Programlama dilleri: Yaratıcısına göre Python 4.0 neden asla gelmeyebilir?

Python programlama dili yaratıcısı Guido van Rossum, bir Soru-Cevap bölümünde, Python 2.0'dan Python 3.0'a sorunlu geçişin ardından "ciddi anlamda bir Python 4 hakkında konuşmanın neredeyse tabu" olduğunu söyledi.

<a href = "https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2019/06/27/46755b49-0d4a-412e-8056-06238aa65723/resize/770x/f4661bc62d7ff9fc8dcb1e390a3b9e14/guido-portrait-dan -stroud.jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

Guido van Rossum, Microsoft Reactor ile bir röportaj sırasında Python sürüm 4.0 olasılığını tamamen dışladı.

"data-credit =" Resim: Dan Stroud, Creative Commons lisansı altında ">guido-portrait-dan-stroud.jpg

Guido van Rossum, Microsoft Reactor ile bir röportaj sırasında Python sürüm 4.0 olasılığını tamamen dışladı.

Resim: Dan Stroud, Creative Commons lisansı altında

Python 4.0 hakkında umutlanmayın: Popüler programlama dilinin yaratıcısı Guido van Rossum, muhtemelen asla gün ışığını göremeyeceğini söyledi.

İçinde Microsoft Reactor ile bir röportaj, van Rossum'un geleceği soruldu
Python

ve programlama dilinin bir sürüm 4.0 görüp görmeyeceği.

Okunması gereken geliştirici içeriği

Van Rossum, kendisi ve Python'un çekirdek geliştirme ekibinin üyelerinin Python 4 fikrinden tam olarak heyecanlanmadıklarını, Python 2'den Python 3'e geçiş sırasında, ikincisi 2008'de son haliyle piyasaya sürüldüğünde değerli dersler öğrendiklerini söyledi.

"Python 4 fikri beni heyecanlandırmıyor ve çekirdek geliştirme ekibindeki hiç kimse gerçekten heyecanlanmıyor – bu yüzden muhtemelen hiçbir zaman 4.0 olmayacak ve en azından 3.33'e kadar numaralandırmaya devam edeceğiz," dedi bir video Soru-Cevap bölümünde. .

"Python 4, bu noktada temel geliştirme çayında bahsedildiği zaman, bu bir şaka gibi … Dersimizi Python 3 vs 2'den öğrendik ve bu yüzden Python 4 hakkında konuşmak neredeyse tabu. ciddi bir anlam. "

Python 2.7.18 son sürümdü Python 2.7 yaşam döngüsünde, Nisan 2020'de piyasaya sürüldü. Van Rossum, Python 3'ün Python 2 ile uyumlu olmayacağı ve Python 2'ye dayalı yazılım kitaplıklarının bağımlılıkları oluşturan geliştiriciler konusunda uyarıda bulunmuştu. 3.0 sürümüne yükseltilemedi.

GÖRMEK: Python dünyayı yiyor: Bir geliştiricinin yan projesi nasıl gezegendeki en sıcak programlama dili oldu? (kapak hikayesi PDF)

Öyleydi
yavaş ve sancılı bir göç dönemi

bu yıllarca sürdü ve açıkça bir van Rossum ve co. yeniden yaşamak için acelesi yok.

Van Rossum, "Normalde bundan bir hata olarak bahsediyorum, çünkü Python çekirdek geliştiricilerin düşündüğünden daha başarılıydı ve bu yüzden Python 2'den Python 3'e geçiş konusunda çok daha bilinçli ve destekleyici olmalıydık" dedi.

"Kendi deneyimlerimize göre, geçişin nispeten basit olacağını düşündük çünkü hepimiz Python programlamasının Einsteinları gibiydik ve uykumuzda kodu Python 2'den Python 3'e çevirebilirdik."

Van Rossum, Python 4.0 olasılığını tamamen dışlamadı, ancak bunun muhtemelen yalnızca C ile uyumlulukta büyük değişiklikler olması durumunda olacağını öne sürdü. "Bir noktada belirli ikili veya API uyumluluğunu terk etmek zorunda kaldığımızı hayal edebiliyorum. C uzantıları için… Dilin kendisini değiştirmeden C uzantılarıyla önemli bir uyumsuzluk olsaydı ve GIL'den (global yorumlayıcı kilidi) kurtulabilseydik; bu olaylardan biri veya her ikisi de gerçekleşecek olsaydı, Muhtemelen 4.0'da aramaya zorlanacak çünkü C uzatma seviyesinde uyumluluk sorunları yaşanacak, "dedi.

GÖRMEK: Öğrenilecek en iyi programlama dilleri – ve en kötüsü (TechRepublic Premium)

Yine de
Python 3.10 Ekim ayında bekleniyor

ve 3.11 sürümünde beklenen bazı önemli hız iyileştirmeleri beklendiğinden van Rossum, odak noktasının daha çok programlama dilinde artan güncellemeleri mümkün olduğu kadar uzun süre yayınlamak olduğunu vurguladı.

"Artık katı bir yıllık yayın programımız var, bu yüzden sonra (Python 3.10) 3.11 olacak ve ondan sonra 3.12 olacak ve benzeri. Başka bir rakam eklemeden önce 3.99'a kadar çıkabiliriz. Başka bir dijital eklemek tamamen değildir. önemsiz, ancak yine de (Sürüm) 3'ten 4'e gitmekten çok daha iyi.

"Python için hızlanma artımlı olacak. Bazı yeni hızlar 3.11'de gelecek ve ardından 3.12 ve 3.13'te daha da hızlandıracağız, vb."


Python'u Hızlandırma

van Rossum, bu yılki Dil Zirvesi'nde Python'un çekirdek geliştirme ekibinin birincil odak noktasıdır. CPython'un performansını iki katına çıkarmayı hedefliyor 3.11 sürümünde.

Röportaj sırasında van Rossum, açılmadan önce Dropbox'ta başlayan bir Python 3.8.8 uygulaması olan Pyston gibi harici projelerle dili hızlandırma çabalarına da dikkat çekti. Yaratıcıları yakın zamanda piyasaya sürülen Pyston 2.2, CPython 3.8.8'e göre% 30'luk bir performans artışı vaat ediyor.

GÖRMEK: C ++ programlama dili: Nasıl her şeyin temeli oldu ve bundan sonra ne olacak (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Van Rossum, "Python'u hızlandırmak birdenbire haberlerin ilk sayfasına geri döndü. Umarım ekibimle bu alana bir şeyler katabilirim. Çünkü o alan hakkında bir şeyler biliyorum," dedi van Rossum .

"Şimdi, iğneyi Python performansında hareket ettirebileceğimizi kanıtlamak için yaklaşık bir yılımız olduğunu düşünüyoruz ve 3.11, 3.10'dan çok daha hızlı olacak."

Van Rossum ayrıca diğer programlama dilleri hakkındaki düşüncelerini paylaşarak, Rust'un C ++ kodunu geliştirme ve alıntı yapma yeteneğine hayran olduğunu söyledi.
Git

en ilginç yeni "Pythonic" programlama dillerinden biri olarak.

Python yaratıcısı, Python'un son yıllarda, işlerin nereye gidebileceğinin bir belirleyicisi olarak TypeScript'e nasıl bakmaya başladığını da anlattı. "Geçtiğimiz altı veya yedi yıldır, aşamalı yazma olarak da bilinen Python'a isteğe bağlı statik yazmayı eklediğimizi fark etmiş olabilirsiniz" dedi.

"Bu projeye başladığımızda aslında TypeScript'in farkında değildim, bu yüzden başlangıçta TypeScript'ten ilham aldığımızı söyleyemem … Bugünlerde kesinlikle örnekler için TypeScript'e bakıyoruz ve bazen yeni özellikler öneriyoruz çünkü bazı özelliklerin başlangıçta olduğunu biliyoruz. Typescript'te eksik ve daha sonra kullanıcı talebine göre eklendi ve çok başarılı oldu. "

Van Rossum, Python'un hala bu başarılardan bazılarını nasıl yeniden yaratacağını bulmaya çalıştığını söyledi. "Anders (Hejlsberg) gerçekten zeki bir adam. (TypeScript) Python'un hala anlamayı beklediği birkaç şey yaptı.

"Anders ile yaptığım konuşmalardan, TypeScript'in Python'dan öğrenmeye başladığı anlaşılıyor, tıpkı JavaScript'in birkaç alanda Python'dan öğrendiği gibi."

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*