Sürücüler Aranıyor – MIT Technology Review

Eyaletler arası 80.000 kiloluk traktör römorkunu geçtiğini düşünün. Sürücüsünün elleri tekerleğe değmiyor.

Teknoloji şirketleri, bu tür binlerce aracın yollarımızda gideceği bir gelecek öngörüyor ve yatırım yapıyor (bkz.10 Çığır Açan Teknoloji: Kendinden Sürüşlü Kamyonlar“). Çoğu insan bu senaryoyu hoş karşılamaz ve yapmamalıdır. Michigan Üniversitesi Ulaştırma Araştırma Enstitüsü'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan 2016 araştırması, ABD'li sürücülerin yüzde 95'inin yolu otonom kamyonlar ve römorklarla paylaşma konusunda endişeleri olduğunu buldu. Güvenlik en büyük endişeydi.

Yetenekli, deneyimli sürücüler ağır araçların güvenli çalışmasını sağlamada büyük rol oynar. Hangi teknoloji geliştirilirse geliştirilsin, o kamyondaki bir insanın değeri kaybolmaz.

James P. Hoffa

Kendi kendine giden arabaları savunanlar, çoğu insanın çoğu trafik ölümünden büyük ölçüde sorumlu olduğu gerçeğini belirtmektedir. Ancak bu, kendi kendini süren otomobil ve kamyonların bu hataları önleyebileceği anlamına gelmez. Pittsburgh'daki otomatik bir araç son zamanlarda yanlış yolu tek yönlü bir yola çıkardı. Geçen yıl Florida'da Tesla’nın Otomatik Pilot özelliğini kullanan bir adam, sistem arabanın önündeki traktör römorkunu tanımadığında öldürüldü. Bunlar kıyamet günü senaryoları değil; bunlar meşru kaygılardır.

Başka endişeler de var: Siber güvenlik ihlalleri ile haberlerde sıkça karşılaşılan bir konu olduğunda, kamyonlardan sadece biri değil, kamyonlardan oluşan bir takım saldırıya uğradığında ne olur? Halk için riskler, yalnızca daha fazla araç sistemi bilgisayar tarafından kontrol edildikçe artar. Bu kamyonlardan bazılarının her gün binlerce kilo tehlikeli madde taşıdığını unutmayın.

Otomatik araçlarla ilgili henüz herhangi bir federal düzenlememiz yok. Hükümet, bunları test etmek için yönergeler yayınladı, ancak bunlar düzenlemeler için değil, üreticiler için gönüllü yönergelerdir. Bazı eyaletler otomatik araçlar için test yapılmasına izin verir, ancak hepsi farklı standartlar kullanır.

Kendi kendine giden otomobiller ve kamyonlar bir deneydir. Ancak karayollarımız, kamu güvenliğinin risk altında olduğu deneysel zemin olmamalıdır. Evet, yenilik yapmaya ve ilerleme kaydetmeye çalışmalıyız, fakat aynı zamanda değişikliklerin toplumumuzu iyileştirmek için – toplumun ve ulusumuzun işçileri dahil olmak üzere – gerçekten de ilerlemeler olmasını sağlamalıyız.

İnsan yapımı her şey başarısız olabilir. Bu arıza yanınızda giden ağır bir araçta meydana gelmiş olsaydı, direksiyon başında bir sürücü istemez miydiniz?

James P. Hoffa Uluslararası Teamsters Kardeşliği'nin genel başkanıdır.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*