Postgres çok sıcak, ancak geliştiriciler MySQL'e olan sevgilerini kaybetmediler. İşte nedeni

Yorum: MySQL artık veritabanı bloğundaki havalı çocuk değil, ancak geliştiriciler yine de kullanmaya devam ediyor.

veritabanı yöneticisi çalışıyor

Resim: iStock / GaudiLab

veri dünyası Postgres için çılgına döndüve iyi bir nedenle. Açık kaynak veritabanı sadeliği, son birkaç yılda yeniliklerini artırarak yeni başlayanlar ve kuruluşlara Oracle gibi tescilli yerleşik şirketlere güçlü ve açık bir alternatif sunuyor. Yine de Postgres'i haklı olarak övsek bile, MySQL'e göz kulak olursak iyi olur. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, MySQL henüz gündemden düşmüş gibi görünüyor hala Postgres'i aşıyor kurulu taban ve benimseme açısından.

TechRepublic'e katkıda bulunan yazar olarak Steven J. Vaughan-Nichols dedi ki, "… MySQL veya bunun MariaDB gibi varyantlarını kullanan birçok işletme biliyorum ve yakın zamanda onlardan ayrıldıklarını görmüyorum. Sadece Çalışıyor."

GÖRMEK: Baştan sona: MariaDB veritabanı sunucusu nasıl konuşlandırılır; bir veritabanı oluştur (TechRepublic Premium)

MySQL: Bozuk değil, düzeltmeyin

Bu "sadece işe yarıyor" fikri MySQL'in devam eden popülaritesinin çoğunu açıklıyor. Bu, Oracle'ın veritabanına sahip olması nedeniyle ve buna rağmen. Oracle, MySQL'e (yay!) Veya ilgili, özel mülklere yatırım yapmaya devam ediyor Heat Wave gibi eklentilersahip olduğu gibi bile tarihsel olarak rezil kendi projesi (yuh!).

Devam eden bu yatırımlar nedeniyle, MySQL zaten harika bir açık kaynak veritabanı olanı geliştirmeye devam ediyor. Elbette, eski MySQL AB CEO'su (ve şu anki HackerOne CEO'su) Mårten Mickos, tartıştı, "Benzersiz hız, ölçeklenebilirlik ve sağlamlığa ihtiyacınız olmadıkça MySQL kullanmayın," ancak MySQL, ilk sürümünden (1995) on yıllar sonra muhteşem bir veritabanı olarak kalmaya devam etmektedir.

Daha da önemlisi, çoğu veritabanı uzmanının birlikte büyüdüğü SQL dünyasına uyan bir veritabanıdır. MongoDB ve Apache Cassandra gibi sözde NoSQL veritabanlarının popülaritesinin arttığını gördük, ancak ilişkisel veritabanları kurumsal bilgi işlemin çoğunun kalbi olmaya devam ediyor. İçin geliştiriciler Oracle ve SQL Server ile öğrenmiş olabilecekleri SQL becerilerini kullanmak isteyen, ancak özel kısıtlamalardan etkilenmeyen kodlar, genellikle MySQL'e döneceklerdir.

Ve birçok geliştirici için, artan popülaritesi ne olursa olsun, MySQL'den Postgres'e atlamak için yeterli neden yoktu.

MySQL: Ayrılmaya gerek yok

"MySQL'in kurulu temelinin PostgreSQL'i gölgede bıraktığını düşünüyorum ve bu ivme devam ediyor. MySQL, daha sonra başka bir şey yapmak isteyeceğim verileri depolamak için ucuz ve eğlenceli bir yola ihtiyacım olursa, hala benim yolum." kayıt edilmiş Nick Heudecker. Bu kurulu temel, büyük ölçüde tarihin bir sonucudur: Birçok geliştirici, MySQL ile tam özellikli, açık kaynaklı bir veritabanının ilk deneyimini yaşadı. önerildi Domenic Ravita.

O zamandan beri milyonlarca geliştirici MySQL'e dönmeye devam etti. Neden Postgres'e taşınmadılar? Elbette bazılarında var, ama bir geliştirici koydu, "MySQL daha kolay. Çok daha kolay değil, ancak ortalama pislik (Oluşturma, Okuma, Güncelleme, Silme) web uygulamanız için ilk 5 dakikalık deneyim daha iyidir." Bu, Heudecker'in deneyimini yansıtıyor: MySQL, bir geliştiricinin ayağa kalkıp hareket etmesini kolaylaştırıyor. Belirsiz işlevsellik için en iyi veritabanı olmayabilir, Goran Opacic dedim, ancak "MySQL süper performanslıdır ve kullanıcılarla ilgili her şeyle ilgilidir."

Kısacası, MySQL hiçbir yere gitmiyor. MySQL, en çok sevilen veritabanı değil Stack Overflow'un 2020 geliştirici anketi (bu ayrım Redis'e gider), ancak geliştiriciler için güvenilir ve güvenli bir seçimdir. 25 yıldan fazladır buralarda. Yine de 25 saniye daha ortalıkta olacağına dair oranlar çok iyi.

Açıklama: AWS için çalışıyorum, ancak burada ifade edilen görüşler bana ait.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*