Ofise geri mi dönüyorsun? İşin kuralları değişti – bunu görmezden gelirsek hepimiz kaybederiz

Yorum: Teknik çalışanlar yüksek sesle ve net konuştular – beş günlük ofis haftası sona erdi. Değiştirmeyi reddeden işverenler onu herkes için mahvedecektir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/18/1808447c-6034-4dd1-86e1-d7d97376fd1c/man-working-deserted-office.jpg" target=" _blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Teknoloji uzmanlarına olan talep patlama yaşıyor, ancak Birleşik Krallık işgücünün büyük bir kısmı temel dijital becerilerden bile yoksun.

" data-credit="Resim: Dimitri Otis/Getty Images">adam-çalışma-ıssız-ofis.jpg

Teknoloji uzmanlarına olan talep patlama yaşıyor, ancak Birleşik Krallık işgücünün büyük bir kısmı temel dijital becerilerden bile yoksun.

Resim: Dimitri Otis/Getty Images

Evden çalışmak, bir zamanlar 9-5'i masa başında geçiren ofis çalışanları arasında gıptayla bakılan bir ayrıcalıktı, ancak geçtiğimiz 15 ay, çok iyi bir şeyin sizin için kötü olduğu asırlık atasözünü eve getirdi.

Pek çoğumuz bu noktada meslektaşlarımızla yüz yüze etkileşime can atıyor olsak da – tamamen sönük ev çalışma alanlarımızdan bir manzara değişikliğinden bahsetmiyorum bile – çalışanlar eski çalışma yöntemlerinin yapıldığını açıkça belirttiler.

Örneğin, Robert Half tarafından yakın zamanda yapılan bir anketi ele alalım. her üç uzaktan çalışandan biri işi bırakabilir tam zamanlı olarak ofise dönmesi istenirse. Bir pandemi sırasında uzaktan çalışma muazzam bir sürüklenme olabilirdi, ancak çalışanların daha bütünsel bir düzeyde esneklik için bir iştahları olduğu açık.

Bu bulgular bir defaya mahsus değildir.
LiveCareer'dan Anketler

ve profesyonel ağ
Kör

benzer ofise dönüş tutumlarını ortaya çıkardı ve profesyonellerin yaklaşık üçte biri uzaktan çalışmayı bırakmak zorunda kaldıklarında işlerini değiştireceklerini söyledi. Bulgular açıkça tesadüf değil ve daha iyi bildiklerini düşünen patronlar muhtemelen bilmiyorlar.

Çalışanlar için iyi haber, yeni iş beklentilerinin işveren-çalışan ilişkisine değişen dengeyi yansıtmasıdır.

Geleneksel olarak çalışanlar, nerede ve ne zaman çalıştıkları konusunda maaşlarını ödeyenin insafına kalmışlardır. Ancak vasıflı işçilerin – özellikle de artık uzaktan çalışmayı en büyük işlerinin olmazsa olmazlarından biri olarak gören geliştiriciler ve BT uzmanları – kendilerini pandemi sonrası iş piyasasında çok daha fazla kaldıraçla bulacaklarına dair artan kanıtlar var.

2020 olayları, hiçbir şeyden şüphelenmeyen bir dünyada ortaya çıkmadan önce, teknoloji uzmanları zaten yüksek talep görüyordu. Ancak ardından gelen hızlı, sektörler arası dijitalleşme, çökmekte olan bir ekonominin zirvesinde kalmaya çalışan işletmeler arasında BT becerilerini altın tozuna benzer hale getirdi. 2020'nin neden olduğu hızlı ve reaktif dijital dönüşümün ardından BT liderleri, 2021 ve sonrasında uzun vadeli bir yatırım ve ince ayar dönemine bakacak ve teknoloji profesyonellerini piyasadaki en çok aranan personel arasında yapacak.

GÖRMEK:
Daha iyi bir iş geleceği geliyor, ancak sadece şimdi doğru seçimleri yaparsak

(Teknik Cumhuriyeti)

İşverenler sıkıntıyı hissediyor. Ocak ayında yapılan bir anket, yazılım geliştiricileri ve diğer BT uzmanlarını ele geçirmenin
2021'de yöneticileri işe almak için en büyük zorluk

, beceri setleri için büyük talep nedeniyle. Bunu işaret eden verilerle birleştirin
yaklaşan bir teknik beceri krizi

ve görünüm giderek daha umutsuz görünüyor.

Sorun, bazılarının düşündüğünden daha acil olabilir. Tükenmişlik, hayal kırıklığı ve motivasyon eksikliği ile çamurlu bir yılın ardından, çalışanlar kendini uçarı hissediyor. Personio tarafından Mayıs ayında yayınlanan araştırma,
Çalışanların %38'i işini değiştirmeyi planlıyor

sonraki 6-12 ay içinde; teknoloji ve BT uzmanları arasında %58'e yükselen bir rakam.

Bu rakamlara inanılacaksa, işverenlerin, birçoğunun dijital dönüşüm programlarına yatırım yaptığı bir zamanda teknik yetenek kaybını önlemek için ne yapmaları gerektiğini anlamaları gerekiyor. Teknoloji endüstrisinin sunduğu en iyi şeyleri çekmek ve elde tutmak konusunda ciddiyseler – geçen yıl dijital yol haritalarında elde ettikleri kazanımları sürdürmekten bahsetmiyorum bile – eski yollarını bırakıp kucaklamak zorunda kalacaklar. 2021'in en büyük moda kelimesi: hibrit.

Yüzeyinde, hibrit model, haftanın iki ila üç günü uzaktan, kalan günlerde bir ofis veya işyerinden çalışma özgürlüğünü birleştirerek her iki dünyanın en iyisini vaat ediyor.

GÖRMEK: Dijital dönüşüm: Bir CXO'nun kılavuzu (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Çalışanların işyerine meslektaşlarıyla bağlantı kurabilecekleri ve şu veya bu nedenle evde yapamayacakları işleri yapabilecekleri bir alan olarak değer verdiklerini gördük. Aynı zamanda, çalışabilmenin, çalışanlara günlük ve genellikle pahalı bir ofise gidiş geliş yolculuğundan kaçınmanın yanı sıra, işlerine uygun yaşama özgürlüğü verdiğini biliyoruz.

Bu nedenle, işin ihtiyaçlarının yanı sıra personelin ihtiyaçlarını da dikkate alan dengeli bir yaklaşım, personeli yönetimde tutmanın ve organizasyonun ilerlemesini sağlamanın en akıllıca yolu gibi görünüyor.

Hibrite geçiş bir kumar olsa da, pandemi sonrası çalışmanın yeniden tasavvur edilmesinden en büyük kaybedenler, geçen yılın derslerini almayı reddeden kuruluşlar olacak. Çalışanların daha mutlu ve daha esnek bir çalışma modeline geçme şansını engellemekle kalmıyorlar, aynı zamanda kendilerini başarısızlığa da hazırlıyorlar: eğer çalışanlarını bu kadar kötü anlamazlarsa, müşterilerini anlamayı nasıl bekleyebilirler?

İşleri düzgün bir şekilde yapmanın tek yolunun eski iş yapma şekline dönmek olduğunu düşünen patronlar için soru oldukça basit: Çalışanlarınızın etrafta kalmasını sağlamak için bunun yerine ne yapacaksınız? Çünkü özgürlük, refah ve iş-yaşam dengesini en değerli mallarımız haline getiren bir yıldan sonra, daha yüksek bir maaş ve bir ofis bilardo masası artık bunu kesmeyebilir.

Top artık sahada değil ve aksini düşünenler kendilerini kandırıyorlar.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*