Programlama teorisi: Zaman kaybı mı yoksa hayalinizdeki kodlama işinin anahtarı mı?

Birçok büyük teknoloji şirketi, kodlama işlerinin giderek platform tabanlı hale gelmesine rağmen, yeni işe alınanların programlama temelleri hakkında bilgi sahibi olmasını bekliyor. Peki teori gerçekten ne kadar önemli?

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/09/a577ac76-9e12-42ae-b7ed-0d5103c7cd9a/frustrated-programmer-coding-developers.jpg" target=" _blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Büyük teknoloji şirketleri, işe alım kararlarını bir adayın programlama temellerini anlaması etrafında temellendirebilir, bu da geliştiricilerin canını sıkar.

" data-credit="Resim: skynesher/Getty Images">hayal kırıklığına uğramış-programcı-kodlama-geliştiricileri.jpg

Büyük teknoloji şirketleri, işe alım kararlarını bir adayın programlama temellerini anlaması etrafında temellendirebilir, bu da geliştiricilerin canını sıkar.

Resim: skynesher/Getty Images

Programlama teorisinin gerçek dünyadaki yazılım geliştirme için ne kadar önemli olduğu sorusu, geliştirici topluluğu içinde bölücü bir konudur ve her iki tarafta da tartışan insanları bulmak için çok uzağa gitmenize gerek yoktur.

Okunması gereken geliştirici içeriği

Pek çok büyük teknoloji şirketi, hala işe alım kararlarını adayın programlama temellerini anlaması etrafında temellendiriyor; bu, kodlamayı öğrenmiş ancak bunun çoğunun öğretildiği bir bilgisayar bilimi derecesine sahip olmayan geliştiricilerin hayal kırıklığına uğramasına neden oluyor.

Çevrimiçi kodlama kursları ve sözde bootcamp'ler, son yıllarda yazılım geliştirmede hızlı bir yol arayanlar arasında popülaritesini artırdı. Bu yoğun kurslar genellikle, öğrencilere birkaç hafta boyunca kullanmaları öğretilecek olan belirli bir programlama dili veya platformuna odaklanır.

Orta yaşta bir kariyer değişikliği arayan veya iki ila dört yıllık bir bilgisayar bilimi diplomasına sahip olmak için zamanı veya parası olmayan biri için uygun bir seçim olsa da, çevrimiçi kurslar nadiren öğrencileri yalnız bırakır. programlama temellerinin anlaşılması. Bu, görüşme sürecinde ortaya çıktığında kötü bir sürpriz olarak gelebilir.

"Bir kişi kariyerini programlamayı pratikte öğrenerek geçirdiyse – ki bu, bugünlerde ben dahil çoğu insanın programlamayı nasıl öğrendiğini söyleyebiliriz – bu teorik soruları yanıtlamak son derece zor olabilir ve bu süreçlerin etkisiz ve hatta haksız olduğu hissini verir. bir noktaya kadar," diyor bir iOS geliştiricisi ve SwiftRocks programlama blogu yazarı Bruno Rocha.

Son zamanlarda Rocha konu hakkında yazdı programlama temelleri ve yazılım geliştirmede başarılı bir kariyer için ne kadar önemli oldukları.

GÖRMEK: Öğrenilecek en iyi programlama dilleri ve en kötüsü (TechRepublic Premium)

Geleneksel teknoloji şirketleri programlamayı genel bir kavram olarak görmeye devam ederken, yeni şirketlerin daha pratik ve odaklanmış platform gereksinimlerine sahip olduğuna dikkat çekiyor; bu, tam olarak bootcamp tarzı kursların doldurmak için tasarlandığı türden bir iş.

"Kısacası, bu şirketlerin mülakat süreci, ortalamadan oldukça farklı, birincisi daha çok teoriye, ikincisi daha çok pratik kavramlara odaklanıyor."

Bilgisayar bilimi anlayışını talep eden teknoloji şirketlerine yönelik öfkenin çoğu, bir kodlayıcının işinin bir parçası olarak gerçekleştirmesi beklenen görev türleri için büyük ölçüde gereksiz görülmesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Kısa açıklama, teorik bilginin günümüzde çoğu iş için gereksiz olması, diyor Rocha. "Programlama yeteneğinize büyük bir destek sağlasalar da, kariyer gerekliliği açısından, işleri web veya iOS gibi belirli bir platform için kodlama yapmaksa, kişinin programlamada genel bir şekilde uzmanlaşmasına gerek olmadığını söylemek güvenlidir. "

Tabii ki, bu bilginin önemi, aynı zamanda, hevesli bir geliştiricinin nerede veya kimin için çalışmak istediğine de bağlıdır.

Rocha, yazılım devlerinin yaptığı işin ortalama bir teknoloji şirketiyle aynı olduğu yönünde yaygın bir yanılgı, ancak bunun doğru olmadığını söylüyor. "İş teknik olarak aynı olsa da, bu şirketlerin oldukça farklı ihtiyaçları ve hedefleri var ve bence kariyer hedeflerinizi belirlerken bu farklılıkları göz önünde bulundurmak ve anlamak çok önemli" diye ekliyor.

Swansea Üniversitesi'nde dijital eğitim ve politika profesörü olan Tom Crick, insanların teknoloji devlerine giderek daha fazla şüpheyle yaklaştığını söylüyor.
"acımasız" teknik mülakat süreçleri

Bu, bir adayın temel yetkinliklerini belirlemenin mutlaka doğru bir yolu değildir.

Crick, "Oldukça yıpranmış," diyor. "Bazı insanlar bunu bir onur nişanı olarak seviyor. Ama aslında, eğer bir yazılım mühendisliği mezunundan birinci pozisyona geçişten bahsediyorsak, onların becerileri, bilgi ve anlayışları için beklentilerin neler olduğunu ve neler yapabileceklerini düşünüyorum. aslında göstermek?"

Crick, üniversite programlarının mezun geliştiricileri istihdama daha iyi hazırlamada rol oynayacağına inanıyor ve çoğu büyük şirketin bir adayın "iyi bir üniversiteden iyi bir derece" almasını bekleyeceğini belirtiyor.

Bu durumda, mevcut yazılım mühendisliği programları bir revizyona ihtiyaç duyabilir, Crick birçok Birleşik Krallık üniversitesinin bilgisayar bilimi derecelerini daha fazla yazılım odaklı müfredata uyum sağlamak için basitçe değiştirdiğini belirtti.

"Yazılım mühendisliği programı, 'bilgisayar bilimi derecesini değiştirelim ve biraz daha yazılım türü şeyler ekleyelim' olarak gelişti" diyor.

GÖRMEK: C++ programlama dili: Nasıl her şeyin temeli oldu ve sırada ne var (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

"Aslında, özellikle insanların bir dizi farklı sektörde programlama yapma talebi nedeniyle görmeye başlıyorsunuz… resmi bir tür teorik bilgi, ancak aynı zamanda kullanıcı merkezli tasarım için yazılım tasarlamanın ne anlama geldiğini anlama ve bunun çeşitli farklı bağlamlarda nasıl kullanılabileceğini anlama yeteneğine de ihtiyacınız var."

Pratik ve teorik bilgi söz konusu olduğunda, Crick bunun ikisinden birinin veya birinin durumu olmadığını söylüyor – sundukları deneyim açısından hiçbiri diğeriyle karşılaştırılamaz ve her birinin kendine özgü değerleri var.

"Bence ücretsiz olabilirler. Angular'ı ve FinTech'te herkesin kullandığı sıcak JavaScript çerçevesini öğrenmek istiyorsanız, bir bootcamp yapmak gerçekten hızlı bir daldırma olabilir. Ardından, bir Angular bootcamp'ında devam ettiğini görebiliyorum. gerçekten iyi olurdu çünkü çok daha endüstri odaklı olurdu" diyor.

Bununla birlikte, Crick ayrıca, herhangi bir teknik disiplinde olduğu gibi, yazılım mühendisliğinde uzmanlaşmanın teorik bilgi gerektirdiğine inanıyor – geliştiricilerin yoğun bir çevrimiçi kursta kazanamayacakları bilgi. "İnsanlar sadece programlayabilmeniz gerektiğini ve tüm bu teori şeylerini yapmanıza gerek olmadığını söylediklerinde oldukça sinirleniyorum, çünkü teori şeyler aynı zamanda yazılımda yıllardır yapılan hataları anlamak için oldukça önemlidir. ," diyor.

"Sekiz haftalık veya üç aylık bir program yaptıktan sonra uzman olamayacağınız konusunda bir pragmatizm var (gerçek). Bu sadece gerçek; bu imkansız."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*