Teknolojiyi açıklarken zaten karmaşık olanı aşırıya kaçmayın

Bazen teknik bir açıklamaya bağlı kalmak, karmaşık analojiler ve diyagramlardan daha iyidir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/10/cddb05c6-315f-449f-82de-61e811ba6d4e/resize/770x/49fe599946ca62610dc9229d6ec22e0b/complicated-process.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: alphaspirit.it/Shutterstock">Kara tahta üzerinde karmaşık talimatlar

Resim: alphaspirit.it/Shutterstock

Tanıdık olmayan veya karmaşık konuları iletmek için güçlü araçlar oldukları için benzetmeyi ve metaforu seviyorum. Teknik olmayan bir geçmişe sahip biri, aksi takdirde aynı dili konuşmayan iki sistem arasında bir çevirmen olarak hizmet ettiklerini veya çekirdek teknolojilerin daha karmaşık teknikler için bir temel olarak hizmet ettiğini açıklayarak uygulama programlama arayüzlerinin önemini çabucak kavrayabilir. sistemler oluşturulur.

GÖRMEK: BT gider geri ödeme politikası (TechRepublic Premium)

Ancak bazen bu metaforlar, iletmek istedikleri konudan daha karmaşık, hatta daha karmaşık hale gelebilir. Örneğin, PowerPoint sunumlarında, çeşitli sütunların bir çatıyı destekleyen ve çok katmanlı bir temelin üzerinde duran bir sistemi, süreci veya teknolojiyi temsil etmesi gereken düzinelerce Roma binasına rastladım. Daha dolambaçlı temsiller, nefis bir şenlik yaratan, ancak başka türlü aşırı karmaşık bir diyagram oluşturan yarım düzine katman ve çoklu renkler içerecektir. Toplantının çoğunluğu "faydalı" tabloyu açıklamaya harcanacaktı ve en iyi ihtimalle toplantı sona erdiğinde, katılımcılar neden 8. sütunun deniz mavisi ve 34. sütunun akuamarin olduğunu anlayabilir, ancak aksi halde geldikleri zamandan daha karışık bir şekilde ayrıldılar.

Mecazi boşluğun derinliklerindeki keşiflerimden birinde ekibim, bir problem çözme yaklaşımını temsil etmesi gereken son derece karmaşık bir uçak panosu yarattı. Grafikler güzeldi ve benzetme neşeli bir şekilde zarif görünüyordu ve dehamızı potansiyel bir müşteriyle paylaşmak için sabırsızlanıyorduk. Bununla birlikte, havacılık tarihinin bir açıklamasını, havacılık fiziği üzerine bir ön incelemeyi ve belirli uçak enstrümantasyonunun çeşitli işlevlerinin tartışılmasını gerektiren bu görsel yardımla ilk müşteri sunumumuzdan sonra bu metaforu terk ettik. Belki müşteri bir uçağın nasıl çalıştığını daha iyi anlamıştır, ancak yaklaşımımızın nasıl çalıştığına veya şirketine yardımcı olabileceğine dair hiçbir fikri olduğuna inanmıyorum.

Sonuç genellikle ayrıntılardan daha önemlidir

Teknolojilerin, yönetim yaklaşımlarının ve uygulama ayrıntılarının genellikle son derece karmaşık ve nüanslı konular olduğu gerçeğinden kaçış yoktur. Bununla birlikte, meslektaşlarımız genellikle sonuçla daha fazla ilgilenir ve bunu sağlama yeteneklerimize güvenip güvenemeyeceklerini belirler. Örneğin, bir kişinin kritik tıbbi bakım aradığını varsayalım. Bu durumda, muhtemelen doktorun bu özel prosedürde yetkin ve deneyimli olup olmadığı ve başarılı bir sonuç olasılığı ile, hangi neşterin kullanılacağı nüanslardan ve hastane sistemlerinin iletişim kurmak için kullandığı arka uç sistemlerinden daha fazla endişe duyuyorlar.

GÖRMEK: BT liderleri için teknik projeler: Evde laboratuvar nasıl kurulur (Teknoloji Cumhuriyeti)

Birinin bir teknolojinin veya yaklaşımın karmaşıklıklarını ve nüanslarını anlamasına yardımcı olmaya çalışmak yerine, onların ilgilendikleri bir sonuca ulaşmalarına nasıl yardımcı olduğuna odaklanın. Teknik olmayan bir meslektaşa çalışan bir ara katman yazılımı anlayışı sağlamak için bir saat harcanabilir veya aynı saat, pazarlama projelerinin satış verileriyle çok daha hızlı bir şekilde ilişkilendirilmesini sağlayacak ve böylece zaman çizelgesini hızlandıracak bir teknoloji olduğunu açıklamak için harcanabilir. kritik bir program

Nasıl olduğunu açıklarken dikkatli olun

Teknologlar olarak, karmaşık teknolojiyi anlamamız için ücret alıyoruz ve çoğu zaman mevcut ve gelişmekte olan araç ve teknolojilerin işlerimizin yapılmasına nasıl yardımcı olabileceğini belirlememiz gerekiyor. Birçoğumuz için, her gün işe gelmemizi sağlayan şey bu arayıştır ve tutkumuzu ilgilenenlerle paylaşmak heyecan vericidir.

Bir meslektaşınızın "bu tam olarak nasıl çalışıyor" diye sorması, genellikle belirli bir konunun ayrıntılı teknik açıklamasına dalmak için bir lisans olarak algılanır. Bu yanıt soruyu olduğu gibi kabul etse de, genellikle soruyu soran kişinin teknolojiyi gereksiz risk oluşturduğunu algıladığının bir göstergesidir. Nasıl, perde arkasındaki somunlar ve cıvatalar hakkında daha az ve daha çok bir yeterlilik ve güven meselesidir.

GÖRMEK: Tükenmişlik yüzünden tükendi: Şirketler, çalışanların stresini azaltmak için çok uğraşıyor olabilir (Teknoloji Cumhuriyeti)

MQTT'yi neden seçtiğinizin nüanslarını gerçekten merak eden biriyle konuştuğunuzdan kesinlikle emin değilseniz. Nesnelerin interneti XMPP yerine, "bu nasıl çalışır" sorusu muhtemelen "Programımı rayından çıkarmadan ve bana zaman ve kaynak kaybı yaşatmadan bunu nasıl başaracaksınız" şeklinde yorumlanır. Teknoloji hakkında konuşmak yerine, "nasıl" sorusu genellikle risk azaltma, ekibi ve teknolojiyi nasıl incelediğiniz, hangi destek yapılarının mevcut olduğu ve bir şeyler ters giderse ne yapacağınız hakkında konuşmanız için ipucunuzdur.

Belirli bir teknolojinin faydasını en üst düzeye çıkarmak için uygulayacağınız süreçleri net bir şekilde ifade etmek için zaman harcamak, gerekli risk ve kaynakları en aza indirmek, sizi bu tür sorulara düşünceli yanıtlarla donatacaktır. Sonuç olarak, bu, akranlarınıza, o güzel altı boyutlu piramidal çizelgeden, "Roma evi"nden veya diğer karmaşık benzetmelerden çok daha fazla güven verir, akranlarınızda daha fazla değil, daha az güven yaratır.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*