PowerPoint'te daha verimli olmanızı sağlayacak 4 ipucu

Microsoft PowerPoint'teki bu verimlilik ipuçlarından biri veya tümü sizin için yeni olsa da, kesinlikle zamandan tasarruf edeceksiniz! Bazı ipuçları Microsoft Publisher'da da benzer şekilde çalışır.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/09/9d18465c-def0-465f-a08e-809a69b5518f/resize/770x/3a176237b10fb11901ee1d932f932bc6/powerpoint.jpg" hedefi ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: monticello/Shutterstock">

Resim: monticello/Shutterstock

Çoğumuz Microsoft PowerPoint kullanırken biraz zorlanıyoruz çünkü bize biraz yabancı. Biz grafik tasarımcıları değiliz ve gerçekten rahat ve verimli olacak kadar PowerPoint kullanmıyoruz. Bazı kullanıcılar, daha hızlı ve daha verimli çalışmanıza yardımcı olan seçeneklerin ve komutların tümünü hiçbir zaman keşfedemez ve çok sayıda vardır. Bu makalede, PowerPoint'te daha verimli çalışmanın dört yolunu ele alacağım. Onlar hakkında bilgi sahibi olmamanız dışında hiçbir şekilde ilişkili değiller!

GÖRMEK: Her kullanıcının ustalaşması gereken 83 Excel ipucu (Teknik Cumhuriyeti)

kullanıyorum Microsoft 365 üzerinde Windows 10 64 bit sistem, ancak önceki sürümleri kullanabilirsiniz. Gösteri dosyası yok; birine ihtiyacın olmayacak. Uygun olduğunda, Publisher'da bulunan benzer seçeneklerden bahsedeceğim.

PowerPoint'te Seçim bölmesi nasıl kullanılır

Slaytlar çok sayıda öğeye sahip olabilir: grafikler, metin, animasyon vb. Slayt harika görünebilir, ancak bazen istediğiniz öğeyi bulamadığınız ve seçemediğiniz için onu değiştirmek zorlaşır. Seçim bölmesinin gerçek bir zaman kazandırıcı haline geldiği yer burasıdır. Etrafa bakmak ve sadece doğru noktayı tıklamaya çalışmak yerine, o öğeyi aşağıda gösterildiği gibi Seçim bölmesinde bulabilir ve seçebilirsiniz. Şekil A.

Şekil A

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/04/5005ec29-7c0f-4ba7-b1cd-9eb76e0406de/ppeffciencytips-a.jpg" target="_blank" veri- component="modalEnlargeImage" data-headline="

&nbsp; Meşgul bir slayttaki öğeleri hızlı bir şekilde bulmak ve seçmek için Seçim bölmesini kullanın.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">ppeffciencytips-a.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/04/5005ec29-7c0f-4ba7-b1cd-9eb76e0406de/ppeffciencytips-a.jpg

Meşgul bir slayttaki öğeleri hızlı bir şekilde bulmak ve seçmek için Seçim bölmesini kullanın.

Gördüğünüz gibi, Seçim bölmesi slayttaki her oval şekli listeler. Seçilen şekil, Seçim bölmesinde de seçilir. Başka bir şekli hızlıca seçmek için Seçim bölmesinde ona tıklayın. Bir şekli gizlemek için seçilen şeklin sağındaki göz simgesine tıklayın. Bunu yapmak, aynı animasyon katmanlarında tek tek öğeleri test ederken yardımcı olur.

Seçim bölmesini görüntülemek için, bağlamsal Şekil Biçimi sekmesini tetiklemek üzere slayttaki herhangi bir öğeyi seçin. Bu sekmeye tıkladıktan sonra Yerleştir grubunda Seçim Bölmesi'ni seçin. Giriş sekmesinden de kullanılabilir: Düzenleme grubunda Seç'i tıklayın ve Seçim Bölmesi'ni seçin.

GÖRMEK: Windows 10: Konuşma tanıma ve dikte için sesli komutların listesi (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Publisher'ın kapsamlı bir Seçim Bölmesi yoktur. Biri yerine Grafik Yöneticisini açabilirsiniz (Görünüm sekmesinde). Ancak, bu bölme yalnızca resimleri görüntüler. Ayrıca, resim nesnelerinin etrafında noktalı bir çizgi sınırı görüntüleyen ve doğru olanı tıklamayı kolaylaştıran Sınırları etkinleştirmeyi düşünün. Aslında Sınırlar seçeneği her zaman etkinken çalışmanızı ve proje bittiğinde kapalıysa kapatmanızı tavsiye ederim.

Olduğu gibi, öğelerin varsayılan adları özellikle yararlı değildir. Varsayılan adların neden olduğu karışıklığı ortadan kaldırmanın bir yoluna bakalım.

PowerPoint'te öğeler nasıl adlandırılır

Seçim bölmesinde listelenen oval şekiller (Şekil A) özellikle yararlı değildir. Şekilleri hızlı bir şekilde seçmek için liste öğelerini kullanabilseniz de, hangi şeklin doğru şekil olduğunu tahmin etmek için biraz zaman harcayabilirsiniz. Hızlı erişiminiz var, ancak hala biraz karanlıktasınız! Öğelere anlamlı isimler vermek bununla ilgilenecektir.

Bir öğenin varsayılan adını daha anlamlı bir adla değiştirmek için aşağıdakileri yapın:

  1. Seçim bölmesinde öğeye çift tıklayın. Bunu yapmak, adı düzenleme moduna geçirir.
  2. Varsayılan adı silin.
  3. Anlamlı adı girin (Şekil B) ve işiniz bittiğinde Enter tuşuna basın.

Şekil B

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/04/c144ceb9-f621-4ad1-94ac-22b3869b09dd/ppeffciencytips-b.jpg" target="_blank" veri- component="modalEnlargeImage" data-headline="

&nbsp; Daha hızlı seçim için genellikle anlamlı adlarla çalışacağınız öğeler verin.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">ppeffciencytips-b.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/04/c144ceb9-f621-4ad1-94ac-22b3869b09dd/ppeffciencytips-b.jpg

Daha hızlı seçim için genellikle anlamlı adlarla çalışacağınız öğeler verin.

Mümkün olduğunda, öğeleri oluştururken adlandırın. Ayrıca, tüm öğeleri yeniden adlandırmanız gerekmez; bir öğeyi ekledikten sonra onunla çok çalışacağınıza inandığınızda yeniden adlandırın.

Bir resmi yalnızca yeniden adlandırmakla kalmaz, aynı zamanda yenisiyle değiştirebilirsiniz. Sıradaki şey bu.

PowerPoint'te bir resim nasıl hızlı bir şekilde değiştirilir

Tüm içerik tamamlanmadan ve resimler de dahil olmak üzere bir sunum üzerinde çalışmak yaygındır. Benim gibiyseniz, neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair bir fikir edinmek için yer tutucuları kullanarak hızlı bir maket oluşturursunuz. İçerik ve resimler nihayet hazır olduğunda, umarım yeniden başlamazsınız. Mevcut resmi silip tamamlanmış resmi eklemeniz gerekmiyor. Bir resmi hızla değiştirebileceğiniz için gerekli değildir.

PowerPoint veya Publisher'da bir resmi değiştirmek için mevcut grafiğe sağ tıklayın ve Resmi Değiştir'i seçin. Ardından, bitmiş resmi bulmak ve seçmek için dosyalarınıza göz atın. Gerçekten bu kadar basit; bir şeyi yeniden konumlandırmanız veya yeniden biçimlendirmeniz gerekmez! Şimdi, sununuzdaki tüm slaytlara uyum eklemenin hızlı bir yolunu görelim.

PowerPoint'te bir tema nasıl seçilir

Bir grafik tasarımcı değilseniz (ve çoğumuz değiliz), sunumunuz için harika bir tema bulmaya çalışmak, yapım aşamasında bir felaket olabilir. Sadece üzerinde çok zaman harcamakla kalmayacak; o kadar harika görünmeyebilir. İyi haber şu ki PowerPoint, sununuzun ruh halini ve odağını tamamlamak için birkaç yerleşik tema sağlıyor. Ayrıca temaların uygulanması ve özelleştirilmesi kolaydır.

Sununuza bir tema eklemek için Tasarım sekmesine tıklamanız ve Temalar galerisindeki yerleşik seçenekleri görüntülemeye başlamanız yeterlidir. içinde görebileceğiniz gibi Şekil C, önceki slayda her slaydın altına birkaç renkli dikdörtgen ekleyen bir tema ekledim. Varyantlar seçeneğini kullanarak yerleşik bir seçeneğe bağlı kalabilir veya renkleri logonuza veya sunumunuzdaki diğer bazı önemli odak noktalarına uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. Hızlıdır, kolaydır ve değiştirilmesi de bir o kadar kolaydır.

Şekil C

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/04/efdb0cf2-67f5-457d-ac9d-783f261f4a60/ppeffciencytips-c.jpg" target="_blank" veri- component="modalEnlargeImage" data-headline="

&nbsp; Sunuya bir tema uygulayarak her slayda hızla grafik özellikleri ekleyin.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">ppeffciencytips-c.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/04/efdb0cf2-67f5-457d-ac9d-783f261f4a60/ppeffciencytips-c.jpg

Sunuya bir tema uygulayarak her slayda hızla grafik özellikleri ekleyin.

Temaları verimli bir şekilde kullanmanın püf noktası, onları bir süreliğine keşfetmektir, böylece nelerin mevcut olduğuna ve bunları değiştirmek için sahip olduğunuz seçeneklere aşina olursunuz.

Publisher'ın Tasarım sekmesinden erişebileceğiniz şablonları vardır ve bunlar ayrıca özelleştirilebilir. Tasarım sekmesinde de bulunan Şemalar, PowerPoint'teki Temalara benzer şekilde çalışır.

Bu ipuçları sizi daha iyi bir tasarımcı yapmayacak, ancak daha verimli çalışmanıza yardımcı olacak.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*