Online iş görüşmesinde asla yapılmaması gereken 5 şey

Ekonomi COVID-19'dan bir darbe aldığından, birçok işçi yeni istihdam arıyor. İşte üç İK uzmanından beş dont.

COVID-19 salgını ekonomiyi, özellikle seyahat ve ağırlama endüstrilerinde çalışanlar olmak üzere, kendilerini işsiz veya azaltılmış saatlerde bulan birçok çalışanla değiştirmiştir. İşgücü maliyetleri çoğu şirket için bütçenin önemli bir parçası olduğundan, çalışanların azaltılması, COVID-19—Ve İK uzmanları yakın gelecekte işgücü maliyetlerinde ikinci bir kesintiyi öngörüyorlar.

Bu geçiş ve belirsizlik döneminde, birçok insan alternatif iş aramaya zorlanmıştır. Ve coronavirüs insanları sosyal olarak izole ettiğinden, daha fazla potansiyel çalışan röportajları için video konferansa yönlendirmeSon yıllarda artan bir eğilim. Gartner İK uygulamasında araştırma şefi Brian Kropp, "Bu, işe alım görevlileriyle görüşmek veya yöneticileri işe almak anlamına gelebilir" dedi. "Şahsen yapılan röportajların çoğu tamamen sanal hale geldi."

TechRepublic'deki Yenilikler

Video görüşmeleri, bir grup sohbeti veya potansiyel işvereninizin daha sonra görüntüleyebileceği kaydedilmiş bir röportaj içerebilir. Her iki durumda da, bu röportajı tıpkı bizzat yapıyormuşsunuz gibi ciddiye almanız çok önemlidir – belki de daha fazla, birebir etkileşimin kritik unsurlarını kaçırdığınızdan.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

İşte üç insan kaynakları uzmanından beş "yok":

  1. Bilgi için bilgisayarınıza güvenmeyin

Bir ekranın arkasında olacağınız için, internete kolay erişim sayesinde, ilgili materyalleri çekmek için konuşma sırasında web'de hızlı bir şekilde arama yapabileceğinizi düşünmek cazip gelecektir. Veya masaüstünüzdeki bir belgeden okumanın iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Bu bir hata. Bu görüşme için bizzat hazır olduğunuzdan emin olun. Şirketin ve sizinle görüşen kişinin geçmişini öğrenin. Mümkün olduğunca ezberleyin, böylece görüşme sırasında tarayıcınızı yanıtları çılgınca taramak yerine rahat olabilirsiniz.

2. Küçük konuşmayı unutma

Ofis alanında fiziksel bir tur yapılmayacak ve dinlenme odasından geçerken diğer çalışanlara çarpmayacaksınız. Ancak görüşmenizin başında bizzat yaptığınız gibi sıcak ve arkadaş canlısı olmak önemlidir. İşe alım yöneticiniz gerçek sizi tanımak istiyor, bu yüzden onlara gerçekten oradaymış gibi davrandığınızdan emin olun, günlerini ve işlerin ofiste nasıl gittiğini merak ettiğinizi gösterin.

"Mümkün olduğunca rahat olmaya çalışın," dedi Kropp. "Resmi bir röportaj olsa da, bunu olabildiğince gayri resmi hissettirmek istersiniz. Çok ileri gitmeyin, argo veya küfür kullanmayın, ama normal bir konuşma yapmak sorun değil."

3. Çok rahat olma

Küçük konuşma önemli olsa da, işvereninize profesyonel olduğunuzu göstermek de aynı derecede önemlidir. Bu, röportaj oturma odanızdan yapılsa bile, uygun şekilde giyinmeniz, profesyonelce konuşmanız ve iş ortamında yaptığınız gibi davranmanız gerektiği anlamına gelir. Video röportajı sanki şahsenmiş gibi ciddidir, bu yüzden aynı şekilde davrandığınızdan emin olun.

4. Yatak odanızdan röportaj yapmayın

Görüştüğünüz sadece sizi videoda değil tüm ortamınızda görüyor. Bu yüzden profesyonel görünmesini sağlayın. Bu, bir arabada veya dışarıda yapmadığınız anlamına gelir ve oturma odasından veya yatak odasından yapmanız gerekiyorsa, arka planı temizleyin, çamaşırlarınızı veya arka planda dikkat dağıtan herhangi bir şeyi koyun. Aydınlatmanın iyi olduğundan ve arkanızdaki basit ve sade olduğundan emin olun. College Transitions CEO'su Andrew Belasco, "Gürültüyü veya arka planınızı kontrol etmenin zor olabileceği halka açık bir yerde buluşmaktan kaçının" dedi. "Video ve işitsel dikkat dağıtıcı unsurlar, aksi takdirde sağlam bir görüşme performansını bozabilir."

Kropp, "Bir ofis ayarı olmak zorunda değil, ama çamaşır odası olamaz. Mükemmel olmak zorunda değil, ama kötü olamaz." Dedi. Bu aynı zamanda oda arkadaşınızı dışarı atmak anlamına gelir, Kropp önerir.

5. Akıllı telefonunuzu açık bırakmayın (ayrıca dizüstü bilgisayarınızdaki bildirimler)

Çoğumuz telefonumuzda veya masaüstümüzde, bir e-posta geldiğinde veya bir toplantı başlamak üzere olduğunda bizi uyarmak için bildirim alırız. Ancak "öbür taraftaki kişi bunu duyuyor" diyor Kropp. Bu yüzden görüşmeniz başlamadan önce her şeyin tamamen sessiz olduğundan emin olun.

Bir programlama platformu olan Woven'in kurucusu ve CEO'su Tim Campos, "Ekran paylaşımı özellikle bildirimlerin röportajdan uzaklaşmasına izin vermeyin, bildirimlerin sesini kapatmak için Muzzle Uygulaması gibi bir uygulama kullanın." Dedi. "Portföyünüzü sergilemeye çalışırken doktorunuzun randevu hatırlatıcılarına ihtiyacınız yok."

Ayrıca bakınız

En son iptaller: Koronavirüs dünya çapındaki teknoloji konferanslarını nasıl bozuyor? (TechRepublic)
Teknoloji uzmanının video konferans rehberi (TechRepublic indir)
Coronavirus alan adları en son hacker numarasıdır (TechRepublic)
Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)
Koronavirüs yayılırken, iptal edilen veya kapatılan şey (CBS Haberleri)
Coronavirus: Bir pandemi sırasında uzaktan çalışma için etkili stratejiler ve araçlar (Zdnet)
Koronavirüs nasıl izlenir: Gösterge tablosu ölümcül virüsün gerçek zamanlı görünümünü sunar (Zdnet)
Coronavirus ve COVID-19: Tüm sorularınız cevaplandı (CNET)
Coronavirus: Daha fazla okunması gereken kapsam (Flipboard'da TechRepublic)

Ofiste çalışan

Resim: Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*