Terraform 1.0, DevOps'u Multicloud'a taşıyor

DevOps, sunucuları yönetme şeklimizde devrim yarattı ve HashiCorp'un Terraform'u, çoklu bulut kurulumları için aynı şeyi yapmayı vaat ediyor.

Yazılım sürekli işlemler ve geliştirme veya programlama konsepti için Devops, siyah çimento kara tahta duvarın ortasında Devops kelimesini gösteren çok renkli oklar

Resim: Getty Images/iStockphoto

Sunucuları nasıl çalıştırdığınızı hatırlıyor musunuz? Ayarları elle değiştirmek, kabuk komut dosyaları yazmak ve sunucu odasında bir ev yapmak? Sonra birlikte geldi DevOps Ansible, Chef ve Puppet gibi programlar ve sysadmin hayatı çok daha kolay hale geldi. Daha yakın zamanlarda, yalnızca tek bir genel bulut değil, aynı zamanda çoklu bulutlar (çoklu bulut). Ve yine de, tek bir bulutu yönetmek iş olsa da, o kadar da sorun değil, çoklu bulutu yönetmek… bu başka bir hikaye. Ama şimdi HashiCorp'un yapımında yıllar var açık kaynak Terraform 1.0, nihayet çıktı ve DevOps'un kod olarak altyapı yaklaşımını bulutlara getirdi.

GÖRMEK: Araştırma: Video konferans araçları ve bulut tabanlı çözümler dijital çalışma alanlarına hakim; VPN ve VDI, KOBİ'ler arasında daha az popüler (TechRepublic Premium)

Aslında bundan önce bile, otomasyon sağlamada ve çoklu bulutlar için iş akışları sağlamada fiili standart haline gelmemiş olsa da, Kubernetes, kapsayıcıları düzenlemek için haline geldi, ondan da uzak değil.

Her zaman böyle değildi. HashiCorp'un kurucu ortağı Mitchell Hashimoto'nun dediği gibi, "The Terraform'un ilk sürümleri gerçekten çok kötüydü. Ama fikir bize göre sağlamdı."

Haşimato haklıydı. Bugün Terraform her yıl on milyonlarca kez indiriliyor. Doğduğundan beri 100 milyondan fazla kez indirildi. Arkasında sadece HashiCorp değil, aynı zamanda 100 teknoloji ortağından oluşan büyüyen bir ekosistem var. 1.000'den fazla sağlayıcı, 5.000 modül oluşturdu. Terraform Kayıt Defteri. Bu modüller, çeşitli bulut parçalarını ve şirket içi altyapıyı daha kolay yönetmek için kullanılabilir.

Bunun arkasındaki fikir, sunucularda uygulamaları çalıştırmak için gereken bileşenleri tanımlamak için yapılandırma dosyalarını kullanan tanıdık DevOps'tur. Onunla geleneksel DevOps araçları arasındaki fark, Terraform'un en başından farklı platformlar arasında koordine etmek için tasarlanmış olmasıdır. Saltstack gibi DevOps programlarından daha yüksek bir soyutlama düzeyinde çalışır. Bu yapılandırma yönetimi araçları, sunuculara yazılım yükler ve yönetir. Terraform, bir sunucu yapılandırma yönetimi aracı değildir. Bunun yerine, veri merkezi ve buluta ve bunlarla ilişkili hizmetlere odaklanır.

Bunu yapmak için Terraform kullanır HashiCorp Yapılandırma Dili. Bu bir bildirim dilidir. Bu hedefe ulaşmak için atılan adımlardan ziyade amaçlanan bir hedefi tanımlar.

Bu pratikte ne anlama geliyor? Bir veritabanı katmanı arka ucu ile ön ucu olarak bir web sunucuları havuzu kullanan iki katmanlı bir mimari uygulama oluşturduğunuzu varsayalım. Bunu yapmak için API sunucuları, önbelleğe alma sunucuları, yönlendirme ağları vb. için katmanlar ekleyeceksiniz. Terraform'da bu katmanların her birini bir kaynak koleksiyonu olarak tanımlayabilirsiniz. Terraform, her katman arasındaki bağımlılıkların otomatik olarak işlenmesini sağlar. Örneğin, Terraform, web sunucuları başlatılmadan önce veritabanı katmanının kullanılabilir olmasını ve yük dengeleyicilerin web düğümlerinden haberdar olmasını sağlar. Her katman daha sonra kullanılarak kolayca ölçeklenebilir Tek bir sayımı değiştirerek Terraform yapılandırma değeri. Kaynak yapılandırmasının kodlanmış ve otomatikleştirilmiş olmasıyla, yükle ölçekleme tam anlamıyla zahmetsiz hale gelir. Terraform çalıştırıyor, trafikte beklenmedik bir artış olduğu için gece 2'de giriş yapmak yerine siz uyuyorsunuz.

GÖRMEK: AWS Lambda, sunucusuz bir bilgi işlem çerçevesi: Bir hile sayfası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Terraform programı uygulandıktan sonra, Terraform bir yürütme planı oluşturur. Bu, istenen duruma ulaşmak için ne yapılması gerektiğini açıklar ve ardından açıklanan altyapıyı oluşturmak için bunu yürütür. Konfigürasyon değiştikçe, Terraform neyin değiştiğini belirleyebilir ve uygulanabilecek artımlı yürütme planları oluşturabilir.

Bu bir "1.0" sürümü olmasına rağmen, Terraform beş yıldır üretimde kullanılmaktadır. Güvenle kullanabilirsiniz.

Bu yeni sürümde HashiCorp, Terraform'un ölçeklenebilirliğini, ekosistem birlikte çalışabilirliğini ve kararlılığını iyileştirdi. Ek olarak, Terraform Cloud, donanıma geliştirmeler ekler. Terraform Bulut iş akışı. Bunlar, özel bir kayıt defterine küratörlü modüller yayınlama yeteneği, çalışma alanı yönetiminde geliştirmeler ve bir Terraform çalışmasıyla ilgili üçüncü taraf araçlarla kontrol etme yeteneğinin bir önizlemesini içerir.

Yeni özellikleri şunları içerir:

  • Public Registry to Private Registry Publisher Workflow—Terraform Cloud ve Enterprise, modülleri ve genel ve özel kayıt defteri seçeneklerini kullanarak altyapıyı kod olarak oluşturma, birlikte çalışma ve yeniden kullanma yetenekleri sunar. Genel kayıt defterinde 5.000'den fazla topluluk modülü vardır ve Terraform Cloud artık modülleri genel kayıt defterinden doğrudan bir kuruluşun özel kayıt defterine yayınlamak için yerel bir iş akışı sunar.

  • Çalışma Alanı Yönetimi, Genel Bakış ve Öngörüler—Standartlaştırma ve inceleme, kuruluşlarında bir self servis sağlama modelini denetleyen BT operasyon ekipleri için birincil hedeftir. Terraform Cloud ile kullanıcılar, yeni Çalışma Alanına Genel Bakış ve gelişmiş çalıştırma ayrıntıları ile çalışma alanlarını, yönetilen kaynakları, çıktıları ve Çalıştırma ayrıntılarını daha kolay görselleştirebilir.

  • Üçüncü taraf Entegrasyonlar için Terraform Çalıştırma Kontrolleri —Terraform Cloud artık iş ortaklarının bir çalıştırma sırasında Terraform iş akışına entegre olma ve Terraform planını kontrol etmek için ek bağlam sağlama yeteneğine sahiptir. Bugün, Terraform Cloud 1,6 milyon nöbetçi, HashiCorp'un kod olarak politika çerçevesi, politika kontrolleri. Bu yetenek, Terraform Cloud Orgs'a güvenlik, uyumluluk ve maliyet yönetimi en iyi uygulamalarını uygulamak için daha birçok seçenek sunacaktır. Bu, 2021 yazında herkese açık beta sürümünde sunulacak.

Terraform'u 100'den fazla teknoloji ortağından 125'in üzerinde entegrasyon için kullanabilirsiniz. Bunlara Cisco, Splunk, Datadog, PagerDuty, ServiceNow, CircleCI, GitHub, Cloudflare, NewRelic, Grafana Labs, GitLab, Okta, Racher ve MongoDB dahildir. Terraform ayrıca başlıca genel bulutların çoğundan da mevcuttur: AWS, Azure, GCP, Oracle, Alibaba Cloud ve VMware. Başka bir deyişle, halihazırda kullandığınız birçok programla ve halihazırda çalışmakta olduğunuz bulutlarda el ele çalışacaktır.

HashiCorp'un kurucu ortağı ve CTO'su Armon Dadgar, "Terraform, altyapı otomasyonunun ortak dili olarak ortaya çıktı ve kullanıcılar için sınıfının en iyisi bir deneyim sunuyor. Bu dönüm noktası sürümü, istikrar sağlayacak birçok cepheye odaklanan büyük geliştirmeler içeriyor. Terraform kullanıcıları için ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik garantileri.Terraform 1.0 sürümü ile, heyecan verici yeni yenilikler eklemeye devam edeceğimizi bilmenin yanı sıra, gelecek yıllarda bu sürümü standartlaştırma konusunda kendilerini güvende hissedebilirler."

Ticari versiyon ile Terraform Kurumsal Günde 1.200'den fazla kuruluş ve 120.000'den fazla kişi tarafından Terraform Cloud kullanan Dadgar, yalnızca duman üflemiyor. Terraform kullanıcı ailesi, Comcast, GitHub, H&R Block, Humana, KPMG, PayPal, Pinterest ve Samsung gibi iş dünyasının önde gelen şirketlerini içerir. Kısacası Terraform, kurumsal kullanıma hazır ve yetenekli olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda işinizin ihtiyacı olan şey de olabilir.

Terraform'u deneyin. Birçoğunuzun hoşuna gideceğini düşünüyorum.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*