Siber güvenlik cinsiyet boşluğunu kapatmak ABD ekonomisini 30 milyar dolar artıracak

Siber güvenlik işlerinde çalışan kadınların% 82'si endüstrinin cinsiyet önyargısı sorunu olduğunu kabul ediyor. Bunu düzeltmek sadece moral ve güveni arttırmakla kalmaz, aynı zamanda siber güvenlik endüstrisinde ekonomik bir artışa neden olur.

Siber güvenlik becerileri boşluğunu çözmek için neden AI ile bir denge kurmalıyız?
Yapay zeka ile bir denge kurarak siber güvenlik becerileri boşluğu nasıl çözülür?
http://www.techrepublic.com/

Ciddi bir cinsiyet farkı var siber güvenlik, kadınlar rollerin dörtte birinden daha azını işgal ediyor. Ancak, ABD siber güvenliğinde çalışan kadınların sayısı erkeklerinkine eşit olsaydı, sektörün ekonomik ayak izi 30,4 milyar dolar artacaktı, bir Tessian raporu bulundu.

Kadın siber güvenlik profesyonellerinin çoğunluğunun endüstrinin, Birleşik Krallık'takilerin% 49'una kıyasla, endüstrinin cinsiyet yanlılığı sorunu olduğunu söylediği için, sorun ABD'de çok daha kötüdür.

İngiltere'de ücret farkı% 19 oranında daha kötü. ABD'nin siber güvenlik için cinsiyet farkı% 17'dir. Kadınların maaşları ABD'de erkeklerin maaşlarına eşit olursa, ekonomiye 12,7 milyar dolar daha eklenir, Tessian'ın Siber Güvenlik Raporu 2020 bulundu.

GÖRMEK: BT liderlerinin işyeri çeşitliliğine ulaşma kılavuzu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

İronik olarak, siber güvenlik işgücünde beceri eksikliği var; % 145 büyümesi gerekiyor Mevcut küresel talebi karşılamak için bir ISC2 raporu bulundu.

KPMG'deki eski CISO'dan Carolann Shields, "İhtiyaç buluşun anasıdır. Açık pozisyonların sayısının vurgulanması ve bu becerilere sahip kadınların sektör içinde ve dışında olduğunu vurgulamak ilk adımdır" dedi. "Gerçek şu ki, kadınlar için kariyer yapabildiklerini ve gerçekten ilerleyebileceklerini hissettikleri bir ortam yaratmadığınızda nüfusun% 50'sini kesiyorsunuz."

ABD ve İngiltere'deki 4 milyon iş boşluğuna rağmen, siber güvenlik endüstrisi hala 107.7 milyar dolar ve 28.7 milyar € değerinde. Bununla birlikte, siber güvenlikteki kadın sayısı erkeklerinkine eşitse, bu rakamlar 138.1 milyar $ ve 41.3 milyar € 'ya sıçrayacaktır.

Bununla birlikte, "Bunun çoğu, aynı seviyedeki erkek ve kadınlardan aynı işi yapan ve farklı bir miktar ödenmeyen. Bu genellikle cinsiyetler arası ücret boşluğu hakkında yaygın bir yanlış anlama gibi," dedi Tessian CFO'su Sabrina Castiglione.

Castiglione, "Bu endüstrilerdeki kadınların daha genç veya daha idari görevlerde ya da daha düşük maaşlarda daha az teknik rollerde olma eğiliminde olduklarını sık sık görüyorsunuz." Dedi.

Rapora göre kadınların bu yüksek profilli rollerde yer almamalarının en büyük nedeni siber güvenlik imaj sorunu.

Siber güvenlik resmi

Katılımcıların% 42'si endüstrinin havalı veya heyecan verici olmadığını söyledi; ve araştırmaya katılan kadınların yarısı, medyadaki sektör temsillerinin daha fazla kadını siber güvenlik mesleklerini keşfetmeye teşvik etmek için değişmesi gerektiğine inanmaktadır.

Bu görüntü sorunu, birçok kadının siber güvenlik ortamına girmemesinin önemli bir nedenidir. 25-34 yaş arasındaki daha genç katılımcılar, siber güvenlik konusundaki olumsuz algıların giriş için en büyük engel olduğunu belirtmiştir.

Castiglione, "Bunlar kadınlar için çok çekici endüstriler değil." Dedi. "Genç nesil anketli siber güvenlik, yaşlı insanlardan çok daha az havalı bir endüstri olduğundan, kadınlar genellikle onlara geç geliyorlar.

Castiglione, "Ancak bunun anlamı, daha sonra kariyerlerinde siber güvenliğe gelen insanların bu görev süresini oluşturmak için daha az zamanları olması." "Bu daha sonra kıdem düzeylerine ve sonuç olarak ücret boşluklarına da yansıyor.

"Şirketlerin yapabileceği en önemli şeylerden biri, bunun kapüşonlu, bodrumda, bilgisayarda oturan ve asla gün ışığını görmeyen bir adamdan daha fazla olduğunu göstermek."

Ankete göre, katılımcıların% 23'ü rol modellerinin eksikliğinin kariyerlerinin başında karşılaştıkları bir zorluk olduğunu ve% 26'sının daha çeşitli rol modellerinin daha fazla kadını siber güvenlik rollerine teşvik edeceğini söyledi.

Rapor, kuruluşların bu algıları ortadan kaldırmanın ve daha fazla kadını siber güvenliğe çekebilmesinin birkaç yolunu ana hatlarıyla ortaya koydu.

İşe alırken becerilere odaklanın

Castiglione, "Tüm (teknoloji) endüstrilerinde her iş bilgisayarın ve kodlamanın arkasında değildir. Bu şirketleri bir araya getirmek için gerekli yaratıcı beceriler vardır." Dedi. "Bir şirket içindeki bu çeşitlilik gerçekten değerlidir. Birisi teknik bir yolda olmasa bile, siber güvenlik endüstrisinde gerekli olan her türlü beceri vardır."

Çalışma düzeylerindeki kadınlar, rollerinde başarılı olmak için en önemli becerilerden bazıları olarak analitik düşünme (% 45), yaratıcı düşünme (% 24) ve işbirliğini (% 21) gösterdi.

Organizasyonlar, iş için gerekli teknik olmayan becerileri vurgulayarak ve bu becerileri araştırmakla, sektöre katılmaları için daha fazla kadını hedefleyebilir.

Siber güvenliğin geleceğe dönük olduğunu vurgulayın

Kuruluşların siber güvenliğe daha fazla kadın getirebilmesinin bir başka yolu, siber güvenliğin geleceğe yönelik doğasını vurgulamaktır. Ankete katılanların neredeyse tamamı (% 93) işlerinde kendilerini güvende hissettiklerini söyledi. otomasyon ile değiştirilen işler.

Raporda, kadınlar sektöre katılma nedenlerini, heyecan verici ve yenilikçi projeler üzerinde çalışma kabiliyeti (% 63) ve siber güvenliğin bugün en önemli sektörlerden biri olduğu inancını (% 56) belirtti.

İş tanımlarında bu avantajları vurgulamak, daha fazla kadını siber güvenlik işleri için başvurmaya teşvik ederek "kapüşonlu hacker" anlayışını kaldırabilir.

metodoloji

Tessian anketi yürütmek için Fikir Konuları'nı görevlendirdi. Raporda, sektörde yaşadıkları zorlukları ve deneyimleri belirlemek için siber güvenlik alanında 200 kadın (İngiltere'de 100, ABD'de 100) araştırıldı. Katılımcılar CISO, ağ mühendisi, güvenlik mimarı, olay yanıtı, penetrasyon test cihazı, güvenlik analisti ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli siber güvenlik meslekleri düzenlediler.

Siber güvenlikte cinsiyet eşitliğinin ekonomik etkisini bulmak için Tessian, Ekonomi ve İş Araştırmaları Merkezi'ni de görevlendirdi.

Daha fazla bilgi için göz atın 2020'de siber güvenlik sektörünü vuracak 4 ana eğilim TechRepublic.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2018/11/26/a039f651-6881-4146-a739-05f15866e275/resize/770x/5dfd5e22cfdcf55fc2cbac10bb060fb9/istock-60960.60960.60960.60 "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" oatawa, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">istock-960937636-1.jpg "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2018/11/26/a039f651-6881-4146-a739-05f15866e275/resize/770x/5dfd5e22cfdcf55fcbb9109109 /istock-960937636-1.jpg

oatawa, Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*