Şirketinizin sağlığının yatırım getirisi nedir?

Çalışanlara sağlıklarını iyileştirmeleri için kaynaklar sağladığınızda, potansiyel faydalar arasında artan katılım, daha sağlıklı ekip üyeleri, daha az devamsızlık ve daha düşük sağlık hizmetleri maliyetleri bulunur.

egzersiz-uzaktan çalışan.jpg

Resim: Shutterstock/Gorodenkoff

Geçen bir buçuk yıl o kadar çok iş gücü eğilimini beraberinde getirdi ki takip etmek zor:

  • Şirketler tamamen uzaktan veya hibrit çalışma modellerine geçti

  • Çalışanlar daha yüksek ücretler, daha fazla esneklik ve daha kapsamlı faydalar talep ediyor

  • Kurumsal sağlık yardımları, çalışanları elde tutmak için yalnızca bir avantaj değil, bir gereklilik haline geldi

  • Tükenmişliğe neden olan iş ve ev hayatı arasında daha az ayrım

  • Ücretsiz bira ve masa tenisi masaları gibi ofis içi avantajlar önemsiz hale geldi

Aynı zamanda, şirketler daha az kaynakla daha fazlasını yapmak için mücadele ederken, iş hayatlarımız da daha az stresli hale gelmedi. Ancak kurumsal beden eğitimi gibi avantajlar, zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirebilir, devamsızlığı azaltabilir ve sağlık hizmeti maliyetlerinden tasarruf sağlayabilir – çalışanları bağlı tutan ve şirketleri sağlıklı tutan kurumsal eğilimler.

Çoğu kurumsal sağlık programı işe yaramaz

Birçok şirket spor salonu üyeliği geri ödemeleri, sigarayı bırakma araçları ve ofiste sağlıklı yemekler veya atıştırmalıklar gibi kurumsal sağlık faydaları sunarken, bu avantajlar genel çalışan sağlığı üzerinde kalıcı bir etki yaratmamaktadır. Çalışanlar meşgul olurlar ve rahatlık alışkanlıklarına geri dönerler, bu da işin zorluğunu atlatmalarına yardımcı olabilir. Şirket, sağlıklı yaşam ve fiziksel uygunluk programları sunmakla kalmayıp bunları kolaylaştırdığında, katılım ve elde tutma oranları önemli ölçüde artar.

Mevcut sağlık planınızı düşünün. Şimdi kendinize sorun:

  • Her ay kaç çalışanınız çalışıyor?

  • Kaç çalışanınız, iş günlerinde egzersiz yapmak için zaman ayırarak fiziksel sağlıklarını bir öncelik haline getiriyor?

  • Kaç tanesi haftada üç gün bile fiziksel aktivite yapıyor?

Araştırmalar, şirket çapında bir kurumsal sağlıklı yaşam programına katılımın ortalama %5 civarında olduğunu göstermiştir. Ancak, çalışanların %25'inden fazlası gelecek yıl için bir fiziksel eğitmenle çalışmayı taahhüt etseydi, şirketiniz sağlık maliyetlerinden ne kadar tasarruf ederdi? Şimdi bunu önümüzdeki beş yıl içinde birleştirin.

Şirket destekli sağlıklı yaşam çalışmaları

Geçen yıl yüzde 32 TeknolojiTavsiye yoluyla kişiselleştirilmiş bir eğitim programı ile çalışmayı taahhüt eden çalışanlar YOK fitness. Hiçbir ücret ödemeden çalışanlara kişiye özel eğitim programı, haftada beş gün 30 dakikalık canlı antrenman ve YÖK uygulaması üzerinden kişiye özel beslenme programı verildi. Uygulama ayrıca çalışanları, birbirlerinin başarılarını ve dönüm noktalarını neşelendirebilecekleri oyunlaştırılmış bir mesaj panosu aracılığıyla birbirine bağladı.

TechnologyAdvice Mali Planlama ve Analiz Müdürü Lee Tabor, programın çocuklarına daha iyi bir çalışan ve baba olmak için enerjisini yenilediğini keşfetti. "Ekip birlikte çalışmak harikaydı ve her bireye uyum sağlamak için antrenmanları değiştirmeye her zaman istekli. Son birkaç yıldır sinir ağrısı ve çeşitli yaralanmalarla mücadele ediyorum ve antrenmanlarımı her zaman değiştirebiliyorlar. bu ağrıları şiddetlendirmekten kaçının. Geçtiğimiz birkaç ay içinde bu ağrılar genel olarak iyileşirken, ben de güç kazanıp bel çizgisinde bir veya iki santim kaybetmeyi başardım!"

Topluluk desteği, kişiselleştirilmiş sağlık ve uygulama aracılığıyla artan erişimin benzersiz kombinasyonu nedeniyle, programa katılan TechnologyAdvice çalışanları, haftada ortalama 6 kez uygulamaya giriş yaptı ve programda %88'lik bir 90 günlük tutma oranı elde etti.

TechnologyAdvice'in Kurucusu ve CEO'su Rob Bellenfant, "Ekip üyelerini yalnızca sağlıklarına ve esenliklerine öncelik vermeye teşvik etmekle kalmayan, aynı zamanda bu konuda onları destekleyen bir kültürü geliştirmemiz önemlidir. TA'da bu geçmişi adadık. #wellnesschallenges'a ev sahipliği yaparak, tüm ekip üyelerine Headspace abonelikleri sunarak ve en son olarak YÖK ile ortaklık kurarak sağlıklı yaşamı teşvik etmeye bir yıl.

Uygulama tabanlı bir fiziksel uygunluk programı neden işe yarar?

Şirketler, uzaktan çalışmaya geçişle hızla değişiyor: hepimiz ofiste daha az, evde masalarımızda daha fazla ve işten daha az zaman geçiriyoruz. Bu, daha fazla çalışanın tükenmesine, birçok çalışanın yeni işlere geçmesine ve pandeminin ötesine geçen istenmeyen sağlık etkilerine neden oldu.

Reaktif tıbbi bakımın ötesinde sağlık faydaları sunan ve sağlıklarını iyileştirmek için aktif araçlara ve kaynaklara erişim sağlayan şirketler, artan katılım, daha sağlıklı çalışanlar, azaltılmış devamsızlık, ve daha düşük sağlık maliyetleri.

Bu yüzden YÖK fitness'a başladık. Birçoğunun alışık olduğu bire bir kişisel eğitim modeli, yalnızca kursiyer için pahalı olmakla kalmaz, aynı zamanda seans başına ortalama 90$'dır, aynı zamanda verimsizdir. Sağlık yardımları veya egzersiz avantajları sunan şirketler, işte geçirdikleri sekiz veya dokuz saate ve aile taahhütlerine ek olarak, genellikle mesai saatleri dışında sağlığına öncelik verme sorumluluğunu çalışana yükler.

Şirket tarafından sağlanan uygulama tabanlı bir fitness programı, bu mazeretlerin birçoğunu bireysel zindeliğe öncelik vermemek için kısayollar. YOK, şirketle, kişiselleştirilmiş fitness sağlamak için şirketle sözleşme yaparak, çalışanlarına sağlıklarına dikkat etmelerine izin verir. Bir fitness topluluğu, kişiselleştirilmiş programlama ve şirketler için beslenme çalışmalarına odaklanmanın birleşimi.

Göre ABD Ticaret Odası, YÖK gibi iyi tasarlanmış bir çalışan sağlığı programı, şirketlere harcanan her dolar için yatırımlarının geri dönüşü (ROI) 1,50 ila 3,00 ABD Doları arasında bir getiri sağlayacaktır. Şirketinizin her ay kaç $ 70 spor salonu üyeliği ödemesi yaptığını düşünün. Şirketiniz, getirileri olmadan bu avantajları ödemeye devam edebilir mi?

YÖK Kurumsal Fitness Hakkında: YÖK, çalışanlarının sağlığına ve zindeliğine yatırım yapmak isteyen şirketler için kişiselleştirilmiş bir beden eğitimi programıdır. Çalışanlarımıza bir mobil uygulama aracılığıyla sertifikalı kişisel eğitmenler sağlıyoruz.

Yazar Casey Stanley, YÖK Corporate Fitness'ın kurucu ortağıdır. Ekip üyelerinin kişisel eğitim yoluyla sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olarak işverenlerin sağlık bakım maliyetlerinden tasarruf etmelerine ve işçi verimliliğini artırmalarına yardımcı olmaya kendini adamıştır.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*