Teknik röportaj nasıl yapılır: Yeni bir iş arayan yazılım geliştiricileri için öneriler

Geliştirici ekip liderlerinden ve işe alım uzmanlarından gelen bilgelik, teknik becerilerinizi geliştirmenize ve bir röportajda hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğini bilmenize yardımcı olacaktır.

Yeni bir iş arayan yazılım mühendisleri için, yeni bir şirketle röportaj kazanmak sadece geçilmesi gereken ilk engeldir. Sürecin bir sonraki aşaması teknik mülakattır: Kodlama becerilerinizin testi. Bir yazılım geliştirici pozisyonu için teknik röportaj, işin en önemli kısımlarını yapma yeteneğinizi ölçmek için tasarlanmıştır: Temiz, kullanılabilir kod yazma ve gereksiz, buggy kodu düzeltme.

GÖRMEK: 5 geliştirici röportaj korku hikayeleri (ücretsiz PDF) (TechRepublic)
Ubuntu'nun yayıncısı Canonical'in CTO'su Gustavo Niemeyer, iyi bir röportajın bir birey ve bir şirket için uzun vadeli bir ilişkinin her iki taraf için de değip değmeyeceğini anlaması için bir fırsat olduğunu söyledi.

"Görüşmeci, problemi hem beceri hem de inisiyatif açısından çözüp çözemeyeceğinizi ve ayrıca kültürleri için uygun olup olmadığınızı anlamaya çalışacaktır." Dedi.

Takvimde bir röportajınız olduğunda, hazırlanmaya başlama zamanı. Görüşme biçimini anlamaktan sunumunuzu uygulamaya kadar atmanız gereken beş adım.

İşverenin sorularını sorun

HackerRank teknik röportaj platformunun kurucu ortağı ve CEO'su Vivek Ravisankar, işe alım sürecinin kapsamından başlamayı öneriyor.

"Kiminle buluşacağınızı ve ne kadar süreyle soru soracağınızı ve hangi beceriler üzerinde test edeceğinizi bilmek, kendinizin en iyi sürümünü sunmanıza izin verecektir." Dedi.

Tatil kiralama şirketi Vacasa'nın kıdemli teknik elemanlarından Jessica Mofford, işe alım uzmanından veya işe alım müdüründen teknik mülakatın bağlamını ve beklentilerini açıklamalarını istemektedir.

GÖRMEK: 2020'de öğrenilecek en iyi programlama dilleri (TechRepublic)

"Bir beyaz tahtaya veya bir dizüstü bilgisayara kod yazacak mısınız yoksa geçmiş projelerde sözlü olarak yürüyecek misiniz?" dedi.
İşe alım piyasası Vettery'nin CTO'su Dave Walters, röportaj formatı hakkında mümkün olduğunca çok ayrıntı almanızı ve bu seçeneklerin bazılarını veya tümünü içerebilir:

  • Uzak kodlama oturumu
  • Günlük telefon görüşmesi
  • Eve götürülen bir teknik değerlendirme
  • Beyaz tahta veya çift programlama olabilecek yerinde veya sanal teknik röportaj

Röportaj için kendi soru setinizi yazmak da iyi bir fikirdir. Adam Hill, The Motley Fool'da 14 yıl boyunca dev bir ekip kiralama müdürüydü ve şu anda küçük ve orta ölçekli işletmelere BT tavsiyesi sağlayan bir danışmanlık şirketi olan The Blueprint'in baş geliştirici yöneticisidir. Şirket, iş modeli, ürünler veya hizmetler ve rakipler hakkında soruların bir listesini oluşturmayı önerir.

"Son derece spesifik, ilgili ve akıllı sorulara sahip olmak, pozisyona ilgi gösteriyor" dedi.

Sunumunuzu hazırlayın

Sürecin bir sonraki adımı iş deneyiminizi nasıl tarif edeceğinizi düşünmektir. David Meyer, teknik görüşmeleri işe alma sürecinin temel parçası olarak kullanan bir haptik yenilik şirketi Tanvas'ın kıdemli mimarıdır. Hazırlanmak için Meyer, önceki projelere yaptığınız katkıları açıklamaya hazır olmanızı önerir.

"Mümkünse gizli olmayan projeleri seçin, ancak sahip olduğunuz tek şey gizli bir işse, çözdüğünüz sorun türleri hakkında bir hikaye anlatmak için soyutlamaya çalışın ve bunları çözme yaklaşımınızı dile getirin" dedi. "Bir kişisel proje portföyünüz varsa, favorilerinizi vurgulayın ve görüşmeciyi proje hedefi ve sonuçları üzerinden yürütün."

HackerRank'tan Ravisankar, iş adaylarının, kodlama ve mimarlık kararlarının arkasındaki "neden" i açıklayan pratik yapmalarını önermektedir.

"Düşünce sürecinizi açıklamak sizi karmaşıklıktan kurmaya zorlar ve görüşmecinin hangi varsayımları test ettiğinizi ve nasıl yaratıcı bir şekilde problem çözdüğünüzü görmesini sağlar." Dedi.

Vettery Walters, adayların veri yapıları, algoritmalar ve kavramlar da dahil olmak üzere temelleri fırçalamaları ve ayrıca çoklu problemleri incelemesi ve uygulaması gerektiğini söyledi.

Web geliştirme firması Caveni'nin kurucu ortağı ve operasyon direktörü Alexander M. Kehoe, röportajda ele alınacak süreçlerin ve dillerin temelleri üzerine fırçalamayı tavsiye ediyor.

Kehoe, "Teknik röportajın en önemli kısmı, mevcut becerileri yeni veya geleneksel olmayan problemlere uygulama yeteneğiniz olduğunu göstermektir, böylece uyarlanabilir olduğunuz ve iyi bir temel tabana sahip olduğunuz sürece güçlü çıkmalısınız." Dedi.

BT eğitim şirketi NextUp Solutions CEO'su Steve Cooper, görüşme sürecinin bir tür kodlama veya veritabanı alıştırması içereceğini varsaymanın güvenli olduğunu söyledi.

"Kendi şirketimizde, 'Bir karakter dizisini tersine çevirmek için hangi kodu yazardınız?" Gibi mantık problemlerini kullandık. "Http://www.techrepublic.com/" dedi. " gergin, bu yüzden size en sinir bozucu bulmacalarını atmıyorlar; nasıl düşündüğünüzü her şeyden daha fazla görmek istiyorlar. "

Görüşme öncesi pratik yapın

Yazılım geliştirme şirketi iFour TechnoLab'ın iş danışmanı olan Nidhi Joshi, bir teknik röportaja hazırlanmanın son adımı olarak bir arkadaşınız veya meslektaşınızla sahte röportajlar yapılmasını önermektedir.

"Teknik kısım için, yaklaşan görüşmenizle aynı zaman sınırlarını ve aynı ortamı kullanarak pratik yapın" dedi.

Vettery ayrıca, soruna nasıl yaklaştığınızı ve nihai çözüme ulaştığınızı açıkça bildirebildiğinizden emin olmak için boş bir odaya bile önceden kuru bir koşu yapmanızı tavsiye etti.

Özgeçmiş oluşturma platformu Zety'in başkan yardımcısı ve kurucu ortağı Pete Sosnowski, birçok teknoloji işe alım görevlisinin teknik bir röportaj yapmak ve adayların teknik becerilerini değerlendirmek için Codility veya CodinGame kullandığını söyledi. ve diğer kullanılabilir platformlar.

BT personel şirketi Robert Half Technology'nin kıdemli başkan yardımcısı Jim Johnson, son görüşmelerde başkalarının akdeddikleri veya takıldıkları sorular hakkında neler paylaştıklarını görmek için Glassdoor veya Reddit'e göz atmanızı önerir.

"Bunun amacı 'testin cevaplarını almak' değil, testin neye odaklanabileceğini anlamaktır." Dedi.

HackerRack'ten Ravisankar, Quora ve Blind dahil olmak üzere şirkete özel tavsiyeler için blogların okunmasını da tavsiye ediyor.

"Hiçbir jenerik listicle her vakayı kapsayacak kadar kapsamlı olmayacak, ancak başkalarının şirketlerine özgü deneyimlerden öğrenmesini isteyen binlerce mühendis var" dedi.

Takılırsanız ne yapmalı

Bazı işe alım yöneticileri iş adaylarına en kötüsüne hazırlanmalarını tavsiye eder: Teknik bir test sırasında boş bir çizim yapmak. Röportajın beceriler bölümünde bir engel oluşturursanız, Flatiron School'da kariyer koçluğu müdürü Eli Bohemond, görüşmeciye nasıl düşündüğünüzü göstermek için kodlama sorunu hakkında sorular sormanızı önerir.

“Nasıl devam edeceğinizi bilmeseniz bile, soru sormak görüşmeciye düşünce sürecinizi ve sorunlara nasıl yaklaştığınızı gösterebilir” dedi.

Johnson ayrıca, görüşmeciye ihtiyacınız olan bilgiyi bulmak için hangi kaynakları kullanacağınızı söylemenizi önerir.
Vettery Walters, teknik bir sorunu çözemeseniz bile olumlu bir tutum sergilemeyi önerdi, çünkü görüşmeciler ayrıca başkalarıyla iyi çalışıp çalışamayacağınızı, etkili iletişim kurabileceğinizi ve geri bildirimleri iyi ele alıp alamayacağınızı görmek istiyorlar.

Kaçınılması gereken dört görüşme hatası

Artık sunumunuzu uyguladığınız ve teknik becerilerinizi yenilediğinize göre, görüşmeniz için bu son dört öğeyi göz önünde bulundurun.

  1. Becerileriniz hakkındaki gerçeği uzatmayın. Johnson, "Python becerileriniz başlangıç ​​seviyesindeyse, bir uzmana ihtiyaç duyuyorsanız dürüst olun." Dedi.
  2. Google'a teknik bir sorunun cevabını vermeyin, çünkü görüşmeciler anlatabilir. Walters, "Başarılı olmak için temel teknik uzmanlığa ihtiyacınız var, ancak bu alıştırma fikri, sonunda problem çözme becerilerinizi test etmektir." Dedi.
  3. Çalıştığınız önceki şirketleri kötü niyetli hissetmeyin. “Önceki işverenlere karşı nazik olmak, kötü şartlarda ayrılsanız bile, size iyi yansıyacaktır,” dedi Hill of The Blueprint.
  4. Son olarak, süreç kötü giderse cesaretiniz kırılmasın. Canonical'den Niemeyer, "Günün sonunda harika insanlarla çalışmak istiyorsunuz ve röportaj süreçleri mantıksızsa, muhtemelen yapılarındaki tek idiyosenkrazi değil," dedi. "Dışarıda çalışmaya değer diğer büyük organizasyonlar olduğu için aramaya devam et."

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/12/25/664eaaf1-de4c-4cec-8087-114eb65945a8/resize/770x/533b0f24de098ff1de6c7bd24ef21a1b/istock-10687346. target" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: SARINYAPINNGAM, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Yazılım şirketi ofisinde çalışan programcı Geliştirme Web sitesi tasarımı ve kodlama teknolojilerinin geliştirilmesi

Görüntü: SARINYAPINNGAM, Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*