temel OS 6 beta aynı güzel pakette harika şeyler vaat ediyor

Jack Wallen, temel OS 6'nın beta sürümüne bir göz atıyor ve geliştiricilerin bozuk olmayanları "düzeltmedikleri" için rahat bir nefes alırken buluyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2016/08/17/b1cf2320-0d43-483d-a905-1bd619e012a5/resize/770x/2c8b8f9a63f3bdd6ca6a185a1999c7cd/elementaryhero.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: temel işletim sistemi">

Resim: temel işletim sistemi

Sık sık aklıma Rush'ın "Circumstances" şarkısı geliyor. Lise günlerimde, "artı ça değişiklik, artı c'est la même seçti" ("bir şeyler ne kadar çok değişirse, o kadar aynı kalırlar") dizesini ilk kez duyduğumu ve kesinlikle onun paradoksal ifadesi. O zamandan beri, deyimin uygulandığı pek çok örnekle karşılaştım. Açık kaynak alanında, temel işletim sistemi, sözün mükemmel bir alaka düzeyine sahip olabileceğinin canlı kanıtıdır.

Bu özel Linux dağıtımını ilk günlerinden beri takip ediyorum. Birkaç yıl boyunca, benim masaüstü Linux'um oldu. İlk System76 Thelio masaüstümü satın aldığımda ve Pop!_OS'un donanımlarına daha uygun olduğunu fark ettiğimde bu sona erdi. Pantheon ve temel işletim sistemi tarafından masaüstünde hayata geçirilen zarafeti özlüyorum. Platformun altıncı yinelemesinin ilk beta sürümü geldiğinde, onu kurmam ve geliştiricilerin ve tasarımcıların neler sunabileceğini görmem gerekiyordu.

GÖRMEK: Kullanmanız gereken 5 Linux sunucu dağıtımı (TechRepublic Premium)

Ateş ettiğimde şaşırmadım ve bir anda aklıma o Rush şarkısı geldi, çünkü ilkokul 6 çok, çok tanıdık geldi. Temel OS 5 kullandıysanız, 6 için beta yerine yanlışlıkla bu sürümü yüklediğinizi düşünebilirsiniz – bu iyi bir şey.

Görüyorsunuz, çoğu zaman bir grup geliştirici ve tasarımcı, o kadar doğru bir şey elde eder ki, ileriye dönük en iyi yol değişiklik değil, iyileştirmedir. Cassidy James Blaede ve çetesi bunu yaptı. Değişiklik olsun diye değişiklik yapmak yerine, zaten işe yaradığını bildikleri şeyleri geliştirirler. temel işletim sistemi bir süredir mükemmellik için çalıştı.

Temel işletim sisteminin varsayılan olarak kullandığı Pantheon masaüstünün (yüzeyde) aynı kalması biraz şaşırtıcı olmalı (Şekil A). Bu, geliştiricilerin yüzeyin altında yatanlara katlanmak için ciddi bir iyilik getirmediği anlamına gelmez.

Şekil A

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/09/2f2c4a43-cba2-4a61-ac3b-a21cd3609350/resize/770x/7da2c2dcd291b1ffb3aa4edfd8414ff7/elementaryos6a.jpg" ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Varsayılan temel OS 6 beta masaüstü hemen tanıdık geliyor.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">elementeros6a.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/09/2f2c4a43-cba2-4a61-ac3b-a21cd3609350/resize/770x/7da2c2dcd291b1ffb3aa4edfdaryosff67/element .jpg

Varsayılan temel OS 6 beta masaüstü hemen tanıdık geliyor.

Bakalım görülecek (ya da göremeyecek) ne var.

bariz güncellemeler

Temel işletim sisteminin en son yinelemesi için bariz güncellemeler bulamazsınız. Bununla birlikte, belirtilmesi gereken birkaç oldukça ince değişiklik vardır. İlki Ekran Kalkanı olarak adlandırılır ve ekran uyku moduna geçtiğinde bile ses çalmanın devam etmesini mümkün kılar. Büyük bir değişiklik değil, ancak belirli kullanım durumları için (podcast'leri veya eğitim seslerini dinlemek gibi) önemli bir gelişme olabilir.

Ayrıca, bildirimler, tamamen yeni bir bildirim sunucusu dağıtma noktasına kadar tamamen yenilendi. Yeni masaüstü bildirimleri, önceki yinelemelerden daha temiz ve kullanımı daha kolay (Şekil B).

Şekil B

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/09/bd06d2db-9745-4954-b398-034d7fb9ae46/resize/770x/1cbfb083995ff5d7d7c514a218f6c7a0/elementaryos6b.jpg" targetaryos6b.jpg ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Yeni temel işletim sistemi masaüstü bildirimleri, ince fakat gerekli bir iyileştirmedir.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">elementeros6b.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/09/bd06d2db-9745-4954-b398-034d7fb9ae46/resize/770x/1cbfb083995ff5d7d7c514a218f6c7a0/ .jpg

Yeni temel işletim sistemi masaüstü bildirimleri, ince fakat gerekli bir iyileştirmedir.

temel OS 6, önceki sürümlere benzer bir görünüm ve hissi koruyan, ancak aşağıdakilerin kullanımına ince ayar yapan tamamen yeni bir sistem stil sayfası kullanır:

Fark yüzünüzde olmasa da, platformun her sürümünün daha zarif ve profesyonel olmasına yardımcı olan bu tür iyileştirmelerdir.

Çok açık olmayan güncellemeler

Varsayılan temel uygulamaları kullanmayı tercih edenler için Mail uygulamasının tamamen yeniden yazıldığını göreceksiniz. Geliştiriciler, Geary arka ucundan farklı posta sunucuları için daha geniş destek sağlayacak olan Evolution Data Server'a geçti. Bu değişiklik, yapılacak işleri çeşitli servislerle senkronize etmeyi de mümkün kılacaktır. Ancak şu anda bu konudaki çalışmalar tamamlanmadı, bu nedenle beta sürümünde bile değişikliği fark etmeyeceksiniz.

Diğer bir değişiklik, temel öğenin Flatpak'i kutudan çıkaracak şekilde ve tamamen Flatpak tabanlı bir AppCenter ekosistemini içerecek şekilde değişmesidir. Bu doğru, en sevdiğiniz Linux dağıtımı, evrensel paket formatı ile rütbe ve dosyaya katılıyor. İlkokul 6 ve sonrasında, tüm AppCenter uygulamaları Flatpaks'ta oluşturulacaktır.

Bazıları için bu bir anlaşma kırıcı olabilir. Ancak son kullanıcıların çoğu için bunun tek bir anlamı olacak: AppCenter'da daha fazla kullanılabilir uygulama. Flatpak veya Snaps'in büyük bir hayranı olmasanız da, daha fazla kullanılabilir uygulamaya sahip olmak yalnızca iyi bir şey olarak görülebilir. Bunu anlamak için temel geliştiricilere Kudos.

Şu anda, Flatpak entegrasyonu henüz beta sürümüne girmedi, ancak son sürümde çalışacağından emin olabilirsiniz.

sonuç

Flatpak'in piyasaya sürülmesi dışında, temel OS 6, platforma derin ve gişe rekorları kıran değişiklikler yolunda pek bir şey getirmiyor. Ve bu, dostlarım, bir artı olarak görülmelidir. Başlangıcından bu yana, temel işletim sistemi, yeni kullanıcılar ve hatta bol deneyime sahip olanlar için en iyi Linux dağıtımlarından biri olarak görülüyor. Bu masaüstü dağıtımı ne olduğunu biliyor ve bu gerçeği göz ardı etmiyor. Geliştiriciler, dağıtımda kapsamlı değişiklikler yapmamakta akıllılar çünkü iki sürüm önce kesinlikle çivilenmişler, bu nedenle bu Linux masaüstü, değişirken bile aynı kalmalı.

Hatırlanması gereken bir şey, bunun büyük ölçüde bir beta sürümü olduğudur, bu nedenle bu sürümü yalnızca test amaçlı olarak indirip yüklemelisiniz veya ne olacağına dair bir fikir edinmelisiniz. İlgilenenler için, temel OS 6'nın genel beta sürümü şu şekilde olabilir: buradan indirildi.

TechRepublic'in YouTube'da Teknik İşi Nasıl Yapılır'a abone olun Jack Wallen'dan profesyonel iş adamları için en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*