Teksas elektrik kesintisi: Veri analizi, modelleme ve politika oluşturma, benzer felaketleri önlemenin anahtarı olacaktır.

Endüstri uzmanı, ABD elektrik şebekesini Teksas'taki 2021 kış fırtınasını takip eden gibi ciddi kesintilerden korumak için veri analizi, modelleme ve politika oluşturmanın daha iyi kullanımını gerektireceğini söylüyor.

TechRepublic'ten Karen Roby, bir BT danışmanlık şirketi olan Capgemini'nin kamu hizmetleri uygulamasında müşteri ortağı olan Rob Robinson ile aşağıdaki elektrik şebekesine yönelik tehditleri tahmin etme hakkında konuştu Teksas'ta felaketle sonuçlanan kesintiler bir kış fırtınasından sonra. Aşağıdaki, konuşmalarının düzenlenmiş bir metnidir.

GÖRMEK: TechRepublic Premium içerik takvimi: BT politikaları, kontrol listeleri, araç setleri ve indirilecek araştırmalar (TechRepublic Premium)

Karen Roby: Teksas'ta gördüklerimizle son birkaç haftaya kadar pek çok insanın elektrik şebekesi ve güçlerinin sürekli olarak açık mı kapalı mı olacağı hakkında iki kez düşünmeyeceğini düşünüyorum. Bundan bildiğimiz şey, neyin yanlış gittiğine gelince çok fazla parmak işaretinin olacağıdır. Bunun tekrar olmasını nasıl önleyebiliriz?

Rob Robinson: Haklısın. Bu, neyi bilmemiz gerektiğiyle ilgili birçok kritik soru olacağını düşündüğüm bir şey? Ne iletmeliydik? Hangi kararları vermeliyiz? Şebekede pek çok olay var ve 2003'ün Kuzeydoğu Karartmasından ileriye dönük çok şey öğrendik. Her zaman, endüstri ve özellikle kamu hizmetleri, şebekelerinin nasıl davrandığını, üretim ve talebin nasıl davrandığını öğrenirler. Ama gittikçe daha aşırı olaylar yaşadıkça böyle bir şey yok. İşe ilk girdiğimde, Yüzyılın Fırtınası diye bir şey vardı. Ve yaklaşık 12 yıl içinde bunlardan yaklaşık üçünden sonra, bazı araçlar, “Pekala, bu mazereti artık düzenleyiciler için kullanamayız. Yani, ızgaramızı sağlamlaştırmada, ızgarayı entegre etmede daha iyi olmalıyız.” Ve şimdi, tıpkı Teksas'ta olduğu gibi, ülkenin çok büyük bölgelerini denetleyen sistem operatörleri var, ancak burada neyin yanlış gittiğine dair yargılanması gereken sorular ve sorumluluklar var.

Karen Roby: Bir şekilde aşağı indirip özetlemek zorunda olsaydın, ne ters gitti? Bunda en büyük hatalarımız nerede? Nerede yalan söylüyorlar?

GÖRMEK: Kimlik hırsızlığı koruma politikası (TechRepublic Premium)

Rob Robinson: Pek çok araştırmadan geçecek olan şeyin üç şeye bakmak olduğunu düşünüyorum. Herkes önce fiziksel altyapıya, hem iletim şebekesine, hem dağıtım şebekesine hem de çevrimiçi olan jeneratörlere bakacak. Uzun zamandır ızgaranın çevresindeyim. Ve aralıklılık planlamasında güvenilirlikte büyük ilerlemeler olduğunu biliyorum. Önceleri vardı – ve yenilenebilir enerjinin buna neden olup olmadığı hakkında tartışma hakkında konuşmak istemiyorum ve Teksas bu konuda oldukça uzundu. Ama sanırım göreceğiniz şey, normal operasyon bandında, bence, sadece Teksas'ta değil, aynı zamanda ülke çapında birçok senaryo planlaması var, mevcut ve tükenmiş birçok analitik var gerçek zamandan, durum tahmini ve durumsal sağlık dedikleri şeyden durumsal farkındalığa, bu ızgarayı sabit tutmak için 20 yıllık modellemeye kadar. Ancak bu, bu normun dışına çıkan olaylardan biridir.

Tek söyleyeceğim bu kategori 5 kasırgasına benzemiyor. Bir kasırga geldiğinde ve sonunda nereye ineceğini belirlediğinizde, bunun etrafında plan yapmak için çok geç. Şimdi azaltma penceresindesiniz. Mürettebatı yuvarlamalısın, insanları tehlikeden kurtarmalısın, ama kasırgalar zarar verecek. Bunda öngörülebilir bir süre vardı ama sanırım soruşturma geriye dönüp şöyle diyecek: “2011'de soğuk havalarda bir olay oldu ve öneriler yapıldı.” Ve şimdi basında bunları kimin kabul edip etmediği hakkında konuşmalar var, bu bir.

Herkes fiziksel ağa bakacak, ancak ızgarada tek bir felaketle sonuçlanan arıza yoktu. Bazıları, herhangi bir buz fırtınasında olduğu gibi, teller koptu, ancak etkilenen büyük bir grup insan için, felaket bir elektrik kesintisini önlemek için yönetilen bir kapanmaydı. Aslında, ızgarayı devrilme noktasına kadar germek için insanları uzaklaştırdılar.

GÖRMEK: Siber saldırılar kolejleri ve üniversiteleri nasıl tehdit edebilir? (TechRepublic)

Şimdi, bakacağımız diğer iki şey pazarın kendisidir. Teksas yalnızca enerji kullanan bir pazardır. Ülkenin diğer birçok yerinden biraz farklı. Sadece o anda para kazanmak için çevrimiçi olmaya ve kapasitelerini kullanmamaya teşvik edilen pek çok üretici var. Ve duyduğunuz birçok müşteri, konut müşterisi vardı, bugün basında klipler görüyorsunuz, şimdi sadece birkaç gün içinde binlerce dolarlık banknotlar çığlık atıyor. Piyasada çok fazla risk ve risk vardı.

Ardından, düzenleme katmanına bakmanız gerektiğini düşünüyorum. Bu sektörde ihtiyatlılık denen bir şey var ya da ihtiyaçlara hizmet etmek için yeterli üretim yeterliliği ve iletim yeterliliği olduğundan emin olmak, çünkü ülkemizin omurgası, bugün sahip olduğumuz güç şebekeleri. Düzenleyiciler de bu sorunun bir parçası olacak.

Karen Roby: Siber güvenlik, her gün konuştuğumuz bir şeydir ve yönetim kurulunun her yerinde güvenlik endişeleridir, ancak özellikle de elektrik şebekemize gelince. Bu şekilde ne kadar hazırlıklıyız?

Rob Robinson: Bu ülke siber güvenlik açısından gerçekten çok çalıştı. Buna kritik altyapı koruması deniyor ve NERC (North American Electric Reliability Corporation) adlı bir kuruluş, yüksek voltajlı şebekeyi ve buna bağlı tüm oyuncuları izinsiz girişleri korumak ve insanların bunu manipüle etme fırsatını sağlamak için görevlendirdi. Şimdi, yenilenebilir enerjiler büyüdükçe ve konut müşterileri ve piyasa katılımcıları olarak, insanlar evlerine güneş enerjisi koyuyor. Artık elektrik şebekesine giderek daha fazla insan katılıyor ve bu da siber sorunun daha da büyümesini sağlıyor. Birisi bir bölgeye veya bir cebe girip sevkiyatı değiştirebilir veya pazar erişimini, örneğin belirli bir bölgede güneş ve rüzgara göre değiştirebilir mi? Bütün ülkeyi yıkmak çok zor, ancak belirli alanlardaki hedef saldırılar yeni bir güvenlik açığı sınırı.

Siber aklımızda ve sadece fiziksel operatörler değil – piyasa katılımcılarının da bu konuda söyleyecek çok şeyi var. Demek istediğim, müşterilere bir teklif veya anlaşma vaat eden birçok perakendeci var. Bazıları bu anlaşmadan vazgeçmeye çalışıyordu ve “Gücümüz yok” veya “Bedelini ödemek zorunda kalacaksın” diyordu. Saldırıya uğramışlar ve manipüle edilmişlerse, bu sorunu daha da kötüleştirebilir. Bu olayda herhangi bir siber risk gördüğümüzü bilmiyorum ama her zaman mevcut.

GÖRMEK: Kaspersky, 2020'de hesap devralma saldırılarının arttığını söylüyor (TechRepublic)

Karen Roby: Artık yıllarca veriye sahibiz ve analiz bilgileri orada. Öncelikle ve en önemlisi ileriye doğru ne olması gerekiyor ve bunun gerçekten zamanında çözülüp çözülmeyeceği konusunda ne kadar endişelisiniz?

Rob Robinson: Önce ikinci bölümü alacağım. Bunun çözüleceğini düşünüyorum. Bence bu sektör, tüm katılımcılar, tüm araçlar ve üreticiler bunu ciddiye alacak, öğrenecekler çünkü çok fazla inceleme altında olacaklar. Hakkında konuşuyorsun yapay zeka ve makine öğrenme, her gün gerçekleşen diğer tüm olaylarla birlikte, makine öğreniminde analiz edilecek çok fazla veri ve çok fazla model var. Ancak burada bu düşük frekanslı bir olaydır. Bu büyüklükte böyle olmadı. Göreceğinizi düşündüğüm şey, model düzeyinde bir analitiktir.

Normalde çalışırız, buna N -1, N – 2 olasılık denir. Bir jeneratörün çevrimdışı kapanmasını, bir hattın düşmesini, bir yıldırımın düşmesini planlıyoruz, ancak beklenmedik durumdan sonra, beklenmedik durumdan sonra beklenmedik durum için plan yapmıyoruz ve sonra yine de şebekenin kullanılabilir olacağını düşünüyoruz. O kadar ödeme yapmaya istekli değiliz. Ama bence bu sadece elektrik şebekesinin değil, aynı zamanda o su altyapısının gaz şebekesinin de bir modelleme kombinasyonu olacak – açılacak olan devasa bir davranışsal modelleme sınırı var.

Bence, ne yazık ki, Teksas'ta bu değişken fiyatlı anlaşmaları kabul eden birçok kişi, “Eğer güç çok yükselirse, bu bir yaz problemi olacak ve ben sadece bir hafta boyunca havuzda yüzeceğim. Güç ödeyebilirim. ” Kimse onlara su borularının patlayacağını söylemedi. Televizyondaki insanlar “Tamam, çocuklarımı besle ya da elektrik faturamı öde” diyor. Tüketicilerin nasıl davrandıkları ve piyasanın nasıl tepki vereceği konusunda büyük bir değişim göreceksiniz. Öyleyse, (göreceğiz) bu davranışsal modelleme ve ardından risk ve hesap verebilirlik modellemesi.

Bu sadece enerji pazar tasarımı, birçok soru soracaklar, alternatif modellere bakacaklar, değişeceklerini söylemeyecekler, ancak bakmaları ve sadece hangi fiyatları ve Teşvikler orada ve hangi beklentiler ve performans hükümleri, iyi veya kötü. Bir jeneratör olarak çevrimiçi olmanız gerekiyorsa ve kararlıysanız ve görünmüyorsanız, hava şartlarına maruz kalmadıysanız, bu davranışın olumlu veya olumsuz tarafı nedir?

Açılacak, yani, modelleme orada, ama bence 10 kat daha fazla dikkat çekecek. Ve bu, enerji endüstrisindeki analitik kaynakları ve yöneticiler için çok heyecan verici olacak ve sonra herkes bundan ne çıkacağını bilmek isteyecek, ancak önümüzdeki yıl bunu parçalara ayırmak çok eğlenceli olacak.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*