Programlama dilleri: Python'un büyümesi "kesinlikle patlayıcı" diyor Anaconda CEO'su ve yavaşlamıyor

Yorum: Python programlama dili, büyümesinin önündeki zorlukların üstesinden gelmeye devam ediyor. İşte neden devam etmesini beklemelisiniz.

Python

Resim: Maria Vonotna / iStock / Getty Images Plus

Bunun birkaç nedeni var Python programlama dili olmamalıdır, ancak yine de on milyonlarca geliştiriciler ve veri bilimcileri yaptığı için minnettar olan. Python en az iki farklı topluluğa çatallaşmalıydı – öyle olmadı. Go gibi önemli kurumsal finansman gerektirmiş olmalı veya Swift gelişmek ve gelişmek için – öyle olmadı. Ve muhtemelen insanlar R'ye akın ederken veri biliminde göz ardı edilmeliydi – ama öyle değildi.

Yerine, Python, dünyanın en baskın programlama dillerinden biri olarak büyümeye devam ediyor. Bunun için iyi nedenler var ve neden yukarıda belirtilen sorunların hiçbirini parçalamamış veya acı çekmemiştir. Anaconda'nın kurucu ortağı ve CEO'su Peter Wang, bana Python'un sürekli, "kesinlikle patlayıcı" büyümesi ve neden başka bir programlama dilinin yetişemeyeceği hakkında konuştu.

GÖRMEK: Python dünyayı yiyor: Bir geliştiricinin yan projesi nasıl gezegendeki en sıcak programlama dili oldu? (kapak hikayesi PDF)

Python hakkında bir şeyler var

Python, geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor, temel veri bilimcilerinden yeni başlayan üniversite öğrencilerine. Veri bilimcileri için birinci sınıf bir araç olarak Python'un evriminin merkezinde yer alan Wang, bunun tasarım gereği olduğunu söyledi:

Python'un diğer tüm büyük dillerden çok farklı yaptığı iki şey vardır. Birincisi, bir öğretim dili olma soyağacına sahiptir. Kullanımı kolay, alması kolay, çocuklar kullanıyor, programcı olmayanlar bir hafta sonu alıyor. Bu tesadüfi değildir; en başından beri tasarımın zorlu bir parçasıydı ve oldukça bilinçli … Python ile ilgili ilginç olan ikinci şey, en başından beri bir yapıştırıcı dil kadar iyi olmasıdır.

Python, şimdiye kadar R ve diğer "veri bilimi için oluşturulmuş" dillerin / araçların etki alanı olan veri biliminde yolunu bulmaya da bu şekilde başladı. Ancak R'yi zaten bilen veya MATLAB konusunda bilgili olan ve sayısal hesaplamaya ayrılan kişiler aracılığıyla olması gerekmez. Aksine, veri bilimine yeni başlayanlar, dedi Wang: "Bu sıradan, geliştirici olmayan bir kişi. CS olmayanlar. Ürünün başkan yardımcısı, pazarlama ve spor analitiği çalışanları. Herkes bu. Yani, Python'un rakibi Excel. Java, Ruby veya R veya Julia değil. "

Python, başka bir deyişle, veri bilimini çok daha geniş bir kitleye açarak demokratikleştirdi. Bu gerçekleştiğinde ve Python topluluğu, dili veri bilimi için birinci sınıf bir seçenek haline getirmek için yenilikler yaptı, R gibi diller, bir 15.000'den fazla veri bilimcisi iş ilanının Terence Shin analizi.

Python'un veri bilimindeki (ve genel olarak sayısal hesaplamadaki) gücü, bilimsel bilgi işlem öncülerinin ilk çabalarına büyük bir minnet borcu borçludur. Python'un kurucusu Guido van Rossum, erken Python geliştirici kitlesi onu Perl ve diğer web geliştirme dilleri için büyük bir rakip olacak şekilde ayarlasa bile, bilimsel bilgi işlem topluluğuyla dostça kaldığını ve onları ihtiyaçları için Python'u geliştirmeye teşvik ettiğini hatırladı. . Bu, projenin çatallanma ihtiyacını en aza indirmeye yardımcı oldu.

GÖRMEK: Programlama dilleri: Yaratıcısına göre Python 4.0 neden asla gelmeyebilir? (TechRepublic)

Ve böylece birçok şeyi iyi yapan bir programlama diliyle baş başa kalıyoruz. Wang'ın hesabına göre, başka herhangi bir programlama dilinin Python'u yakalaması pek olası değil:

Python'un on milyonlarca kullanıcısı vardır. Sanırım basının Python'un ne kadar geniş çapta benimsendiğini çok az rapor ettiğini düşünüyorum. Ve bu noktada, benimsenmesi viral ve benimsenmesi bir motor. Okullar bunu öğretiyor. Bu yapılacak en bariz şey. Ortaokul öğrencisiyseniz, Scratch'i geride bırakıyorsunuz. Biraz gerçek programlama yapmak istiyorsanız, JavaScript, elbette size güzel web sayfaları verir. Ancak, veri gibi makine öğrenimi yapmak istiyorsanız, elbette Python yaparsınız. Demek üniversiteleriniz var ve Python öğreten liseleriniz ve orta okullarınız var. Biraz veri analizi yapmak için Python öğrenen XYZ VP'leriniz var. Bu noktada, durdurulamaz bir benimseme motorudur. Başka bir şeyin yetişmesi zor olacak.

Bu, Python'un mükemmel olduğu anlamına gelmez.

Python'un büyüyen ağrıları

Wang'ın görüşüne göre, uzun zamandır Python benzeri ambalajlarla ilgili sorunlar var. Mevcut kitaplıkları, C ++, Fortran, vb. Alıp yukarıda belirtilen Python yapıştırıcısını kullanarak bunları bağlayabilmeniz harika. Ancak yine de tüm bu kütüphaneleri nasıl derleyeceğinizi bulmanız gerekiyor. Ruby gibi bir web diliyle uğraşan bir geliştiricinin bu konuda gerçekten endişelenmesine gerek yoktur. Belki SSL ve şifreleme haricinde yerel derlenmiş kitaplıklara ve belki birkaç optimize edilmiş veri yükleyiciye dokunmuyor, çoğu kısımda olduğu gibi, hepsi yorumlanıyor.

Wang'a göre van Rossum, Python'u bu yetenekle karıştırmak istemedi, bu yüzden Anaconda Python için kendi paketleme sistemini oluşturarak bunu üstlendi. Anaconda'nın dağıtımı (Red Hat'in Linux'ta yaptığı gibi), Fortran gibi derlemesi zor şeyleri almayı ve bunların Python ile sorunsuz çalışmasını sağlamayı kolaylaştırır. Ek olarak, topluluk içinde Python performansını iyileştirmeye yönelik odaklanma artmıştır.

GÖRMEK: İşe alma kiti: Python geliştiricisi (TechRepublic Premium)

Ve tabii ki gidecek çok yol var. Neyse ki, Python'un popülaritesi, büyümesinin önündeki herhangi bir engelle mücadele etmek isteyen büyük ve şişkin bir katılımcı nüfusu olduğu anlamına gelir. Wang'ın sözleriyle, "Kullanıcıların ham miktarı ve mevcut kod ve değerli iş sorunları, insanların Python ekosisteminin (her türlü) engelin üstesinden geleceği bu sorunları çözmesi için potansiyel, kazançlı bir pazar yaratıyor."

Veya yanlış alıntı yapmak için Linus Yasası, yeterli Pythonista verildiğinde, tüm Python problemleri çözülebilir. Tabii ki bu, Python'un daha da fazla büyümesine ve benimsenmesine yol açacaktır.

Açıklama: AWS için çalışıyorum ancak burada ifade edilen görüşler bana ait.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*