Teknik işler: CIO'lar ve CTO'lar bu beş rolü en kısa sürede doldurmak istiyor

İşverenler, 2021'in ikinci yarısında işe alım önceliklerinin başında gelen uzman teknoloji rolleriyle yeni işe alınanlardan genişletilmiş ve daha çeşitli beceri grupları arıyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/24/f7fe9bbd-1b63-4990-b7c3-56351d105f1e/gettyimages-28.jpg" target="_blank" veri- component="modalEnlargeImage" data-headline="

İşverenler, işin geleceğinin yumuşak beceriler ve teknik bilginin bir kombinasyonu üzerine inşa edildiğini söylüyor.

" data-credit="Resim: GettyImages/Tom Werner">iş.jpg

İşverenler, işin geleceğinin yumuşak beceriler ve teknik bilginin bir kombinasyonu üzerine inşa edildiğini söylüyor.

Resim: GettyImages/Tom Werner

Yeni bir rapora göre, hibrit beceriler, dijital ve veri yetenekleri, değişiklik yönetimi ve iletişim, 2021'in ikinci yarısında Birleşik Krallık çalışanları için talep edilen beceriler listesinin başında geliyor.

İşe alım ajansı Robert Half tarafından yapılan bir anket, işverenlerin giderek daha fazla çeşitlilik gösteren başvuru sahipleri aradığını ortaya koydu.
Hem yumuşak hem de teknik yetenekleri kapsayan beceriler

gelişen iş ihtiyaçlarını karşılamak için.

Bu, zamanlarını evde ve ofiste çalışmak arasında bölen ve raporun şu anda "hem birçok işveren hem de işçi tarafından kalıcı bir çalışma şekli olarak görüldüğü" görülen "hibrit" işgücünün ortaya çıkmasını desteklemek için gereklidir.

Aynı zamanda, enformasyon şefleri (CIO'lar) ve baş teknoloji sorumluları (CTO'lar), farklı iş sektörlerinde artan uzman teknoloji ve dijital beceriler talebini karşılamaya çalışıyor.

CIO'ların ve CTO'ların 2021'in ikinci yarısında doldurmak istedikleri en önemli beş teknoloji rolü bulut mühendisleri, ön uç geliştiriciler, iş dönüşümü uzmanları, veritabanı yöneticileri ve iş zekası uzmanlarıdır. rapor bulundu.

Uzmanlık becerileri açısından, Robert Half için "önemli bir artış" talebi kaydetti.
DevOps

(%319), Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) becerileri (%143) ve
Python programlama

(%137).

Raporda, özellikle evden çalışan daha fazla çalışanla birlikte, Birleşik Krallık'taki işletmeler rekabet avantajı ve işi ilerletme aracı olarak teknolojiye büyük ölçüde güveniyorlar. Bu var
birçok BT liderini teknoloji harcamalarını yeniden değerlendirmeye teşvik etti

önümüzdeki 12 ay için.

GÖRMEK: Dijital dönüşüm: Bir CXO'nun kılavuzu (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

2021'in başlarında, neredeyse her üç işverenden biri (%30) yıl için iş büyüme aracı olarak teknoloji ve dijitali aradıklarını söyledi. Robert Half'ın yeni verileri, ankete katılanların %26'sının bunu desteklemek için yeni işe alınanlarda dijital veya veri becerileri aradığını buldu.

İşletmelerin dörtte birinden fazlası (%26), iş dijitalleşmesini desteklemeye devam edebilmeleri için özellikle bu hibrit beceri seti için işe alıyor. Rapora göre, dijital veya veri yönetimi (%26), değişiklik yönetimi (%26) ve iletişim (%25) de İngiltere'deki işverenlerden güçlü talep işaretleri gösteriyor.

Çalışanlar için, 2021'in geri kalanında yaklaşık dörtte biri (%23) için en büyük endişe, yeniden beceri kazandırma ve beceri kazandırmaydı. Robert Half, çalışanların %51'inin bu yıl dijital becerilerini geliştirmeyi umduğunu ve uygulamalı eğitim istediğini tespit etti. yönetim (%43) ve mentorluk programları (%31).

GÖRMEK: İşin geleceği: Dijital iş yeri için araçlar ve stratejiler (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Çalışanlar ayrıca, önemli olarak görülen planlama ve organizasyon (%22) ve iletişim becerileri (%24) isteklerini dile getirdiler.
hibrit çalışma ortamında ustaca gezinme

.

İşverenlerin öncelikleri çoğunlukla çalışanlarla uyumlu görünüyor: Robert Half, işletmelerin 2021'in ikinci yarısında daha fazla sonuç ve etki tabanlı ekip kültürü geliştirmek de dahil olmak üzere uzaktan/hibrit çalışma uygulamalarına odaklanmayı planladığını tespit etti; çalışanların evde çalışma ortamlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak; çalışan entegrasyonu; ve güncelleme
ofise dönüş rehberliği.

"2021 yılının orta noktasına ulaştığımızda iş ortamı karışık kalmaya devam ediyor. Buna rağmen, işverenler pandemi kaynaklı iş genişletme fırsatlarından yararlanma yetenekleri konusunda yeni bir güven kazandı ve mevcut güven seviyeleri üzerinde birincil etki olmaya devam ediyor, " dedi rapor.

"İşin geleceği, yumuşak beceriler ve teknik bilginin benzersiz bir karışımı üzerine inşa edilmiştir."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*