Sürücülerin %80'i hala direksiyonda otonom bir pilota güvenmiyor

Yeni bir rapora göre, her dört kişiden biri araba kullanırken yasaları çiğnediğini söylese de, bir otomatik pilota güvenmeden önce daha gidecek çok yolu var.

istock-692834394.jpg

Resim: iStock/metamorworks

Kendi kendini süren araçlar, otonom otobüsler olarak artık geleceğin bir parçası değil. taksiler ve arabalar yola çıkmaya başlıyor. Ve bazı tereddütlere rağmen, halkın otonom araçlara açılabileceğine dair işaretler var – yakın zamanda bildirdiğimiz gibi, bir tüketici Hareketlilik Raporuna göre, ankete katılan kişilerin %62'si otonom araçların geleceğin yolu olduğuna inanıyor. Şehir planlaması ve kamusal alanlarda güvenlik, birçok kişiyi otonom araçların hayatımızdaki rolünü yeniden düşünmeye zorladığı için COVID-19 olumlu bir etki yaptı.

Yine de, bu araçlara gerçekten güvenmek hala büyük bir engel.

göre bildiri Yazılım şirketi Lynx'ten Çarşamba günü, sürücülerin %80'i hala otonom bir sürücüye insan sürücüsünden daha fazla güvenmiyor. Ankete katılanların %52'si otonom araçlar konseptinden heyecan duyduklarını söylerken ve %72'si çoğu insanın 2041 yılına kadar bunları kullanacağını tahmin ederken, henüz bir tanesine girmeye hazır değiller. Ankete katılanların hala üçte biri (%30) otonom araçların ileriye giden yol olduğundan emin değil ve ankete katılanların %14'ü kesinlikle onlardan korkuyor.

İnsanlar, kuşkusuz, en iyi sürücüler değiller – ankete katılanların dörtte biri (%26) araba sürerken yasaları çiğnediklerini itiraf etti. Ancak bu, kontrolü bırakmalarına izin vermek için yeterli değil. Sadece üçte biri (%36) otonom bir sürücünün direksiyonu ele geçirmesine gerçekten razı olacaktır.

GÖRMEK: Ulaşım trendleri: Kendi kendine giden araçlar, hiper döngü, yaya geçitleriyle iletişim kuran arabalar, yapay zeka ve daha fazlası (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Bununla birlikte, ankete katılanların çoğu, toplu taşıma söz konusu olduğunda sürücüsüz araçlar konusunda farklı hissetti. Yarısından fazlası, %57'si otonom bir trene, otobüse veya taksiye atlar ve yaklaşık olarak aynı miktar otonom uçakları görmek için istekli olduklarını söyledi.

İşte diğer bazı büyük paketler:

Mülkiyet

Katılımcılar sahiplik konusunda ikiye bölündü, ancak %50'si gelecekte sahip olmak istediklerini ve %26'sı bunu dışlamayacağını söyledi.

çoklu görev

Dijital çalışma çağında, arabadayken çalışabilme becerisine sahip olmak, katılımcıların bunu dikkate almasının önemli bir nedeniydi (%58); Yolda yemek yeme (%47) ve durmadan yolda daha fazla ilerleme şansına sahip olmak (%53) bir başka nedendi.

Risk almak

Ankete katılanların yarısından biraz azı paraşütle atlamayı otonom sürüşe tercih ediyor ve %34'ü bu yeni teknolojiyi denemek yerine köpekbalıklarıyla suya atlıyor. Katılımcıların %65'i testlerin yeterli olmadığına inanıyor ve %35'i bu araçları güvenli görmüyor.

Mühendislik ve teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Arun Subbarao, "Yollarda kendi kendine giden otomobillerin ve gökyüzünde uçan taksilerin geleceği bir zamanlar düşündüğümüzden daha ileri olabilir, ancak bu teknolojik gelişmelere yönelik tüketici duyarlılığını öğrenmek ilham verici" dedi. Lynx'te, basın bülteninde. "Bunlar geliştirilirken onların endişelerini de dinlememiz çok önemli, böylece tüketicilere entegre edilen güvenlik hakkında bilgi verebilir ve kanıtın testlerde ve sonuçlarda olduğundan emin olabiliriz. Bunu yapmaktan daha önemli bir şey yok. yeni ulaşım güvenli."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*