Uzaktan çalışma CIO önceliklerini nasıl değiştiriyor?

Koronavirüs nedeniyle ani telekomünikasyona geçiş, CIO'ları kurumsal girişimleri yeniden düşünmeye zorluyor.

koronavirüs salgını işletmeyi bir döngü için attı. İşletmeler uzaktan çalışmaya geçtikçe etkinlikler iptal edilir ve işe alma sanallaşıyor, şirketler nasıl çalıştıklarını yeniden değerlendiriyorlar. Rolü CIOAdobe ve Fortune tarafından Perşembe günü yapılan bir ankete göre, özellikle kökten değişiyor ve liderleri öncelikleri yeniden düşünmeye zorluyor.

GÖRMEK: Dijital el becerisi: Nedir, kuruluşunuzun neden buna ihtiyacı var ve CIOS nasıl ücretlendirebilir (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Adobe'deki CIO'dan Cynthia Stoddard, "İş liderlerinin öncelikleri her şeyden önce çalışanların duygusal ve fiziksel refahını korumak için değiştirmeleri ve aynı zamanda iş sürekliliğini sağlamaları gerekiyor." Dedi.

"Ekip üyelerimizin özel ihtiyaçlarına esnek ve duyarlı olmak çok önemlidir. İşlerin statüko olacağını ve ekiplerimizi ofiste yaptığımız gibi çalıştırabileceğimizi varsayamayız." Dedi.

Ancak bu işlevsellik söylenenden daha kolaydır. Herhangi bir değişiklik gibi, liderler de genellikle engellerle karşılaşıyor.

CIO'lar için en büyük zorluklar

Raporlara göre, işletmelerin çoğunluğu (% 84) ve KOBİ'ler (% 94) uzaktan çalışmaya geçiş yaptı, ancak bu hareket liderler için zor olabilir.

CIO'lar için en büyük zorluklar iletişim (% 53) ve teknoloji araçlarındaki eksiklikler (% 20) idi. Bazı işbirliği araçları ofiste yararlı olabilirken, telekomünikasyon için o kadar etkili olmayabilir. İş liderleri çalışan deneyimlerini yakından takip etmeli ve araçları buna göre ayarlamalıdır.

Tüm bu değişikliklere rağmen, ankete katılan CIO'ların yarısı kuruluşlarının hala işe alındığını, ancak birçoğunun (% 47) coronavirüs Raporda, işe alma döngüsünü yavaşlatmak için durum bulundu. Uzaktan işe alma ve işe alma işverenler için yeni bir deneyim ve muhtemel işe alımlar liderleri aday deneyimine daha yakından bakmaya zorluyor.

Stoddard, "Kuruluşlar, yeni çalışanların iyi bir katılım deneyimine sahip olmalarını sağlamada zorluklarla karşılaşacak." Dedi.

Stoddard, "Şu anda yeni çalışanları doğru ekipman ve araçlarla kurmak daha zor. Onları doğru ilişkilere tanıtmak ve tüm çalışanlar uzaktayken bir takım kültürüne dahil etmek için fazla iletişim kurmak ve daha çok çalışmak önemlidir." Dedi.

Rapora göre, bu engelleri aşmanın yanı sıra CIO'lar da önceliklerini uzak bir işgücünün ihtiyaçlarına göre değiştiriyorlar.

Odaklanmış CIO öncelikleri

Siber güvenlik, çoğu CIO tarafından belirtilen önceliktir. Rapora göre,% 70'i siber güvenlik alanındaki finansal yatırımların artmasını beklediğini ve% 40'ı bu çabaya atfedilecek ek personel sayısının beklendiğini söyledi.

Stoddard, "İşletmenin ölçeklendirilmesini sağlamak için teknolojilerin standardizasyonu, optimizasyonu ve birleştirilmesi büyük bir önceliktir." Dedi. “CIO olarak yaptığımız her şeyde veri odaklı olmak da özellikle önemlidir – verilere dayalı önceliklerle karar vermek artık daha da önemlidir.”

  • Yapay zeka (AI)

Stoddard, BT ekiplerinin yöneldiği stratejik önceliğe bir örnek otomasyon.

"Bu demek oluyor ki yapay zeka (AI), makine öğrenme, ve robotik süreç otomasyonu (RPA) bir iş kolaylaştırıcısı olarak, self servis sağlamak ve insan unsurunu tekrarlayan BT görevlerinden çıkarmak ve çalışanlarımızı daha değerli çalışmalara kaydırmak, "dedi.

İşletmelerin sadece% 50'si yapay zekayı bir veya daha fazla projede kullandıklarını, en çok BT ve müşteri desteğine yönelik kullanım durumlarının olduğunu söyledi. Raporda, AI uygulayan şirketlerin% 90'ından fazlasının geçtiğimiz yıl bunu yaptıklarını söyledi. Ancak şirketler uzaklaştıkça Stoddard, bu teknolojinin daha da kritik hale geldiğini söyledi.

Stoddard, "Köşeye bakmak ve yapay zeka destekli teknolojiler ve stratejilerle denemeler yapmak gelecekteki büyümeyi, inovasyon için fırsat açma fırsatlarını ve genel verimlilikleri artıracak." Dedi.

"BT liderleri, sanal iş gücünün daha yüksek seviyeye odaklanmak için insan işgücünü tamamlamasına izin verecek şekilde otomatik ve / veya kendi kendini iyileştiren bir platforma geçirilebilen hizmetler ve süreçlerle BT'yi denklemden çıkarma fırsatları bulmalıdır. "diye ekledi.

Stoddard tarafından önerilen şirketlerin yapay zeka uygulamadan önce bir veri stratejisi vardır. "Yönetilebilir bir şeyle başlayın (bir satın alma görevini veya BT yardım masası biletlerini otomatikleştirmek gibi) ve kuruluşunuzdaki diğer kişilere AI değerini gösterdiğinizde, kuruluşunuzda viral hale gelecektir, çünkü insanlar onu kucaklamak isteyeceklerdir." .

Stoddard, "İlk günler ve AI rekabetçi bir avantajdır, ancak yakında AI'nın masa bahisleri olduğu bir noktaya geleceğiz." Dedi. "Küçük başlayın ve işe giriş için işletme genelinde savunuculara sahip olduğunuzdan emin olun."

Genel bulut, kuruluşlardan finansal destek gördüğü tahmin edilen bir başka teknoloji alanıdır, ancak raporlara göre şirketler teknolojiyi benimsemede yavaş kaldı.

Stoddard, "Örgütler korku ve belirsizlik nedeniyle genel bulutu benimsemede yavaş olabilir. Birçok kişi bunalmış hissediyor ve nereden başlayacağını bilmiyor." Dedi. "Bir mimari çerçeve yapısının düzenlenmesi ve uygun değişiklik yönetiminin yerinde olması önemlidir ve bu yüzden adımları yıkmak önemlidir, böylece insanlar oraya nasıl gideceklerini anlayabilir ve sindirebilirler."

Rapora göre, CIO'ların görüşlerini belirlemeleri gereken son alan çeşitlilik. Ankete katılan CIO'lardan kadın ekip üyeleri, doğrudan raporların azınlığını,% 25'ten biraz daha fazlasını temsil etti.

Ancak Stoddard, "Çeşitliliğe sahip olmak BT organizasyonları için kilit önem taşıyor çünkü düşünce çeşitliliğine sahip olmak herhangi bir organizasyonun başarısı için çok önemli."

Stoddard, "Bir kadın olarak, klişeleşimli erkek alanlarda güvenilirlik oluşturmak bazen daha zor. Güveninizi ve güvenilirliğinizi belirlemek için diğer insanlarla ilişkiler kurmak için zaman ayırın." Dedi. "Takımlarındaki tek kadın olan birkaç kadın mühendisle konuştum ve kapsayıcı bir ortam yaratmak önemlidir, böylece kimse yalnızmış gibi hissetmez."

Daha fazla bilgi için göz atın COVID-19 salgını sırasında daha iyi bir lider olmak için 3 ipucu TechRepublic.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/25/db3ed110-addf-4abb-b093-43c065a06bf1/resize/770x/4f5b897ea717fba0fb89ab7d996a2246/j" "" _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: iStockphoto / fizkes "rel =" noopener noreferrer nofollow ">ceo.jpg "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/25/db3ed110-addf-4abb-b093-43c065a06bf1/resize/770x/4f5b897ea717fba0fb89ab7d996a224.a224.

Resim: iStockphoto / fizkes

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*