Teknoloji çalışanları, tükenmişliği ve kötü yöneticileri yeni bir iş bulmanın en büyük motivasyonları olarak sıralıyor

Qualtrics anketi, yöneticilerin ve direktörlerin, bireysel katkıda bulunanlardan daha fazla harekete geçmekle daha fazla ilgilendiğini tespit ediyor.

iş arama.jpg

Qualtrics tarafından yapılan yeni bir ankete göre, yöneticiler, Gen Z çalışanları ve teknoloji ve seyahat profesyonelleri, aktif olarak yeni bir iş arayan en muhtemel kişilerdir. Ankete katılan 1.025 kişinin yüzde kırk dördü, önümüzdeki 12 ay içinde iş arayacaklarını söyledi.

Qualtrics, ABD'de tam veya yarı zamanlı çalışan 18 yaş ve üstü yetişkinleri araştırdı. İş değiştirmeyi planlayan ankete katılanlar, daha fazla büyüme fırsatı, daha yüksek maaş ve genel olarak daha az stres istediklerini söyledi. Yeni bir rol aramayan insanlar arasında, kalmanın en yaygın nedenleri iyi yöneticiler, amaçlı çalışma ve iyi bir iş-yaşam dengesi idi. Teknoloji çalışanları ayrıca daha iyi liderliği yeni bir rol aramanın en önemli motivasyonlarından biri olarak sıraladı. Bu dinamik, neredeyse büyüme fırsatları kadar önemliydi.

Direktörler, yöneticiler ve yöneticilerin yeni bir iş arama olasılığı daha yüksektir ve her grubun %50'sinden fazlası iş aramayı başlatmayı planlamaktadır. Bireysel katkıda bulunanların yalnızca %37'si yeni bir şey bulmayı planlıyor.

GÖRMEK: Anket, işyerinde ırk adaletine olan bağlılığın kaybolduğunu tespit ediyor (Teknik Cumhuriyeti)

"İşin geleceği için herkese uyan tek bir yaklaşım yok. Her sektör, çalışan ve

Qualtrics'in insan kaynakları sorumlusu Julia Anas bir basın açıklamasında, "Lider, kendi kültürlerine ve işgücüne özgü deneyimler bulacaktır" dedi. "Deneyimleri doğru elde etmenin anahtarı, sık sık dinlemek ve öğrendiklerinizi temel alarak harekete geçmektir."

Forrester'da başkan yardımcısı ve baş analist olan J.P. Gownder, birçok insanın hayatlarının ve iş-yaşam dengesinin ayrıntılarını yeniden gözden geçirdiğini ve yöneticilerin hangisinin en uygun olduğunu görmek için çeşitli çalışma düzenlemelerini denemeye hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Gartner İK uygulamasındaki araştırma şefi Brian Kropp, şirketlerin inişli çıkışlı bir lansman ve aylarca deneyler beklemesi gerektiğini söyledi.

"Yeni hibrite yeniden giriş, dağınık ve düzensiz olacak ve sorunlarla dolu olacak" dedi.

Ankete göre, teknoloji ve konaklama şirketleri en fazla ciroyu görecek:

  • Teknoloji: %52 yeni bir iş arıyor
  • Seyahat, ağırlama ve yemek servisi: %52
  • Perakende: %41
  • Hükümet: %19

Pandemi, neredeyse tüm yüz yüze etkileşimleri kapattı ve gelişim, eğitim ve mentorluk fırsatları da neredeyse ortadan kalktı. Anket sonuçları, bu fırsat eksikliğinin iş değiştirme arzusunun arkasındaki itici faktör olduğunu gösterdi:

  • Çalışanların %60'ı geçen yıl mesleki gelişim ve eğitim almadıklarını söylüyor
  • %64'ü kendilerine ağ oluşturma veya mentorluk fırsatları sunulmadığını söyledi
  • Kadınların %65'i hiçbir mesleki gelişim ve kariyer eğitimi almadıklarını söylerken erkeklerin %53'ü
  • Erkeklerin %55'i ile karşılaştırıldığında, kadınların %72'si ağ kurma veya mentorluk fırsatları almadıklarını söyledi

GÖRMEK: 2021'in Büyük İstifası: İşçilerin %30'u gerçekten istifa edecek mi? (Teknik Cumhuriyeti)

Z Kuşağı (%65) ve Y Kuşağı (%61), X Kuşağı (%42) ve Baby Boomers'a (%14) kıyasla yeni bir rol bulmakla çok daha fazla ilgileniyor.

Daha genç çalışanlar da farklı liderliği yaşlı insanlarla karşılaştırıldığında başka bir öncelik olarak sıraladı. Siyah işçilerin de bu önceliği listeleme olasılığı daha yüksekti ve bu grubun %40'ı, beyaz insanların yalnızca %18'i ile karşılaştırıldığında, çeşitli liderliğin önemli ölçüde önemli olduğunu belirtti.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*