ServiceNow CEO'su, kurumsal ofislerin önemli bir şekilde değişmesi gerektiğini söylüyor

Şirketler, kurumsal ofis alanı hakkındaki düşüncelerini kökten değiştirmeli ya da çalışanlarını ve müşterilerini yabancılaştırma riskiyle karşı karşıyadır.

<a href = "https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/23/248ce87c-8023-4483-8f4d-b1b98721b95e/resize/770x/3951dc8a13c00152fdf76798f8711b2d/shutterstock-91893407 "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: Everett Koleksiyonu / Shutterstock ">Masalarında çalışan insanlarla eski ofis binası iç

Resim: Everett Koleksiyonu / Shutterstock

Çağında melez çalışma bu bizde, şirketlerin ofis alanlarına nasıl yaklaştıklarını önemli ölçüde yeniden düşünmeleri gerekiyor. ServiceNow CEO'su Bill McDermott, şirket sırasında bir grup analist ve muhabir Bilgi 2021 olayı, "Artık kimse ofiste oynamak istemiyor."

Kurumsal ofis binaları, var oldukları sürece, işçilerin günlük görevlerini yerine getirmeleri ve yöneticilerin bu görevlerin tamamlanmasını sağlaması için yerler olmuştur. Bu iki temel amaç, tesis ister küçük bir banliyö ofisi veya büyük bir kurumsal kampüs olsun, ister bina tekli ofislerle dolu veya açık bir kat planına sahip olsun veya ofis mühendisler, muhasebeciler, grafik tasarım veya Yukarıdakilerin hepsi. Yine de Bob Dylan şarkıda ölümsüzleştirilirken, "değiştikleri zamanlar." Ve zamanı geldi.

GÖRMEK: Evden çalışmak: İşletmenin geleceği uzak (ZDNet / TechRepublic özelliği) | Evden çalışma: Uzaktan nasıl doğru yapılır (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Dijital dönüşüm Covid-19 ile buluşuyor

Sayesinde bulut hizmetleri, internet üzerinden Işbirliği araçları, BT'nin tüketiciye uyarlanması ve bir sürü başka dijital dönüşüm teknolojileri, şirketlerin artık temel görevleri yerine getirmek için çalışanları merkezi bir konumda barındırmaları gerekmiyor. Neredeyse% 100 uzaktan çalışmaya geçiş, Kovid-19 pandemisi, bunun özellikle bilgi çalışanları için doğru olduğunu gösterdi.

Ve konuştuğum her şirket yöneticisi, hibrit ve uzaktan çalışmanın yeni normalimizin bir parçası olmasını bekliyor. Örneğin, sorulduğunda şirket, pandemiden sonra çalışanlarına uzaktan çalışma olanağı sunmaya devam edecektir., TechRepublic'in CIO jürisinin% 100'ü "Evet" dedi.

Dolayısıyla, yukarıda anlattığım ofisin ilk amacı, gerçekleştirilecek görevler için fiziksel bir yer sağlamak artık geçerli değil.

Yöneticilerin işçilerin görevlerini tamamlamasını sağlamasına izin veren ikinci amaç ne olacak? Yine teknoloji bunu çözdü. Nereden yazılım geliştirme Halkla ilişkiler kampanyası lansmanlarına, günümüzün proje yönetimi araçları, ofis üretkenliği uygulamaları ve kurumsal yazılımlar, yöneticilere ve iş liderlerine çalışan üretkenliği hakkında her zamankinden daha fazla içgörü sağlıyor.

Salesforce'un araştırması gösteriyor ki, Uzaktan çalışanların çoğu aslında daha üretken ve iletişimseldir. Benzer şekilde, Prodoscore Araştırma Konseyi'nin (PRC) Mart 2021 raporunda, çalışan üretkenliği aslında 2020'de arttı hatta çok daha fazla insan evden çalışıyordu.

Böylece, ofis binasının ikinci geleneksel amaçlı sessizliğini de yargılayabiliriz.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma kalıcıdır: Bu sekiz strateji onu herkes için daha başarılı hale getirebilir (TechRepublic)

Ofislerimizi işbirliğine göre yeniden şekillendirmek

Soruyu akla getiren şey, gelecekte fiziksel ofisler olacak mı? Cevap, en azından öngörülebilir gelecek için "evet". Zoom ve Survey Monkey tarafından Şubat ayında yapılan bir ankette, Uzaktan çalışanların% 65'i zamanlarını evden çalışma ile ofise gitme arasında bölmeyi tercih ediyor.

Ancak ofisin işlevi hakkındaki düşüncelerimizin çarpıcı biçimde değişmesi gerekiyor.

McDermott, 2024 yılına kadar işgücünün% 75'inin Y kuşağı veya daha genç nesilden geleceğini, bu insanların "onları en üretken kılacak şekilde" çalışmak istediklerini ve "harika bir deneyim için esneklik istediklerini belirtti. "

McDermott, "Ofis binalarını bilgisayar veya akıllı telefon gibi düşünüyorum" diye ekledi. "Bu bir araçtır. Ve eğer bu araç sizi meslektaşlarınızla bir araya getirebilir ve fikir üretebilir, işbirliği yapabilir, yenilik yapabilir … harika. Ancak, meşgul görünen bir zaman çizelgesini delerek boğa ağına sıkışarak zamanlarını boşa harcamak istemiyorlar."

McDermott'un duyguları, pandemi sırasında yapılan çok sayıda çalışma ile destekleniyor.

Bir Morning Consult ve Verizon tarafından yapılan Mart 2021 anketi her 10 Amerikalıdan 7'sinin şu andan itibaren haftada en az 1-2 gün uzaktan çalışmak istediğini gösterdi. Salesforce tarafından Mayıs ayında yayınlanan araştırma ankete katılanların% 59'unun hibrit çalışmanın "psikolojik sağlıklarını iyileştireceğine" ve% 54'ünün "fiziksel sağlıklarını iyileştireceğine" inandığını bulmuştur. Bir LiveCareer'den Ocak anketi çalışanların yaklaşık üçte birinin (% 29) artık uzaktan çalışmalarına izin verilmediği takdirde işten ayrılacaklarını bulmuşlardır.

McDermott, esnek, hibrit bir çalışma modelini benimsemeyen şirketler için tehlikeyi iki aşamalı olarak tanımlıyor.

Birincisi, müşteri deneyimlerine zarar verme riskini alırlar.

McDermott'un dediği gibi, şirketler önce 3 Michelin yıldızlı bir çalışan deneyimi yaşamadan Michelin 3 yıldızlı bir müşteri deneyimine sahip olamazlar.

İkincisi, en iyi yetenekleri kaybetme veya işe almama riskiyle karşı karşıyadırlar.

McDermott, "En iyi yetenekleri çekmek istiyorsanız, bu şirketleri yönetme şeklinize esneklik kazandırmanız gerekecek," dedi. "Bilgi teknolojisi endüstrisine ve belirli ServiceNow'a yepyeni bir nesil çekmek istiyoruz ve bunların hepsi Haydarabad'a, San Diego'ya veya Santa Clara'ya taşınamayacak. Chicago'da olabilirler. İçinde olabilirler. Atlanta. Miami'de olabilirler. Houston'da olabilirler. Austin'de ve dünyanın birçok yerinde olabilirler. "

Ayrıca bakın

Editörün Notu: Bu makale ilk olarak ZDNet'in Monday Morning Opener serisinin bir parçası olarak yayınlandı. TechRepublic ve ZDNet, Red Ventures'a aittir.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*