Nippon Steel, tesis planlamasını iyileştirmeye yardımcı olmak için kuantum hesaplamayı test etti

Küresel çelik üreticisi Cambridge Quantum Computing ile işbirliği yaptı ve Honeywell Quantum sisteminde çalışacak bir algoritma geliştirdi.

kuantum-bilgisayar.jpg

Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden biri olan Nippon Steel, kuantum hesaplamanın, son zamanlarda norm haline gelen bir sorun olan tedarik zinciri kesintisini çözmeye nasıl yardımcı olabileceğini test ediyor.

Şirket, çelik üretim sürecinde kullandığı ürünlerde verimliliği artırmak için en uygun programı geliştirmek için Cambridge Quantum Computing ve Honeywell ile işbirliği yaptığını söyledi. Şirketler bir algoritma geliştirdi ve bunu Honeywell'in kuantum Sistem Modeli H1 üzerinde test etti.

Tüketiciler, tedarik zincirleri bozulduğunda ne olduğunu ilk elden deneyimledi. Geçtiğimiz birkaç ay, COVID-19 salgını sırasında erken dönemde kıt olan tuvalet kağıdı, konserve gıda ve el dezenfektanı sıkıntısı yaşadı. Aynı zamanda, gerekli olmayan işyerleri kapanıp milyonlarca insan karantinaya alındığından diğer mallar limanlarda ve depolarda yığıldı.

GÖRMEK:
Honeywell Quantum Solutions, Cambridge Quantum entegre şirket yaratıyor

(Teknoloji Cumhuriyeti)

Aşırı kesintiler nadir olmakla birlikte, küresel üretim ve tedarik zincirlerini yönetmenin karmaşıklığını vurgular. Üreticiler sürekli olarak arz ve talep, ham maddelerin mevcudiyeti, hava durumu ve diğer faktörler arasında denge kurarlar.

2019 yılında 50 milyon mt'un üzerinde çelik ürün üreten Tokyo merkezli şirket, bunu değiştirmek istiyor.

Nippon Steel'in baş araştırmacısı Koji Hirano yaptığı açıklamada, "Çelik fabrikalarımızda planlama, karşılaştığımız en büyük lojistik zorluklardan biri ve her zaman bu alandaki operasyonları düzene sokmanın ve iyileştirmenin yollarını arıyoruz," dedi.

Çelik üretiminde karmaşıklık

Çelik üretiminde yer alan çok aşamalı süreç, on yıllarda çok az değişti. Tesisler, demir cevheri, kömür ve diğer malzemeleri işleyerek daha sonra ürüne dönüştürülen çelik levhalar haline getirerek başlar.

Nippon, bir tesisin siparişleri tamamlamak için yerinde doğru miktarda hammadde ve ara ürüne sahip olup olmadığını anlamanın bir dengeleme eylemi olduğunu söyledi. Çelik şirketi, bunu birden fazla sipariş, sipariş türü (çelik kalitesi) ve boyut, üretim sayısı, son teslim tarihleri ​​ve diğer özellikler gibi faktörlerle birleştirin ve bir çelik fabrikasının işletilmesinin karmaşıklığının önemli ölçüde arttığını söyledi.

Değişkenlerin sayısı nedeniyle, üretim sürecini ve çizelgelemeyi düzene sokmak veya optimize etmek zordur. Ama aynı zamanda verimlilikte önemli kazanımlar elde etmek ve işletme maliyetlerini azaltmak için bir alanı temsil eder.

Nippon, bu zorluğun çelik üretimine özgü olmadığını belirtti. Benzer optimizasyon sorunları, mal ve hizmetlerin birkaç aşamadan geçtiği küresel imalat, ulaşım endüstrileri ve dağıtım sistemlerinde her yerde mevcuttur.

Günümüzün süper bilgisayarlarıyla bile optimal çözümler bulmak zor. Şirket, kuantum bilgisayarların aynı anda birden fazla çözümü temsil etmek ve en iyisini bulmak için belirli kuantum fiziği fenomenlerinden yararlandığını söyledi. Bu, onları "bu tür optimizasyon zorluklarının üstesinden gelmek için benzersiz bir şekilde uygun" yapar.

Bununla birlikte, günümüzün kuantum sistemleri henüz gelişmemiştir ve mevcut tüm değişkenleri henüz çözememektedir, bu nedenle CQC ve Nippon Steel, temsili bir problem formüle ederek deneyler yaptı. Şirket, Honeywell sisteminin sadece birkaç adımdan sonra en uygun çözümü bulabildiğini söyledi.

CQC'de kuantum uzmanı olan Mehdi Bozzo Rey yaptığı açıklamada, "Sonuçlar, bu sorunu daha büyük örneklere ölçeklendirmek için cesaret verici" dedi. "Bu deney, modern kuantum algoritmalarıyla eşleştirilmiş Sistem Modeli H1'in yeteneklerini ve ortaya çıkan bu teknolojinin gerçekten ne kadar umut verici olduğunu gösteriyor."

Honeywell Quantum Solutions başkanı Tony Uttley, bu tür işbirliklerinin şirketlerin karmaşık, gerçek dünya sorunlarının üstesinden gelmek için kuantum bilgisayarları nasıl kullanmaya başlayabileceklerini gösterdiğini söyledi.

"Nippon Steel ve Cambridge Quantum Computing'in elde edebildiği sonuçlar, kuantum hesaplamanın rekabet avantajı arayan şirketler için güçlü bir araç olacağını gösteriyor" dedi.

Ekibe katılmak

CQC ve Honeywell, Haziran ayında birleşerek dünyanın en büyük bağımsız kuantum şirketi olarak lanse ettiklerini oluşturdu.

Hem CQC'nin CEO'su ve kurucusu İlyas Khan hem de Uttley, Nippon Steel ile yapılan projenin, yeni şirketin çözmeye odaklanacağı küresel zorlukların türünü gösterdiğini söyledi.

Khan yaptığı açıklamada, "Etkili ve etkili bir tedarik zinciri toplum için kritik öneme sahiptir ve zincirdeki herhangi bir kesinti, hatta büyük yankı uyandırabilir." Dedi. Honeywell ve CQC, kuantum hesaplama yoluyla bu tür kesintileri ortadan kaldırıyor ve tek bir şirket olarak birlikte çalışmaya devam ederken bu çalışmayı endüstriler arasında uygulamaya çalışıyoruz.”

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*