Moda, sürdürülebilirlikle başa çıkmak için verilerini düzeltmelidir

İleri teknoloji uzmanına göre, teknoloji profesyonelleri moda sektörünün daha sürdürülebilir olma hedefinde artan bir role sahip olacaklar.

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/2020/02/20/f7608b7a-4efc-4f54-8e4f-8c9baa84267b/the-renewal-workshop.jpg" target = "_ blank" data- component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: Yenileme Çalıştayı "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Yenileme-workshop.jpg

Resim: Yenileme Çalıştayı

Sürdürülebilirlik, moda endüstrisinin vurguladığı önemli konulardan biri haline geldi. Nike ve Chanel dünyaya çevreye duyarlı olmaya çalıştıklarını bilmelerini sağlamak. Sonuçta, Ellen MacArthur Vakfı moda endüstrisinin dünyadaki endüstriyel su kirliliğinin yaklaşık% 20'sinden sorumlu olduğu bildiriliyor.

Yine de çeşitli göre raporlar, bu istatistik yalnızca asgari delillerle desteklenen bir iddiadır. Moda atıklarına ilişkin istatistik ve verilerle ilgili çok fazla yanlış bilgi olduğu bildiriliyor – saygın kuruluşlardan bile Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi.

GÖRMEK: Yabani Şeylerin İnterneti: Teknoloji ve biyolojik çeşitlilik kaybı ve iklim değişikliğine karşı savaş (öykü PDF) (TechRepublic)

Upcycling şirketi The Renewal Workshop'un kurucu ortağı Nicole Bassett, moda endüstrisinde neden bu kadar yaygın bir yanlış bilgilendirme olduğuna dair büyük bir neden olduğunu, tarihsel olarak, şirketlerin izlemek ve toplamak yerine çok belirsiz veriler toplamış olmalarını söylüyor. etki verileri ". Örneğin, tedarik zinciri verilerini izlerken, şirketlerin ne kadar su kullanıldığını, enerjinin nasıl kullanıldığını veya ne kadar karbon yayıldığını takip etmek için genellikle veri toplama süreçleri yoktur.

"Ne yazık ki ne olduğunu düşünüyorum, çünkü her bir markayla ilgili her bir etki metriğini toplamak için merkezi bir yer olmadığı için, verileri tahmin etme yöntemimiz muhtemelen çok belirsiz ve bence bu neden verilerin iyi olmadığına dair çok endişe var, "dedi Bassett TechRepublic'e.

GÖRMEK: Büyük veri girişimlerinizden en iyi şekilde yararlanmanın 60 yolu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Sürdürülebilir Giyim Koalisyonu'nun (SAC) genel müdürü Amina Razvi, moda endüstrisinin sürdürülebilirlik etkilerini doğru bir şekilde ölçmenin önemini anlamada yavaş olduğunu söyledi. Patagonia ve Walmart tarafından 2009 yılında kurulan SAC, "sektördeki ilgili ve etkili bilgileri" toplamayı ve değerlendirmeyi amaçlayan Higg Endeksi adı verilen bir araç grubunun geliştiricisidir.

"Tüm değer zincirini geliştirme yolculuğundaki tüm milyarlarca dolarlık sektör gibi, değişim zaman, yatırım ve sürdürülebilirlik ve yenilikçilik taahhüdü gerektiriyor. Değer zinciri boyunca yer alan tüm ortakları da değişimin bir parçası haline getiriyor. birlikte başarmaya çalışıyoruz, "dedi Razvi.

"Her şirket kendi değer zincirini bilmeli ve kendi işini de bilmelidir. Bu verilere sahip olduktan sonra, en büyük etkilerinizin ne olduğuna, işletmeniz için önemli olan şeylere bağlı olarak yıldan yıla iyileştirmeler yapmak için hedefler ve hedefler belirleyebilirsiniz. ve kuruluş olarak değerlerinizin ne olduğunu. "

"Ne yazık ki gerçekleştiğini düşünüyorum, çünkü her bir markayla ilgili her bir etki metriğini toplayacak merkezi bir yer olmadığı için, verileri tahmin etme yöntemimiz muhtemelen çok belirsiz ve bence bu yüzden verilerin iyi olmadığı konusunda çok endişe duyuyordum. "
Nicole Bassett, upcycling şirketi The Renewal Workshop'un kurucu ortağı

Geri dönüştürülebilir veya ayrıştırılabilen viskon kumaşlar üreten bir tekstil şirketi olan Sateri, TechRepublic'e moda şirketlerinin hala kullanım ömürleri göz önünde bulundurularak kıyafet tasarlamalarına ve üretmelerine izin veren veri toplama konusunda her zaman dikkatli olmadıklarını söyledi. .

"Pamuk ve viskon gibi geri dönüştürülebilen veya ayrıştırılabilen, biyolojik olarak çözünebilen tek bir materyalden giysi yapmak, kolektif olarak benimsenirse büyük bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca, sadece giysinin birincil malzemesinin değil, aynı zamanda polyester etiketler ve plastik düğmeler gibi çevre kirliliğine katkıda bulunabilir "diyor tekstil üreticisi Sateri başkan yardımcısı Sharon Chong.

Her yıl 2 trilyon doları aşan satışlar yaratan moda endüstrisindeki bu veri boşlukları ile moda şirketlerinin teknolojiyi daha sürdürülebilir hale gelmeleri ve tedarik zincirlerini iyileştirmeleri için büyük fırsatlar olduğu anlamına geliyor. Bu boşluk, teknik rollere olan talebin Yazılım mühendisleri ve veri bilimcileri kimya mühendisleri ve Ar-Ge bilim insanlarına, tekstil ve giyim üretiminde çevresel etkileri daha iyi anlamak için

"Sanırım değişiyor. Uzun zamandır sektörde olan eski bir meslektaşımla birlikte bu haftasonuydum ve ona ekibini soruyordum ve 'oh evet, şimdi bir veri bilimcim var ekibim ve şimdi temel bilgileri topladığımıza göre, hedefler belirlemeye başlayacağız '' dedi.

GÖRMEK: Büyük veri politikası (TechRepublic Premium)

TYazılım mühendisleri ve dikiş teknisyenlerinden oluşan Yenileme Atölyesi, atılan giysi ve tekstili yenilenen ürünlere, geri dönüştürülmüş malzemelere veya geri dönüştürülmüş hammaddeye dönüştürürken SAC'nin tavsiyesini aldı. Geri dönüşüm süreçleri için veri toplar ve gelecekteki ürünlerin üretimini ve tasarımını geliştirmelerine yardımcı olmak için Carhatt ve Eagle Creek gibi birlikte çalıştıkları moda şirketlerine geri verilen araçlar ve yollar oluşturur.

Bassett, Yenileme Çalıştayı tarafından toplanan verilerin iki bölüme ayrıldığını açıkladı. Birincisi, diğerlerinin yanı sıra, kullanılan malzeme miktarı, su, enerji, toksik kimyasallar ve yayılan sera gazı miktarı gibi, ürünü ilk etapta yapmak için neye ihtiyaç duyduğuna odaklanan verilerdir.

İkinci veri kovası, ürünün malzemelerinin yeniden kullanılmasının ne kadar kolay olduğu veya giysinin belirli unsurlarını onarmak için gerekli olan zaman miktarı gibi moda ürünlerine odaklanır ve bu da moda markalarının ürünlerinin tamir edilebilirliği.

"Bir moda markasının fermuarı 45 dakikada değiştiriyoruz, ancak ortalama olarak 40 dakikadır. Fermuarlarını onarmak neden daha zor? Ve böylece tasarım ekipleri bunun ne anlama geldiğini söyleyen bir diyaloga girmeye başlıyor dairesel bir ekonomi için dayanıklı bir ürün yaratıyoruz "diye açıklıyor Bassett.

Bu veriler daha sonra, her giysinin üretiminin ön ucundan, geri dönüştürüldüğünde veya onarıldığında arka uca kadar çevresel etkisini hesaplamak için bir yaşam döngüsü analiz sistemine yerleştirilir.

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/2020/03/12/31468f91-ae2c-4c00-b241-cbee4619be94/renewedapparelpage-scored1-2048×2048.jpg" hedef = "_ boş" veri- component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

Yenileme Atölyesi tarafından yenilenen her öğeye, ürünü satın almanın olumlu çevresel etkisini ölçen bir etki puanı verilir.

"data-credit =" Resim: Yenileme Çalıştayı "rel =" noopener noreferrer nofollow ">renewedapparelpage-scored1-2048x2048.jpg "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/2020/03/12/31468f91-ae2c-4c00-b241-cbee4619be94/renewedapparelpage-scored1-2048x2048.jpg

Yenileme Atölyesi tarafından yenilenen her öğeye, ürünü satın almanın olumlu çevresel etkisini ölçen bir etki puanı verilir.

Resim: Yenileme Çalıştayı

Bassett, moda endüstrisinin artan izlenebilirlik ve daha iyi veri ihtiyacı nedeniyle daha fazla teknoloji uzmanı alacağına inanıyor. Yenileme Atölyesi kurucu ortağına göre, teknoloji profesyonellerinin sadece giyim parçalarının kökenini takip etmekle kalmayıp, aynı zamanda sürdürülebilirlik için analitik araçları da geliştirmeleri bekleniyor.

"Kimin kutunun dışında düşünmekle ilgilendiğini ve bu teknoloji programlama dünyasını sadece bilgisayara yazarak değil farklı bir ortamda kullanıcıya nasıl bağlayacağımızı görmek bizim için ilginç bir süreç olacak ve bir şey satın almak, ama aslında ürün üretmek gibi, "dedi Bassett.

İzlenebilirlik araçlarına olan bu ihtiyaç, bildiri (PDF) tarafından Boston Consulting Group tarafından yayınlanmıştır. Danışmanlık firması tarafından yapılan analiz, moda endüstrisinin sürdürülebilirlik ihtiyaçlarını karşılamak için teknolojik çözümler geliştirmek ve ticarileştirmek için yılda 20 milyar ila 30 milyar dolarlık finansmana ihtiyaç duyacağını göstermiştir.

Yumuşak teknoloji çözümleri önemli miktarda yatırım çekti Şimdiye kadar, özellikle müşteri verilerini yakalayanlar, Chong, teknoloji makineleri, yeni elyaf üretim hatları ve geri dönüşüm altyapısı gibi fiziksel, sermaye yoğun varlıkların yaratıcıları – sert teknoloji yenilikçileri için hala büyük bir teknoloji boşluğu olduğunu söyledi. varlık yoğun çözümlere yatırım yapmak için uzmanlık ve risk iştahı olan yatırımcı eksikliğine.

"Asya'nın hem üretim hem de tüketim için küresel tekstil merkezi olarak statüsü, tüketici öncesi ve sonrası tekstil atıklarının geri dönüşümü için en iyi şekilde yerleştirildiği anlamına gelir. Bununla birlikte, toplama ve sıralama süreçleri ve uygunluk tesisatı dahil olmak üzere altyapı desteği eksikliği amaçlı dağıtım ve elleçleme merkezleri – geri dönüşüm potansiyelini yerine getirmesini engelliyor "dedi.

Sert teknolojiye yatırım yapmak için daha fazla veriye ihtiyaç duyan yatırımcıların ve bu ihtiyacı karşılamak için yıkıcı teknolojiye ihtiyaç duyan moda şirketlerinin moda endüstrisi bir çeşit "tavuk ya da yumurta" ikilemi ile karşı karşıya, dedi Bassett. önce olur.

"Ayrıca değer zincirindeki tüm ortakları birlikte yapmaya çalıştığımız değişimin bir parçası haline getiriyor."
Amina Razvi, Sürdürülebilir Giyim Koalisyonu genel müdürü

SAC için, sürdürülebilirlik performansının ölçülmesine yönelik standartlaştırılmış bir yaklaşımın, moda şirketleri ve yatırımcılar arasındaki bu veri boşluğunu kapatmaya yönelik uzun bir yol olacağını umarak sürdürülebilir teknolojiye daha fazla yatırım yapılmasını bekliyor.

SAC'ın 2012 yılında ilk kez piyasaya sürülen ve o zamandan beri sürdürülebilirlik ve sosyal etki değerlendirme araçları paketi haline gelen Higg Endeksi, bir ürünün yaşam döngüsü boyunca yarattığı çevresel etkiyi ölçüyor – tıpkı The Renewal tarafından üretilen araçlar gibi Atölye. Ayrıca, diğer çevresel ve sosyal etkilerin yanı sıra sera gazı emisyonlarını, atıkları, su kullanımını, işgücü uygulamalarını ve ücretleri de ölçerek, süreçteki sıcak noktaların değerlendirilmesine ve ele alınmasına yardımcı olur.

"Higg Index içeriğinin geliştirilmesi, derin üye katılımı ile ortaklaşa yürütülen bir süreçti. Her araç, SAC üyeliğinden konu uzmanları tarafından, değer zincirinin tüm bölümlerini temsil eden tüm üyelerden gelen girdi ve geri bildirimlerle oluşturuldu. , kilit gelişme noktalarında, "dedi Razvi.

"Higg Endeksi içeriği – değerlendirme soruları ve puanlama metodolojisi – daha sonra SAC'ın teknoloji ortağı Higg Co tarafından Higg.org platformunda oluşturuldu. Araçlar yayınlandıktan sonra kullanıcı geri bildirimleri sürekli olarak toplanır ve gelecekteki geliştirmelere öncelik vermek için kullanılır hem içerik hem de kullanıcı deneyimi. "

SAC, şirketlerin bu araçları malzeme seçmek veya daha az su, enerji ve kimyasal madde kullanan ürünler yaratmak ve daha düşük sera gazı emisyonlarına neden olmak ve bu yaklaşımların finansal uygulanabilirliğini göstermek için kullanabileceğini umuyor.

GÖRMEK: Yeşil teknoloji ipuçları ve püf noktaları (Flipboard'da TechRepublic)

Razvi, bu yaklaşımların düşük etkili malzemeler kullanmak, emisyonları azaltmak için yapay zekayı tasarım sürecine entegre etmek veya su ve kimyasal kullanımını azaltmak için fabrika ekipmanlarını yükseltmek olabilir.

Bu sürdürülebilirlik sorunlarıyla karşı karşıya kalan Bassett ve Razvi, TechRepublic'e, henüz erken günlerde olmasına rağmen, bu konunun üstesinden gelmenin teknolojik alımının gidişatı hakkında iyimser olduklarını söyledi.

"Tarihsel olarak, sürdürülebilirlik araçlarının benimsenmesi, bazı durumlarda bağlılık eksikliği de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı zorluklarla karşı karşıya kaldı. Ancak gittikçe daha fazla şirket, bu çalışmanın kurumları için temel olması gerektiğini fark ettiğinde, bir değişiklik görüyoruz. gelgitte, "dedi Razvi.

Akranlarına bakarak Basset, moda endüstrisinin temel veri toplamasının "üç yıl önce moda endüstrisinde zar zor bir şey olduğu ve beş yıl önce mevcut olmadığı" için uzun bir yol kat ettiğini söyledi.

"Değişiklik yapmak isteyen markaların daha iyi kararlar vermek için daha fazla bilgiye ihtiyaç duydukları gerçeğinin battığını düşünüyorum … artık genel verilere güvenmiyorlar ve kendi tedarik zinciri verilerini istiyorlar. Bence cesaret verici, "dedi Bassett.

Ayrıca bakınız

Salesforce Sustainability Cloud, müşterilerin karbon ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olur
Veri görselleştirme, müşterilerin çevre üzerindeki etkilerini izlemelerine yardımcı olan Salesforce'un Sürdürülebilirlik Bulutu'nun önemli bir bileşenidir.

Açık kaynak sürdürülebilirliğinin anahtarı eski tarzın iyi ilgisidir
Açık kaynak sahiplerinin para sıkıntılarını çözmek için bağışlara bakmayın. Sadece para kazanmak için onlara ihtiyaç duyan şirketlere bağlı olmaları gerekiyor.

5G akıllı şehirleri beklenmedik şekillerde hayata geçirecek
5G, şehirlerin vatandaş katılımını geliştirmesine ve hizmetler, ambiyans, sürdürülebilirlik, içerme ve eşitlik etrafında akıllı bir kentsel ekosistem inşa etmesine yardımcı olma potansiyeline sahiptir.

Yapay zeka iklim değişikliği ile mücadele edebilir, ancak bir sorun var: Optimizasyon otomatik olarak emisyon azaltımına eşit değil (Zdnet)
Yoshua Bengio gibi yapay zeka armatürleri, makine öğreniminin küresel ısınmayı hafifletebileceği yollarını savunmak için Vancouver'da bir araya geldi. Enerji, coşku ve parlak fikirlere rağmen, sera gazı emisyonlarının azaltılmasını sağlamak için işin hala çok fazla düzenlemeye ihtiyacı olabilir.

Teknolojinin 10 yılda bizi geliştirmesinin 5 yolu: Şimdiye kadarki hikaye (Zdnet)
Teknoloji altyapısının hayatımızdaki ve işimizdeki rolü, 2010'da bir telefon görüşmesinin, bir ev filminin ve ülke çapında bir yolculuğun nasıl olduğunu hatırlayana kadar çok açık değil.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*