NXP, uçtan uca bulut geliştirmeyi kolaylaştırmak için Microsoft Azure RTOS ile işbirliği yapıyor

İşbirliği, bir geliştiricinin hem endüstriyel hem de IoT edge uygulamalarında pazarlama süresini kısaltacaktır.

NXP Semiconductors, Çarşamba günü Microsoft ile Microsoft Azure gerçek zamanlı işletim sistemini (RTOS) EdgeVerse işleme çözümlerinin daha geniş bir yelpazesine getiren bir ortaklık duyurdu. İşbirliği, bir basın açıklamasına göre NXP'nin geliştirici topluluğunun MCUXpresso araçlarını ve Azure RTOS özelliklerine yazılım erişimini kullanmasına izin verecek.

Nisan 2019'da, Microsoft, Express Logic'i satın aldımikrodenetleyici birimleri tarafından desteklenen IoT ve edge cihazları için RTOS alanında liderdir. Satın alma ile Express Logic'in ThreadX RTOS'u, Azure IoT bulut hizmetlerinin diğer yönleriyle entegre edilerek Azure RTOS'u oluşturdu, NXP Semiconductors'ın teknoloji ve iş stratejisi mikrodenetleyicileri başkanı Gowrishankar Chindalore söyledi.

GÖRMEK: Özel özellik: Endüstri bulutu (TechRepublic)

Bağlı Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının sayısına ulaşması bekleniyor 2025 yılına kadar 41,6 milyar, International Data Corporation'a (IDC) göre, endüstriler arasında daha fazla kuruluş dijital cihazlar tarafından üretilen verilerin değerini fark ettiğinden.

Çoğu kişi IoT cihazlarını düşündüğünde, akıllı ev teknolojisinde kullanılan bağlı sensörler veya kameralar genellikle akla gelir. Bu cihazlar genellikle temel merkezi işlem birimlerinde (CPU) veya diğer işletim sistemlerinde çalışır. Bununla birlikte, her IoT cihazının mikrodenetleyicilere güvenen gerçek bir CPU'su yoktur.

Mikrodenetleyiciler tarafından çalıştırılan cihazlar genellikle duman dedektörleri gibi eskidir ve doğrudan buluta bağlanma işlevine sahip değildir. Bu ortaklık, bu temel IoT cihazlarını buluta güvenli bir şekilde bağlamaya ve daha gelişmiş uygulamaların önünü açmaya yardımcı oluyor.

RTOS sistemleri yeni bir fikir değil, evrim geçiriyor. Alandaki diğer isimler Wind River VxWorks, BlackBerry QNXve açık kaynak Amazon FreeRTOS. Chindalore, Microsoft Azure RTOS ile ortaklık kurmadan önce NXP'nin FreeRTOS'u sık kullandığını söyledi.

Ortaklık işletmeye nasıl yarar sağlar?

Azure RTOS desteğine şu anda NXP'nin 32 bit LPC ve i.MX RT çapraz mikro denetleyicileri (MCU'lar) için erişilebilir, ancak bu duyuru, açıklamaya göre MCUXpresso yazılım geliştirme kitini (SDK) kapsamak için kullanılabilirliği genişletiyor.

Chindalore, "Geçmişte, bir müşteri ExpressX Mantık sürümü olan ThreadX RTOS'u kullanmak isterse, Express Logic şirketinden özel bir lisans almak zorundaydı." Dedi. "ThreadX RTOS, NXP işlemcilerimizde etkinleştirildi, ancak ThreadX'i NXP işlemcilerde kullanmak için gitmeniz ve Express Logic ile anlaşma yapmanız gerekiyordu. Ve bu, yazılım geliştirme kitimiz olan MCUXpresso'nun bir parçası değildi."

Chindalore'un dediği gibi, NXP daha önce hem RTOS hem de çekirdek için FreeRTOS'u kullandı ve ara katman yazılımı için birkaç farklı açık kaynaklı uygulama ve ortaklık getirdi.

Ancak Azure RTOS ile kullanıcılar tam entegre bir ara katman yazılımı, dosya yönetimi araçları, grafik kullanıcı arabirimi, güvenlik, ağ iletişimi ve kablolu bağlantı. Chindalore, "Bütün paket tek bir paket halinde geliyor." Dedi.

Azure RTOS entegrasyonu, geliştirme döngüsünün basitleştirilmesine yardımcı olarak, ekiplerin doğru işlemciyi seçmelerine, güvenli akıllı uç cihazları dağıtmasına, yerel alan ağları üzerine inşa etmesine ve buluta bağlanmasına yardımcı olurken, tüm bunlar endüstriyel internet için daha hızlı bir pazara sunma şeyler (IoT) ürünleri.

Ancak, kullanıcılar NXP'nin SDk'sine geldiğinde, FreeRTOS veya Azure RTOS kullanma seçeneğini alacaklar, bu nedenle her iki sürüm de hala kullanılabilir olacak.

Chindalore, bağlantının bu teknolojiyi kullanmak için bir ön koşul olmadığını açıkladı.

"Bağlantı, bu ağı buluta bağlanmak için oluşturmaya yardımcı olur, ancak yalnızca akıllı olan birçok cihaz vardır. RTOS üzerinde çalışan bir MCU'ya sahip olmaları, daha sonra buluta bağlanabilmelerini sağlar.

Chindalore, "Nesnelerin interneti ile değişen şey, bu uç noktaların bir uygulama kenarı haline gelmesidir; ya akıllı bir ev ya da akıllı bir binadaki bir ağla konuşuyorlar, sonra da buluttaki verilere bağlanıyorlar." .

Chindalore, "Microsoft, bulutlarına bağlanmasını kolaylaştırırken, gerekirse başka bulutlara bağlanmasını engellemiyor" dedi. "Her şey anahtar teslimi. Her şey müşterinin piyasaya sürülme hızını – bu şeyleri ne kadar çabuk açabileceklerini."

Microsoft, özellikle Azure Sphere platformuyla IoT güvenliği konusunda IoT oyununda uzun süredir oynadı. Microsoft daha önce NXP ile işbirliği yaptı Azure Sphere sertifikalı bir işlemci üretmek için. Çip, NXP'nin i.MX 8 yüksek performanslı uygulama işlemci serisinin bir uzantısıydı.

Daha fazla bilgi için göz atın Microsoft, Şubat 2020'de Linux tabanlı bir yonga ve bulut güvenlik hizmeti olan Azure Sphere'i teslim edecek ZDNet üzerinde.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/04/01/45061b49-e063-4516-be19-0412baebf96f/resize/770x/c1ff268391e574777ba8c783578959bc/nxp-microsoft-azaz -image.jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: NXP "rel =" noopener noreferrer nofollow ">nxp-microsoft-azure-rtosevk-image.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/04/01/45061b49-e063-4516-be19-0412baebf96f/resize /770x/c1ff268391e574777ba8c783578959bc/nxp-microsoft-azure-rtosevk-image.jpg

Resim: NXP

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*