Pandemi, algılanan yeni bir sınıf ayrımı yarattı: dizüstü bilgisayar sınıfı ve diğer herkes

Pandemi, kolayca uzaktan çalışmaya geçebilenler ile yapamayanlar arasında bir uçurum yarattı. Eskilerin sorumlulukları nelerdir?

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/01/05/0db8da47-3385-4c3f-a0bb-f95e79f8623b/resize/770x/c4cc6bf1e1c1d5bbb42b65a1f906bf27/istock-1220007178.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Feodora Chiosea/iStock/Getty Images">evde laptop başında oturan kadın

Resim: Feodora Chiosea/iStock/Getty Images

Çeşitli başyazılarda ve COVID ile ilgili yorumlarda, pandemi sırasında yeni bir terim ortaya çıktı: "dizüstü bilgisayar sınıfı," sağlıkları ve geçim kaynakları için nispeten az kişisel riskle uzaktan çalışabilen ve işlerini sürdürebilen insanlar sınıfını tanımlar. Bu, sağlık ve acil durum müdahale ekiplerine kadar işlerini şahsen yapması gereken diğer işçilere karşıdır. UPS, DoorDash ve Amazon için her türlü sürücüden, bakkal tezgahtarlarına ve taksi şoförlerine kadar dizüstü bilgisayar sınıfının evlerine kapanmasını sağlayan düzinelerce insan.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Bazı daha alaycı başyazılarda, dizüstü bilgisayar sınıfı, kalelerimizde güvende olan yeni bir aristokrasi olarak tasvir edildi yeni alt sınıf bize suşi, PlayStation ve Häagen-Daz getirmek için hayatlarını riske atarken ekranlarımızın ve web kameralarımızın arkasına saklanırken zenginliklerimizi saymak. Sınıf savaşı genellikle tıklamaları toplamak ve Twitter'ın klavye savaşçılarını kışkırtmak için ucuz bir gazetecilik hilesi olsa da, uzaktan çalışmanın, ben ve birçok okuyucu da dahil olmak üzere, nüfusun bir kısmının nispeten rahat yaşamasına izin verdiği fikrinde doğruluk payı var. ve güvenlik. Buna karşılık, diğerleri finansal felaketle karşı karşıya kaldı ve kişisel olarak almak istemediğimiz sağlık risklerine maruz kaldı.

Teknoloji etiğini yeniden keşfetmek

Teknoloji liderleri kuşağım için etik, üniversitede önemsiz ve işimizin teknik temelleriyle alakasız bir kombinasyonu olarak görülen zorunlu bir veya iki dersten biraz daha fazlasıydı. Bununla birlikte, etik, işlerimizin giderek daha önemli ve dolu bir unsuru haline geliyor. Belki de sosyal medya ve işgücü otomasyonu gibi alanlardaki etik kaygılar, bir kenara atılabilecek kadar yavaş hareket etti. Ancak, küresel salgın ve dizüstü bilgisayar sınıfının ortaya çıkışı onları öne ve merkeze yerleştirdi.

GÖRMEK: BT liderleri için teknik projeler: Evde laboratuvar nasıl kurulur (Teknik Cumhuriyeti)

Pandemi tünelinin sonunda ışığın tadını çıkarmanın neşesine kapılmak kolay olsa da, iş gücümüzü uzaktan çalışmaya geçişte nasıl performans gösterdiğimizi değerlendirmeye değer. Kuruluşlarımızın mikro düzeyinde, hem tanıdık teknik perspektiften hem de daha zorlu etik perspektiften pandemi hafifletmelerimizi nasıl uyguladığımızı değerlendirmeliyiz:

  • Bazı pozisyonları uzaktan çalışmaya kaydırmanın kolaylığı, uzaktan yürütülmesi daha zor olan diğer pozisyonlara kıyasla zorluklardan kaçmalarına neden oldu mu?
  • Çalışan tabanının çeşitli bölümlerini uzaktan etkinleştirme çabaları geçiş kolaylığına, işin önemine veya daha gelişigüzel bir yaklaşıma mı odaklandı?
  • Çalışanların işlerini sürdürmek için sağlıklarını riske atmaları gerektiğini algılamaları gibi bazı roller için etik ikilemler yarattık mı? Örneğin, CIO rahat bir şekilde tatil evinden çalışabilirken, küçük donanım destek personelinin işini "veya başka türlü" yerine getirmek için ofise gidip gelmesi mi bekleniyordu?

Etiği planlamanıza dahil edin

Bu muhtemelen biraz tatsız bir durum, ancak bilgili kuruluşlar pandeminin erken dönemlerindeki karanlık günleri yeniden ziyaret ediyor ve bu deneyimi gelecekteki iş kesintileri için planlamayı iyileştirmek ve geliştirmek için kullanıyor. Bir sonraki küresel karantinadan bir asır önce veya bu kış olabilir, bu nedenle önemli derslerin ve ayarlamaların alınması gelecekte daha az kaotik bir deneyime izin verecektir.

Bu sürecin bir parçası olarak, planlamanıza etik bir boyut ekleyin. Çalışanların sağlıkları ve ekonomik refahları arasında seçim yapmak zorunda hissettikleri durumları nasıl azaltabileceğinizi planlayın ve dizüstü bilgisayar sınıfı çalışanlarına, kolay uzaktan çalışma lüksüne sahip olmayan meslektaşlarına rolleri ve sorumlulukları hakkında yönergeler sağlamayı düşünün. Bu hizmet düzeylerini karşılamaya dahil olan personelin risklerini içeren hizmet düzeyleri için yönergeler ve beklentiler belirleyin.

GÖRMEK: 2021'in Büyük İstifası: İşçilerin %30'u gerçekten istifa edecek mi? (Teknik Cumhuriyeti)

Kuruluşunuz yerel veya ulusal politika yapıcılarla etkileşime girecek kadar büyükse, dizüstü bilgisayar sınıfının nasıl etkileşimde bulunabileceği ve olması gerektiği konusunda tartışmaları şekillendirmek için masadaki koltuğunuzu kullanın ve bizim için çok az etkiyle uzaktan çalışmamızı mümkün kılan insanları koruyun. genel yaşam kalitemiz. Teknoloji liderleri olarak, sadece konuyla ilgili bilinçli bir bakış açısına sahip olmakla kalmıyoruz, aynı zamanda düşük dereceli sınıf savaşına inmeye izin vermek yerine daha iyisi için tartışmaları şekillendirebiliriz.

Bireyler olarak, salgına verdiğimiz yanıtı incelemeye ve evden çalışamayan diğer kişilerle beklentilerimiz ve etkileşimlerimize ilişkin kişisel yönergelerimizi gözden geçirmeye de değer. Bazılarımız için bu, uzaktan çalışmayı mümkün kılan düzinelerce insana minnettarlığı ifade ederek daha iyi bir iş yapmak kadar basit olabilir veya kullandığımız hizmetleri ve bunları nasıl tükettiğimizi tamamen yeniden düşünmek olabilir. Bu yelpazenin neresinde oturursanız oturun, işleyen, nazik bir topluma değer veriyorsanız, her birimizin dizüstü bilgisayar sınıfını iğrenç yeni bir aristokrasi yerine toplumun nasıl değerli bir parçası yaptığımıza dair en azından biraz düşünmeye değer.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*