ServiceNow, AI ve analitiklerini Now Platformuna getiriyor

"Orlando" sürümü, çalışanların üretkenliğini ve verimliliğini artırmaya yardımcı olacak otomasyon içeren Now Intelligence özelliğine sahiptir.

5G, AI ve IoT kombinasyonu veri analizi için neden bu kadar güçlü olacak?
5G, AI ve IoT'yi birleştirmek, şirketlerin daha fazla veri toplamasına, daha hızlı analiz etmesine, daha doğru tahminlerde bulunmasına ve hızla harekete geçmesine yardımcı olacak.
http://www.techrepublic.com/

Yapay zeka hakkında daha fazla bilgi

Dijital iş akışı şirketi ServiceNow, "Orlando" Şimdi Platform Çarşamba günü. En son sürüm, normal platformun kolay uygulama oluşturma yeteneklerine sahiptir, ancak yeni dizi Now Intelligence tarafından desteklenmektedir yapay zeka (AI) ve analitik yetenekleri.

GÖRMEK: Özel rapor: Kuruluşta AI ve ML'yi yönetme (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

"Bu şirketi, BT hizmet yönetimi veya bir yardım masasını modernize etmenin bir yolu üzerinde bu ilk kullanım durumu üzerine kurduk. (Bu, bir tür sorunu olan birinden bir talepte bulunur ve çözümlenmesine yardımcı olmak için BT'den yardıma ihtiyaçları vardır, "ServiceNow ürün pazarlama başkan yardımcısı Kevin Murray dedi.

Murray, "Olayı yaratmak, bir teknisyen atamak ve sorunu gidermekle ilgili tüm iş akışı – ve hatta belki de bir değişiklik talebini kaydetmek – ServiceNow'un erken dönemiydi." Dedi. "BT, operasyonlar, yönetim, İK iş akışları, müşteri hizmetleri iş akışları, hatta güvenlik iş akışları gibi diğer iş akışı senaryolarına büyük ölçüde genişledik. Bunları bu departmanlarda yapıyoruz."

Orlando sürümü, çalışanların daha hızlı ve daha akıllıca çalışmasına olanak tanıyarak, kullanıcıların sürüme göre iş akışındaki sorunları tahmin etmelerine ve çözmelerine yardımcı olacak bilgiler ve öneriler sunuyor.

ServiceNow, Fortune 500 şirketlerinin yaklaşık% 80'ine entegre edilmiştir. Şirket, Nutanix, Acorio, Highmetric ve UnitedLex Now Platform Orlando'yu kullanıyor ve destekliyor.

Şirket yaptı Aralık 2019'da Now Platform'da son gelişmeler, geliştiricilerin Studio adlı kendi web tabanlı tümleşik geliştirme ortamı (IDE) yerine VS Code'da uygulama oluşturmalarına olanak sağlamak için entegrasyonu genişletmek

ServiceNow da son zamanlarda yeni liderliğe girdi, yeni CEO'su Bill McDermott'u seçtiBu yılın başlarında, ZDNet'ten Larry Dignan yeni CEO'nun şirket vizyonunu bildirdidijital dönüşüm ve müşteri / çalışan deneyimleri üzerine yoğunlaştı.

Now Platform'daki bu son güncelleme bu vizyonu temel alıyor gibi görünüyor.

Murray, "Daha büyük dijital dönüşüm konusu, yapay zeka, makine öğrenimi uygulaması ve bu istihbarat yeteneği gerçekten kendilerini farklılaştıran ve kam pazarlamamış olan şirketlerden daha hızlı pazarlanan şirketleri ayıran şeydir," dedi Murray .

Murray, "Bunu söylememin sebebi, bilgiyi yapmak için insanları kullanıyorsanız bilgileri işlemektir. Bu algoritmaları yorumlamak ve önermek için kullanırsanız, aslında herhangi bir şirket için iş sürecini hızlandırır."

"Bu, daha fazla pazara daha fazla ürün getirebilecekleri veya rekabetçi sorunlara daha hızlı yanıt verebilecekleri anlamına geliyor. Bir işletmenin nasıl çalışabileceği ve hatta onlar için yeni gelir modelleri bulabildiği ölçüde gerçekten önemli bir oyun değiştirici."

Platform Orlando sürüm özellikleri

ServiceNow, Now Platform'una altı aylık artışlarla yeni sürümler yayınlayarak, her baskıyı şehirlerden sonra alfabetik olarak adlandırıyor. Orlando, New York, Madrid ve Londra olmadan önce Murray dedi.

En son Orlando sürümündeki bazı önemli güncellemeler:

Analytics çözümleri

Bu yeni araç, akıllı önerilerle kullanıcıların bulutlarının maliyetini optimize etmelerine yardımcı oluyor. Öneriler, en iyi kaynakları seçerken ve etkili kullanım politikaları uygularken, çalışanların çalışma saatleri içinde kullanımı yönetmelerine yardımcı olur.

  • Gelişmiş Risk Değerlendirmeleri

Bu özellik ön hat çalışanlarının günlük işlerinde çeşitli riskleri değerlendirmelerine yardımcı olur, böylece ikinci hat çalışanları organizasyondaki operasyonları ve diğer riskleri analiz ederken değişikliklere kolayca uyum sağlayabilirler.

  • Yazılım Maruz Kalma Değerlendirmeleri

Yazılım özelliği, güvenlik açığı ve BT ekiplerinin, güvenlik açığı bulunan yazılımları, aygıtları ve sunucuları bularak ve daha sonra düzenli BT iş akışları aracılığıyla değişiklikleri teşvik ederek sıfır gündeki güvenlik açıklarının olası etkilerini en aza indirmesini sağlar.

İstihbarat çözümleri

  • İşe Atama için Ajan İlişkisi

Çözüm, müşteri hizmetleri ekiplerinin, müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olabilecek akıllı bağlam yoluyla en iyi kişiye iş atamalarını sağlar. Bu istihbarat, belirli bir müşteriye hizmet vermek için belirli bir ekibe veya daha önce müşteriyle çalışan acentelere ve daha fazlasına bir proje atamayı içerir.

  • Doğal Dil Anlayışına Sahip Sanal Ajan

Güncellenen bu özellik, Madrid ve New York Now Platform sürümlerinde kaydedilen ilerlemeyi sürdürerek NLU modellerinin oluşturulmasını ve yönetilmesini kolaylaştırıyor.

Bu çözüm, bir ekip içinde ölçekte platform içi geliştirme için standart DevOps araçlarına destek sunar. Bu yetenekler geliştirici işbirliğini ve basitleştirilmiş dağıtım süreçlerini içerir.

Mobilite çözümleri

  • Mobile Agent geliştirmeleri

Bu geliştirmeler, servis masası aracılarına ve operatörlerine yerel mobil deneyimler getirerek, sorunları istedikleri zaman ve herhangi bir cihazda çözmelerine olanak tanır.

  • Mobil Marka Bilinci Oluşturma ve Analiz

Bu özellik, Now Mobile kurumsal deneyiminin müşteri markalı bir ortamda yapılandırılmasını sağlayarak, işe alma, yeni işe alma ve çalışanların en sık kullandığı hizmetlerde daha derin katılım ve analitik sağlar.

  • Mobil Hedefli Kampanyalar

Bu çözüm, departman ve iş türü gibi profil bilgilerinin kullanılmasıyla çalışanlara doğrudan mobil cihazlarına önemli ve ilgili bilgiler verir. Bu çözümün amacı, servis masası ile teması azaltmaya ve çalışanların iletişim memnuniyetini artırmaya yardımcı olmaktır.

Daha fazla bilgi için göz atın ServiceNow, CEO'ları mahkemeye çıkarmayı, kullanım durumlarını BT'nin ötesine taşımayı ZDNet üzerinde.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/10/f4e4db14-1db2-42fe-9e15-4ec8aa31fd72/resize/770x/ddbd8bdcc889bec4dc914a8402bfba96/servic-or- -1.jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: ServiceNow "rel =" noopener noreferrer nofollow ">servicenow-orlando-ürün-birincil-1.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/10/f4e4db14-1db2-42fe-9e15-4ec8aa31fd72/resize /770x/ddbd8bdcc889bec4dc914a8402bfba96/servicenow-orlando-product-primary-1.jpg

Resim: ServiceNow

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*