Teknoloji uzmanları, uzaktan çalışmanın ilk haftalarında BT ekiplerine ipuçları veriyor

Milyonlarca insan koronavirüs nedeniyle uzaktan çalışıyor. Sonuç olarak, birçok kuruluş anında BT stratejilerini yeniden düzenlemek ve doğaçlama yapmak zorunda kalmıştır.

Devam edenlerin ardından koronavirüs salgınıdaha fazla şirketin uzaktan çalışmaya geçişi nedeniyle uzaktan çalışmanın artmasına tanık olduk. Son birkaç hafta içinde, web trafiğinde bir artış gördük (bir kayıt ayarı dahil Zoom çağrılarının sayısı) geçiş yaptık. Başlangıçta, web trafiğindeki bu büyük saldırının bile interneti kır, ama şimdilik, bu özel felaketten kaçınıyormuşuz gibi görünüyor. Bununla birlikte, 2020 Büyük Telekomünikasyon Deneyi iyi bir şekilde devam etmektedir.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Bu revizyondaki zorluklar, pek çok şirket ve BT ekibinin en azını söylemek zor. Neyse ki, kuruluşlar hazırlıklarıyla oyuna biraz geç olsalar bile, bu sürecin hiçbir şekilde yargılama ve sıkıntıya girmesi gerekmez. Yardımcı olmak için, ülke çapındaki ekipler bu tıknaz geçişi toplu hale getirirken kırışıklıkların bazılarının giderilmesine yardımcı olmak için sektördeki teknoloji uzmanlarından bir dizi ipucu hazırladık.

Sıfırdan başlamaktan ve iş akışlarınızı yeniden icat etmekten korkmayın

Şirketler artık standart uygulamalarına ve genel teknolojik altyapılarına uzun süre bakmak zorunda kalıyorlar. Bu anahtardan önce göz kamaştırıcı siğiller ve verimsizliklerle ilgili protokoller ve prosedürler olabilir. Şimdi, tamamen uzak bir ekiple, bu sorunlar daha da ortaya çıkar ve iki katına çıkar.

"Çoğu işletme, iş akışlarının ve altyapılarının şirketin olağan çalışma ortamında optimize edilmesi gerektiğini varsaydı. Şimdi, her uzak çalışan aniden altyapının bir parçasını tanımlıyor. Hemen hemen her işlem, uzaktan veya yere kıyasla farklı şekilde çalışıyor. Örneğin, tipik yardım masasını alın, çalışanlar için yerinde sunulabilecek – şimdi ve hemen sanal olması gerekiyor, "diye açıklıyor Back Technologies CEO'su ve kurucusu Christian Eggert.

Önce gemiyi düzeltin ve adım adım zorluklar atın

Uzaktan çalışmaya bu geçiş, özellikle politikaya yetişmek ve daha gelişmiş teknolojik altyapılar kurmak zorunda kalmış olanlar olmak üzere, bazı kuruluşlar için sorunsuz geçmiyor. Bazı şirketler için, ilk odak noktası tamamen stopgap çözümleri ve gemiyi düzeltmektir.

ITSM çözüm sağlayıcısı Başkan Yardımcısı Steve Stover, "Planlama ve yürütmede, endüstrinin henüz gerçekten dikkate almadığını düşünmediğim başka bir hesaplaşma dalgası olmalı. Çünkü bu (a) sisteme şok oldu" SolarWinds.

Stover, "İşletmeleri devam ettirmek ilk aşamadan sonra ikinci aşamada (etki) ne anlama geleceğini bulmaktır."

Ölçeklendirme veya başarısızlık: Dalgalanmayı yönetme

Şirketler kısa vadeli çözümleri belirledikten sonra, bu operasyonları uzun vadede ölçeklemeye odaklanmak zorunludur. Bu, modası geçmiş biletleme araçlarını yükseltmek ve şirket çapında iletişim araçlarını düzene koymaktan gelişmiş güvenlik önlemlerine kadar her şeyi içerir.

Stover, "Süreçlerinizi ölçeklendirmeniz gerektiğini düşündüğünüz bir zaman olsaydı, şimdi." Dedi.

GÖRMEK: Evden Çalışma Politikası (TechRepublic Premium)

Verimsiz biletleme sistemleri, BT ekipleri ve genel organizasyon üzerinde bir sürükleme olabilir ve bu, otomasyon ve ölçek gerektiren bir alana mükemmel bir örnektir. Son zamanlarda yapılan bir SolarWinds yayınında şirket, bazı yeni uzak organizasyonları birleştiren biletleme bataklığını vurgulayan bir müşteri referansı detaylandırdı. Bir BT ekibi bildirdi belirli bir ayda yaklaşık 1.200 biletten tek bir günde 500 bilet isteğinin günlüğe kaydedilmesi uzaktan çalışmaya ilk geçiş sırasında.

"O kadar çok talep var ki, bununla nasıl başa çıkıyorsunuz ve müşterilerinize doğru bir şekilde hizmet verdiğinizden nasıl etkili bir şekilde emin oluyorsunuz? Daha önce beklemediğiniz bir dalgalanma ve bir çeşit talep göreceksiniz. ölçeğin anahtar olacağı süreçleriniz var "dedi.

Bilet taleplerini daha karmaşık programlarla düzenlemek ve çalışanlara yardım masasıyla iletişim kurmak için esnek yöntemler sağlamak da zorunludur. Stover ayrıca self servis çözümler oluşturma gibi başka rehberler de belirtmiştir. Bu temel adım, çalışanların bazı ortak sorunlarda kendilerine yardımcı olmalarını sağlayarak BT ekipleri üzerindeki bu stresin bir kısmını hafifletebilir.

GÖRMEK: Evinizdeki Wi-Fi ağınız evden çalışma, evde çalışma (Zdnet)

Başarısızlık ve iş sürekliliği için politikalar uygulamak

Güvenlik tarafında, bu kaotik geçiş kesinlikle başarısızlık ve ihlaller için olgunlaşmıştır. Daha fazla ekip uzaktan çalışırken, uç nokta güvenlik açıklarının geliştirileceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca, daha fazla şirket bu geçiş sırasında ağ erişimi olan üçüncü tarafların sayısını artıracaktır.

CRITICALSTART'ın kurucusu ve CEO'su Rob, "Kuruluşların, daha hassas verilerin uzak bir işgücü aracılığıyla depolanacağını ve kullanılabilir olacağını anlaması gerekiyor. Uzak uç noktalar ve bulut uygulamaları üzerinde yeni kontroller gerektirebilecek kasıtlı veya kasıtsız veri sızıntısı istemiyorsunuz." Davis.

Sonuç olarak, daha fazla şirket ağ güvenliğini artırmak için VPN'leri arıyor. Bu tür bir sağlayıcı yakın zamanda dünya çapında VPN teknolojisi son zamanlarda% 160'tan fazla artmıştı. CRITICALSTART'ın yazışmalarımızda belirttiği gibi, şirketlerin çok faktörlü kimlik doğrulaması ve tek oturum açma koruması oluşturma gibi benimseyebileceği başka temel önlemler de vardır. Ne olursa olsun, yürürlükteki en kapsamlı güvenlik önlemleriyle bile, şirketler bir ihlal durumunda da bir tepki stratejisine sahip olmalıdır.

Davis, "Başarısızlık planı. Çoğu ihlale insan hatası neden oluyor ve en iyi niyetli insanlar hala hata yapıyor. Bu yeni ortamda çalışmak üzere güncellenen bir olay müdahale planına sahip olun." Dedi.

Yeni normale, sabra ve denge bulmaya uyum sağlamak

Yeni dijital çalışma ortamına alışmak çalışanlar için de stresli olabilir. Bir iş gününden sonra oturumu kapatmak iş ve ev arasındaki çizgi bulanıklaştıkça zorlaşır. Bu garip geçiş sırasındaki bu sabır ve anlayış çağrısı ISACA baş teknoloji sorumlusu Simona Rollinson tarafından vurgulandı.

Rollinson, "Çalışma ve kişisel yaşam arasındaki rutin ve sınırların olmaması endişe ve strese neden olabilir. Çoklu görev günümüz dünyasının ve uzaktan çalışmanın da bantasıdır. Mevcut, gerçekten mevcut olmak bir meydan okumadır." Dedi.

Milyonlarca insanı uzak bir ağa bağlamak ve onları hızlandırmak kolay bir iş değildir. Şirketler, tüm teknik altyapılarını yeniden keşfetmeye çalıştıklarından, bu büyük deney kesinlikle kısa vadede verimli olmayacaktır. Bireylerin ve BT ekiplerinin uygulayabileceği daha temel ipuçlarından biri, bu kaotik zamanda temel bir sabır ve anlayış seviyesidir.

Riverbed CTO Alpna J. Doshi "BT ekipleri, hizmetin bu çalkantılı dönemde sadece" iyi "olmasının uygun olduğunu hatırlatmalı ve sonra hepimiz uzaktan çalışmaya uyum sağladığımız için odak noktası her geçen gün yavaş yavaş gelişmelidir." .

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/04/07/aff6070d-fecd-43d3-81ef-847948ebd5f3/resize/770x/0bd7b04578874a680f6eea8a0a8d4723/istock-99111111111111111111111111111111 = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: Zinkevych, Getty Images / iStock "rel =" noopener noreferrer nofollow ">uzaktan çalışma, uzaktan çalışan, tele-çalışan, evden çalışma

Görüntü: Zinkevych, Getty Images / iStock

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*