TTS okuyucuları, başlıklar, bağlantılar ve daha fazlasını kullanarak Word belgelerinizi daha erişilebilir hale getirmenin 6 yolu

Erişilebilirlik sorunlarını dikkate alan bir belge, dikkate almayan bir belgeden daha geniş bir kitleye ulaşacaktır. İşte bunu Microsoft Word'de nasıl yapacağınız.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/10/3db1530c-f5b8-4228-a852-2c614808372b/resize/770x/31fb88672f3afad34b85a9211d742056/microsoft-word.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: BigTunaOnline/Shutterstock">

Resim: BigTunaOnline/Shutterstock

Hedef kitlenizi her zaman tanıyamazsınız, bu nedenle web veya bir dizi bilinmeyen alıcı için bir belge oluştururken erişilebilirliği göz önünde bulundurmalısınız. Aslında, en iyi sonuçları istiyorsanız bunu bir öncelik haline getirin. Erişilebilirlik yeni değil, ancak ortalama bir Word kullanıcısının aklında değil – henüz değil. Fakat Microsoft 365 metinden konuşmaya teknolojisini dahil ederek belgelerin daha geniş bir kitle için daha erişilebilir olmasına yardımcı olmak için uzun bir yol kat etti. Bu makalede, üç TTS okuyucusunu inceleyeceğim ve ardından Word belgelerini daha erişilebilir hale getirmek için birkaç genel yönerge paylaşacağım.

GÖRMEK: Her kullanıcının ustalaşması gereken 83 Excel ipucu (Teknoloji Cumhuriyeti)

Microsoft 365 kullanıyorum Windows 10 64 bit sistem. Gösteri dosyası yok; birine ihtiyacın olmayacak. SST, Microsoft 365 masaüstü uygulamalarında ve Web için Word'de mevcuttur. Bu belge erişilebilirlik yasalarını incelemez.

Word'deki TTS okuyucuları hakkında

Metinden konuşmaya okuyucular günümüzde yaygındır ve Windows 10 ve Microsoft 365, yerleşik TTS özellikleriyle birlikte gelir. Bu bölümde, üçünü gözden geçireceğiz: Sesli Oku, Anlatıcı ve Konuş.

Word'ün en yeni okuma özelliği Sesli Oku; Office 2019 ve Microsoft 365'te mevcuttur. Bunu Konuşma grubundaki Gözden Geçir sekmesinde bulabilirsiniz. Kullanımı kolaydır ve tam olarak beklediğiniz şeyi yapar; belgenizi yüksek sesle okur. Seçeneğe tıklayın ve ekleme noktasında okumaya başlayacaktır. Durdurmak için tekrar tıklayın. Durduğunuz yerden (ekleme noktasını taşımadıysanız) yeniden başlamak için tekrar tıklayın.

Özelliği başlattığınızda, Word, belge ekranının sağ üst köşesinde bir dizi denetim görüntüler (Şekil A). Düğmeler çoğunlukla açıklayıcıdır: Önceki, Oynat ve Sonraki. Ayarlar düğmesi, bir okuyucu ve hız seçmenizi sağlar.

Şekil A

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/09/eef485f9-a6bb-43b4-8a6c-a6c571a8afd7/wordaccessibility-a.jpg" target="_blank" data- component="modalEnlargeImage" data-headline="

&nbsp; Aloud'un varsayılan ayarlarını okuyun.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">wordaccessibility-a.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/09/eef485f9-a6bb-43b4-8a6c-a6c571a8afd7/wordaccessibility-a.jpg

Aloud'un varsayılan ayarlarını okuyun.

Bu özellik sınırlı olsa da, yalnızca metin okuma, işlevselliğini biraz artıran birkaç klavye kısayolu sunar. Görmek Tablo A Bu kısayolların açıklaması için. Kullanımı kolaydır, ancak metinden başka bir şey okumadığı için sınırlıdır. Grafikleri onaylamanız gerekiyorsa, Ekran Okuyucusu'nu kullanın.

Tablo A

Kısayol

açıklama

Ctrl + Alt + Boşluk

Sesli Okumaya Başlayın

Ctrl + Boşluk

Sesli Oku'yu oynatın veya duraklatın

Ctrl + Sol Ok

Önceki paragrafın başına atla

Ctrl + Sağ Ok

Sonraki paragrafın başına atla

Alt + Sol Ok

Okuma hızını azaltın

Alt + Sağ Ok

Okuma hızını artırın

Ekran Okuyucusu, kullanıcı arabirimi seçenekleri de dahil olmak üzere belgedeki her şeyi okuyan bir Windows 10 ekran okuma uygulamasıdır. Bu okuyucu Windows 8'de de mevcuttur ve Office 2013 ve sonraki sürümlerini destekler.

Ekran Okuyucusu'nu kullanmak istiyorsanız öğrenecek çok şey var, ancak bizim amaçlarımız için yalnızca iki kısayola ihtiyacınız var:

  • Ekran Okuyucusu'nu başlatın ve durdurun: Windows tuşu + Ctrl + Enter tuşlarına basın
  • Ayarları açın ve kapatın: Windows tuşu + Ctrl + N tuşlarına basın

Ekran Okuyucusu'nu daha önce kullanmadıysanız, açtığınızda çevrimiçi öğreticileri okuyabileceğiniz ve ayarları gözden geçirebileceğiniz Ekran Okuyucusu Ana sayfası görüntülenecektir. Ana sayfayı okuyarak başlar. Bu sayfayı devre dışı bırakmak için, sol alt köşedeki Ekran Okuyucusu Başladığında Ekran Okuyucusu Ana Sayfasını Göster'i Aç seçeneğinin işaretini kaldırın. Aksi takdirde, özelliği her başlattığınızda, bu sayfayı görüntüleyerek başlarsınız; bu hızla can sıkıcı hale gelir.

GÖRMEK: Windows 10: Konuşma tanıma ve dikte için sesli komutların listesi (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Ekran Okuyucusu bir kez açıldığında size bir belge hakkında çok şey söyler: belgenin adı ve yolu, şerit seçenekleri ve hatta görev çubuğu düğmeleri. Belgeyi baştan sona okumak için içinde herhangi bir yeri tıklayın. Asıl belgeyi okurken Ekran Okuyucusu, resimler, grafikler, videolar, bağlantılar vb. gibi metin olmayan öğelerle karşılaştığında size haber verir. Grafikte alternatif metin yoksa Ekran Okuyucusu dosya adını okuyacaktır.

Sizi Ekran Okuyucusu'nu kullanmaya hazırlamanın gerçekten bir yolu yok. Ana sayfayı yukarıda önerildiği gibi kapatın ve hemen giriş yapın; özelliklerini öğrenmenin en hızlı yolu bu sayfayı kullanmaktır. Benim kişisel deneyimim, alışana kadar hantal ve can sıkıcı olduğu yönünde. Beğenmediyseniz, bir dizi üçüncü taraf TTS uygulamasını deneyebilirsiniz.

Konuş, seçili metni okuyan daha eski bir özelliktir. Kapsamlı olması için söylüyorum. En yeni sürümlerde, erişmek için Hızlı Erişim Araç Çubuğuna (QAT) eklemelisiniz.

Şimdi, Word belgelerini okurken TTS okuyucunuzu daha verimli hale getirmenin birkaç yoluna bakalım.

1. Alternatif metin kullanın

Bir elektronik okuyucu metni okur. Ekran Okuyucusu, bir grafikle karşılaştığını bilmenizi sağlar. Ancak resimleri ve diğer grafik öğelerini açıklamayacaktır. Bu yüzden alternatif metin girersiniz. Word'de grafik öğesine sağ tıklayın, ortaya çıkan alt menüden Alternatif Metni Düzenle'yi seçin. Bunu yapmak, içinde gösterilen Alternatif Metin bölmesini açar. Şekil B. Gördüğünüz gibi grafiği tarif etmeye çalışıyor ama şimdilik muhtemelen daha anlamlı bir açıklama gireceksiniz. Grafiklerin genellikle metin kadar bilgilendirici olduğunu ve bu bilgileri alternatif metin olarak eklemek isteyeceğinizi unutmayın.

Şekil B

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/09/878a13d8-e245-47d8-8722-f71ab9b60302/wordaccessibility-b.jpg" target="_blank" veri- component="modalEnlargeImage" data-headline="

&nbsp; Grafik dosyaları ve resimler için bir açıklama girin.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">wordaccessibility-b.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/09/878a13d8-e245-47d8-8722-f71ab9b60302/wordaccessibility-b.jpg

Grafik dosyaları ve resimler için bir açıklama girin.

2. Anlamlı bağlantı metni kullanın

Bir okuyucu bir URL okuyacaktır, ancak özellikle yararlı olmayacaktır. Bunun yerine, anlamlı ve açık bağlantı metni görüntüleyin. Örneğin, http://anysite.com veya "daha fazlasını gör" veya benzeri bir şey yerine "Şirketimizin ana sayfasına erişmek için şimdi tıklayın" ifadesini kullanın.

Köprü stilini (mavi yazı tipi ve altı çizili) yerinde bırakın. Görme engelli kullanıcılar, köprüleri ayırt etmelerine yardımcı olacak ipuçlarına ihtiyaç duyar. Ayrıca, grafikleri ve görüntüleri birbirine bağlamaktan kaçının. Bunu yaparsanız, bu bilgiyi grafiğin alternatif metnine eklediğinizden emin olun.

3. Yüksek kontrastlı özellikler uygulayın

Erişilebilirlik önemli olduğunda yazı tipleri, renkler ve kontrast büyük bir konudur – bu tek makalede ele alınamayacak kadar büyük. Hatırlanması gereken önemli olan şudur:

  • Yazı tipleri normalden daha büyük olmalıdır.
  • Net basit karakterler içeren bir yazı tipi kullanın.
  • Metin ve arka plan arasında çok fazla kontrast olduğundan emin olun.
  • Renk körü bireyler kırmızı ve yeşili doğru şekilde işlemezler. Bu renkleri kullanırken, anlamı ayırt etmek için renk dışında başka yollar da içerir.

Konuyu fazla basitleştirdim ama siz anladınız.

4. Videolara altyazı ekleyin

Bir video, işitme veya görme engelli biri için çok değerli değildir. Bir video eklemeniz gerekiyorsa, altyazı eklediğinizden emin olun. Word bunu yapmanıza yardımcı olmaz, bu nedenle üçüncü taraf bir yakalama hizmetine ihtiyacınız olacaktır. Bu başka bir büyük konudur ve biraz öğrenme eğrisi ile birlikte gelir. Video gömülü altyazılarla birlikte geliyorsa, doğru olduklarından emin olmak için hepsini görüntülediğinizden emin olun.

5. Erişilebilirlik Denetleyicisini çalıştırın

Belgenizin tamamlandığını düşündüğünüzde, Word belgeyi erişilebilirlik özellikleri açısından kontrol edebilir. Word belgenizi tarar ve belgeyi daha erişilebilir hale getirmek için değişiklikler önerir. Tavsiyeyi uygulayabilir veya uygulayamazsınız. Gözden Geçir sekmesine ve ardından Erişilebilirlik grubunda Erişilebilirliği Kontrol Et'e tıklayın. Word, Erişilebilirlik bölmesini görüntüler. içinde görebileceğiniz gibi Şekil C, Word, alternatif metin içermeyen bir grafik buldu.

Şekil C

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/09/3165dabc-399d-4fdd-9fb4-a1a17a0cc1f9/wordaccessibility-c.jpg" target="_blank" data- component="modalEnlargeImage" data-headline="

&nbsp; Erişilebilirlik Denetleyicisini çalıştırın.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">wordaccessibility-c.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/09/3165dabc-399d-4fdd-9fb4-a1a17a0cc1f9/wordaccessibility-c.jpg

Erişilebilirlik Denetleyicisini çalıştırın.

6. Kendinizi dinleyin

Bu son tavsiye, erişilebilirlikle ilgilenmiyor olsanız bile herhangi bir belgede kullanılabilir. Sesli Okuma'yı kullanmak, garip ifadeleri ve alt standart olarak okumayabileceğiniz ancak alt standart gibi görünen diğer metinleri bulmanıza yardımcı olacaktır. Niyetlerinizi değerlendiren bir okuyucuyu dinlemek, çabalarınız beklendiği gibi çalışmadığında öğrenmenin en iyi yoludur.

Bir belgeyi daha erişilebilir hale getirmek çok az zaman veya uzmanlık bilgisi gerektirir. İleriye dönük olarak, hedef kitlenizi tanımıyorsanız ve erişilebilirliğin bir sorun olmadığını bilmiyorsanız, bunu aklınızda tutmaya çalışın.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*