StarlingX 5.0: Tam yığın açık kaynaklı uç bulut bilişim

Her şeyin yerleşik olduğu, çalışmaya hazır bir bulut uç bilgi işlem paketi mi istiyorsunuz? Open Infrastructure Foundation'ın en son Starling X sürümüne göz atın.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/ab882825-dfd9-40d6-ac20-ce868a443777/resize/770x/ae82085487de5f17907d557baaae8539/starlingx-long-logo .jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" veri-kredi="">StarlingX Logosu

A sütunundan bir yazılım projesi seçmek yerine Z sütunundan bir yazılım projesi seçmek yerine bulut tabanlı bir kurulum yapabilseydiniz iyi olmaz mıydı? uç bilgi işlem zaten entegre bir yazılım yığını mı kullanıyorsunuz? Açık Altyapı Vakfı çığlıklarını duydum ve cevabı StarlingX. Bu, açık kaynaklı bir uç bilgi işlemdir ve Nesnelerin interneti Ceph depolamayı, OpenStack bulutunu birleştiren bulut platformu, Kubernet'ler konteyner düzenlemesi, KVM sanallaştırması ve tabii ki Linux, dağıtımı kolay bir bulut/uç bilgi işlem yazılımı yığını için ihtiyacınız olan her şeyi size sağlar.

GÖRMEK: Araştırma: Video konferans araçları ve bulut tabanlı çözümler dijital çalışma alanlarına hakim; VPN ve VDI, KOBİ'ler arasında daha az popüler (TechRepublic Premium)

Müşteriler aynı fikirde. StarlingX, şu anda China Unicom, T-Systems ve Verizon gibi şirketler tarafından 5G hizmetleri üretimde müşterilere. Open Infrastructure Foundation'ın CEO'su Jonathan Bryce'ın dediği gibi, Verizon, StarlingX'in ultra düşük gecikme süresi, yüksek kullanılabilirliği ve birinci katman gereksinimleri sayesinde 5G'yi destekliyor.

Orijinal kod tabanı, 2018'de Intel ve Wind River'dan geldi. O zamandan beri çok fazla büyüme kaydetti. İşin çoğu, onu tercih edilen 5G dağıtım platformu yapmak olsa da, StarlingX, yüksek hızlı etkileşimler içeren herhangi bir uç bilgi işlem gereksinimleri için gerçekten iyidir. Dolayısıyla, IoT şirketleri tarafından da benimsenmesi pek de şaşırtıcı değil. Özellikle otomasyon ve fabrika IoT uygulamalarında bir yuva sağlıyor.

Bu son sürüm, StarlingX 5.0, bu ve diğer amaçlar için kullanışlı hale getirmek için çok sayıda özellik içerir. Örneğin, artık destekliyor 'kenar işçisi' düğümleri. Bu, G/Ç cihazı, kamera, servo motor veya sensör gibi bir uç cihaza yakın dağıtılan düğümleri özelleştirmenizi sağlar. Cihazlarınıza yakın belirli bir sunucu işletim sistemini dağıtmak için basit bir yol istediğinizde özellikle yararlıdır. Örneğin, ana işletim sisteminiz için Red Hat Enterprise Linux (RHEL) kullanıyor olsanız, ancak güvenlik kameranız için kapsayıcılı bir işletim sistemi için Ubuntu Core kullanmanız gerekse bile, edgeworker ile sadece Ubuntu Core'u dağıttığınızı söyleyin. uygun düğümlere Kargaşa yok, kargaşa yok.

Bu güvenlik kameralarını düşünen StarlingX, artık Nvidia GPU'larını destekliyor. Bu, düşük güçlü kameralardan bu iş yüklerini Nvidia GPU'larla bir uç düğüme boşaltmanızı sağlar. Elbette, bu GPU'ları aşağıdakiler için de kullanabilirsiniz: makine öğrenme diğer uygulamalarda da.

GÖRMEK: 2026'ya kadar uç bilişimin benimsenmesi; kuruluşlar, karışıma 5G ekleme konusunda temkinli (TechRepublic Premium)

StarlingX ayrıca artık sahada programlanabilen geçit dizisi görüntü güncelleme düzenleme yeteneğine de sahiptir. IoT cihazlarınıza veya StarlingX düğümlerinize yeni bir üretici yazılımı güncellemesi göndermeniz mi gerekiyor? Sorun değil. Ansible'ı kullanarak bunları otomatik olarak güncelleyebilir ve tüm süreci düzenleyebilirsiniz. DevOps. Şimdi, bu kullanışlı!

İçin destek Hassas Zaman Protokolü kulağa o kadar heyecan verici gelmeyebilir, ancak önemli bir eklemedir. Cihazları bir ofis aygıtından StarlingX uç düğümlerine ve sunuculara kadar tüm yol boyunca senkronize halde tutabilmek çok önemlidir. Herhangi bir sistem yöneticisine sorun, size söyleyeceklerdir. Bu değişiklikle StarlingX, cihazlarınızın PTP durumu hakkında sizi güncel tutabilir ve zaman kazanır veya kaybederse saatleri yeniden senkronize edebilir.

Son olarak, güvenliği artırmak için StarlingX paketine yeni bir büyük açık kaynak programı ekledi: Kasa. Bu HashiCorp açık kaynak projesi, kimlik bilgileri, şifreleme anahtarları ve API belirteçleri gibi sırları depolamanıza, şifrelemenize ve bunlara erişmenize olanak tanır. Vault'un özellikleri arasında dinamik gizli anahtar oluşturma, veri şifreleme, kiralama ve yenileme, iptal ve denetim/günlüğe kaydetme bulunur.

StarlingX olgunlaştıkça, gemiye çok daha fazla geliştirici kattı. Wind River'ın CTO'su Paul Miller'ın dediği gibi, "Yalnızca ticari benimsemeler ve değerlendirmeler açısından değil, aynı zamanda birçok farklı kuruluş ve bireysel katkıda bulunanlar tarafından projeye yapılan yatırımlar açısından da StarlingX topluluk faaliyetlerindeki muazzam artışı görmek heyecan vericiydi."

Bir ayağını geliştirme danışmanlığında tutan biri olarak konuşmak gerekirse, uç bilgi işlem konusunda ciddi olan herkese StarlingX'i öneriyorum. StarlingX'in size bir uç bilgi işlem çözümü için kendi tarifinizi oluşturmanıza gerek kalmadan uç bir yaklaşımı tam olarak dağıtmak için ihtiyacınız olanı vermesini gerçekten seviyorum.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Kontrol et StarlingX sürüm notları. Sonra, gördüğünüzü hâlâ beğeniyorsanız, StarlingX 5.0'ı indirkodunu veya bir ISO veya Docker görüntüsü ve bir deneyin.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*