Uzaktan çalışma 101: Küresel bir uzaktan işgücünü destekleme ve yönetme

TechRepublic ve ZDNet liderleri, evden çalışan bir ekibin yönetilmesiyle ilgili zorlukları tartışıyorlar.

Uzaktan çalışma 101: Küresel bir uzaktan işgücünü destekleme ve yönetme
TechRepublic ve ZDNet liderleri, evden çalışan bir ekibin yönetilmesiyle ilgili zorlukları tartışıyorlar.
http://www.techrepublic.com/

TechRepublic'den Karen Roby, TechRepublic Genel Yayın Yönetmeni Bill Detwiler, TechRepublic ve ZDNet Genel Yayın Yönetmeni Steve Ranger ile TechRepublic ve ZDNet Yayın Yönetmeni Larry Dignan ile şirketlerin karşılaştığı zorluklar hakkında konuştu. koronavirüs. Aşağıda, konuşmalarının düzenlenmiş bir metni bulunmaktadır.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Karen Roby: Artık dünyadaki herkesin gerçekten evden çalıştığı yeni bir norm benimsiyoruz. Bu konuda birçok zorluk var. Şirketler karışıklıkları çözmeye çalışıyor ve yöneticiler çalışanlarına bunun nasıl yapılacağı, nasıl ayarlanacağı konusunda liderlik etmeye çalışıyor.

Bill Detwiler, Larry Dignan ve Steve Ranger (Birleşik Krallık'ta) bugün hepimiz bunun hakkında konuşmak için buradayız. Bu konuda çok deneyime sahipsiniz ve buna uyum sağlamaya çalışan lider ekipler. Bazıları uzun zamandır evden çalışıyor, bu yeni bir şey değil, diğerleri için bu yepyeni ve çok zor olabilir. Steve, sen gerçekten geçtin insanların uzaktan çalışma açısından bakması için harika ipuçları, daha kolay ve nasıl 101 genel bakış. Ne buluyorsun?

Steve Ranger: Sanırım az önce bahsettiğiniz nokta, yani insanlar evden biraz çalışmış olabilirler, belki bir ya da iki gün gibi evden çalışmışlardır, ama şimdi tamamen farklı. Bence bu gerçekten önemli bir nokta, bunun evden ya da her neyse birkaç gün çalışmasından farklı. Bu herkes evden, oldukça uzun bir süre çalışıyor. Ve aslında, bunun gerçekten farklı bir dinamiği var. Uzun vadeli bir bakış atmanız gerekiyor. Bu sadece kanepede oturmak ve bir rapor ya da bir şey hakkında bazı kelimeleri çalmakla ilgili değil. Bu, haftalarca sürebilecek bir şey. Bu, takım dinamikleri, doğru ekipmana sahip olma ve her türlü şey açısından düşünmek için çok, çok farklı bir dizi kriter anlamına gelir. Bu sadece haftanın bir günü evden kanepede çalışmaz. Bu gerçekten büyük bir değişim.

Karen Roby: İnsanların karşılaştığı en büyük şeylerden biri, hepimiz, Wi-Fi üzerinde çalışmaya çalışırken, bununla ilgili teknik zorluklar. Bill, bunun hakkında insanlara bu konuda yardımcı olma konusunda biraz konuştuğunu biliyorum. İletebileceğiniz bazı öneriler nelerdir?

GÖRMEK: VPN kullanım politikası (TechRepublic Premium)

Bill Detwiler: Özellikle de bunu daha önce ölçekte yapmayan bir kuruluştaysanız, çünkü gerçekten bahsettiğimiz şey zor. Yirmi yıl önce TechRepublic üzerine bir dizi yazdık. Yaygın İşyeri. İnternet daha uzak çalışmalara izin verdiğinden ve uzaktan çalışan insanlar evde veya dışarıda, bazen ofiste olsalar bile, özellikle BT endüstrisinde çalışıyorlardı. Yani, bununla ilgili biraz deneyimimiz var, ama genellikle küçük bir grup insandı. Ofisteki herkes evden çalışıyorsa, bu zorluk gerçekten geliyor.

BT bakmaya değer birkaç alan var. Bunlardan biri kurumsal sistemler, kontrol edebileceğiniz şeyler. Bu sizin VPN'iniz, yeterli kapasiteye sahip olduğunuzdan emin olun, yeterli lisansa sahip olduğunuzdan emin olun, herkesin test ettiğinden ve herkesin erişebildiğinden emin olun. Ve sonra gelen yeni IP adresleri gibi beklenmedik sorunları aramak. Bu bir sorun olabilir.

GÖRMEK: 10 Gevşek ipuçları: Nasıl yapılır kılavuzu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Cep telefonları, evden çalışırken, iletişimde kalmak önemlidir ve yeterli sayıda çalışanın kurumsal cep telefonu var mı? Bu cep telefonları sıcak nokta görevi görebilir mi? Kablosuz bağlantısının kesilmesi durumunda insanlar bağlanmak için bu cep telefonlarını kullanabilir mi? Web tabanlı araçlar, iletişim uygulamaları, video konferans yükü… büyük toplantılar yürütüyorsanız veya video konferans sistemleri kullanıyorsanız, sadece iki veya üç değil dört kişiyi değil, çok sayıda insanı idare etme kapasiteniz var mı?

GÖRMEK: Kontrol etmeye değer 5 MDM çözümü (TechRepublic)

Ardından, yazıcı ve tarayıcı ağırlıklı bölümler gibi düşünemeyebileceğiniz bölümler vardır. Hukuk, finans varsa, bu departmanlar, ortalama bilgi çalışanınız ya da büyük ölçüde kağıtsız olan bir mühendislik departmanından çok daha sık baskı kontrolleri, dokümanları yazdırmaya güvenebilir. Bu insanları evde nasıl destekleyeceksiniz? Onlara ofiste izin verecek misin?

Sonra eve götürmek donanım gibi şeyler var. Yeterli dizüstü bilgisayarınız var mı? Monitörler ne olacak? İnsanların geniş ekrana ihtiyaçları varsa monitörleri eve götürmelerine izin verecek misiniz? Bunu bir envanter perspektifinden nasıl izleyeceksiniz? Ve sonra uzaktan kumanda var, sadece uzaktan BT desteği sağlıyor. Bu son 20, 30 yıldır dayanak noktası.

TechRepublic'de bulunmadan önce uzaktan destek verdim. BT'de çalıştım ve bu yüzden uzaktan sorunları teşhis etmede çok iyi olursunuz, ancak insanların ofise gelip bir donanım arızası iade edememesi daha akut hale gelir. Ekranı kırık, klavyesi bozuk bir dizüstü bilgisayarınız varsa, bir şey çalışmazsa ne yaparsınız? Bunu yapmak için hala fiziksel bir varlık gerekir. Yani, dikkat etmeniz gereken şeyler var.

GÖRMEK: Daha fazla ipucu: Nasıl yapılır kılavuzu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Kontrol edemediğiniz şeyler de var. Konut geniş bant kesintileri, insanların yaptığımız işi yapmak için yeterli bant genişliğine sahip olduklarından emin olun. Şahsen servis sağlayıcımı aradım ve evden çalışmaya başladığımda internet bağlantımı yükseltmelerini istedim. Kontrol edemediğiniz, dikkate almanız gereken şeyler.

Ve sonra yaygın işyeri hakkında son bir nokta: Evinizden çalışmak ve uzak insanları desteklemek, işiniz de sizin hobiniz olduğunda, bir dereceye kadar farklıdır. Teknolojide yanabilirsiniz, özellikle de evdeyseniz, tüm gün insanları destekliyorsunuz ve belki de bundan sonra video oyunları oynayarak teknolojiyi kullanıyorsunuz. Bir ara ver. Kendinizi de çalışacağım zamandan ve çalışmayı bırakacağım zamandan ayırmak önemlidir. İnşallah, departmanınızın dönen ve döner bir çağrı üzerine programı vardır. Bu şeyleri de tutmalısınız, çünkü aksi halde, tıpkı 20 yıl önce olduğu gibi, ister doğal bir felaket, ister BT'de olmanın doğal bir parçası olsun ya da şimdi bir coronavirüs, her zaman çalışarak yanmaktan kaçınmalısınız.

Karen Roby: Aklımızda tutmamız gereken şeylerden biri olan Larry, insanlarla biraz lütuf duyuyor çünkü bu çok farklı. Bir köpeğe sahip olmak, belki, bu arka planda havlıyor olacak ya da okul çalışmalarını bir evin içinde yapmaya çalışan çocuklar. Her şey, evimizde işlerimizi ayarlamayı öğrenmeyi daha da zorlaştırıyor.

Larry Dignan: Kültürel olarak, buradaki en büyük fark, herkesin evden çalışması. Micromanager'in en kötü kabusu. Evde oturan bir mikro yönetici ne sıklıkta gidiyor, "Aman Tanrım, şimdi ne yapıyorlar? Şimdi ne yapıyorlar? Evde çalışmak neredeyse daha zordur, çünkü ekranınıza su soğutucusuna gidip 20 dakika boyunca birisiyle konuştuğunuzdan neredeyse daha fazla bağlısınız demektir. Kültürel bir engel var, değil mi? Ve şu anda düşündüğüm yer, daha önce uzak takımların, ofiste takımların olduğu ve bu melez şeylerin olduğu bu aşamadayız. Şu anda uzak ölçekli bir çalışma ve bu çok fazla kültürel sorun yaratıyor.

GÖRMEK: Teknoloji uzmanının video konferans rehberi (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Yani, muhtemelen sadece bizim için konuşursak, muhtemelen hepimiz gördük. Çok uzaktan çalıştık ve ekibimiz büyük ölçüde dağıtıldı, ancak şimdi birlikte çalıştığımız diğer ekiplerle birlikte çalışıyoruz, burada bu onlar için tam bir deniz değişikliği. "Hey, her zaman Zoom üzerinde olalım. Konuşalım. Oh, bu harika değil mi? Blah, blah, blah." Ve sadece sinir bozucu oluyor. Bu, "İşlerinizi yapın." Zor. Şimdi, tahminim, üstesinden gelecekler ve yenilik yıpranacak ve sonra hepimiz biraz farklı bir modelle uzaktan işe döneceğiz. Ama kültürel olarak, bu bir meydan okuma.

Bence başka kültürel şeyler de var. Bence mikro yönetim meselesi, biraz bırakmalısın. Ve uzaktan çalışarak ve sadece ölçeklendirerek, biraz empati kurmalısınız. Köpek ve çocuklar ve tüm bu şeyler, endişelerimizin en azı. İnsanlarınızın yarısının hastalanacağını varsaymalısınız – bu hemen hemen belli. Yani, bunun nasıl ortaya çıktığını görüyorsunuz ve sadece bu değil, yerinde sıkıştık.

New York, San Francisco gibi bir çok şehir … Yani, bir nevi kilitliyiz. Yani bunun tek başına kendi zorlukları var, bu yüzden mahallemde, küçük işletmeleri olan ve tarlada çalışan birçok insanın olduğu ve aniden 10 saatlik zamanlarının olduğu yerlerde bulacağımızı düşünüyorum. eller. Hala çalıştığımız yerde, günümüzde hala bir yapıya sahibiz, şükürler olsun. Ama bu farklı bir şey, değil mi? Yapısı olmayan insanlarla uğraşıyorsanız ve ekonomi konusunda endişeli olsanız bile, iş güvenliği konusunda endişelisiniz. Dikkat dağıtıcı olan daha birçok şey var.

GÖRMEK: İK, sürekli artan uzaktan iş gücünü nasıl yönetebilir? (TechRepublic)

Gördüğüm tek dikkat dağıtıcı sadece haberleri izlemek. Haber işindeyiz, bu yüzden "Haberleri seyretme" demek biraz garip. Ancak CDC sitesine gidin veya İngiltere, NHS sitesi veya başka bir yerdeyseniz. Neler olduğunu biliyoruz, bu yüzden başlıkları durmadan izlememiz gerekip gerekmediğini bilmiyorum. Çünkü psikolojik olarak iyi olduğunu düşünmüyorum. Verimlilik için iyi olduğunu düşünmüyorum ve spor bile yok. Bu başka bir şey, olması gereken iyi bir oyalama bile yok. Sanırım bu şimdiye kadarki en büyük ipucu sadece rahatlamak zorundasınız, biraz empati kurmanız gerekiyor çünkü işlerle uğraşıyorsunuz, çalışanlarınız da öyle.

Steve Ranger: Mikro yönetim konusunda söylediklerinize kesinlikle katılıyorum ve hepimiz çok fazla uzaktan çalıştığımızdan, yaptığımız şeylere devam ederek hafif bir dokunuşa çok alışkınız. Ama aslında bu takımların birçoğu için, dediğiniz gibi, bu daha önce hiç evden çalışmamış ve belki haftada bir gün (uzaktan) çalışmış olabilir. Ama sonra zaman zaman biraz daha fazla dokunmanın gerçekten yararlı olduğunu düşünüyorum. Video konferans gibi şeyler gerçekten, sadece ekibin geri kalanının hala orada olduğunu hatırlatmak için gerçekten çok iyi, çünkü birçok insan belki sadece bir kişi ile çalışıyor ya da gerçekten günlük ekiplerde çalışıyor , takımlarının geri kalanı ile bir kahve için görmenin veya sabah selam vermenin ötesinde çok fazla iletişim kurmuyorlar.

Aslında, onu götürdüğünüzde, bu işlerden bazıları oldukça tecrit edilebilir. İnsanların evden çalıştığı ilk haftalardan ikisi, özellikle de yeni bir deneyim varsa, bu ekstra dokunuşun iyi olduğunu düşünüyorum, bir e-posta göndermek yerine, zincir yukarı çıkmak, belki de telefon görüşmesi yapmak . Ya da bir telefon görüşmesi yapmak yerine, belki de videoya bir şey yapmak, sadece topluluğun geri kalanının hala orada olduğunu, ekibin geri kalanının hala orada olduğunu, hala bu tür ileriye doğru hareketiniz olduğunu hatırlatmak için, birleştirici iletişim. Bence çok faydalı. Kesinlikle, insanların her zaman videoda olmasını veya mikro yöneticilerin her beş dakikada bir kontrol etmesini istemezsiniz, ancak başka şekilde de gitmeniz tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

Bu dengeyi doğru bir şekilde düzeltmek inanılmaz derecede zor ve bence bunu düzeltmek günler yerine haftalar alacak. Farklı insanların farklı şekillerde yanıt verdiğini düşünüyorum ve aslında, yönetim açısından, yönetim yükü kısa vadede tekrar düşmeden önce oldukça fazla yükselebilir. Çünkü işte yaptığınız şeylerin çoğu alışkanlıktır. Nereye gittiğini biliyorsun, her gün aynı yere gidiyorsun, aynı yerde kahve alıyorsun, aynı işi yapıyorsun. Şu anda bir çok şey değişiyor. Bu işe gidip gelmek sadece bir masaya inmek ya da mutfağa gitmek ya da her neyse.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma sırasında mühendislik ekipleri nasıl bağlı tutulur (TechRepublic)

İnsanların bu alışkanlıkları tekrar yerine getirmeleri gerekiyor. Bu alışkanlıkların yeniden tesis edilmesi oldukça uzun zaman alıyor. Ve sonra bunu yapmadan önce, tüm bu tür dikkat dağıtıcı şeyler akabilir, çünkü o rutini kırdığınızda, insanlar biraz mücadele edecekler. Bu yüzden, onlara bu çerçeveyi vermek ve check-in yapmak gerçekten çok önemlidir, tıpkı oturmak için doğru teknolojiye veya doğru koltuğa ya da doğru ekranlara sahip olduklarından emin olmak kadar önemlidir; .

Larry Dignan: Bence uzaktan çalışma ve ölçek ile ilk başlarda bulduğumuz şey, sanırım söyleyebilirim, bir ton gri alan var. Steve'in dediği gibi, dengeyi bulmak haftalar alacak. Bunun iyi ve kötü haberi, bunu birkaç hafta, belki aylarca yapacağız gibi görünüyor. Bu tartışmayı bir ay sonra yaparsak, muhtemelen daha fazla karışıklık ve bunun gibi şeyler olur. Ama evet, Steve'in söylediği şey, yani Zoom'unuzu açık bıraktığınız çalışma saatleri kavramını kastediyorum. Yardımcı bir profesörüm ve bütün dekanlar bunu yapıyor. İçeri girebilirsin, ve hiç içeri girmedim. Muhtemelen istemiyorum. Ama yapabileceğinizi bilmek güzel ve muhtemelen böyle bir şey yapmaya başlayacağım. Steve'in İngiltere'de bunu yapıp yapmadığını bilmiyorum. Ama bence bir anlam ifade ediyor. Açık kapı ofisi gibi şeyleri kopyalayan bir şey.

Sorun şu ki, sürekli son teslim tarihlerimiz var, bu yüzden bunu ne zaman yapacağımızı anlamaya çalışmak gibi. Bu yüzden belki Cuma öğleden sonra, belki Pazartesi öğleden sonra. Tam olarak ne zaman yapacağımı bilmiyorum. Ama bu da işe yarayabilecek bir kavram.

GÖRMEK: Teletıp, AI ve derin öğrenme sağlık hizmetlerinde devrim yaratıyor (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Steve'in görüşüne göre, şu anda çok fazla gri alan var. Bence asıl mesele sadece sarkaç yapmayın. Psiko-mikromanager olamazsınız, ama psiko-off da olamazsınız. Bu dengenin ne olduğunu bilmiyorum. Ve her organizasyon farklı olacak, ama o gri alanı, mutlaka dengeleyici bir eylemi bulmanız gerekecek. Her ikisinin de aşırı işe yarayacağını sanmıyorum, bu yüzden bu da muhtemelen değişecek.

Steve Ranger: Aslında bir takım olarak iletişim kurma yöntemlerinizin bir takım olarak iletişim kurduğunuzu düşündüğünüz yollar olmadığını, böylece herkesin sabah 10'da bir toplantı düzenleyebileceği ya da her neyse, İhtiyacınız olan bilgilerin çoğu aslında ekibinize iletilir. Aslında, saat 3'te olduğunu görebilirsiniz. herkes gidip aynı zamanda bir kahve aldığında. O zaman gerçekten faydalı olan tüm bilgilerin paylaşıldığı zamandı. Sadece ofiste yaptığınız şeyleri kopyalayan bir toplantı yaptığınız için bu yeterli olmayabilir. Başka şeyler düşünmeniz gerekebilir.

Larry'nin dediği gibi, sanırım insanların sizinle herhangi bir şey hakkında konuşabileceği bir zamanınız olduğu çalışma saatleri fikri, bu tür şeyler gerçekten yararlıdır çünkü bunu sadece toplantıları gerçekleştirdiğiniz için varsayamazsınız, o zaman tüm yararlı konuşmalar gerçekleşecek. Aslında o toplantıya değil, o toplantının her yerine sarılabilirler. Söylediğiniz gibi, gri alanlar var ve evden çalışma ortamındaki şeylerin gerçekten zor, ama gerçekten önemli olduğunu nasıl kopyaladığınızı bulmak.

GÖRMEK: Güçlü bir uzaktan çalışma politikası herhangi bir kuruluşa nasıl fayda sağlayabilir? (TechRepublic)

Larry Dignan: Sanırım sadece hızlıca keşfettiğim bir şey daha var: Eski moda konferans görüşmesini özlüyorum. Hepimiz videoyu mutlu ettik, yaptığımız her şey bizi masamıza zincirlemek. Sanırım başka bir dengeleme eylemi, "Hey, işte konferans görüşmesi. Bunu yaparken hepinizin yürümesini bekliyorum." Şimdi rüzgar sesi alacaksınız. Bu bir şov şovu olabilir, ama en azından insanları evin etrafında dolaşıyor olsalar bile bir şeyler yapmaya teşvik eder. Herhangi bir şey. Bir konferans görüşmesindeyken burpees yapmanızı önermem, ancak videonun neredeyse … çekici olduğunu düşünüyorum, ama aynı zamanda sizi masaya daha fazla zincirliyor, ki eğer uzaktan çalışıyorsanız, insanlar kalk ve hareket etmelisin. Eski moda konferans görüşmesi de orada dokunabilirdi.

Karen Roby: Bu fikri sevdim. Kesinlikle burpees değil, ama sanırım sadece bir yürüyüşe çıkmak veya kendi evinizin etrafında dolaşmak aklımızda tutmamız gereken bir şey. Ve biliyorum, Bill, özellikle ekibimiz – ve bu tabii ki ilk haftanız oldu – ama iki grup toplantısı yaptık ya da herkes videoya dayandırıyor, herkesi görmek çok rahatlatıcı bir kere. Ruhumuz için, bence bu üsse dokunmak da iyi.

Bill Detwiler: Larry ve Steve buna değiniyordu. Bence bir denge var, ama aslında diğer insanların yüzlerini görmek. Sanırım buna yıllar önce başladık. 10 yıl önce uzaktan çalışan TechRepublic ekibinin bir üyesi vardı ve konferans görüşmeleri için arayacaklardı ve onları asla göremedik. Sonunda bir kamera bağlandığımızda ve onları görebildiğimizde, aslında o kişiyle olan bağlantımızı arttırdık ve bence onların bizimle olan bağlantıları. Ve böylece, her şey ölçülü, aşırıya kaçmak istemiyorsunuz.

GÖRMEK: Verimli ve profesyonel bir uzaktan pazarlama nasıl planlanır? (TechRepublic)

Ayrıca, toplantılarımız sırasında, bu insanları teşvik etmeye yaptığımız bir şey, bak, arka planınızın ne olduğu önemli değil. Odanızın ne kadar temiz olduğu önemli değil. Yatak odanızda, oturma odanızda, ofisinizde, dışarıda verandada olmanız önemli değil. Bu yeni normal. Kedi, köpek ve aile üyeleri için endişelenme. Ancak, oturum açın, bir kez video yapalım, herkes birbirini görelim. İletişimde yardımcı olur çünkü yüz yüze bağlantı kurar, yüz ifadeleri alırsınız. Bir e-postaya, bir metne, hatta bir telefon görüşmesine kızgın gelebilecek bir şey yüz yüze farklı şekilde karşımıza çıkar. Yani, rahatlatıcı.

Ancak Larry'nin dediği ve Steve'in dediği gibi, her şey ölçülü, her şeyin bir video görüşmesi olması gerekmez. Her şeyin bir konferans görüşmesi olması gerekmez. Başka anlık ileti iletişiminiz var. E-postanız var. Ulaşmak için her türlü farklı aracımız var. Bu sadece uzanmak ve sanırım Larry'nin bahsettiği gibi bir ritim ve örüntüye ulaşmak. Ve Steve hakkında konuşuyor, kahve almaya gidiyorsun, bir desene giriyorsun.

Ekip beklentilerini sıfırlamak da çok iyi, örneğin, "Çalışma saatleriniz bundan böyle ise, müsait olmanızı bekliyoruz. Eğer müsait olmayacaksanız, sadece takvime koyun, sadece Öğlen yemeğe çıkacaksan 30 dakika, bir saat uzaklaşacaksın. " Ve işimizde günlük son tarihleri, "Ah, bu hikaye çıktı, bu basın bülteni çıktı, bu olay oldu. Bunu örtmene ihtiyacımız var." Bunu yapmak bizim için önemlidir. Diğer işletmelerde bu kadar önemli olmayabilir, ancak takvime ekleyin. Amirinize bildirin. Diğer takım arkadaşlarına haber ver.

GÖRMEK: Koronavirüs yönetim planı yazmak için 7 adım (TechRepublic)

Belki herkes değil, ama düzenli olarak birisiyle konuşursanız, "Hey, birkaç dakika uzaklaşacağım. Kaçmaya gidiyorum. Kaçmaya gidiyorum bakmam gereken bir randevum var, "iletişimde kal, düzenli, sık sık. Sanırım az önce söylediklerinize aykırı, ama ölçülü. Ayrıca aşırıya kaçmak ve herkesi yakmak da istemezsiniz. Yani, önümüzdeki birkaç hafta boyunca bu dengeyi buluyor.

Karen Roby: Herkesin biraz mücadele edeceği tek şey ve sadece üzerinde çalışmak zorundayız. Yani alıştığımız gibi konferans görüşmeleri, video konferans, e-postaların iyi bir kombinasyonu. Bence bunların hepsi birlikte, nihayetinde, ne demek olursa olsun, yeni normalimizi bulacağız. Ama söylediklerini düşünüyorum, Larry, yine de, biraz empati, herkesin bunu başarmasına yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecek.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/23/12137f51-4ab8-46a5-8e41-49eb60ca255b/resize/770x/1f122a9f59a2477dda46a35f0848f386/20200320-turtable .jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: Mackenzie Burke, TechRepublic "rel =" noopener noreferrer nofollow ">20200320-yuvarlak masa-karen-tr.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/23/12137f51-4ab8-46a5-8e41-49eb60ca255b/resize/770x /1f122a9f59a2477dda46a35f0848f386/20200320-roundtable-karen-tr.jpg

Resim: Mackenzie Burke, Teknik

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*