Uzak çalışanların anlaşmayı imzalamak için sorması gereken 7 avantaj ve pazarlık ipuçları

Şirketler çalışanlarını ofise geri getirmeye başladığında, bazı profesyoneller kamu hizmetleri maaşları, esnek zamanlama ve daha fazlası gibi avantajlarla WFH'yi uzun vadeli müzakere etmeyi düşünebilir.

workfromhome.jpg

Resim: GettyImages/Morsa Resimleri

Uzaktan çalışmaya geçişin üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçtikten sonra, birçok şirket çalışanlarını geleneksel ofise geri getiriyor. Ancak, aylarca evden çalıştıktan sonra, bazı profesyoneller yüz yüze ofise dönmek istemeyebilir. Evden çalışmaya devam etmeyi tercih eden kişiler, bu iş düzenlemesini uzun vadeli olarak diğer telecommuter avantajlarıyla müzakere etmeyi düşünebilir. Aşağıda, insanların anlaşmayı imzalamalarına yardımcı olacak pazarlık ipuçlarının yanı sıra akılda tutulması gereken en önemli uzaktan çalışma avantajlarından bazılarını vurguladık.

Ev ofisini inşa etmek

Toplu olarak uzaktan çalışmaya geçişle birlikte, birçok telecommuter kısa sürede doğaçlama ev iş istasyonları tasarlamaya bırakıldı. Bazı şirketler, çalışanlarına üretken bir çalışma alanı yaratmak için maaş sağlarken, pek çok insan onun kadar şanslı değildi. İşlevsel bir evde çalışma alanı tasarlamak için ayrılan fonları ayarlayın veya bu ürünler için geri ödeme, dikkate alınması gereken harika bir uzaktan çalışma avantajı olabilir. Özellikle belirli tesis içi ekipmanlara bağlıysanız, evde kullanmak için bir sandalye, ikinci monitör veya başka öğeler de talep edebilirsiniz.

Çalışma ödenekleri

Evet, işlevsel, üretken bir ev çalışma alanı bir bonus, ancak belki de zaman zaman şirket ofisine gitmeden ev dışında çalışmak isteyebilirsiniz. Son yıllarda, ortak çalışma alanları uzaktan çalışanlar için popüler bir seçenek haline geldi. Ofis veya ev çalışma alanı dışında özel bir alanda uzaktan çalışmak isteyen profesyoneller için belirli bir maaş, akılda tutulması gereken bir müzakere avantajı olabilir.

GÖRMEK: BT gider geri ödeme politikası (TechRepublic Premium)

yardımcı programları kapsayan

Şirketler, geleneksel ofis binalarında soğutma, ısıtma, temizlik, internet erişimi ve daha fazlası için yılda büyük paralar harcıyor. Uzaktan çalışmaya geçişle birlikte, bu harcamaların faturasını genellikle telekomünikasyon çalışanları üstleniyor, ancak durum böyle olmak zorunda değil. Bir kişinin uzaktan çalışma paketinin bir parçası olarak, internet erişimi ve hatta elektrik gibi artan kamu hizmetleri harcamaları için toplu ödeme veya yıllık geri ödeme için pazarlık yapabilirler.

esnek zamanlama

Bazı profesyoneller, özellikle de çocukları olanlar, uzak iş günlerinde esnek zamanlama konusunda pazarlık yapmak isteyebilirler. Standart 9'dan 5'e öğütmenin aksine, bu daha az katı format, profesyonellerin gün boyunca çocuklarını okuldan almak için belirli bir zaman ayırmasına ve hatta kendi kendine bakım veya uzun öğle yemeği saatleri için küçük bir alanda kurşun kalem kullanmasına olanak tanır. Bu zamanlama biçimi herkes için çalışmayabilir, ancak yoğun bir kişisel programla veya çocuk bakımıyla uğraşan kişiler bu düzenlemeden yararlanabilir.

bakıcı maaşları

Geçen yıl boyunca, birçok uzaktan çalışan da bakıcı olarak hizmet etti evde yaşayan diğerleri için, özellikle sanal öğrenen çocuklar için. Aynı zamanda bakıcı olarak da hizmet veren uzaktan çalışanlar, çocuk bakımı için geri ödeme veya tahsis edilen fonları içeren bir tazminat paketi üzerinde görüşmeyi düşünebilir. Bu aynı zamanda, başlangıçta hibrit esnek seçenekler için baskı uygulayabilecek, ancak çocuk bakımı yardım paketine öncelik veren kişiler için bir pazarlık çipi olarak da hizmet edebilir.

Seçeneklerinizi açık tutun

Uzaktan çalışma geçici olarak çekici olsa da, insanlar kendilerine yolun aşağısında yerinde çalışma seçeneği sunabilir. Geleneksel yüz yüze ofis, ağ oluşturma ve mentorluk fırsatları gibi bir dizi karşılaştırmalı avantaj sunar. Gelecekte öncelikleriniz değişirse, ara sıra yerinde iş günü için kapıyı açık bırakmak harika bir hareket olabilir.

Uzak ofis için yemekler

Müzakereler sırasında, uzaktan çalışanların, yerinde çalışanlara kolayca tahsis edilen faydaları dahil etmeyi unutmadıklarından emin olmak önemlidir. Örneğin, tam dolu atıştırmalık odaları, birçok ofiste yerinde popüler bir avantajdır. Uzaktan çalışma paketinin bir parçası olarak, evden çalışanlar, öğle yemeklerini kapsayacak bir çeşit WFH yemek planı seçmeyi düşünebilir. Bakkal listenizin tamamını karşılayamasanız da, ara sıra işe yarayan öğle yemeği kartlarda olabilir.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Müzakereler sırasında istediğini elde etmek

iyice düşün

Müzakereler başlamadan önce, insanlar uzun vadeli bir uzaktan çalışma düzenlemesi ile istekleri ve ihtiyaçları hakkında dürüst, içe dönük konuşmalar yapmalıdır. Bu görüşmeler sırasında profesyoneller, kendilerini profesyonel ve kişisel olarak daha iyi desteklemek ve daha sağlıklı bir iş-yaşam dengesi sağlamak için ideal bir düzenleme yapma fırsatına sahip olurlar. İşvereninizle görüşmeden önce, birkaç gün boyunca bunu düşünerek ve belki de bu fikirleri güvenilir bir ortak, arkadaş veya meslektaşınızla tartışarak geçirin.

Listenize öncelik verin

Kesinlikle istediğiniz ve onsuz yaşayabileceğiniz avantajlar hakkında net bir anlayışa sahip olmak da önemlidir. Bu öncelikli faydaların zihinsel bir listesine sahip olmak, pazarlık masasına bırakılacak ticaret fişleri olarak daha az önemli avantajları kullanırken bazı konularda kararlı olmanızı sağlayacaktır.

Durumunuzu güvenle belirtin

Müzakere sürecinde insanların durumlarını açıkça ve güvenle ifade etmeleri de önemlidir. Pasif olarak belirli bir avantaj istemek veya talep etmek yerine, herhangi bir yeni uzaktan çalışma düzenlemesinin parçası olarak istediğiniz uzaktan çalışma avantajları hakkında doğrudan açıklamalar yapmayı düşünün. Bu, müzakereler sırasında insanları daha fazla kaldıraçla daha iyi bir konuma getirebilir.

uzun oyunu oyna

Bazı uzaktan çalışma görüşmeleri her iki tarafı da tatmin etmek için yalnızca birkaç dakika sürerken, diğer konuşmalar daha fazla zaman gerektirebilir. Bununla birlikte, profesyoneller, tüm taraflar bu yeni şartları kabul etmeden önce sürecin bir veya ikiden fazla görüşme gerektirebileceğini akılda tutmalıdır. Belirli bir avantaj ağır dirençle karşılanırsa, şimdilik bu öğeyi bir kenara koymayı düşünün ve listenizdeki diğer avantajlara odaklanın. Tartışmanın ilerleyen bölümlerinde bu kilit noktaya her zaman geri dönebilir veya bir dahaki sefere fikri sunarken yeni bir taktik deneyebilirsiniz.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*