Şirket politikası koleksiyonu, işe alımdan ay ışığına kadar her şeyi kapsar

Mevcut prosedürleri güncellemek ve yeni sorunları ele almak için şirket politikalarını gözden geçirmek her zaman iyidir.

Başarılı bir iş yürütmenin anahtarı hem çevik hem de hazırlıklı olmaktır. Temel şirket politikalarını uygulayarak, iş liderlerinin beklenmedik ihtiyaçlara cevap vermek için daha fazla zamanı olacaktır.

Ayrıca, gittikçe daha fazla çalışan uzaktan çalışma hizmetine geçiş yaptığında, şu anda yürürlükte olan prosedürleri ve gereksinimleri gözden geçirmek için iyi bir zamandır. Çalışma alışkanlıklarındaki bu değişim çalışanlara ay ışığı, uzaktan çalışma ve siyasi faaliyetle ilgili yükümlülüklerini hatırlatma fırsatı yaratıyor. Yöneticiler de politikaları güncellemek ve gerektiğinde haber eklemek için bu zamanı alabilir.

TechRepublic Premium'un bu politika koleksiyonu, işe alım sürecinden ihbar korumalarına kadar her konuda yardımcı olabilir.

Giderek daha fazla çalışan telekomünikasyon yapmak istiyor ve şirketler bunu çoğu insan için standart bir seçenek haline getirmeye hazır. Düzenli veya ad hoc tele-çalışma yönetiminin anahtarı açık bir politikada sunulmalıdır. Şirketler, işveren ve çalışan için beklentileri belirleyen kapsamlı bir uzaktan çalışma politikasına sahip olmalıdır. Bu politika iletişim, toplantılar, performans değerlendirmeleri, güvenlik ve ekipman ihtiyaçlarını kapsar.

TechRepublic Premium'da görüntüle

Bu politika, iş adaylarının tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışanlar veya geçici, gönüllü, stajyer, sözleşme, danışman veya açık deniz rolleri de dahil olmak üzere koşullu çalışanlar olarak taranmasına yönelik yönergeler sağlar. Adayların istihdam için düzenleyici ve koşullu gereklilikleri yerine getirmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca dokümantasyon gereklilikleri, arka plan kontrolleri yürütme yöntemleri ve diskalifiye gerekçeleri de içerir. Bu politika, hem işe alım sürecini yöneten yöneticiler hem de açık bir süreç ve beklentiler ortaya koyduğu için bir kuruluşa katılmak isteyen kişiler için yararlıdır.

TechRepublic Premium'da görüntüle

Tam zamanlı, dokuzdan beşe kadar bir işin yanı sıra, birçok BT uzmanının bugünlerde bir yan acele var. Günlük işleri olan çoğu geliştirici, yüklenici olarak çalışarak kazançlı bir ikinci maaş yapabilir. Birden fazla işte çalışmak, doğru politikalar uygulandığı sürece, kişinin birincil işvereni veya çalışanın tam zamanlı işi için bir risk oluşturmaz. Bu politika, ay ışığı kurallarının kişi ve kuruluş için adil olmasını sağlamak için yerine getirilmesi gereken şartları belirler.

TechRepublic Premium'da görüntüle

Çalışanlar yerel, eyalet ve ulusal işlerden haberdar olmaya teşvik edilir, ancak çalışma süresi boyunca siyasi faaliyetler asla iyi bir fikir değildir. Meslektaşları çalışma zamanı boyunca siyasi faaliyetlere katılmaya teşvik etmek de uygun değildir. Bu çalışan politik faaliyet politikası, bir kuruluşun politik bağlantıdan bağımsız olarak tüm çalışanların, müşterilerin, satıcıların ve ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için uygulayabileceği kuralların temel bir taslağını sağlar. Bu politika, İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği de dahil olmak üzere çeşitli standart belirleyici otoriteler tarafından oluşturulan en iyi uygulama fikir birliğini temsil eder.

TechRepublic Premium'da görüntüle

Kıta Kongresi, iki Deniz Kuvvetleri Komutanı Kıta Donanması Başkomutanı tarafından İngiliz savaş esirlerine işkence çağrısında bulunduklarında ilk beyaz çırpıcı koruma yasasını kabul etti. O zamandan beri, erkekler ve kadınlar devlet dairelerinde, şirketlerde ve sağlık sisteminde yasadışı ve etik olmayan davranışlara dikkat çekti. Kurumsal liderler bilgi uçurucuları koruyamadıklarında, gelirlerini ve müşterilerini kaybetme riskiyle itibar kazanırlar. Bu politika, ihbarcıların bildirdiği sorunlara nasıl yanıt verileceği, misillemeye karşı korumalar ve uygulanması gereken izleme hakkında yönergeler sağlar.

TechRepublic Premium'da görüntüle

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*