Riski azaltmak için dijital ikizler nasıl kullanılır

Simülasyonlar ve temel oyun mekaniği, önemli stratejik kararlarla ilişkili riskleri azaltabilir – ayrıca halihazırda sahip olduğunuz veri ve araçları kullanabilirsiniz.

Büyük veri analizi, mali çizelgeleri, bilgisayarda çalışan iş takım.

Resim: anyaberkut, Getty Images / iStockphoto

Microsoft'un Flight Simulator'ın yeni bir sürümünü piyasaya süren bilgisayar oyunlarına olan ilgimden daha fazla yayınladığı haberlerini takip ediyorum. Son Uçuş Simülatöründen bu yana iyi bir on yıl geçti ve şimdiye kadar oynadığım ilk paket bilgisayar oyunu olduğu için oyunla özel bir bağlantım var.

İlkokuldaydım, babam yakın zamanda bir PC klonu satın almıştı ve bir noktada gripten oldukça hastalandım. Babam, ruhlarımı kaldırmak için Microsoft'un Flight Simulator'un 1.0 sürümünü içeren garip bir paketle eve geldi ve oyuna teknolojiye olan ilginin alevlerini stoklayarak borçluyum. Uçma hakkında da kritik bir ders öğrendim: İlkokul öğrencisi olarak, bir uçağın yukarı çıkmasını sağlamak için klavyedeki yukarı oka basacağını varsaydım. Bu kusurlu varsayımı temel alarak, simüle Cessna'mı Michigan Gölü'ne yuvarlayarak günler geçirdim, çaresizlik içinde, aşağı oka vurdum, sanal çubuğu geri çekip uçağımı ilk kez gökyüzüne fırlattım.

GÖRMEK: Teknoloji uzmanının video konferans rehberi (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Gerçek dünyayı simüle etmek için bilgisayar kullanmak, oyundan medyaya, sosyal etkileşimlere kadar her şeyde yeni bir şey değildir. Ancak bu ortak araçlar, çoğu simülasyonun nadiren her yerde bulunan e-tablonun ötesine uzandığı ve bu aracın doğal teknolojisinin sınırlarına hızla ulaştığı, kurumsal ortamda acımasızca yetersiz kullanılmaktadır.

Dijital ikiz nedir?

Son birkaç yılda, "dijital ikiz" terimi, muhtemelen basit bir konsepte karmaşık bir isim uygulayan aşırı hevesli danışmanların bir sonucu olarak sözlüğe girdi. Dijital ikiz, fiziksel dünyadaki bir şeyin bilgisayar simülasyonundan başka bir şey değildir. Tek renkli monitörümde Chicago gökyüzü boyunca baktığım Cessna, gençlik olarak dijital bir ikizdi, tıpkı gelecek yılın satışlarını tahmin eden bir elektronik tablo da dijital bir ikiz olabilir, çünkü ikisi de gelecekteki sonuçları veri ve mantık kullanarak simüle etmeyi amaçlıyor.

Dijital ikizler, önemli içgörüleri toplamanıza ve gelecekteki potansiyel sonuçları oldukça düşük bir maliyetle modellemenize ve böylece daha büyük yatırımları riske atmanıza yardımcı olabilmeleri için inanılmaz derecede değerli. Uçak uçma konusundaki ilk deneyimlerimi düşünün. 40 $ ya da daha uzun bir süre için, 200.000 $ 'lık bir uçağın "dijital ikizini" birden fazla kez basmak yerine sopadan geri çekmem gereken kritik öngörüleri toplayabildim.

GÖRMEK: Global Knowledge'ın raporunda BT maaşlarının arkasındaki itici güç (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Daha alakalı bir son örnekte, karmaşık bir dağıtım ağının lojistik maliyetlerinin müşterilerin ödemek istediği bir fiyata sürdürülüp sürdürülemeyeceğini belirlemeye çalışan bir müşteriyle çalıştım. Bu model hızla Excel'in yeteneklerinin dışına çıktı, bu yüzden dağıtım ağının bir simülasyonunu oluşturduk. Birkaç ay boyunca, ağdan akan ürünlerin karışımının, finansal olarak sürdürülebilir olmasını sağlamak için kritik olduğunu öğrendik. Simülasyonu kurarak ve onlarca yıldır süren farklı lojistik trafik permütasyonlarını çalıştırarak, başarısız olabilecek bir ağa milyonlarca harcama yapmaktan kaçındık.

Sadece oyun zamanından daha fazlası

Birçok teknoloji lideri simülasyonları ve dijital ikizleri sırayla reddederek, özel yetenek orduları gerektiren çılgınca pahalı çabalar olacağını düşünüyorlar. Aşırı karmaşık bir modele veya yüksek derecede kesinlike ihtiyacınız varsa bu durum söz konusu olabilir. Hava durumunu, nükleer bir patlamayı veya atom altı seviyedeki karmaşık etkileşimleri simüle etmek kesinlikle süper bilgisayarlar ve çılgın derecede karmaşıklık gerektirir. Bununla birlikte, yeni bir fabrika tasarlıyorsanız, masa bileti yönlendirme şemasına, lojistik ağa veya döngüsel olarak çalışan nispeten basit bir kurallar kümesine damıtılabilecek başka bir şeye yardım ediyorsanız, yeterince basit bir simülasyon yürütebilirsiniz. ancak değerli bilgiler sağlıyor.

GÖRMEK: İşletmeler için artırılmış gerçeklik: Hile sayfası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Masa oyunu Tekel düşünün. 1920'lerin New York emlak piyasasının mükemmel bir simülasyonu olmasa da, ekonomik eğilimler hakkında değerli bilgiler sağlıyor. Temel ekonomik faaliyetler bir dizi temel kurala ayrıştırılır ve bir randomizasyon unsuru zar tarafından tanıtılır. Düzinelerce bilgisayar tabanlı Tekel oyunundan birini otomatikleştirdiyseniz, belirli ekonomik sonuçlara yönelik bir eğilim olduğunu hemen görürsünüz.

Kendi dijital ikizinizi düşünürken, bir “dönüş” ün neye benzediğini belirleyerek işe başlayın. Çoğu durumda, fiziksel bir gün iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Bu "dönüş" sırasında meydana gelen temel faaliyetleri anlayın. Örneğin, yeni bir üretim hattını simüle ediyorsanız, bakım için olası kesinti süresi, çeşitli makinelere sağlanan bir dizi girdi, öğelerin makineler arasında taşınması ve her makine için bir miktar çalışma süresi vardır. Dönüşün sonunda, tamamlanmış malları biriktirdiniz, biraz envanter harcadın ve hepsi bir sonraki "dönüşün" başlangıç ​​noktası olan bazı maliyetler tahakkuk ettirdiniz.

GÖRMEK: BT ekipleri Prens Harry ve Meghan'dan neler öğrenebilir? (TechRepublic)

Bu basitlik düzeyinde bile, üretim hattının çeşitli bölümleri kapalı kalma süresini uzattığında ne olacağını simüle edebilir, sistem üzerindeki daha geniş etkiyi modelleyebilir ve bu öngörüleri azaltma maliyetine karşı önleme maliyetini belirlemek için kullanabilirsiniz. Tıpkı bir lise çocuğunun bir Tekel oyunu programlayabileceği gibi, fiziksel süreci sıra tabanlı bir kurallar kümesine damlatabilirseniz, ekibiniz de yapabilir. Simülasyonun gücü, sürecin uzun vadeli performansını izleme ve bir öğleden sonra binlerce farklı senaryo çalıştırma yeteneğinden geliyor.

Bazı riskleri sınırlamak için işinizde deneyin

Bir dahaki sefere şirketiniz potansiyel riskleri olan büyük bir yatırımla karşı karşıya kaldığında, dijital bir ikiz kullanmayı düşünün. Fiziksel olarak çalışmaya başlamadan önce sıfır riskli bir dijital dünyada öğrenmenizi ve hata yapmanızı sağlayan basit bir sigorta poliçesi olabilir.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*