Senato tasarısı ABD çip üretimini nasıl canlandırabilir?

Analistler, milletvekillerinin daha iyi eğitimi desteklemek ve yarı iletken bir ekosistem oluşturmak için uzun vadeli düşünmeleri ve para harcamaları gerektiğini söyledi.

istock-1223150089.jpg

Görsel: iStock / HQuality Videosu

Analistlere göre yarı iletken üretimi ve araştırması için önerilen yeni federal finansman iyi bir başlangıç ​​ancak ABD'nin eğitim, öğretim ve daha geniş ekosisteme de yatırım yapması gerekiyor. Politika yapıcılar, Amerika'nın çip üretiminde diğer ülkelere ayak uydurabilmesi için uzun vadeli yatırımlar planlamalıdır.

Amerika için CHIPS Yasası, 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasına eklendi ve senatörlerin artık iş için finansmanı onaylaması gerekiyor. Reuters, Mayıs ayı ortasında bunun için fon sağladığını bildirdi. yasa tasarısı üretim ve Ar-Ge teşviklerinde 39 milyar doları ve Ar-Ge programlarını uygulamak için 10,5 milyar doları içeriyor.

Semiconductor Industry Association'a göre, ABD 1990 yılında dünyadaki yongaların% 37'sini üretirken bu sayı şu anda yalnızca% 12'dir.

Forrester başkan yardımcısı ve araştırma direktörü Glenn O'Donnell, rekabeti güçlendirmek için bir miktar hükümet desteğinin gerekli olduğunu söyledi. Bu fatura uzun vadede yardımcı olabilir, ancak acil kıtlık konusunda fazla bir şey yapmayacaktır.

"Daha fazla tedarik geliyor – ve bu fonun yardımcı olabileceği yer burası – ancak yeni bir çip fabrikası kurmak en az iki yıl sürüyor," dedi. "Kıtlığın finansman ne olursa olsun 2023'e kadar sürmesini bekliyorum."

Yetmiş iki senatör ve temsilci CHIPS Yasası için Başkan Joe Biden'e bir destek mektubu gönderdiÇin Topluluğu Partisinin "yarı iletken tedarik zincirini yeniden yönlendirmek ve hakimiyet kurmak için agresif planları olduğunu, yarı iletken üretim sübvansiyonlarına 150 milyar dolardan fazla para akıttığını ve egemen (sic) küresel teknolojik güç olma çabalarına 1.4 trilyon dolar yatırım yaptığını" belirtti. Mektupta ayrıca Biden'dan orijinal teklifte bulunandan daha fazla fonu onaylaması yönünde çağrıda da bulunuluyor.

GÖRMEK: Küresel çip kıtlığı: Log sıkışıklığı dizüstü bilgisayarlardan ve arabalardan daha fazlasını tutuyor ve tatilleri mahvedebilir (TechRepublic)

Gartner Araştırma başkan yardımcısı Gaurav Gupta, Güney Kore, Tayvan ve Çin'in yerli çip üretimini teşvik etmek için teşvikler kullandığını söyledi.

"ABD için halihazırda bir maliyet dezavantajı var, bu yüzden burada endüstri için biraz destek görmek güzel," dedi. "Bu çabaların gerçekten başarılı olması için, politikalar ve desteğin uzun vadede tutarlı olması gerekiyor."

Gupta, Çin'in üniversitelerde mühendislik eğitimi ile yaptığı gibi, federal hükümetin çip üretimine ek olarak eğitimi de desteklemesi gerektiğini söyledi.

"Ayrıca, test ve paketleme dahil olmak üzere yarı iletkenlerin tüm tedarik zincirine odaklanmak önemlidir" dedi. "Bu alanlar, mevcut yonga kıtlığı durumundaki darboğazlar olmuştur."

Sonsuz Sınır Yasası, Amerika'nın gelişmiş üretimdeki rekabet gücünü artırmak için tasarlanmış bir başka yasa tasarısıdır. Mevzuat, teknoloji endüstrisi için üretim ve araştırma ve geliştirmeye nispeten dar bir odaklanma ve 120 milyar dolarlık bir fiyat etiketi ile başladı. Senatörlerin toplam fon miktarını 250 milyar dolara çıkardı ve Tik Tok'tan yaz Olimpiyatlarına kadar her şeyi kapsayan birçok ilgisiz değişikliğe tıkıldı. Tasarı artık ABD Yenilik ve Rekabet Yasası olarak adlandırılıyor.

Yarı İletken Endüstrisi Derneği, Sonsuz Sınırlar Yasası'na destek mektubunda tasarının ABD'nin rekabet gücünü artıracağını ve bir yetenek hattı inşa edeceğini söyledi.

Gupta, çip üretiminin genişlediği Güney Asya ülkelerinin de yatırım yapmaya devam edeceğini anlamanın önemli olduğunu söyledi. Bu, ABD'nin mevcut üretim seviyelerini korumak için hemen harekete geçmesi gerektiği anlamına geliyor.

"Artı, yarı iletken endüstrisinin son birkaç yılda geliştiği Asya ülkelerinin avantajı, tedarikçiler, satıcılar ve yetenekler de dahil olmak üzere güçlü bir destekleyici ekosistem geliştirmiş olmaları ve bunun kopyalanması zaman alıyor" dedi.

O'Donnell, bu faturanın ABD'nin üretim kapasitesini artırabileceğini söyledi, ancak asıl sorun küresel ekonominin zaman içinde serbest bir pazarı nasıl sürdürdüğü.

"Korumacı politikalar iyi bir fikri (daha fazla yerli yarı iletken üretimi) çok ileri taşıyabilir ve onu kötü bir fikir haline getirebilir" dedi.

O'Donnell, ulusal güvenlik çıkarlarını sağlamanın yanı sıra Çin ile ticaret savaşının da çözülmesi gerektiğini söyledi.

Intel Mart ayında Arizona'da iki büyük çip fabrikası kurmayı planladığını duyurdu. Intel ayrıca çiplere ihtiyaç duyan diğer şirketler için bir dökümhane olarak hizmet vermeyi planlıyor. Bu duyurunun bir kısmı, Amazon, Google, Microsoft ve Qualcomm'un bu yeni Intel Foundry Hizmetlerinin ortakları olabileceğini öne sürdü. Intel şu anda Dünya çapında 10 çip fabrikası Arizona, Massachusetts, New Mexico ve Oregon'daki siteler dahil.

O'Donnell, "Nihayetinde, herhangi bir ülkenin rekabet gücü, özel teşebbüsün durmaksızın yenilikçi olmasını gerektirir" dedi. "Devlet desteğinin asgari düzeyde olması gerekiyor, ancak bir ülke sektöre mali destekle tırmanırsa, diğerleri aynı şekilde yanıt vermeye zorlanacak."

O'Donnell, her iki ülkedeki liderlerin de uyumsuzluk için temel koşullar ve cezalar üzerinde anlaşmaya varmaları gerektiğini söyledi.

Senatör John Cornyn Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'ndaki bu değişiklik olarak 2020'de CHIPS Yasasını önerdi. Bu tasarının hedefleri şunları içerir:

  • Ticari yarı iletken üretim, montaj, test, paketleme ve gelişmiş Ar-Ge tesislerinin inşası, genişletilmesi veya modernizasyonu için bir hibe programı oluşturmak.
  • Savunma Bakanlığı, İstihbarat Topluluğu, kritik altyapı ve diğer ulusal güvenlik uygulamaları tarafından kullanılmak üzere gelişmiş, ölçülebilir güvenliğe sahip mikro elektroniklerin geliştirilmesini teşvik etmek için özel sektörle bir ortaklık programı oluşturun.
  • ABD'nin, müttefiklerinin ve ortaklarının mikroelektronikle ilgili politikalarında tutarlılığı, tedarik zincirleri dahil daha fazla şeffaflığı ve ihracat kontrolü ve doğrudan yabancı yatırım politikalarında daha fazla uyumu teşvik eden anlaşmalara ulaşmak için çalışacakları Çok Taraflı Mikroelektronik Güvenlik Fonu oluşturun.
  • Ulusal Bilim ve Teknoloji Konseyi içinde yarı iletken teknolojisi ve yenilik üzerine bir alt komite kurması için başkanı yönlendirin.
  • Araştırma yapmak, yarı iletken girişimleri finanse etmek ve bir ABD İmalat Enstitüsü Enstitüsü ve bir Ulusal Gelişmiş Ambalaj Üretim Programı yapmak için ulusal bir yarı iletken teknoloji merkezi kurun.

The Sonsuz Sınır Yasası ilk olarak 2020'de önerildi ve şu hedefleri belirledi:

  1. Yapay zeka, yüksek performanslı bilgi işlem ve gelişmiş üretim gibi temel teknoloji odak alanlarında temel araştırmalar yoluyla ABD'nin kritik teknolojilerdeki liderliğini güçlendirin.
  2. Bu tür alanlarda eğitimi iyileştirerek ve bu tür alanlara daha fazla öğrenci çekerek ABD'nin odak alanlarında rekabet gücünü artırın.
  3. Odak alanlarındaki ilerlemelerin ulusal hedeflere ulaşılmasına yardımcı olan süreçlere ve ürünlere hızlandırılmış bir şekilde çevrilmesi yoluyla federal olarak finanse edilen araştırma ve geliştirmenin etkisini artırın.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*