Teknoloji çalışanlarının% 96'sı işe alım yapanların adayları değerlendirmede en iyisi olduğuna inanmıyor

Kör bir raporda, diğer ekip üyeleri adayları değerlendirmede gerçek işe alımlardan daha iyi olabilir.

Yapay zeka için işe alım yanlılığını ortadan kaldırma potansiyeli
Shazam'ın kurucu ortağı Dhiraj Mukherjee, The Economist in Innovation Summit 2018'deki bir röportajda 'İyi Teknoloji' şirketlerinden neler bekleyebileceği hakkında.
http://www.techrepublic.com/

Kör bir raporda, neredeyse tüm (% 96) teknoloji çalışanı, işe alımların olası işe alımları değerlendirmede en iyisi olduğunu düşünmüyor. Bunun yerine çalışanların çoğunluğu (% 66) ekip üyelerinin adayları işe alma konusunda daha iyi olacağını söyledi.

GÖRMEK: En iyi yetenekleri işe alma ve işe alma: İş dünyası liderleri için rehber (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

İşe alım çalışanlarının şüpheciliğinin ardındaki temel neden deneyimdir. Çalışanlar, işe alınanların bir adayın teknik yeteneklerini değerlendirmek için daha az nitelikli olduğunu düşünüyor, çünkü birçok işe alımcının gerçek teknik altyapıları yok.

Bazı katılımcılar, işverenlerin 10 özgeçmiş getirmesinin yaygın olduğunu, ancak tüm seçeneklerin par. Çalışanlar, iş için hangi becerilerin gerekli olduğunu bildiğinden, yetenek getirerek daha iyi bir iş yapabileceklerini hissettiler.

AI'yı işe almak için kullanmaya ne dersiniz?

Şirketler, daha hızlı ve daha az önyargılı işe alım için bir mod olarak yapay zekaya (AI) dönmeye başladı.

Örneğin, IBM piyasaya sürüldü Watson Recruitment'in Olumsuz Etki Analizi işe alma sürecinden önyargıyı kaldırma yeteneği. KariyerBuilder benzer bir rota izledi, AI kullanmak için beceriye dayalı işe alım kararları.

AI'yı işe alım için kullanmak, özellikle büyük hacimli verileri hızlı bir şekilde elemek için avantajlarına sahipken, eski moda bir şekilde işe alım için söylenecek bir şey var.

İşçi başvurusu

Araştırmada üzerinde durulan faydalı bir taktik çalışan tavsiyeleri. Bazı çalışanlar kimseye başvuracağından, profesyonel topluluk tipik olarak tavsiye programlarına çok fazla bakmaz, çünkü itibarı buna güvenir. Ancak veriler aksini kanıtlıyor.

Ankete katılanların yaklaşık dörtte üçü (% 74), nitelikli bir aday oldukları sürece kişisel olarak tanımadıkları birisine atıfta bulunma konusunda bir sorunlarının olmayacağını söyledi.

Herhangi bir kalifiye adaya havale vermek isteyen profesyoneller ile, Rooftop Slushie – Blind'in kariyer tavsiyesi ve işe alım platformu – çevrimiçi bir platform oluşturdu çalışanların yönlendirmeleri talep edebileceği ve yerine getirebileceği. Kullanıcılar, başvuru tamamlamaları için diğer kullanıcılara ödeme yapabilir.

Site, 2.000'den fazla başvuruda bulundu ve başvuruda bulunan adayların% 37'si başvurdukları şirketlerde yerinde röportaj aldı.

Bildirilen adayların, Rooftop Slushie'ye göre hiç bir karar almak yerine bir kararla% 95 yanıt oranı olduğu bildirildi.

İşsizlik bu kadar düşük olduğu için, yönlendirmeler adayların işleri karalamak için ihtiyaç duydukları yumruya ulaşmalarına yardımcı olabilir.

Daha fazla bilgi için göz atın LinkedIn, bir işi indirmenize yardımcı olması için ağınızı kullanmak üzere 'Tavsiye İsteyin' özelliğini başlattı TechRepublic.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/05/02/6fac93f5-e094-4d6c-a953-ab731b6408cb/resize/770x/708f1ae0dc0f6b7dff8280aae2524b29/rec" " _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ "rel =" noopener noreferrer nofollow ">recruit.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/05/02/6fac93f5-e094-4d6c-a953-ab731b6408cb/resize/770x/708f1ae0dc0f6b7dff8280aae25b28b25

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*