Robotlar MIT'de işyeri görgü kurallarını öğreniyor

Sosyal uzaklığın norm haline geldiği bir zamanda, MIT araştırmacıları robotlara insanlarla birlikte nasıl daha verimli çalışacaklarını öğretiyorlar.

Yapay zeka hakkında daha fazla bilgi

İşyeri görgü kuralları normalde robotlarla ilişkili bir şey değildir, ancak yeni bir MIT projesi, robotlara sosyal görgü kurallarını insanlarla daha etkili bir şekilde çalışmayı öğretmeyi amaçlamaktadır. Mevcut COVID-19 MIT'e göre, insan işçilerinin birbirleriyle etkileşime girmesinin güvenli olmadığı bir manzara, robotları bu tür bilgilerle birleştirmek, iş arkadaşlarına konuşlandırılmasını hızlandırabilir.

İnsanlar işyerinde iş görgü kurallarını öğrenirken, elbette, robotlar için çok farklı bir değer önerisi. MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacılarına göre, makineler bu becerileri sadece sorular sorarak ve Siri veya Alexa'daki AI gibi komutları anlayarak geliştiremezler. Robotların iletişim kurmanın ne zaman uygun olduğunu ve hatta hiç konuşup konuşmayacaklarını bilmeleri gerekir.

GÖRMEK:
Stanford'da geliştirilen yeni robot, 'Transformer' gibi şekil değiştiriyor
(TechRepublic)

Robotlara tam olarak ne zaman ve nasıl iletişim kuracaklarını anlatmak yerine, araştırmacılar yeni bir çerçeve geliştirdiler CommPlan denirCSAIL'e göre, makinelere iyi görgü kuralları için birkaç üst düzey prensip veriyor.

Araştırmacılar CommPlan çerçevesi "insan-robot işbirliği sırasında" ne zaman, ne zaman ve ne iletişim kuracağına karar veriyor "diye yazdı. O zaman görevi mümkün olduğunca verimli bir şekilde bitirmesini sağlayacak kararlar vermek robotun sorumluluğundadır. CommAIL, kararlarında gerçek zamanlı maliyet-fayda analizleri yapmak için öğrenme ve planlama algoritmalarını kullanıyor.

"Örneğin, robotun yanlış bir şey yapmadığından emin olarak insana bir soru sormak zaman kazandıracak mı, yoksa insanın yapması gereken şeyi yapmasını yavaşlatacak mı? Robot bir dizi faktör ağırlığında olabilir. İnsanın meşgul olup olmadığı veya verilen geçmiş davranışlara cevap vermesi muhtemel. "

Ekip, mutfak senaryosunda malzemelerin montajı, sandviçlerin sarılması ve meyve suyu dökülmesi gibi görevleri içeren yaklaşımları denedi. Testler, insan-robot ekiplerinin CommPlan'ı kullanarak daha güvenli ve verimli performans gösterdiğini ortaya koydu.

Çerçeve hakkında makaleyi birlikte yazan CSAIL doktora mezunu Vaibhav Unhelkar, yaptığı açıklamada, CommPlan'ın başarısı tarafından teşvik edildiğini söyledi, çünkü bu tür politikalar programcılar açısından önemli zaman, çaba ve uzmanlık gerektiriyor. “CommPlan, daha iyi ve aynı zamanda daha az geliştirici çabası gerektiren politikalar oluşturmak için insan uzmanların ve algoritmaların gücünü birleştiriyor,” diyor Unhelkar.

Buna ek olarak, araştırmacılar el işi bir politikanın "kesilmiş ve kurutulmuş kurallara" dayandığını, bunun da iletişim gibi hıçkırıklardan muzdarip olma olasılığını artırdığını söyledi.

MIT lisansüstü öğrencisi Shen Li, "Bu el yapımı politikaların birçoğu, Slack'de sizi rahatsız eden bir iş arkadaşına veya size tekrar tekrar ne kadar ilerleme kaydettiğinizi soran bir mikro yönetim patronuna sahip olmak gibi," dedi. Bir açıklamada. "Acil bir durumda ilk müdahale ediyorsanız, bir iş arkadaşınızdan gelen aşırı iletişim sizi birincil görevinizden uzaklaştırabilir."

Araştırmacılar, CommPlan'ın olumlu performans sonuçlarının "sağlık ve hastane teslimatlarından havacılık ve üretime kadar diğer alanlardaki uygulamalar için uygun olduğunu" belirtti. Ekip şimdiye kadar sadece konuşma dilinin çerçevesini kullanmış olsa da, CSAIL'e göre bunun görsel hareketlere, artırılmış gerçeklik sistemlerine ve diğer yaklaşımlara da uygulanabileceğini söylüyorlar.

Brown Üniversitesi profesörü Stefanie Tellex yaptığı açıklamada, "Bu çalışma heyecan verici çünkü insanın robottan neye ihtiyaç duyduğu hakkında nedenler var ve robot açıkça doğru miktarda iletişim kurmaya çalışıyor." Dedi.

Araştırmaya dahil olmayan Tellex, "Bu, robotların insan ihtiyaçlarına daha duyarlı ve duyarlı olmalarını ve umarım onları insanlar için daha yararlı hale getirmelerini sağlayacak."

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/04/02/8bdf463f-c2ea-4817-a2d1-569423f2a4f0/resize/770x/5fd6fdde7a96d8734306139dc5eaffa2/human-botrobotrobot -a-yemek-hazırlama-görev-içinde-simüle-mutfak-çevre.png "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: MIT "rel =" noopener noreferrer nofollow ">insan-robot-ekibi tarafından gerçekleştirilen-bir-yemek-hazırlık-görev-bir-simüle-mutfak-çevre.png "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020 /04/02/8bdf463f-c2ea-4817-a2d1-569423f2a4f0/resize/770x/5fd6fdde7a96d8734306139dc5eaffa2/human-robot-team-performed-a-meal-preparation-task-in-a-simulated-kitchen-environment.png

Resim: MIT

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*