Üniversite mezunları, bu içeriden öğrenilen ipuçlarını kullanarak iş aramalarından en iyi şekilde yararlanabilirler

Yeni mezunlar için iş arama, özellikle bu benzersiz zamanlarda belirli zorluklar sunar. Aradığınız işe girmenize yardımcı olacak altı uzmandan bazı ipuçları öğrenin.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/16/223a9d7d-9705-4e00-aa37-4b3466710a3f/resize/770x/dfa6128f4a506862b37039153f721232/graduation.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: hxdbzxy/Shutterstock">havaya şapka atan mezunlar

Resim: hxdbzxy/Shutterstock

Bir çocuğu üniversiteye giden ve bir diğeri yakında kaydolan biri olarak, yeni üniversite mezunlarının en iyi nasıl iş bulabilecekleri kavramı benim için çok önemli. Pandemi sonrası döneme girerken, kuralların değişmesi şaşırtıcı değil, eski yöntemler artık geçerli olmayabilir ve mezunların üniversite eğitimlerinin karşılığını almak için çevik ve bilgili olmaları gerekiyor.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Mezunların 2021'de neye odaklanmaları ve ilerlemeleri gerektiğine dair girdilerini almak için bu alandaki altı uzmanla konuştum.

Mevcut manzara mezunlar için nasıl görünüyor?

Kyle Elliott Consulting'den kariyer koçu Kyle Elliott, "İş piyasası daha iyiye doğru gidiyor. Yeni mezunlar için iş beklentileri daha da güçlü, çünkü birçok şirket sıfır ila birkaç yıllık deneyim gerektiren giriş seviyesi roller açıyor. Aslında Silikon Vadisi, Seattle, Austin, New York ve diğer büyük metropol bölgelerdeki müşterilerimin çoğu, LinkedIn'de işe alım uzmanlarından gelen erişimin arttığını deneyimledi.

"Artan aşı dağıtımı, gelişmiş bir ekonomi ve yeniden işe alım, yeni mezunların iş bulmasını kolaylaştırıyor. İşverenler, 2021 sınıfından daha fazla mezun işe alın geçen yılki mezuniyet sınıfından yaptıklarından daha fazla.

"Küresel COVID-19 pandemisi boyunca konaklama ve turizm sektörleri darbe aldı. Bu sektörler artık daha fazla insan aşı ve teşvik kontrolleri aldıkça geri dönerken, ekonomi toparlanmaya devam ettikçe ve işverenler yavaş yavaş yeniden işe almaya başladıkça hala belirsizlikle karşı karşıyalar. "

GÖRMEK: 2021'in Büyük İstifası: İşçilerin %30'u gerçekten istifa edecek mi? (Teknik Cumhuriyeti)

İş gücü de değişiyor.

Bir kurumsal işe alım platformu sağlayıcısı olan iCIMS'in baş personel yetkilisi Jewell Parkinson, "2021 sınıfı, işyeri deneyiminin geleneksel yönlerinin sorgulandığı bir zamanda işgücüne giriyor" dedi. "Bir yanda, esnekliğin çok önemli olduğu yerleşik topluluklar var, ama diğer yanda, sosyal bağlantı deneyimini isteyen ve buna ihtiyaç duyan ve kendilerini bir kültür ve fiziksel bir ortamda öğrenmeyi isteyen bu gelecek nesil. işletmeler bir sonraki adımlarını düşünürler, nasıl ve nerede çalıştıklarının yetenekleri çekme, işe alma, işe alma ve geliştirme ve başarılı olma yetenekleri üzerindeki etkisini görmezden gelemezler."

Bir İK yazılım çözümleri sağlayıcısı olan Brazen'in CEO'su Ed Barrientos, pandeminin bu yeni mezunlar üzerindeki etkisine dikkat çekti.

"2021 mezunları, kolejde genç olarak uzaktan öğrenmeye başladı ve şimdi önümüzdeki aylarda mezun olmaya hazırlanıyorlar" dedi. "Bu süre zarfında, uzaktan öğrendiler ve birçoğu stajyerlik, ağ oluşturma fırsatları ve yeni mezunların iş gücüne girmek için mezun olduktan sonra tipik olarak dayandığı bağlantıları kaçırdı."

Ama bu mutlaka kötü bir şey değil. Mezunlar, uzaktan eğitimden kazandıkları becerileri işyerinde kullanabilirler.

Barrientos, "Üniversiteler ve şirketler, 'yeni mezun' yolculuğunun her adımını destekleyen sanal etkinlik çözümleriyle ülke çapında sanal kariyer fuarlarına ev sahipliği yapmak için ortaklık kurdu: çevrimiçi derslerden sanal mezuniyete, sanal kariyer etkinliklerine ve nihayetinde sanal görüşme ve işe almaya kadar." "Sanal çözümlerin ölçeğinden yararlanan tam bir yıl boyunca, öğrenciler, üniversiteler ve işverenler adımlarını attılar ve yeni mezunları işe almak gibi ortak bir hedefle sanal değişimin tüm potansiyelinden yararlanabilirler."

Uzaktan çalışma ile işverenler, işin yapıldığından emin olmak için işçilerin omuzlarına bakmaları gerekmediğini öğrendi. "Geçen yıl boyunca bu evrensel deney ortaya çıktıkça, işverenler, yönetici onları denetlemek için orada olmasa bile giriş seviyesi çalışanların değer kattığını öğrendi" dedi. "Bu, işgücüne giren yeni mezunlara her zamankinden daha fazla esneklik ve daha fazla sorumluluk verecek."

GÖRMEK: Tükenmişlik yüzünden tükendi: Şirketler, çalışanların stresini azaltmak için çok uğraşıyor olabilir (Teknik Cumhuriyeti)

Barrientos, uzaktan öğrenme ve iş arama konusundaki deneyimlerinin işyerindeki diğer kişilere de yardımcı olabileceğini söyledi: "Ayrıca, işe dönüş için planlar geliştiren işverenler, yüksek öğrenimlerini bitirmiş, iş piyasasında gezinen ve iş piyasasında gezinen giriş seviyesi yeteneklerinden faydalanabilir içgörü için uzaktan iş – yalnızca 2021 sınıfının sunabileceği benzersiz bir bakış açısı. Sanal sınıf, 2021 sınıfını sanal işgücü için hazırladı ve bunu yaparken profesyonel geleceklerini şekillendirdi."

Özgeçmişiniz hala önemli

Liberty Mutual Insurance'ın AVP Kampüsü İşe Alım Programlarından Maura Quinn, özgeçmişinizi nasıl öne çıkaracağınız konusunda bazı tavsiyelerde bulundu.

"Özgeçmişinizi ölçün. Değerinizi göstermek için sayılar ve performansla hikayenize hayat verin. Bu bir okul bağış toplama etkinliği olsa bile, toplanan fonları ekleyebilirsiniz. Bir şeyi aştıysanız, detaylandırdığınızdan emin olun. özgeçmiş bir iş tanımına benziyor.

"Öğrencileri özgeçmişlerinin bir tam sayfaya sığmasını, büyük boşluklar içermemesini ve paylaştıkları bilgilerin başvurdukları iş için anlamlı olmasını sağlamaya teşvik ediyoruz. bir staj veya proje ile ilgili olmayan bilgileri tartışmak için kullanan bir 'özel ilgi alanları' bölümüne karşı ekstra madde işareti. Gördüğüm bazı örnekler – her şeyi simit ve saçlarını kurutmak için bir aşk!"

Hedefinizin güncellendiğinden emin olun, diye ekledi. "Sıklıkla, elde etmek istedikleri, başvurdukları rolün tam tersi olan bir endüstriyi veya iş unvanını listeleyen hedefler görüyoruz. Özgeçmişinizin güncel ve düzenli olmasını sağlamak çok önemlidir. Rol ile ilgili bilgilere öncelik vermek. aday ilgileniyor/başvuruyor ve güzel, temiz bir sunuma sahip olmak uzun bir yol kat ediyor."

Mezunlar ve hayalinizdeki işlerde insanlarla iletişim kurun

Kariyer koçu Elliott, "LinkedIn, iş aramada gezinirken güçlü bir araçtır" dedi. "Hedef şirketlerinizdeki insanlarla bilgilendirici röportajlar düzenlemek için sanal ağın gücünden yararlanın. Bulundukları yere nasıl geldiklerini ve şirketin başvuru ve mülakat süreçlerinin nüanslarını öğrenin."

"Yeni bir üniversite mezunu olarak, üniversitenizin kariyer merkezinden yararlandığınızdan emin olun. Bu, mezunlar ağınızdaki hedef şirketlerinizde çalışan insanlara ulaşmayı içerir."

Quinn, ağınızın önemli olduğunu ekledi: "Hedeflerinizi ağınızla paylaşın. Meslektaşlar, profesörler ve ağınız sizi desteklemek için can atıyor, ancak hedeflerinizi paylaşırsanız bunu yapmak daha kolay. Kasıtlı bir LinkedIn gönderisi hazırlamayı veya paylaşmayı düşünün. Ağınız sizi bağlayabileceğinden veya yolculuğunuzda sizi destekleyebileceğinden (bir iş hakkında, belirli bir şirkette çalışmak vb.) açık bir şekilde hırslarınız. Sanal dünyayı avantajınız için kullanın. Ulaşmak veya almak için El Sıkışma ve LinkedIn'i kullanın. rollerdeki veya ilgilendiğiniz sektörlerdeki kişilerle bağlantı kurun. Ulaşırsanız, toplantıya liderlik etme ve ne soracağınızı bilme konusunda inisiyatif aldığınızdan emin olun."

Liderlerden öğrenin

Bir sağlık platformu sağlayıcısı olan Cedar'ın CTO'su Hassan Sultan, "Kariyerinizde size koçluk yapmaya ve ihtiyaç duyduğunuzda yardım istemeye istekli harika akıl hocaları arayın. İsterseniz ne elde edebileceğinize şaşıracaksınız. Kişisel olarak, alana girmek isteyen öğrenciler ve mezunlarla çalışma, özgeçmişlerini incelemeye yardımcı olma ve hatta mülakat sürecinde güven kazanmalarına ve adayları değerlendiren şirketler için değerli olan becerileri vurgulamalarına yardımcı olmak için sahte mülakatlar yapma ayrıcalığına sahip oldum."

Mezun olmanız, öğrenmenin bittiği anlamına gelmez, diye ekledi: "Ayrıca harika teknoloji uzmanlarından ve endüstri liderlerinden içerik okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Kitaplara veya çevrimiçi makalelere erişebiliyorsanız, bulabildiğiniz her şeyi okuyun. çalışma alanı. Son olarak, en büyük tavsiyem pes etmeyin. Yeni bir yola başlıyorsunuz ve yol boyunca birçok ders öğreneceksiniz ama asla pes etmeyin ve ilerlemeye devam etmeyi unutmayın."

İş içinde yanal hareket etme fırsatlarını araştırın

Bir veri yönetimi sağlayıcısı olan Veeam'in CISO'su Gil Vega şunları söyledi: "Mevcut öğrenciler ve yeni üniversite mezunları, kendilerine bir şirket içinde yanlamasına hareket etme yeteneği veren iş ve staj fırsatlarını aramalı. Doğrudan şirketlerle çalışan herhangi bir üniversite staj programından yararlanın. ve stajyerleri ile yenilikçi kalmaya kararlı bir şirket seçin.Sizi tek bir iş fonksiyonuna hapsetmek yerine, ilgi alanlarınıza göre birden fazla iş fonksiyonu fırsatı sunan şirketler, daha çeşitli bir deneyim elde etmenize ve daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. İstediğiniz kariyer yolunu daha iyi anlamak."

İş başvurunuzu takip edin

Elliott, "İşe alım görevlileri ve işe alım yöneticileri, uzaktan çalışma nedeniyle artan sayıda mesaj, e-posta ve telefon görüşmesi alıyor" dedi. "Adaylık durumunuzla ilgili bir geri bildirim almadıysanız, iş başvurunuzu takip etmekten korkmayın. İşverenler belirsizliğe ve belirsizliğe uyum sağlayabilecek adaylar arıyorlar. Ayrıca ilişkiler kurabilecek ve kazanç sağlayabilecek adaylar arıyorlar. uzak ortamlarda güven."

Dayanıklılık, işverenlerin bugünlerde aradığı bir özelliktir: "Bir aday olarak, değişime ayak uydurabilme yeteneğinizi, dirençli kalarak göstermek istiyorsunuz. Pandemi sırasında nasıl dayanıklılık gösterdiğinize ilişkin örnekleri özgeçmişinizde, LinkedIn profilinizde ve diğer kariyerinizde paylaşmayı düşünün. belgeler."

Pandemiden iyi ve kötü birçok ders aldık.

Elliott, "Salgın adaylara şirketlerin ileriye dönük ve uyarlanabilir olabileceğini öğretti. Ardından adaylar, şirketlerin telekomünikasyon ve esnek programlar söz konusu olduğunda esnek ve uyumlu olmalarını bekliyor." dedi. "Daha fazla şirket, personelin evden çalışmasına izin verdiğinden, coğrafya artık istihdam için bir gereklilik değil. Ardından, şirketler artık aralarından seçim yapabileceği daha fazla yeteneğe sahip ve işe alırken daha seçici olabiliyor."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*