Parlak ancak zor büyük veri süper yıldızlarını etkili bir şekilde yönetme

Amaç yetenekli bir veri bilimcisi kiralamak. Ancak bu yetenek işin yapılmasını engelliyorsa, bir sorunun var demektir.

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/09/4525b341-c9e7-41c1-9fbd-116de813f8dd/resize/770x/b80fbe373616a741026e542e312df782/istock-12068975." = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: fizkes, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Genç memur zor görev ile sıkışmış vurguladı.

Görüntü: fizkes, Getty Images / iStockphoto

Kısa bir süre önce Glassdoor'da yayınlanan bir veri bilimcisi için bir reklam gördüm. Reklamda "Prima donnas yok, whiners yok." Dönem prima donna "yönetmenlik veya takımın bir parçası olarak çalışmayı zor bulan boş veya disiplinsiz bir kişi" anlamına gelir. Hepimiz onlarla çalıştık ve bazılarımız onları bile yönettik.

GÖRMEK: Hile sayfası: Veri yönetimi (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Zor insanlarla uğraşmak yönetimin en zorlu yönlerinden biridir; bununla birlikte, istiflenmiş veri bilimi ekipleri dağıtan şirketler için sürekli bir gerçeklik olabilir büyük veri ve algoritma süper yıldızları işlerinde iyi olduklarını bilenler. Amacınız, gerekli uzmanlığa sahip iyi bir veri bilimi ekibini alırken, herkesin görevde kalmasını ve başkalarıyla iyi çalışmasını sağlamanız gerektiğini hızlı bir şekilde fark ediyorsunuz.

Bu her zaman en üst düzey yeteneklerle göründüğü kadar kolay değildir.

Projemde üst düzey bir yetenek elde etmeyerek alınan ders

Yıllar önce, son derece yüksek bir sistem programlama uzmanlığı gerektiren bir projeyi yönetiyordum. Uzmanlığa sahip personel üzerinde bir veri bilimcisi vardı, ancak diğer proje yöneticileri de hizmetlerini istedi. Tekrar tekrar, onu projeme dahil etmeye çalıştım, ama hep meşguldü. Son olarak, proje süremin geçeceğinden korktuğumda, uzmanlığı olmayan ama hevesli olan daha genç biriyle gitmeye karar verdim. Proje başarılı oldu ve hareketten hiç pişman olmadım.

Deneyimden öğrendiğim şey, yüksek oranda aranan bir BT disiplinde son derece yetenekli bir kişinin, çalışma ve proje şartlarını dikte edebileceklerine inandıkları kendi bilgisinden çok saygı duyulabilmesi, aranabilmesi ve etkilenebilmesiydi ve çoğu zaman yöneticiler, bir kişinin bir çatışmayı riske atmaya çalışmasına çok bağımlı olduğunda olabilir.

Ne yazık ki, zor davranışlara tolerans göstermek bir şirketi daha büyük bir riske sokar, çünkü sadece kendi şartlarında çalışmak isteyen insanlar tarafından rehin tutulmasına rıza gösterir. Bu, tüm veri bilimi ekibinizin moraline zarar verebilir ve projeleri olumsuz etkileyebilir.

Hiçbir yönetici bunu karşılayamaz, bu nedenle büyük veri veya veri bilimi projeleri yönetiyorsanız, parlak ama zor insanlarla çalışmak için birkaç öneri burada.

İltifat ama asla hamileyim

Büyük veri ve diğer BT disiplinlerindeki teknoloji guruları, yıllarını yaptıkları işin en iyisi olmaya adadı. Yöneticiler, proje stratejisi toplantılarında ve projelerde teknik liderlik rolleri üstlenmeye ve diğerlerine rehberlik etmeye teşvik ederek bu üst düzey teknik yeteneklere saygı gösterebilir ve bunları kabul edebilirler.

Sen ne yok yapmak istediği sadece kişiyi ego ihtiyaçlarını karşılayacağını umduğunuzu övgü ile korusun. İster genç bir personel, ister teknik bir guru olsun, herkes samimiyetsizliği fark edebilir.

Herkese aynı davran

Personel, herkesle etkileşimde bulunduğunuzu ve kimin yaptığından bağımsız olarak işi öven ve eleştirdiğinizi gördüğünde, ekibiniz ve proje moraliniz sağlıklı olacaktır. Etrafta dolaşarak ve personelinizle geniş bir etkileşimde bulunarak yönetebilirsiniz. Ağır vurucularınız bunu gözlemleyecek ve takımdaki herkesin değer gördüğünü ve dünyanın durması gereken o kadar özel kimsenin olmadığını görecek.

GÖRMEK: Veri bilimcisinde işverenlerin ihtiyaç duyduğu 10 beceri (TechRepublic)

Süper yıldızla sorunlu davranış hakkında konuş

En iyi teknik sanatçılarına eleştiriyle yaklaşmaktan korkan yöneticiler var çünkü yabancılaşmaktan veya kaybetmekten korkuyorlar – bu bir hatadır. Projenizi ve ekibinizi parçalayan mükemmel bir teknik sanatçınız varsa, konuşma zamanı. Bunu yapmadan önce, durumu açıklamak ve arkanızda olduklarından emin olmak için üstlerinizle üsse dokunmalısınız. Ayrıca, konuşmanız gereken kişi ayrılmaya karar verirse, bir danışman ya da genç bir kişinin kanatlarını ele geçirmesi gerekir.

Birisinin yetenekli olması şovu yönettiği anlamına gelmez. İyi yönetim tüm ekibin mutlu olmasına ve birlikte iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*