Robotik Marketler Sebzelerinizi Nasıl Kullanacağınızı Öğrendi

Torbaları meyve veya tek tek sebze toplayabilen bir robot bize tam otomatik marketlere ve depolara bir adım daha yaklaşabilir.

Robotlar arabaları iyi bir araya getirebilir, ancak daha az düzenli görevler hala onları tökezletir. Son gelişmeler robotların yapılandırılmamış ortamlarda sert nesneleri toplayın, ama birinden bir torba muz geçirmesini isteyin ve işler zorlaşır: meyve şekli değişir, torba içinde hareket eder ve hassastır.

Online bakkal perakendecisi Ocado bunu değiştirmeye çalışıyor. Zaten çalışıyor birkaç büyük ve ağır otomatik market. Ancak tüm malları nihayetinde insanlar tarafından seçilir, çünkü robotlar sattığı 48.000 farklı ürün arasında boyut, şekil ve yapıdaki geniş çeşitliliği kaldıramaz.

Şimdi, bir takım üniversitelerle çalışarak, robotik ekibi, bir robot kolunun ucuna tutturulmuş, elmalar ve kireç torbaları gibi gıda maddelerini dikkatlice toplamak için yumuşak bir tutucu el öğretti. Ocado'dan Alex Voica, cihazın kavrama işlemi boyunca bir öğenin şeklindeki değişikliklere yanıt vererek “elin nesneye göre dikkatlice koreograflanmış hareketine” yol açtığını söylüyor.

Sistem ayrıca nesneler üzerindeki belirli temas noktalarını tanımlamak, daha sonra etraflarını bir insan eli gibi kapatmak için tasarlanmıştır. Fikir, meyve veya sebzelere verilen morarma miktarını en aza indirmektir.

Buna rağmen, şirketin cihazları depolarında kullanmadan önce çözmesi gereken bazı sorunlar var. Deneyler, cihazın, düz bir yüzeye tek başına yerleştirilen öğeleri alabileceğini göstermektedir. Öte yandan, bir depoda, bir sandıkta üst üste yığılırlar, burada seçildiklerinde kayabilirler. Voica, ekstra algılama sistemlerinin ve bilgisayar görme yaklaşımlarının robotun gelecekte bu sorunlarla başa çıkmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ayrıca endişelenmeniz gereken çok sayıda ürün var. Meyve ve sebzeler bir şeydir, ancak otomatik bir bakkal deposundaki evrensel bir toplama robotunun, örneğin bir şişe şaraptan bir kruvasana kolay ve incelikle her şeyi kavrayabilmesi gerekir. Böyle bir başarı, diyor Voica, “çözülmesi en zor zorluklardan biri olacak”.

Yine de şirket sistemi ticari olarak “yakın gelecekte” kullanmayı umuyor. Şansla muz çürümez.

(Daha fazla oku: "Robot, Çatalları Lavabomdan Çıkar, ”“Geleceğin Robot Marketi Burada“)

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*