Süper bilgisayarlar koronavirüs araştırmalarını hızlandırmaya nasıl yardımcı oluyor?

IBM, Beyaz Saray, MIT ve diğer kuruluşlara sahip yeni bir COVID-19 konsorsiyumu, tedavileri ve bir aşıyı hızlandırmak için süper bilgisayarlar kullanıyor.

Yeni oluşturulmuş bir COVID-19 Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Konsorsiyumu, koronavirüs araştırmalarının hızını ve kapasitesini büyük ölçüde artırmak için yüksek performanslı bilgi işlem kaynaklarının gücünü kullanmak için çalışıyor. Geçen hafta kurulan konsorsiyum, IBM, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi ve Enerji Bakanlığı gibi çeşitli kuruluşlardan oluşuyor.

ABD Baş Teknoloji Sorumlusu Michael Kratsios bir açıklamada söyledi Pazartesi günü, millet "COVID-19 ile savaşmak için bir araya geliyor ve bu, tedaviler ve bir aşı için bilimsel araştırmaları hızla ilerletmek için birinci sınıf süper bilgisayarlarımızın tüm kapasitesini ortaya çıkarmak anlamına geliyor."

Konsorsiyum, yeni COVID-19 tedavileri ve sonuçta aşılar ve bir çare bulmak için "benzeri görülmemiş miktarda hesaplama gücü" kullanacak. IBM Research direktörü Dario Gil, Bir açıklamada.

GÖRMEK:
Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Projeleri, konsorsiyumun teknoloji endüstrisi liderleri ile Beyaz Saray ve Enerji Dairesi yetkililerini içeren liderlik kurulu tarafından onaylanırsa, araştırmacılara bilgi işlem gücüne uzaktan erişim sağlanacaktır. Grup, araştırma önerilerini bir çevrimiçi portal.

Süper bilgisayarlar hesaplamaları çözebilir ve geleneksel bilgisayar sistemlerinin tamamlanması aylar veya yıllar alacak deneyler yapabilir. Geleneksel bilgi işlem sistemleri ve veri merkezleri hesaplamaları bağımsız olarak yapar ve gerçekleştirir.

Buna karşılık, yüksek performanslı bilgisayarlar birlikte çalışabilir ve bilgileri daha hızlı işlemek için hesaplamaları ileri ve geri paylaşabilir. Gil, bu tür bilgisayarlar, epidemiyoloji ve moleküler modelleme gibi alanlarda araştırma yapmak için özellikle iyi, çünkü sistemler doğada var olan ara bağlantıyı yansıtıyor.

Konsorsiyum ayrıca, makinelerin mümkün olduğunca verimli ve etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamak için araştırmacıları en iyi bilişim bilimcilerine bağlayacak. Hizmetler ve bilgi işlem gücü araştırmacılara ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Konsorsiyum ek üyeliğe açıktır ve IBM'in yanı sıra, kaynaklarını zaten sunan iş ortakları şunları içerir: Amazon Web Services, Google Cloud ve endüstriden Microsoft; akademiden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Rensselaer Politeknik Enstitüsü; hükümetten Ulusal Bilim Vakfı ve NASA; ve Argonne, Lawrence Livermore, Los Alamos, Oak Ridge ve Sandia Ulusal laboratuvarları.

Gil'e göre 16 sistem, 330'dan fazla petaflop, 775.000 merkezi işlem birimi çekirdeği ve 34.000 grafik işlem birimini "ve saymayı" temsil ediyor.

Duyuru ile ilgili blog yazısında Gil, yüksek performanslı bilgi işlem sistemlerinin "araştırmacıların epidemiyoloji, biyoinformatik ve moleküler modellemede çok sayıda hesaplama yapmasına izin vereceğini" söyledi.

Rensselaer Politeknik Enstitüsü Başkanı Shirley Ann Jackson söyledi Nextgov Pazartesi okulun kendi paylaşımını paylaştığı AiMOSAmerika'daki herhangi bir özel üniversitedeki en güçlü süper bilgisayar olan ve sürekli olarak 8 PetaFLOPS veya saniyede 8 katrilyon hesaplama oranında derecelendirildi.

Jackson, "Bu koronavirüsün tehdidi kadar karmaşık bir sorunu modellemek çok önemli bir güçtür." Dedi.

Konsorsiyumun lansmanından önce bile, Jackson Rensselaer ile zaten işbirliği yapmak isteyen diğer kuruluşlar tarafından temasa geçtiğini söyledi. COVID-19 veri analizi ve moleküler dinamikler, Nextgov.

Enstitü zaten aktif olarak çalışıyordu "tüm yönlerini modelleyebilir araştırmacıları çekmek için Bu hastalık, yayılma, ilaçların yeniden yerleştirilmesi ve yeni aşıların geliştirilmesi dahil, "diyor Nextgov.

Gil, IBM'in Zirvesi süper bilgisayarında zaten etkin araştırmacılar Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ve Tennessee Üniversitesi'nde, koronavirüsün ana "başak" proteinine bağlanma olasılığı en yüksek olanları bulmak için 8,000 bileşik taramak üzere konakçı hücrelere bulaşamayacak hale geldi. Araştırmacılar, şimdi deneysel olarak test edilebilen ümit vaat eden 77 küçük moleküllü ilaç bileşiğini önerebildiklerini söyledi.

Gil, "Bu, hesaplama yoluyla keşfi hızlandırma gücüdür." Dedi.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/16/b28687ab-b1d7-43fb-8d15-a91aa734b71e/resize/770x/e28213b528921937caed24dfd18e1771/covid-19-cover-copy .jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">COVID-19 - Yeni Koronavirüs - 2019-nCoV, WUHAN Koronavirüs Salgını

Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*