daha geniş bir erişimi vardır. "Ölçemezseniz bir şeyi değiştiremezsiniz" diyen eski bir atasözü vardır ve bu, kontrol sistemlerini nasıl inşa ettiğimizin çoğunu kapsar. Ancak bu ölçümler daha önce yapabildiğimizden daha kesin ve ayrıntılı olduğunda ne olur? Aniden, çok daha hedefli değişiklikler mümkündür, çünkü artık neler olduğu ve daha da önemlisi neden olduğu hakkında çok daha yüksek bir bilgi düzeyine sahibiz.

IoT'den önemli (ve genellikle beklenmedik) faydalar gören bir alan tarımdır. Basit cihazlar, sürekli toprak nemi ölçümleri veya bir mahsulün en iyi ne zaman hasat edileceğini hesaplamak için aydınlatma koşullarını ve sıcaklığı takip etme gibi daha önce sahip olmadığımız ayrıntılı bilgileri sağlayabilir ve bunların tümü farklı uygun maliyetlerle sağlanabilir.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Tarım için uzaktan algılama eskiden pahalıydı. Görüntüleri işlemek ve verileri çıkarmak için uçağa, çok spektrumlu kameralara ve pahalı yazılımlara ihtiyacı vardı. Ve o zaman bile, tek bildiğin, belirli bir günde, belirli bir zamanda, hangi koşulların olduğuydu. Artık düşük maliyetli tüketici insansız hava araçları, düşük güçlü kablosuz ağlar, mikro denetleyiciler ve sensörler, sürekli verilere ekonomik bir şekilde erişmenin mümkün olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte ihtiyaç duyulan şey, tüm bu sensörlerden gelen verileri getirmek ve bunları eyleme dönüştürülebilir bilgilere dönüştürmek için ortak bir katmandır. 'hassas tarım' veya 'akıllı tarım'.

Hassas tarım ile ne zaman sulayacağınızı, ne zaman gübreleyeceğinizi, ne zaman hasat yapacağınızı, bitkileri ne zaman hastalıklara karşı tedavi edeceğinizi bileceksiniz. Verileri yorumlamak ve çiftçilere ne yapacakları ve ne zaman yapacakları konusunda tavsiyelerde bulunmak için makine öğrenimini kullanarak, çiftçiliğin tahmin yürütmesini ortadan kaldırır. Bu, daha az su israfı, kimyasalların daha verimli kullanımı ve daha düşük çevresel etki için umarım daha yüksek verim ile sonuçlanmalıdır.

Hassas tarım için Azure FarmBeats kullanma

İşte Microsoft'un Azure FarmBeats proje devreye giriyor. Bir Microsoft Araştırma projesinin ticari sürümü, verileri çıkarmak ve işlemek için uzaktan algılama cihazlarıyla çalışan ve ardından bir çiftliğin bu sonuçlara nasıl yanıt vermesi gerektiğini tahmin etmek için makine öğrenimi modellerini kullanan bir dizi yazılım katmanıdır.

Şu anda Ön izleme, FarmBeats, bir Datahub API katmanı konsepti etrafında inşa edilmiştir. Bu, üç farklı sensör üreticisini ve drone ve uydu görüntülerinin bir karışımını destekleyen sensörler ve görüntüler için API'ler sağlar. Bu veriler daha sonra işlenir ve normalleştirilir, böylece tüm tarımsal algılamalarınız için ortak bir veri kaynağı olarak ele alınabilir. Platform genişletilebilir ve sensör kodu yazmak için yayınlanan OpenAPI açıklamalarını kullanarak, Azure Active Directory aracılığıyla kimlik doğrulaması yaparak sisteme kendi sensörlerinizi eklemek için REST API'lerini kullanabilirsiniz.

Veriler yakalandıktan ve işlendikten sonra, diğer uygulamalar ve araçlar için veri kaynağı olarak kullanmanın yanı sıra farklı raporların bir karışımını oluşturabilirsiniz. FarmBeats her şeyi belirli bir alana, mantıklı bir çiftliğe eşler ve sensörlerin yerleşimi ve havadan görüntüler için uygun aralıklar konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Öğrenciler için FarmBeats: Raspberry Pi'de hassas tarım tekniklerini öğrenin

Tam FarmBeats sistemi daha büyük çiftlikler için tasarlanmıştır, ancak Azure'un tüketim fiyatlandırma modeli, onu her büyüklükteki tarımsal işletme için ekonomik hale getirmelidir. İlgili bir program, Öğrenciler için FarmBeats Raspberry Pi üzerinde temel bir hassas tarım algılama paketi oluşturmak ve dağıtmak için tanıdık tek kartlı bilgisayarlar ve basit sensörler üzerine kuruludur ve verileri yakalamak ve analiz etmek için Microsoft Excel'i kullanır. Kavramlara iyi bir giriş niteliğindedir ve gerçek zamanlı sensörler ve makine öğrenimine nasıl başlayacağınızı öğrenmek için kullanılabilir. Ücretsiz bir müfredat, başlamanıza yardımcı olur ve basit bir sensör ağının nasıl oluşturulacağını ve dağıtılacağını gösterir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/02/dd641cd5-70b7-497a-8247-fe78f58f58a9/tr-azure-farmbeats-for-students-excel.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Raspberry Pi 4'e bağlı beş sensörden gelen ve Excel'de görüntülenen canlı veriler.

" data-credit="Resim: Öğrenciler için Microsoft FarmBeats">tr-azure-farmbeats-for-students-excel.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/02/dd641cd5-70b7-497a-8247-fe78f58f58a9 /tr-azure-farmbeats-for-öğrenciler-excel.jpg

Raspberry Pi 4'e bağlı beş sensörden gelen ve Excel'de görüntülenen canlı veriler.

Resim: Öğrenciler için Microsoft FarmBeats

Kavramlara ve daha da önemlisi, sonuçları nasıl yorumlayacağınıza ve kullanacağınıza aşina olduktan sonra, daha geniş bir sensör yelpazesine ve kaynak verilere erişebileceğiniz Azure FarmBeats platformuna geçmeye başlayabilirsiniz.

Hassas tarım teknikleri ile karbon takibi

Hassas tarımın bir yönü, sonunda çiftliklerin karbon kredisi taahhütlerini yerine getirdiğini göstermenin bir yolunu sunmasıdır. olmayı taahhüt eden Microsoft gibi şirketlere karbon kredisi satmak 2030'a kadar karbon negatif, küçük çiftlikler için karlı olabilir, ancak dikkatli hesaplamaları bozan dolandırıcılık riski vardır. İşlemin her iki tarafı için de tutulan karbon miktarını abartmak cezbedicidir, bu nedenle ihtiyaç duyulan şey, ilerlemeyi izlemenin kağıt kayıtlardan daha iyi bir yoludur.

Neyin büyüdüğünü ve daha da önemlisi ne kadar iyi büyüdüğünü izleyebildikleri için Azure FarmBeats gibi hassas tarım araçlarını buradan kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu bilgi, hangi bitkiler tarafından ne kadar karbonun tutulduğunu veya toprakta nasıl hapsolduğunu hesaplamak için kullanılabilir, bu da hem çiftçiye hem de kredi alıcılarına değiş tokuş edilen karbon kredileri için sağlam bir defter girişi sağlar. Böylece şirketler, hesaplarının geri kalanıyla birlikte denetlenebilecek doğrulanmış verilerle, yıllık raporlarının bir parçası olarak taahhütlerini yerine getirdiklerini açıkça görebilirler.

Microsoft'un süt ürünleri devi ile yaptığı çalışmalarda bundan bir şeyler görebilirsiniz. Kara O'LakesFarmBeats'i Truterra toprak sağlığı platformuna inşa eden . Bu, çiftliklerin topraklarının içeriğini anlamalarına ve onu karbon kredisi üretebilecek bir karbon yutağı olarak kullanmalarına yardımcı olacaktır. Karbonu emmek için toprağı kullanmak, toprak kalitesini iyileştirir, bu da büyük miktarda kimyasal gübre olmadan bitki yetiştirmeyi kolaylaştırır.

Microsoft ayrıca doğrudan ABD pirinç çiftçileri pirinç yetiştirme biçimlerini değiştirmek, su basmış tarlalarda metan üretimini önleyen yöntemler sunmak. Sensörler, doğru nem seviyesinin mevcut olduğundan ve metan bulunmadığından emin olmaya yardımcı olabilir. Çiftçilere bir geri bildirim döngüsü vererek, uygun kontrolleri hızla uygulayabilir, aşımlardan kaçınabilir ve tarla koşullarını gerekli sınırlar içinde tutabilirler.

FarmBeats'in sensör ağı, çiftçiliğin tahmin yürütmesini ortadan kaldırarak, çiftçilerin ekinleri ve arazileri için doğru kararları vermek için ihtiyaç duydukları verilere sahip olmalarını sağlar. Küçük işletmelerden en büyük endüstriyel işletmelere kadar her büyüklükteki çiftliğe uygun platformun sürümleriyle, dağıtımı şaşırtıcı derecede kolay bir hizmettir. Bunu karbon kredilerini yönetmeye genişletmek mantıklı bir harekettir ve Microsoft'un ve diğer şirketlerin negatif karbon ayak izi taahhütlerine yaklaşmalarına yardımcı olması gereken bir harekettir.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*