Robotlar yemek servisi endüstrisinin daha verimli olmasına yardımcı olabilir mi? Bir şirket buna inanıyor

Restoran endüstrisi modernleşmek için çok az şey yaptı. Uzman, benimsediği robotiklerin diğer endüstriler için yapıldığını söylüyor.

TechRepublic'ten Karen Roby, Wings'in kurucusu ve CEO'su Haitham Al-Beik ile gıda endüstrisindeki otomasyon hakkında konuştu. Aşağıdaki, konuşmalarının düzenlenmiş bir dökümüdür.

GÖRMEK: İşe Alma Seti: Video Oyunu Tasarımcısı (TechRepublic Premium)

Karen Roby: Geçtiğimiz yıl boyunca gıda hizmetleri endüstrisine çok fazla odaklanıldı. Yemek için içeride olabilir miyiz? Tüm bu tür şeyler. Yemek servisi sektöründe olduğu gibi hızlı bir değişim görüyoruz. Önce büyük resimden başlayalım: Otomasyon, bu nasıl işliyor, robotlar tüm bu tür şeyler?

Haitham Al-Beik: Bu yıl ve bundan önceki yıl, açıkçası hizmet sektörünün normale dönmeye çalışması için oldukça zor oldu. Bunların hepsinden önce başladık ve hizmet sektörüne gerçekten baktık ve "Tamam, bu endüstri gerçekten uzun süredir yenilikte sıçramamış bir sektör." Silikon Vadisi veya imalat endüstrisi gibi farklı sektörlere bakıyorsunuz ve onlar çok ilerideler. Hizmet sektörünün ortanca çocuk gibi olduğunu düşünüyorum. Esasen abladan, ağabeyden teknoloji ödünç alıyor, ancak çoğu zaman pek iyi çalışmıyor. Gerçekten ihtiyacımız olan şey, esasen bir yeniden icat, hizmet sektöründe yeniden düşünmek ve bugün merak ettiğimiz şey: Tamam, en baştan başlarsak, biz insanlar ne yaparız… Hizmet sektörü her şeyden önce insanlarla ilgilidir. Günün sonunda istediğimiz şey nedir?

Esasen, hizmetler tam orada, hayatın ortasında. İster yemek için, ister masaj için, ister arabanızı tamir etmek için olsun, kelimenin tam anlamıyla günlük hayatımızda. Hayatlarımızı iyileştirmek için orada, ama şimdi hayatımızda daha çok bir darboğaz gibi görünüyor. Bu yüzden buna çok erken bakmaya başladık ve insanların bakış açısından anlamak istedik. Ve başından beri fark ettiğimiz şey, teknolojinin her zaman önce düşünüldüğü ve sonra insanlara nasıl uygulanması gerektiği görüldü. Bunu tamamen farklı bir bakış açısıyla ele alıyoruz. Önce insanlarla başlıyoruz ve sonra teknolojiye bakıyoruz, eğer önemliyse ya da bir şeyi sıfırdan yeniden icat etmemiz gerekiyorsa. Otomasyon ve robotik, bazen, her bir kişi için insanları doğrudan bir robotla değiştirmeyi düşünen birçok restoranın görebileceğimiz, diz üstü bir tepki gibi görünüyor. Aslında teknolojinin insanlardan önce geldiği yer burasıdır. Hala robotik ve otomasyon hakkında düşünürken, bunu tamamen farklı bir açıdan, farklı bir bakış açısıyla ele alıyoruz.

GÖRMEK: CIO'nun kuantum hesaplama kılavuzu (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Karen Roby: Açıkçası, insanların endişelendiği şeylerden biri, Haitham, işleri almak, işlere ne olacağı ve robotların her şeyin yerini alması. Ve, açıkçası, durum böyle değil. hakkında çok şey duyuyoruz, yapay zeka ve bunun gibi şeyler, hayır, bu tekrarlayan şeylerden bazılarını alacak ve insanlar daha özel şeyler yapabilirler. Otomasyonun tam olarak nasıl geldiği ve neyi değiştireceği hakkında konuşun?

Haitham Al-Beik: Bu çok iyi bir soru. Baktığımız şey, insanlara ilk baktığımızda, bunlar sanatçılar, bunlar baştan yaratıcı insanlar. İnsanların yapmasını istediğim en son şey, emek görevleri, her gün tekrar eden işler yapmaktır, ki bu da çoğu zaman yaratıcılığı öldürür. Yani gerçekten, işleri değiştirmek veya endüstrinin belirli yönlerini ortadan kaldırmak hakkında konuşmak istediğimizde, ama gerçekten yapmak istediğimiz endüstriyi yükseltmek, aynı insanların daha fazla çalışmak yerine daha yaratıcı olmasını istiyoruz. Ve esasen bugün bile, herhangi bir modern restorana gittiğinizde, örneğin akşam yemeğine hazırlanmak için veya gün içinde gelen menüler için sabahları domatesleri kesen biri var. Bunlar, esasen her zaman tekrarlanan belirli görevlerdir.

Esasen sanatçıyı, yaratıcıyı mümkün kılmak için teknolojiyi getirebiliriz; "Hey, her gün yaratıcı olabilir misin? Her gün gerçekten yaratıcı olabilir misin?" Bir sanatçının ve yaratıcı bir insanın neye ihtiyacı vardır? Bir tuval. Her sabah sadece boyamak için boya yapan bir ressam hayal edebiliyor musunuz? Hayır, sadece boyamak istiyorlar. Benzer şekilde, bir şef ya da bunu yapacak fikri olan herhangi biri, teknolojinin size olanak sağlamasına, yaratıcı seviyenizin yükselmesi için sizi geliştirmesine izin verelim. Ve biz bunu böyle görüyoruz. Bunu bir ikame olarak görmüyoruz, bir fırsat olarak görüyoruz, hizmet sektörünün neyle ilgili olduğuna dair yeni bir fikir.

GÖRMEK: Eyfel Kulesi'nden mi çalışıyorsun? Bu önemli noktalar, uzaktan çalışma için en iyi bağlantıya sahiptir (Teknoloji Cumhuriyeti)

Karen Roby: Ve hizmet sektörü hakkında konuştuğunuzda, ne kadar açıklar?

Haitham Al-Beik: Şu anda, bu noktada bir şeye ihtiyaçları varmış gibi geliyor. Üstüne atlıyorlar, çok fazla tepki var… Ve bunu şimdiden görüyoruz. Örneğin, robotik getiren bazı şirketler görüyoruz ve bunlar çok niş çözümler: Senin için kahve yapacağım, senin için bir blender içeceği yapacağım, senin için bir şeyler yapacağım. Bu, esasen imalat endüstrisinden gelen tek kollu bir robot. Ve bana göre, bu başka bir ödünç alınmış teknoloji. Arabalar için, büyük ekipman yapmak için. Önünüzde sadece espresso yapmak için devasa bir makine hayal edebiliyor musunuz? Bu durumda bulunduğumuz yer burası: hayatımı gerçekten geliştirmek yerine, benim yolumda çok fazla yer kaplıyor.

Buna baktığımızda, "Tamam, evet. Robotların gelmesi gerekiyor. Anladım." Otomasyonun devreye girmesi gerekiyor. Harika. Ama benim pahasına değil, insanların fiyatına değil, çocukların fiyatına değil. Ve birçok yönden, gelen robotlar aslında bir şekilde korunuyor çünkü insanların yakınında olmaları gerekmiyor. Eh, hizmet sektörü tamamen insanlarla ilgilidir. Bu neden burada bile? Bu yüzden geri dönüp tüm bunları yeniden düşünmemiz ve "Tamam, bir hizmet sektörünün teknolojiye açık duyarlılığı ne olurdu?" dememiz gerekiyordu. Onlar için iyi olmadı. Adil olalım. Bu zamanda onlar için pek iyi olmadı. Bu nedenle, onlara açık olacak bir şey hizmet sektöründen insanları getirmek, bunu bizimle birlikte inşa etmeye başlamaktır.

Biz robotik alanında oturup en iyi robotu icat etmeye çalışan bir grup mühendis değiliz. Hayır. Baristalarımız var, hizmet sektöründen kendi deneyimlerini paylaşan insanlarımız var. Tanrı aşkına, sırf anlamak, yönetmek, yerleri temizlemek, domatesleri kesmek, baristalık yapmak, gerçekten neyin eksik olduğunu anlamak için kendimi COVID'in ortasında bir restorana attım? Aniden bir robotu yerleştirdiğinizde doğası gereği kaldırılamayan nedir? Bunu getirmeye başladığımızda ve bunun kendilerini ve sizin yaratıcı çabalarınızı geliştirmekle ilgili olduğunu anladıklarında, bunu araştırmaktan ve içinde bulunduğumuz bu tür bir göreve katılmaktan çok mutlular.

Karen Roby: Burada yer alan teknoloji hakkında biraz konuşun. Demek istediğim, açıkçası, sahne arkasında çok şey oluyor.

Haitham Al-Beik: Evet. Bu çok geride kaldı. Yani, herhangi bir mühendis bizim teknoloji çorbamıza bayılır. Aslında yapay zeka, kripto, blok zinciri, robotik ve bunun gibi şeylerle çok uğraştık. Öyle oldukları için değil… Güzeller ama son derece gelişen teknoloji, hatta enerji, enerji de bir şeyler yaratmak için kullanılan kaynaklar açısından bizim için çok önemli.

GÖRMEK: Elon Musk, Teksas'a büyük bir söz veriyor, ancak eleştirmenler yetersiz kalabileceğinden endişeleniyor (Teknik Cumhuriyeti)

Biraz da sevdiğimiz teknolojimizden bahsedelim. Bugün endüstrideki robotiklerin hizmetler endüstrisinden yeniden icat edilmesi gerekseydi, bunun nasıl olacağını anlamalıydık? Ve yarattığımız şey, HiveRobotics dediğimiz bir şey. Bunu mevcut robotikle karşılaştırmanın en iyi yolu, aslında bugün bir kol robotu var. Esasen, çoklu eklemlerden oluşan bir robottur, çoklu erişimlidir, birden fazla farklı yöne sahip olabilir, iki akslı, üç akslı veya her ne olması gerekiyorsa olabilir, ancak esasen birçok yönden bir yönden sınırlıdır. Birincisi, sadece kol uzunluğu, çünkü kelimenin tam anlamıyla bir kol. Ve ikincisi, çok, çok ağır, endüstriyel. Ve bunların farklı versiyonlarına sahip olabilirsiniz, bu da elde ettiği alanın çok küçük olduğu anlamına gelir, eğer başka kollar gelip birbirinize yardım etmeye çalışmadıkça.

Sonuç olarak, bir insanı bir robotla değiştirme fikri, temelde geri adım atmadığınızı ve gelen kaynakların, çıkan ürünlerin büyük resmine bakmadığınızı gösteriyor. Burada olması gereken, tamamen yeniden düşünülmesi gereken iç lojistik, dış lojistik, malzemelerin nasıl depolandığı, gerçekte ne kadar yer kapladığınızdır. Bildiğiniz gibi perakendede ve gıda sektöründe metrekare ve alan çok değerli. Bildiğiniz bir sonraki şey, bu kadar yer kaplayan bir espresso makinesi yerine, aynı şeyi yapmak için 10 kat daha fazla alan kaplayan bir robotunuz var. Geriye gidiyoruz, ileri gitmiyoruz.

Şimdi önünüzde herhangi bir yer kaplamak yerine yukarıdan gelen yiyeceklerden bahsediyoruz, böylece boş yeriniz olur. Fiziksel olarak birbirine bağlı olmayan robotlardan bahsediyoruz. Bunun yerine, etrafta dolaşan küçük kovan robotlarıdır. Kendi başlarına özerkler. Yapmaları gereken belirli görevleri vardır. Bazıları temizliğe gidiyor, bazıları malzemelerin iyi durumda olduğundan emin oluyor, bazıları teslim edecek, bazıları bir araya gelerek belli bir kişi için belli bir görev yaratacak.

Bunu yapmak zorunda olmamızın nedeni, restoran endüstrisinde veya hizmet endüstrisinde girdinin bir grup insanın gelmesidir. Ne zaman gelecekleri hakkında hiçbir fikriniz yok, ne istedikleri hakkında hiçbir fikriniz yok, sonuçları, istedikleri yemeği ne zaman istedikleri hakkında hiçbir fikirleri yok. Üretim kurulumunda, bir endüstride, bunu zaten hesapladınız. Robotlar gitmeye hazır, neyin geldiğini, neyin çıktığını biliyorlar. Peki, bunu burada nasıl yapıyorsun? Rastgele gelen ve çıkan insanlar olduğunda ve zamanında, temiz, güvenli ve doğru ama en önemlisi kişiselleştirilmiş teslim etmek istediğinizde. Bu konuda çok kararlı olduğumuz diğer bir konu da, bir grup insana bakmıyoruz, size tek bir kişi olarak bakıyoruz. Her kişi bizim adreslenebilir pazarımızdır, bir grup insan değil, çünkü bir kişinin alerjisi vardır, belirli koşulları vardır ve yiyecekleri ulaştırmak için belirli yolları vardır. Bunlar, devreye girmeden ve istediğimiz herhangi bir teknolojiyi takmadan önce bir numarayı aldığımız gerçeklerdir.

GÖRMEK: En Hızlı: İşte internetin en hızlı olduğu eyaletler (Teknik Cumhuriyeti)

Bu kovan robotları, size mümkün olan en iyi şekilde hizmet etmek için orada olduklarından emin olmak için oradalar. Nereye gireceğinizi ve bir masaya oturacağınızı belirledik ve kovan robotları nerede olduğunuzu biliyor, size yiyecek teslim edecekler. Ama diyelim ki fikrini değiştiriyorsun, başka bir masaya gidiyorsun çünkü manzara daha iyi. Biliyorlar, geri dönüyorlar ve yeni masaya teslim ediyorlar. Kendi hayatınıza odaklandığınızdan emin olmak için oradalar ve biz de ortadan kaybolmak için oradayız. Dürüst olmak gerekirse, önünüzde olmak istemiyoruz. Bize ihtiyacınız olduğunda yanınızdayız, istemiyorsanız artık orada değiliz. Hizmet sektörünün bu konuda daha açık olduğunu düşündüğüm şey de bu. Ve eğer insanlarla bağlantı kurmak istiyorsanız, şimdi yapabilirsiniz. Etrafta koşuşturan, işlerin yönetildiğinden emin olmaya çalışan bir kişi yok. Yarın bir sonraki brokoliyi ne zaman alacağı konusunda endişelenen bir yöneticiniz yok. Ve hizmet sektöründe gördüğümüz konu bu, çok fazla stres ve çok fazla yaşam değil.

Karen Roby: Bu noktaya nasıl geldiniz? Lokanta sektörünün ya da hizmet sektörünün, yemek servisinin stresli olduğunu ya da bunun, bu ve bunun yüzünden bir kırılma noktasında olduklarını hepinizin farkına varmanızı sağlayan nedir? Demek istediğim, buraya nasıl geldin?

Haitham Al-Beik: Benim için her zaman insanlarla ilgiliyim. Her zaman insanların yaptıklarından memnun olduklarından emin olmakla ilgilidir. Hizmet sektörü benim günlük hayatımdı. Sabah ilk işim güzel bir kruvasanla bir espresso kahvem var, güne böyle başlıyorum. Ve orada çalışan insanlara her zaman nasıl hissettiklerini, işlerin nasıl gittiğini sorarım. Ve hizmet sektörüne bakarsanız, restoranlara bile, bu konuda, "Vay canına, bu endüstriyi değiştiriyor" açısından öldürücü bir ürün yok, muhteşem bir restoran yok. En son McDonald's'ta her şeyi sorguladıkları zamandı. Yeni malzemeler icat etmeleri, lojistiği değiştirmeleri, menüyü değiştirmeleri, hatta her şeyi nasıl teslim ettiğimizi değiştirmeleri gerekiyordu. Ve bunu gerçekten yaptılar çünkü gerekliliği ve maliyeti biliyorlar, marj çok fazla.

İşgücü maliyetleriyle ve insanlara ne kadar ödeyebileceğinizle ilgili sorunlarımız var, çünkü restoranlar zaten para kazanmıyor. İş modelinin değişmesi gerekiyor. Bunun zamanı geldi. Ve dürüst olmak gerekirse, özellikte gördüğüm restoranlar hakkında ne düşündüğümüz değişmeye başlayacak. İster hazır pazara odaklanın, ister bir akşam yemeği deneyimi olsun, ister bir şey almak için araba ile geçiyor olun. Bir süredir yaşadığımız bunu sizinle paylaşacağım, ancak odaklandığımız şey bu.

Gireceğimiz ilk adım, devam eden pazar. Ve gidilecek pazar, insanların, istedikleri son şeyin, gitmeleri gereken yerin ortasında rahatsız edilmek olduğu bir şeydir, yani bir yere gitmeleri, bir şeyler almaları ve sonra gidebilmeleri gerekir. Tipik olarak, şu anda sahip oldukları en iyi şey, otomat veya içinde kimsenin olmadığı bir kiosktur. Bir şey ödüyorsun, alıyorsun ve gidiyorsun. Ama bu istediğiniz bir deneyim değil. Sizin için tam anlamıyla orada yapılmış, size göre kişiselleştirilmiş ve yine de hazır değil, hareket halindeyken, gerçek zamanlı yiyeceklere ne dersiniz? İçeri giriyorsun, düşüyor, alıyorsun ve gidiyorsun. Bu, orada başlamak için yeni bir fırsat olarak pazara ilk girişimiz ve insanların yaşamlarında robotiği kabul etmeye başlamaları için kolay.

Karen Roby: Hiç şüphe yok ki, gerçekten heyecan verici bir sektör değişiyor.

Haitham Al-Beik: Kesinlikle. Bunu hizmet sektörüne getirdiğinizde, günlük hayatımızda robotiklere daha fazla maruz kalacağınızı da eklemek isterim. İnsanlar robotları düşünüyor, onları üretimde görüyorlar. "Vay canına, bunun bir parçası olmak istiyorum. Diğer insanlara nasıl daha fazla hizmet edebileceğimizi öğreneceğim, çünkü koşullarınız ne olursa olsun herkese eşit hizmet verilmeli," diyen çocuklar ve insanlar görmek istiyorum. her ne ise." Dolayısıyla bu, hizmet endüstrisini eğitim açısından, teknoloji açısından, lojistik açısından, birçok şey açısından geliştirmek ve yükseltmek için yeni bir dizi devrime ilham verecek. Yani bu gördüğümüz yerden çok büyük bir fırsat.

Ayrıca bkz.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/02/b1bed642-5c3b-45a0-83b4-6f3308cf3795/resize/770x/e76a16ec671af88732bcbdcf22a3cf4e/server-robot.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

TechRepublic'ten Karen Roby, Wings'in kurucusu ve CEO'su Haitham Al-Beik ile gıda endüstrisindeki otomasyon hakkında konuştu.&nbsp;

" data-credit="Resim: Lisa Hornung/kirill_makarov/Shutterstock">Yemek konsepti sunan robot

TechRepublic'ten Karen Roby, Wings'in kurucusu ve CEO'su Haitham Al-Beik ile gıda endüstrisindeki otomasyon hakkında konuştu.

Örnek resim: Lisa Hornung/kirill_makarov/Shutterstock

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*