Oracle, AI destekli İK becerileri tanımlama ve sınıflandırma çözümünü başlattı

Şirket, Dinamik Becerilerin liderlerin beceri boşluklarını belirlemelerine, çalışanlarının hangi becerilere sahip olduğunu bilmelerine ve kariyer gelişimini teşvik etmelerine yardımcı olduğunu söyledi.

resim-3.jpg

Resim: iStockphoto/wellesenterprises

Oracle Çarşamba günü, kuruluşların işgücünün becerilerini daha iyi anlamalarına, yönetmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olacak yeni bir AI çözümünü duyurdu. Oracle Dynamic Skills, İK ve iş liderlerine, kuruluşlarındaki yetenekleri geliştirmelerine ve beslemelerine yardımcı olmak için işgücünde var olan becerilere ilişkin kapsamlı bir görünüm sağlamak üzere tasarlanmıştır. Dinamik Beceriler parçası Oracle Fusion Cloud İnsan Sermayesi Yönetimi (HCM) araç takımı.

Yapay zeka hakkında daha fazla bilgi

Araç, işverenlerin çalışanlarının şu anda sahip oldukları becerileri kataloglamasına yardımcı olmak için AI kullanır. Araç, çalışanların becerilerini benzer becerilerden oluşan küresel bir veri tabanına karşı becerilerini tanımlamak için kullandıkları sıfatları ve ifadeleri kıyaslayarak, yalnızca işverenlerin bir çalışanın becerilerini bir başkasının becerileriyle daha doğru bir şekilde karşılaştırmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hem kuruluş içinden hem de dışından uygun adaylar bulmalarına yardımcı olur. boş rolleri doldurun, dedi Oracle.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Dinamik Beceriler ayrıca iş unvanları, çalışan yetenekleri, deneyim ve becerilerin gücü dahil olmak üzere kuruluş içindeki beceri verilerinin kaydını tutar. Şirket, bu verilerin İK'nın kariyer gelişimini desteklemesine ve daha etkili bir şekilde planlayıp işe almasına yardımcı olduğunu söyledi.

Dinamik Becerilere şunlar dahildir:

  • Kuruluşlara iş gücü genelinde çalışan becerilerine ilişkin kapsamlı bir görünüm sağlayan Skills Nexus adlı sürekli güncellenen bir kayıt veritabanı. Skills Nexus ayrıca dünyanın dört bir yanından beceriler, nitelikler ve meslekler hakkında kamuya açık verileri alır, bunları kuruluş içindeki benzer bilgilerle birleştirir ve rollere beceriler atamak için yapay zekayı kullanır.

  • Çalışanların kariyerlerini ilerletmek için hangi becerileri öğrenmeleri gerektiğini, kuruluşların belirli rolleri doldurmak için hangi becerileri aramaları gerektiğini ve hangi adayların açık pozisyonlar için doğru becerilere sahip olduğunu önermek için AI kullanan Skills Advisor adlı bir öneri motoru.

  • Çalışanların becerilerini güncellemeleri, yeni roller bulmaları ve becerilerini güncellemek için öğrenme kaynaklarına katılmaları için Skills Center adlı kişiselleştirilmiş bir portal.

Aracın kullanıma sunulması, birçok çalışanın kariyerlerini yeniden düşünmek ve onlar hatta ofise dönecek.

"Pandemiden çıkarken, yetenek ekonomisi gerçekten ilginç bir yerde. Birçok kişi karantina sırasında kariyer seçimlerini yeniden değerlendirmek ve büyüme için yeni fırsatları değerlendirmek için zaman harcadı. Bu, kuruluşlar ve İK liderleri üzerinde hem işe alım sürecini ikiye katlamaları için baskı oluşturuyor" Ancak ne olursa olsun, stratejilerinin temeli tek bir şey etrafında toplanmalıdır: beceriler," diyen IDC'de İK yazılım ve hizmet araştırması araştırma başkan yardımcısı Lisa Rowan yeni teklif hakkında bir basın açıklamasında bulundu.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*