Sosyal medya ütopyadan distopyaya nasıl geçti

Sosyal medyayı ve interneti kullanırsanız – ve bu günlerde neredeyse herkes yapıyorsa – kötülükleri iyilikle almayı öğrenmek zorundasınız.

CBS News ve CNET'in kıdemli yapımcısı Dan Patterson, günlük Techmeme Ride Home podcast'ine ev sahipliği yapan Brian McCullough ile röportaj yaptı. İnternet ve sosyal medyanın yıllar içinde nasıl geliştiği hakkında. Aşağıda röportajın düzenlenmiş bir transkripti yer almaktadır.

Dan Patterson: Uzun zamandır internet güçlü ve büyüleyiciydi. Yeni şeyler yapmamıza, yeni insanlarla tanışmamıza ve hayal bile edemeyeceğimiz şeyleri gerçekleştirmemize yardımcı oldu. Ve sonra aniden korkunç oldu ve internetin geleceğine baktığımızda parlak görünmüyor. O zaman ne olduğunu ve şu an bulunduğumuz yere nasıl geldiğimizi anlamama yardımcı olun.

Brian McCullough: Sonra ne oldu? Bu sadece yeninin şoku idi, tekrar tekrar. Asla değişmeyen şey, her zaman yeni şeyler gelmeye devam etmesidir. Yeni bir şeyin defalarca gerçekleştiği bir dönemdeydik ve hepsi iyiydi. Normal insanların hayatlarına giren her şeydi, insanların cepleri – arkadaşlarıyla nasıl iletişim halinde oldukları gibi, birbirlerini etkilerler.

Yani, olan şey, bilgisayar ve internet devriminin –30 yıldır 50 yıldır devam eden- yaklaşık 10 yıllık bir dönem olduğu, nihayetinde bunun aksine, Evinizde, belki de çocuklarınız hakkında raporlar yazmış ve belki de elektronik tablolar hazırlamışsınızdır, cebinizde bir bilgisayardır ve tüm hayatınızı geceleri yemeğinizi nasıl sipariş ettiğinize, anlamaya kadar Çocuklarınızın okuldan, hayal edebileceğiniz her şeye götürecekleri yer.

GÖRMEK: İnternet Kaynaklarına Erişim Politikası (TechRepublic Premium)

Bu yüzden iyi hissettirdi, çünkü hayatımızı daha verimli ve daha iyi yapan her şeydi. Çünkü gelmeye devam etti – bir akşamdan kalma var, bu yüzden belki de her zaman ezici hissedecekti ve hayatımızın her köşesine sızan teknolojinin amansızlığı zahmetli hissetmeye başladı. Hayatımızın her köşesinde bazı şeylerin dezavantajlarını fark etmeye başladık. Yani, ya döngüsel, doğal bir geri tepme, ya da sadece teknoloji ile evrimleşiyor ve onu hayatlarımızda nasıl elde edeceğimizi öğreniyoruz.

Dan Patterson: Size biraz yüklü bir soru sordum ve internetin tarihi hakkında konuştuğumuzda, binlerce yıl bilgisayar cihazlarının başlangıcına geri dönmeliyiz. Şimdi açıkladığınız şey gerçekten modern internet, bir akıllı telefon dönemi ve şimdi nesnelerin interneti, yüksek hız, yüksek teknoloji, yüksek veri ve çok hızlı gerçekleşen yinelemeler. Bu yinelemeler ve bu yinelemelerin hızı hakkında konuşmadan önce, modern bilgi işlem tarihi hakkında konuşalım.

19. yüzyılın başlarında delikli kartlarla başladık ve 20. yüzyılın yarısında ağ oluşturmaya başladık. Bana bu öncül günler ve şu an bulunduğumuz yere ulaşmamıza yardımcı olan temel olan şeylerden bahsedin.

Brian McCullough: Zaman çizelgesi hakkında ilginç olan şey – bu çok ilginç bir yıl; bu yıl ARPANET'in 50. yıldönümüinsanların internetin doğumu olduğunu düşünüyor. Ayrıca, web'in 30. yıldönümünü nasıl saydığınıza da bağlıdır. Özellikle modern teknoloji ve modern bilgi işlem için, çoğu insan bir komut satırı olarak kullanılan bilgisayarların benzetmesini anlar ve bilgisayarların nasıl çalıştırılacağını bilmek için dilleri ve programlamaları ve ardından faredeki grafik kullanıcı arabirimini ve simgeleri ve Tıklama geldi ve normal insanlar bilgi işlem yapabilirdi.

İnternet ve web ve modern ağ düşünmenin yolu, ARPANET'in 1969'da akademisyenler, ordu ve hükümet ve bunun gibi şeyler için yaratıldığı benzer bir benzetmedir. Her şey gizliydi ve hiç kimse normal insanların onu kullanacağını düşünmüyordu.

Aynı anlamda GUI – grafik kullanıcı arayüzü – bilgi işlemin üzerine yerleşmiş ve
normal insanlar anlamak için basit, web tekrar resim, simgeler, tıklayarak. Web temelde bir şeydir. Web'in ilk bilgisayarımızı 1986'da ailemde bulduğumuz anlamında tüm bilgisayarların katil uygulaması olduğunu düşünüyorum, ancak annem 1996'ya kadar üniversiteye gittiğimde düzenli olarak kullanmadı ve her gün benimle iletişimde kalmak için bana e-posta gönderebilir.

Web, normal insanların günlük yaşamlarında kullanmaları için ana akım olan ve aslında bir kullanım durumu olan şeydir. Daha sonra üçüncü büyük aşama, tüm ceplerimize bir süper bilgisayar koyuyor – tüm ceplerimize bağlı bir bilgisayar – böylece günlük kullanım artık her zaman elinizin altında ve neredeyse akıllı telefonun yapamayacağı bir işlev yok size yardımcı olur.

Dan Patterson: Akıllı telefon çağına girdiğimizde, sadece bağlanmamıza ve Google şeylerini bağlamamıza ve cebimizde daha fazla şey bulmamıza izin veren yeni bir kamera yerleştirmedik mi? Gerçekten yaptığımız şey cebimize bir paradigma kayması koymak.

Brian McCullough: Aslında. Her zaman şu anda bir yetenek olduğunu şaka yapmaktan hoşlanıyorum – bir uygulama indirebilir, kameranızı tutabilir ve yabancı bir ülkedesiniz ve yabancı bir dilde bir işarete bakıyorsunuz ve ekranda bunu sizin için gerçek zamanlı olarak çevirebilir. 1978'de bu buluşla çıksaydım, Time Magazine'in kapağında olurdum. Muhtemelen Nobel Ödülü kazanacaktım. Ve bu sadece bir uygulama, bir araç ve hatta çok büyük bir 1 milyar dolarlık şirket fikri değil. Bu sadece akıllı telefonun yaptığı bir bileşen.

Bu farklı paradigmaları kullanarak, eğer bilgisayar yaptıysak ve sonra tüm bilgisayarları birbirine bağlarsak: bu internet. Sonra tüm bilgisayarları tüm ceplerimize koyduk ve birbirine bağladık, sonra işlevsel olarak yaptığımız şey gezegendeki tüm insanları birbirine bağlamaktı. Bahsettiğiniz gibi, bir sonraki aşama – her küçük internet, masa, TV – her şey bağlanacak. Bütün dünya sadece bu gelişen, zonklayan veri noktasıdır.

Dan Patterson: Bu aynı zamanda sosyal ağ olarak adlandırdığımız bu teknolojileri de mümkün kılıyor. Bu, bilginin yayılmasının demokratikleştirilmesidir ve uzun süredir kayıp olan arkadaşlarım, büyükanne ve büyükbabaları, belki de normalde asla ilişki geliştirmeyeceğim arkadaşlarla ve ailelerle bağlantı kurmama yardımcı oldu. Bu iyi bir şey, değil mi?

Brian McCullough: Tabii bir süre böyle hissettin, değil mi? Bilmiyorum. Ben bununla çok güreşiyorum ve sanırım neslimdeki insanlar için bir çok insan güreşiyor – ve sanırım Silikon Vadisi'nde ve teknolojide birçok insan için – tüm bu süre boyunca yol gösterici varsayım bu teknoloji insanlık için iyi olacaktı, herkese bir ses verecek, her insana parmak uçlarında toplanan tüm insanlık bilgilerine erişim sağlayacaktı. Bu nasıl topluma net bir olumludan başka bir şey olabilir?

Açıkçası, hiç kimse topluma net pozitifler olmadığını iddia etmeyecektir, ancak bence hepimiz, teknolojide, bunun tam bir net fayda olmadığı, malların o paradigmaya olduğu kadar güçlü olduğu fikriyle mücadele ediyoruz, bunun kadar güçlü negatifleri de var.

Dan Patterson ve Brian McCullough ile daha fazla röportaj izleyin

Ayrıca bakınız

20200226-mccullough-part1-dan.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/10/2956aa3a-a7bd-4e18-a8b7-4f143728c58a/resize/770x /3db987a03b4f7718dcd4b9f015d046b0/20200226-mccullough-part1-dan.jpg

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*