Stanford mühendisleri yumuşak, şekil değiştiren, serbest dolaşan robot yaratıyor

Robotik ekibi, şeklini değiştirebilen ve küçük alanlara sığabilen ahtapottan ilham aldı.

Roboy robot tamamen uyumlu, yumuşak ve kucaklanabilir
Pascal Kaufmann bizi yeni nesil robotları temsil eden Roboy ile tanıştırıyor.
http://www.techrepublic.com/

Son güneşli bir öğleden sonra, Stanford Üniversitesi mühendisleri en son yaratımlarını pompaladı, birkaç küçük motoru çalıştırdı ve bir üniversite yeşili boyunca hareket ettiğini izledi. Yumuşak robotun iskeleti hava ile dolu esnek kumaş tüplerden yapılmıştır. Küçük motorlar, robotun şeklini değiştirmek ve hareket etmesini sağlamak için tüpler boyunca hareket eder.

"İnsanlara verdiğim bu robotun sıradan açıklaması Büyük Kahraman 6 filminden Baymax Transformers ile karıştı, "diyor Stanford'da makine mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Nathan Usevitch bir basın bülteninde.

Araştırmacılar Çarşamba günü Science Robotics'te buluşları hakkında bir makale yayınladılar.

Tüp, üçgen bir makineden geçer ve bunu üçgen bir şekle sıkıştırır. Bir makine borunun iki ucunu bir arada tutarken, diğer iki boru köşelerini hareket ettirerek robotun şeklini değiştirmek için boru boyunca ilerler. Araştırmacılar buna "izoperimetrik robot" diyorlar çünkü şekil önemli ölçüde değişse bile kenarların toplam uzunluğu ve içindeki hava miktarı aynı kalıyor.

"Benim için heyecan verici olan şey, robotun aslında robotu hareket ettirmek ve şeklini değiştirmek için birlikte çalışan bireysel robotik merdanelerden oluşan bir kolektif olması," diyor Stanford'daki havacılık ve astronotik profesörü Mac Schwager. "Bu, uyarlanabilir ve sağlam bir sistem olmasını sağlıyor."

GÖRMEK: Nesnelerin İnterneti: İlerleme, riskler ve fırsatlar (ücretsiz PDF)

Hava kompresörüne bağlanması gereken birçok yumuşak robotun aksine, bu insan güvenli robotun güvenliği yoktur.

Robotun daha karmaşık bir versiyonunu yapmak için araştırmacılar birkaç üçgeni birbirine bağlar. Robot, motorların hareketlerini koordine ederek, topu üç tarafa yuvarlayarak veya kütle merkezini ileri doğru yuvarlayarak değiştirerek alabilir.

Bu tasarım aynı zamanda makinenin bir nesneyi çevrelemesine, onu almasına ve hareket ettirmesine izin verir, aynı şeyi yapmak için bir tutucu kullanan robotlar için çok daha zor bir görevdir.

Araştırmacılar, esnekliği ve küçük bir boyuta sıkıştırılabilmesi nedeniyle robotun uzay yolculuğu için iyi bir aday olduğunu düşünüyor.

"Başka bir gezegende, karmaşık ortamları aşmak, dar alanlarda sıkmak ve engellerin üzerine yaymak için şekil değiştirme yeteneğini kullanabilir." Diyor Stanford'daki makine mühendisliği lisansüstü öğrencisi bir basın bülteni olan Zachary Hammond. .

Ekip, bu yeni buluşu yaratmak için çeşitli robot türlerinden tasarım ilkelerini birleştirdi: yumuşak robotlar, kafes robotlar ve kolektif robotlar. Yumuşak robotlar hafif ve uyumludur, kafes robotlar şekli değiştirebilen geometrik formlara sahiptir ve kolektif robotlar birlikte çalışan küçük robotlardır.

Robotik araştırmacıları, daha insan dostu robotik üretmenin yollarını arıyor. Geleneksel endüstriyel robotlar, insanlarla etkileşime girmeyen, fabrikalar için üretilen katı cisim mekanizmalarına dayanan hızlı ve hassas sistemlerdir. Yumuşak robotlar, insan ve hayvanlara benzer mekanik özelliklere sahip malzemelerden yapılır.

Makalenin ortak yazarları arasında makine mühendisliği profesörü Sean Follmer, havacılık ve astronotik profesörü Mac Schwager ve makine mühendisliği profesörü Allison Okamura, Stanford lisansüstü öğrencileri Zachary Hammond ve Nathan Usevitch ve California, Santa Barbara Üniversitesi'nde makine mühendisliği.

Bu araştırma Ulusal Bilim Vakfı ve Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı tarafından finanse edildi.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/18/0e821699-f68a-4653-892f-c85a58ad0d78/resize/770x/a21e4bf8c08b2221d642c0c60801eb3d/screen-shot-20-03-03 -18-at-10-32-40-am.png "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

Stanford Üniversitesi'ndeki mühendisler, hava dolu tüpler ve küçük motorlar kullanarak bir şekilden diğerine dönüşebilen yumuşak bir robot geliştirdiler.

"data-credit =" Resim: Stanford Üniversitesi "rel =" noopener noreferrer nofollow ">ekran görüntüsü-2020-03-18-at-10-32-40-am.png "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/18/0e821699 -f68a-4653-892f-c85a58ad0d78 / boyutlandırmak / 770x / a21e4bf8c08b2221d642c0c60801eb3d / screen-shot-2020/03/18-at-10-32-40-am.png

Stanford Üniversitesi'ndeki mühendisler, hava dolu tüpler ve küçük motorlar kullanarak bir şekilden diğerine dönüşebilen yumuşak bir robot geliştirdiler.

Resim: Stanford Üniversitesi

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*