Rocky Linux 8.4, CentOS dağıtımlarınızın yerini almak için resmi olarak mevcuttur

Rocky Linux 8.4 resmi olarak geldi. Jack Wallen, bu veri merkezine hazır Linux dağıtımı hakkında bilmeniz gerekenleri ve onu nasıl edineceğinizi açıklıyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/04/eff8abda-a6b8-4a43-88d0-eb26c582ce7d/resize/770x/db6324d264769ee80a8e47eb945edfd6/rockylinuxhero.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Jack Wallen">rockylinuxhero.jpg

Resim: Jack Wallen

Bazen teknolojinin gelişme hızına inanmak zor. Bir dakika Dağıtım X tüm öfke, bir sonraki bir parya haline geldi ve yolda her biri başarıya yol açabilecek sayısız çatal buluyoruz. Bu durumda, CentOS bir önemli yanlış adım ve kendimizi, aralarından seçim yapabileceğimiz fazlasıyla yedek parçaya sahip buluyoruz.

Açık kaynağın yolu budur; ikincisi kapanır, bir avuç daha yeni, daha iyi kapı açılır.

CentOS, birçok işletmenin artık güvenemeyeceği bir seçenek olmayı seçtiğinde, bu sürpriz olmadı. AlmaLinux ve Kayalık Linux ortaya çıktı. Beni şaşırtan şey, AlmaLinux'un Rocky Linux'u son derece yenmesiydi. Rocky Linux, CentOS'u ilk başlatan aynı beyler (Gregory Kurtzer) tarafından yönetilme soy ağacına zaten sahipti.

Ancak Kurtzer'in CentOS'u, "çok fazla erken" hatalarından kaçınmak için çok yavaş yayınlayacak olan metodik bir iş-kullanım senaryosu dağıtımı olarak nasıl yönettiğini hatırlayın. Buz gibi yavaş modeliyle CentOS her zaman kaya gibi sağlam bir sunucu dağıtımıydı.

GÖRMEK: Kullanmanız gereken 5 Linux sunucu dağıtımı (TechRepublic Premium)

Rocky Linux'un zamanını alması sürpriz olmamalıydı. O zaman şimdi ve Rocky Linux 8.4 resmi olarak indirilebilir ve kurulum. Artık Rocky Linux'u bir kapsayıcı görüntüsü olarak da kullanabilirsiniz ( liman işçisi merkezi veya Quay.io) veya aşağıdaki gibi bir üçüncü taraf bulut hizmetinde barındırılan Amazon Web Hizmetleri veya Google Bulut.

AlmaLinux ile birlikte bu sürüm, Red Hat Enterprise Linux 8.4'te bulunan aynı koddan oluşturulmuştur. Bu, RHEL ile çalışacaksa, Rocky Linux ile de çalışacağı anlamına gelir (ve bu önemlidir).

Beta kullanıma sunulduğundan beri Rocky Linux'u test ediyorum ve size her şeyin CentOS kadar etkileyici olduğunu söylemek için buradayım. Bir veri merkezinde veya bulut ana bilgisayarında RHEL tabanlı bir dağıtım dağıtmak isteyen herkes için Rocky Linux kesinlikle olağanüstü bir seçimdir. Betayı test edenler için hızlı bir yükseltme, onu tam sürüm 8.4 (Yeşil Obsidiyen) durumuna getirecektir.

Rocky Linux'a nasıl geçiş yapılır

Şu anda CentOS kullananlar ve Rocky Linux'a geçmenin kolay bir yolunu arayanlar için indirebilir ve çalıştırabilirsiniz. Migrate2rocky betiği. Yapmanız gereken bir şey, saat diliminizin ve saat/tarihinizin doğru olduğundan emin olmaktır, aksi takdirde wget betiği indiremez ve betiği CentOS sisteminize yükleseniz bile çalışmaz. Dosyayı kaydettikten sonra, şu komutla yürütülebilir izinler verin:

chmod u+x migrate2rocky.sh

Son olarak, komut dosyasını şu komutla çalıştırın:

sudo ./migrate2rocky.sh -r

Şaşırtıcı bir şekilde, betiğin tamamlanması o kadar uzun sürmüyor; donanımınıza ve ağ bağlantınıza bağlı olarak 10 dakikadan az. Komut dosyası bittiğinde, sunucunuzu yeniden başlatın ve Rocky Linux'un keyfini çıkarın.

uyarı

Bir veri merkezinde veya bulut sağlayıcısında dağıtım yapanların çoğu bunu sanal veya kapsayıcılı bir ortamda yaptığından, bu uyarı çoğu yönetici için sorun olmayacaktır. Rocky Linux'u çıplak metal üzerine kurmak istiyorsanız, şu anda güvenli önyükleme ile çalışamayacağını bilin. Rocky Linux'un arkasındaki ekip, yeni bir dağıtım üzerinde güvenli önyüklemeyi "önemsiz bir süreç" olarak tanımlıyor. Rocky Linux'un sonunda güvenli önyükleme ile çalışacağına dair güvence verdiler. Bu arada, Rocky Linux'u sanal/konteyner ortamında veya güvenli önyükleme devre dışı bırakılmış donanımda dağıtın.

Bu konuda ekip şunları söyledi:

"Birçoğunuzun Güvenli Önyükleme'ye bağlı olduğunu biliyoruz. Yeni bir işletim sistemi için Güvenli Önyükleme elde etmek önemsiz olmayan bir işlemdir. Bu işlem devam etmektedir ve şim-inceleme süreç çok yakında başlamalıdır. Rocky Linux 8.4 başlangıçta Güvenli Önyükleme desteği etkinleştirilmeden piyasaya sürülecek, ancak uygun paketler oluşturulduktan ve imzalandıktan sonra, Güvenli Önyükleme desteğine sahip Rocky Linux 8.4 için ikinci bir ISO seti yayınlanacak."

Özellikler

Rocky Linux 8.4, RHEL 8.4'te bulacağınız aynı özelliklere sahiptir, örneğin:

Ne için bekliyorsun?

Güvenli önyüklemenin Rocky Linux'a yüklenmesini beklemiyorsanız, artık tereddüt etmenize gerek yok. Akıştan kaçınmak için Red Hat Enterprise Linux için bu 1:1 ikili değişimi indirin ve dağıtın.

TechRepublic'in YouTube'da Teknik Çalışmayı Nasıl Yapılır'a abone olun Jack Wallen'dan iş profesyonellerine yönelik en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*