SaaS şirketi İK platformuna cinsiyet açısından tarafsız zamirler ekliyor

Yeni çalışanlar, iş arkadaşları tarafından nasıl ele alınmak istediklerini belirtmek için cinsiyet kimliğini ve kişisel zamirleri seçebilecekler.

Hibob'un insan kaynakları platformunu kullanan şirketler, yeni kişisel zamir özelliği sayesinde Ekim ayında Uluslararası Zamirler Günü'ne hazır olacak. Hizmet olarak yazılım şirketi, kişilerin kişisel zamirlerini şirketin İK platformu olan bob üzerinden seçmelerine izin veren yeni bir özellik başlattı. Kendisi ve kendisi arasında seçim yapmak yerine, çalışanlar, kendileri, kız, hir, zie veya zirself cinsinden cinsiyete göre olmayan zamirler de seçebileceklerdir.

Hibob üst düzey yöneticisi Ali Fazal, değişikliğin daha kapsayıcı olma arzusuyla motive edildiğini söyledi.

"Bob üzerindeki bu yeni özellikler – ikili olmayan cinsiyet kimliği özelliği ve tercih edilen zamir özellikleri dahil – şirketlerin çalışanlarına iş arkadaşları tarafından nasıl ele alındıklarını ve tanımlandıkları konusunda güç vermelerini sağlıyor." Dedi.

Zamir özelliği işe alım işlemleri sırasında görünür. Bir kişi yeni işe alım formları doldururken, birey cinsiyetini ve seçim zamirini seçme şansına sahip olacaktır. İK departmanı cinsiyetin ve zamirlerin listesini standartların ötesinde özelleştirebilir.

GÖRMEK: Performans incelemelerinizden en iyi şekilde yararlanmaya yönelik ipuçları (ücretsiz PDF)

Oradan, her bir kişinin tercih ettiği zamir bob profillerinde görünecek, böylece kuruluştaki diğer kişiler bu kişinin nasıl ele alınmasını istediğini bilmelidir. Bireyler, ortaklar veya çocuklar hakkında bilgi paylaşırken ikili olmayan cinsiyet ve zamir kategorilerini seçebilirler.

Hibob, bir hizmet olarak yazılım İK platformu satmanın yanı sıra, müşterilerine danışmanlık hizmetleri de sunmaktadır. Hibob ekibi İK liderlerinin bu yeni zamir özelliğini kullanmasına yardımcı olmak için bir rehber yazdı.

Fazel, şirketin kurucusu, İK başkanı veya baş insan subayı gibi liderlik ekibi üyelerinin bu girişimi ekibe tanıtmaları gerektiğini söyledi.

Yetkili, "Yöneticiler ve şirket liderleri için mümkün olan en iyi kültürü yaratmak için attığı adımlar hakkında konuşmak önemlidir ve kapsayıcılık bu değişimin büyük bir parçasıdır." Dedi.

Bazı insanlar tercih ettikleri zamirleri Twitter profillerine ve kendi zamirlerinizi seçme fikrini normalleştirmek için e-posta imzalarına ekler. Uluslararası Zamirler Günü 2018'de başladı ve her yıl Ekim ayının üçüncü Çarşamba günü gerçekleşir.

Nonbinary, cinsiyet kimliğini erkek ve kadın kategorileri dışında yaşayan insanları ifade eder. Örneğin, Booz Allen Hamilton'da kıdemli danışman ve tam yığın geliştirici ve Out in Tech'in DC bölüm başkanı Lianna Newman, nonbinary olarak tanımlar ve zamir kullanmaz, kendisi yerine "Lianna" olarak adlandırılmayı tercih eder.

Transseksüel ve nonbinary insanlar sıklıkla işte ayrımcılıkla karşı karşıya. Geleneksel İK formlarını gözden geçirmek, daha geniş bir kimlik kapsamını yansıtmanın bir yoludur.

Kapsayıcı bir kültür yetiştirmek

Zaman ve katılım, bordro ve performans modülleri gibi geleneksel bileşenlere ek olarak Hibob'un İK platformu, şirketlerin kulüpler ve hobiler de dahil olmak üzere çeşitli ve kapsayıcı bir kültür geliştirmelerine yardımcı olacak özelliklere sahiptir. Fazel, çalışanların hangi aktiviteleri sevdiğini bilmenin İK liderlerine ve yöneticilerine çoğunluktan ziyade tüm ekibin ihtiyaçlarını karşılayan takım faaliyetleri için seçim yapmalarına yardımcı olduğunu söyledi.

Fazel, "Takım üyelerinin hobilerine veya ilgi alanlarına bob aracılığıyla bakarken, yöneticiler her etkinliğin sadece erkeklere veya kadınlara değil, her cinsiyete nasıl hitap ettiğini görebilirler." Dedi. "Bu verilerle yöneticiler, başkalarını rahatsız ederken bazılarına hitap edebilecek etkinlikleri seçmek yerine, tüm üyelerin dahil edilmesine yardımcı olan kültür etkinlikleri için kararlar verebilirler."

Kulüp Görünümü aracı, çalışanların ortak ilgi alanları aracılığıyla bir araya gelmelerini sağlar ve yöneticilerin, çalışanların ve İK liderlerinin bir işletmedeki mevcut kültürü anlamalarına ve geliştirmelerine yardımcı olur.

Fazel, "Yeni işe alımların başlangıçta bağ kurma ve meslektaşları ile sosyalleşme şansı vererek kuruluşun günlük operasyonlarına daldırılmasını sağlıyor." Dedi.

Bob platformu İngilizce olarak bu yıl Fransızca ve Almanca seçenekleri ile sunulacak.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/30/b6662c9c-b43f-474c-8f13-0a06326675e8/resize/770x/d7ed8d0efc3f4755becf085ff7fa16a4/istock-38. = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Nadia_bormotova / Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Cinsiyet zamirleriyle kazak giyen gençlerin portreleri olan bir gökkuşağı çerçevesi - o, o, onları

Nadia_bormotova / Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*