Siber suçlular her yıl 1,5 trilyon dolarlık komisyon veriyor

Atlas VPN'den yapılan araştırma, suçluların ağının her yıl teknoloji devleri tarafından elde edilen geliri aştığını ortaya koydu.

Dark Web ve kripto para birimi siber suçların yayılmasına nasıl yardımcı olur?
BM Siber Suçlar Şefi Neil Walsh, şifreleme ve blok zinciri gibi teknolojilerin uluslararası insan haklarını korumak için nasıl gerekli olduğunu ancak siber suçlular tarafından sömürüldüğünü açıklıyor.
http://www.techrepublic.com/

Siber şu anda milyar dolardan fazla şirket yapıyoruz Atlas VPN'den yeni bir araştırmaya göre. Şirketten araştırmacılar, siber saldırıların toplamda suçluların her yıl 1,5 trilyon dolardan fazla gelir elde etmelerine yardımcı olduğunu keşfetti.

Siber Suç, bu eylemleri yerine getirmek için kullanılan teknolojiden bile daha kazançlı, Apple, Amazon, Facebook, Tesla ve Microsoft'un gelirleri 2019'da toplam 761 milyar dolar getiriyor.

Atlas VPN baş işletme görevlisi Rachel Welch, "Giriş maliyetleri nispeten düşük ve karı geleneksel suçlarınkini aşan her şey göz önüne alındığında, siber suçlar çoğu suçlu için çekici bir seçimdir. Bu nedenle, siber suç davalarının 2020'de yeni zirvelere ulaşmasını bekleyebiliriz." Dedi. .

GÖRMEK: Fidye Yazılımı: BT uzmanlarının bilmesi gerekenler (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Rapor, kazançlı siber suç işini, fidye yazılımı, hizmet olarak siber suç, veri ticareti, ticari sırlar veya IP hırsızlığı ve yasadışı çevrimiçi pazarlar dahil olmak üzere beş farklı siloya ayırdı.

Ransomware, bilgisayar korsanlarına her yıl yaklaşık 1 milyar dolar kazandırırken, hizmet olarak siber suçlar yılda 1,6 milyar dolar kazanabiliyor. Hizmet olarak siber suçlar veya suç eşyalarında, suçlular hizmetlerini veya araçlarını başkalarının kullanması için sunar ve bu saldırılar genellikle Truva Atları, DDoS saldırıları ve hatta kimlik avı e-posta kampanyalarını içerir.

Dark Web'de veri satışı, siber suçlular için de oldukça kazançlı hale geldi. Raporda, bilgisayar korsanlarının çalınan kredi kartı numaraları, banka hesabı bilgileri veya özel bilgiler gibi kişilerin kişisel verilerini satarak yılda yaklaşık 160 milyar dolar kazandıkları belirtiliyor.

Siber güvenlik firması IntSights'ın baş güvenlik görevlisi Etay Maor, birkaç nedenden dolayı siber suçluların gerçekte ne kadar para kazandıklarını tahmin etmenin zor olduğunu söyledi. İlk olarak, doğrudan "siber suç" kategorisine girenleri bilmek zordur.

"Hangi kategorileri dahil ediyorsunuz veya hariç tutuyorsunuz? Örneğin – Dark Web'de uyuşturucu satmak. Bu siber suç mu? Yalnızca doğrudan geliri sayıyor musunuz? Gerçekten IP'nin çalındığını ve ne kadar satıldığını biliyor musunuz?" dedi.

Siber suç gelirinin bir diğer karmaşık yönü, çoğunun değer açısından çılgınca uçucu olan kripto para biriminde birikmesi ve tutulmasıdır. Maor'a göre, kripto para piyasaları 9 Mart'ta 26 milyar doların üzerinde para kaybetti, çünkü yatırımcının COVID-19'un yayılması ve Rusya ile Suudi Arabistan arasında bir petrol fiyatı savaşının başlaması korkusu yoktu.

Bitcoin tek başına bir günde değerinin% 10'unu kaybetti ve XRP gibi diğer kripto para birimleri ve BitcoinCash ve Ethereum da büyük kayıplar yaşadı.

"Suçlu forumlardaki yeraltı konuşmasına dayanarak, IntSights araştırmacıları iki sonucu öngörüyor: Çalıntı kredi kartları ve kimlik bilgileri dahil olmak üzere cezai mal ve hizmet ticaretinde geçici bir yavaşlama ve maliyetler düşükken kripto para alımındaki artış. dijital madeni para muhtemelen suçluların yerel para birimlerine ve fiziksel ürünlere yatırım yaptıkları dünyanın daha istikrarlı bölgelerinde gerçekleşecek. " Maor son bir raporda yazdı.

"Dünyanın daha fakir bölgeleri, siber suçlarda önemli ölçüde daha fazla istikrarsızlık ve yavaşlama yaşayacaktır çünkü tehdit aktörleri bölgesel para birimlerine daha az yatırım yapmışlardır. Latin Amerika, geçici bir yavaşlama yaşayabilecek bir bölgenin en iyi örneğidir."

Atlas VPN'den araştırmacılar, kovuşturmalı siber suçluların verilerini incelediler ve duruma, bir grup içindeki sıralamaya ve saldırıların karmaşıklığına bağlı olarak çok çeşitli gelirler olduğunu buldular. Bazı siber suçlular yılda yaklaşık 45.000 dolar getirirken, diğerleri 2 milyon dolardan fazla komisyon alabilirler.

"Bazıları hala tipik bir hacker'ın karanlık bir odada kapüşonlu bir adam olduğuna inanıyor. Günümüzde siber suçlu grupları işe almaktan yöneticilere kadar her şeye sahip. Bazı gruplarda hacker grubunun iyi bir üne sahip olduğundan emin olan kamu personeli var." rapor eklendi.

"Hackerlar çalınan mallarının çoğunu itibarın önemli olduğu Dark Web'de satıyorlar. Her şey göz önüne alındığında, giriş maliyetleri nispeten düşük ve kârlar geleneksel suçlarınkini aşan siber suçlar, suçlular için cazip bir seçim. diyelim ki hırsızlık veya silahlı soygundan daha siber saldırılar. "

Siber suç kıyafetleri artık kodlayıcılardan ve çağrı merkezi çalışanlarından veri madencilerine ve kara para aklama uzmanlarına kadar çok sayıda çalışanla sofistike operasyonlardır.

Ayrıca bakınız

Siber güvenlik ve güvenli ağ kavramı. Veri koruma, gdrp. Dijital entegre devrede kilitli parlayan fütüristik artalanları. "Data-original =" https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/02/04/1b52ce8a-6491-4da1-9936-a60cfeeffd58/resize/ 770x / 4ad936826b70d83cf9069977d6bb2414 / siber-foto-ile-lock.jpg

Resim: Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*