Öğrenciler teknolojideki en sıcak işi istemiyorlar. Bu işletmeler için büyük bir sorun

Veri bilimi kariyerlerinin popülaritesi 16-21 yaşındakiler arasında düşüyor, ancak veri bilimcileri ve mühendislerine olan talep hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Yenilik yapmaya çalışan işletmeler için bu sorun demektir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/11/ae53f854-5d9f-47b4-a3b3-49b9a7c67f9a/resize/770x/956b5880591373e957e6f7ff073ae863/skillempt-shortage -desk-resignations.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Veri bilimi artık havalı değil – ya da gençler öyle söylüyor.

" data-credit="Resim: Dmitry Kovalchuk/ Getty Images">beceri-kıtlığı-empty-desk-resignations.jpg

Veri bilimi artık havalı değil – ya da gençler öyle söylüyor.

Resim: Dmitry Kovalchuk/ Getty Images

Veri biliminin popülaritesi gençler arasında düşüşe geçtiğinden, işverenler gelecekte kalifiye dijital profesyonel sıkıntısıyla karşı karşıya kalabilirler.

Analitik platformu Exasol tarafından yapılan bir ankete göre, İngiltere'deki 16-21 yaşındakilerin yarısından azı (%49) veri bilimini bir kariyer seçeneği olarak görüyor, gençlerin teknolojide kariyer için ideal olan birçok beceriye sahip olmasına rağmen.

Araştırma, işletmelerin ve eğitimcilerin, verilerin önemini ve uygulanmasını kolay anlaşılır terimlerle iletme konusunda yeterince iyi bir iş yapmadıkları için gençleri veri bilimi alanından uzaklaştırdığını gösteriyor.

Exasol'un veri ve analitik sorumlusu Peter Jackson, artan veri bilimcileri ve mühendislerine olan talebin artmasıyla, kuruluşların daha fazla insanı bu rollere teşvik edemezlerse yenilik yapmalarını ve rekabetçi kalmalarını giderek zorlaştıracaklarını söyledi.

Jackson, TechRepublic'e verdiği demeçte, "Veriye dayalı karar vermenin popülaritesi artıyor ve kârlılık üzerinde artan bir etkiye sahip, kuruluşların işletme maliyetlerini düşürüyor ve özellikle pandemiden çıkmaya başladığımızda iş esnekliğini artırıyor."

"Veri biliminin gençler arasında popülaritesi düşmeye devam ederse, işletmeler veri zorluklarını çözmenin yeni yollarını kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak."

GÖRMEK: İşe Alma Seti: Video Oyunu Tasarımcısı (TechRepublic Premium)

Günümüzde işletmeler, zorlukları belirlemelerine, fırsatlardan yararlanmalarına ve kârlılıklarını etkileyebilecek kararlar almalarına yardımcı olmak için büyük ölçüde verilere güveniyor. Sonuç olarak, veri bilimcilerine ve veri mühendislerine olan talep 2013'ten bu yana üç kattan fazla arttı.

Yine de Exasol, bu rollerin genç nesiller arasında hızla popülerliğini kaybettiğini keşfetti ve araştırmacılar,
terminoloji ve teknik jargon

gençlerin anlaması için veri bilimi ile ilgili çok zordu.

Jackson, bunun gençlerin kullandığı dil ile dünya dili arasında "açık bir kopukluk" olduğunu gösterdiğini söyleyen Jackson, "Gençler 'veri okuryazarlığı', 'algoritma', 'makine öğrenimi' veya 'büyük veri' gibi jargona aşina değiller. işverenler tarafından veri kariyerlerinin reklamını yapmak için kullanılan dil.

Exasol tarafından ankete katılan 16-21 yaşındaki 1000 kişinin yarısından fazlası (%51) 'veri okuryazarlığı' terimine aşina değilken, %50'si 'büyük veri'nin ne olduğunun farkında değildi.

Araştırmacılar ayrıca gençlerin, veri analizindeki işlere uygulanabilir birçok beceri ve niteliklere sahip olduklarının veya kariyerlerinde öne çıkarmak istedikleri becerilerin ağırlıklı olarak teknik rollerde yer aldığını bilmiyor olabileceklerini buldular.

GÖRMEK:
Karmaşık teknolojiyi açıklamak için metaforları kullanmadan önce iki kez düşünün

(Teknik Cumhuriyeti)

Buna iletişim (%39), karar verme (%34), problem çözme (%33), bilgi bulma (%32), soru sorma (%30), hikaye anlatma (%23) ve matematik (%20) dahildir. . Bunlar aynı zamanda katılımcıların veri bilimcilerinin temel özellikleri olarak tanımladıkları özelliklerle de uyumluydu: matematiksel, problem çözme, analitik, zeka ve güven.

Veri bilimi endüstrisini, veri bilimi kavramları etrafında bir müfredat geliştirmek için okullarla birlikte çalışmaya çağıran Jackson, genç insanlara veri bilimi kariyerlerini 'satmak' söz konusu olduğunda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Jackson, "Eğitim söz konusu olduğunda, bu gençler eğitim sisteminin de onları daha iyi hazırlaması gerektiğinin farkındalar, onlara yalnızca verileri nasıl anlayacaklarını değil, aynı zamanda nasıl ileteceklerini de öğretiyorlar" dedi.

“Daha çekici ve 'insan' hale getirmek için verileri hayata geçirmemiz gerekiyor” diye ekledi.

COVID-19 salgını, Birleşik Krallık'ın işgücü piyasasındaki değişimi hızlandırdı ve mevcut iş türlerinde ve işverenler tarafından aranan becerilerde bir kaymaya yol açtı – listenin başında teknoloji var.

Beceri eksikliği zaten burada

Exasol'un araştırması, City & Guilds'ten alınan verilerin şu yönde işaret ettiği aynı hafta içinde geliyor:
İngiltere'de büyüyen bir teknik beceri açığı.

En son yıllık verilere göre Şehir ve Lonca Becerileri Endeksi, Birleşik Krallık'ta dijital ve teknoloji rollerine olan talep, Nisan 2020'den Nisan 2021'e kadar %21 arttı.

Buna rağmen, işletmelerin yarısından fazlası (%56) beceri ve yetenek ihtiyaçlarını karşılamada bir tür engelle karşılaştıklarını söylerken, %28'i ihtiyaç duydukları beceriler ile öğrencilerin eğitim yoluyla kazandıkları beceriler arasında bir uyumsuzluk olduğunu belirtti.

GÖRMEK: İşin geleceği: Dijital iş yeri için araçlar ve stratejiler (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Programlama ve yazılım becerileri, programlama dili de dahil olmak üzere dijital ve teknik roller için en çok talep edilen beceriler arasındaydı.
piton

ve bulut platformları
Amazon Web Servisleri (AWS)

ve
Microsoft Azure.

En hızlı büyüyen rol, Nisan 2020 ile Nisan 2021 arasında iş ilanlarının %19,922 oranında artmasıyla siber güvenlik teknisyeni oldu.

Diğer talep edilen teknoloji rolleri ise full-stack mühendisi (%312), siber güvenlik mühendisleri (%292), ön uç yazılım mühendisi (%184) ve Azure mimarıydı (%174).

Rapor, işverenlerin yetenek ve operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duydukları becerileri daha iyi anlamaları gerektiği sonucuna varırken, eğitimcileri de öğrencilere öğrettikleri becerileri, onları değişen iş piyasasına daha iyi hazırlamak için gözden geçirmeye çağırdı.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*